Inşatta Sektöründe C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'Genel İş Sağlığı Güvenliği Kuralları' kısmında ebt88 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ebt88

  ebt88 TÜİSAG Üyesi  Merhaba herkese.

  Ben c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak bir OSGB ye bağlı olarak istanbulda bir inşaat şantiyesinde çalışmaktayım. Benim sorunum şu arkadaşlar. Ben şantiyede çalışmaya başlayacağım sırada OSGB ye üstüne basa basa sordum burada bir A sınıfı uzman var mı? Herhangi bir iş kazası(ölüm) durumunda benim sorumluluğum olacak mı veya ne kadar sorumluyum diye. Bana 'sen hiç bir şekilde sorumlu değilsin' dediler. Lakin şantiyeye geldiğimde A sınıfı uzmanın olmadığını gördüm aradım tekrar sordum OSGB'yi ne durumda diye. Bana sürekli 'gelecek gelecek' diyorlar bende bekliyorum gelmesini. Şimdi sıkıntılı durum şu acaba ben bu inşaatta ne yapmam gerekir yani risk değerlendirmesi mi eğitim mi günlük faaliyet raporları mı ? Hangisi ya da hangilerini yapabilirim çünkü benim bildiğim burada benim risk analizi yapma yetkim yok daha doğrusu imza atma yetkim yok elim kolum bağlı dolaşıyorum şantiyede bişey olmaz inşallah diyerek. Hazırladığım bir risk analizi var şimdilik ama öylece duruyor. Bir yerden duyduğum bilgiye göre şantiyede hiç bir belgeye imza atmaz isem bir sorumluluk söz konusu olmaz dediler. Ama böyle de rahatsızım bir şey yapmıyor gibi kalıyorum bu A sınıf uzman da gelmedi hala.

  Yardımlarınızı esirgemeyin lütfen.


   
  6666 ve canans bu yazıya teşekkür etti.
 2. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı uzman da yok sanırım OSGB de,olsa da Bakanlıga bildirim yapmıyorlardır.Bence onlar şantiyeye danışmanlık hizmeti veriyorlar.Herhangi bir olayda biz danışmanız ve tavsiyede önerilerde bulunuruz derler ve çıkarlar işin içinden.Peki siz ne yapacaksınız,bir olay oldugunda(Allah göstermesin de) bakacaklar bir sorumlu arayacaklar ve işte şantiyenin iş güvenliği uzmanı deyip sizi şöyle bir ifadeye alalım arkadaşım diyecekler.Hakim ,savcı arkadaşlarımız ne OSGB dinler nede başka bir şey,bakarlar kanun kitabına iş güvenliği uzmanı sorumludur diye yorumlarlar.Eeee o zaman ne yapacaksınız?Bu karamsar bir tablo ama düşüncesi bile insanın uykusunu kaçırır.Madem OSGB size demiş herhangi bir durumda sorumlu değilsiniz diye,bu sözle ve de şifen olmaz.O zaman size yazılı bir kağıt versinler bu arkadaş olay oldugunda sorumlulugu yoktur diye.Malüm sözle bir şey ispatlanmaz yazılı belgeler konuşur...Kolay gelsin,Allah yardımcın olsun...Sen yinede kendini sağlama al derim.A gelmiş gitmiş boş ver derim.Sen tüm döküman ve belgelerini düzenle.Şantiyede herkese imza attır, tuvalete gidenlere bile...Her şeyi fotografla ve yazıya dök derim...Kendini kurtar ,boş ver yok A sınıfını ve OSGB yi.Bir olay olunca kimse kimseyi tanımaz...

   
  6666, İGUcumhur ve Selçuk Çiftlik bu yazıya teşekkür etti.
 3. İsmail D

  İsmail D TÜİSAG Üyesi

  Merhaba sayın ebt88

  Eğer imkanınız varsa OSGB ile işveren arasında imzalanan sözleşmenin bir kopyasını alın. Danışmanlık hizmeti dahi olsa sadece işçilerin ifadelerinden, atama yazınızdan, sözleşmenizden yola çıkarılarak yargılanmış, suçlu bulunmuş iş güvenleri uzmanları, davalar, yargıtay kararları var. Her hangi bir belgeye imza atmamış dahi olsanız yada OSGB'nin size yazılı olarak x şahsı olabilecek iş kazalarından sorumlu değil demesi sizin sorumluluğunuzu ortadan kaldırabileceğini zannetmiyorum.

  Benim görüşüm ilk yapmanız gereken durum hakkında işvereni bilgilendirmeniz. Biliyorsunuz ki risk analizi yapılmamış olması şantiyenin kapatılması için tek başına bir neden teşkil ediyor. OSGB açısından olay tamamen duygusal, %99 iş güvenliğinin yürütümünden çok ticari kaygı taşıdıkları için bilinçli olmalıyız. Kaza anında kendi başımıza yüzleşmek zorunda kalabiliriz.

  Kazasız günler dilerim.

     

   
  6666 ve ebt88 bu yazıya teşekkür etti.
 4. SERKAN TIĞ

  SERKAN TIĞ TÜİSAG Üyesi

  Hocam senin belgenle bakanlık nezlinde istese de anlaşma yapamaz sen sıkıntı yapma.Firma adına çalışıyor olabilirsin ama inşaat alanındaki sektöründe istesende görevlendirilemezsin.Bu konuda yine deneyim olarak elinden geleni yap ama sorumluluk sana ait olamaz.Bende büyük bir şantiyede çalışıyorum bende sordum bunu senin imzalarının geçerliliği yok zaten dedi.Sen sahada sadece gözlemcisin.

   
 5. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  Bence İsmail bey haklı ciddi bir kaza olduğunda sorumlu arayacaklardır. Mahkeme karşısında sözleşmeniz varmış yokmuş bakılmıcaktır. Sonucta mesleğiniz İş Güvenlik Uzmanlığı o şantıyede hangi amaçla bulunuyorsunuz İş Güvenliğinin sağlanması için mahkeme olaya boyle bakacaktır. O yuzden siz işinizi en iyi şekilde sorumluluğun tamamı sizdeymiş gibi yapmaya çalışın bence.

     

   
  Arzu K. Çağlayan bu yazıya teşekkür etti.
 6. SelimKA

  SelimKA TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba.

  Bu konudaki yaşadığım bir tecrübeyi size aktarmak isterim. Ben de C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak bir inşaatta çalışırken ölümlü bir iş kazamız oldu. Hakim, savcı sizin yetkiniz olup olmadığına bakmıyor. Verilen ifadeler doğrultusunda sizin oradaki iş güvenliği işiyle ilgili olduğunuz saptanırsa geçmiş olsun. Sık sık denetim yapıp işverene bildirmekte fayda var. Yaşanabilecek kaza ile ve alınması gereken tedbirler ile ilgili elinizde dökümanlar varsa mahkeme sürecinde size çok faydası olacaktır. Kazasız günler dilerim.

   
  Arzu K. Çağlayan, 6666 ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 7. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  işverenden sorumlu omadığınıza dair belge isteyebilirsiniz.ancak buna gerek kalmaz bence.çünkü sizin sorumlu olarak herhangi bir noktada sorumluluğunuzu belgeleyen bir belge yok.böyle bakın.rahat olun.ama siz genede elinizden geleni yapın.normal çalışmalarınızı yapın.iş güvenliği uzmanlığı diye imza atmayın.adınız geçecekse danışman olarak yazın kendinizi.
   
 8. YAPRAK GÜLDEN

  YAPRAK GÜLDEN TÜİSAG Üyesi

  merhaba..
  bende OSGB ile anlaşıp bir şantiyede çalışıyorum aynı sorunları bende yaşadım. şu anda işçilerin eğitimini sahadaki işleri tek başıma yürütüyorum ve sorumluluğum var. ataması B sınıfının fakat kimse bir olay oldugunda B sınıfını aramayacaktır sonucta biz varız orda ve OSGB ile anlaştıgınız için imza yetkiside oluyorsunuz sorumlu da..   
  Arzu K. Çağlayan, 6666, ATURAN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. gezer

  gezer TÜİSAG Üyesi

  İnanılmaz

     

   
 10. gezer

  gezer TÜİSAG Üyesi

  Mevzuata uygunmu bu durum?   
 11. YAPRAK GÜLDEN

  YAPRAK GÜLDEN TÜİSAG Üyesi

  inanılmaz dıyosunuz ama ben eğitim veriyorum b sınıfı iş güvenliği uzmanının adının yazması ne kadar dogru kı yazmıyo zaten. yada bır olay oldugunda b sınıfına sorsalar ne oldu dıye adamın dunyadan haberı yok dogal olarak sorumlu csınıfı uzmanı ve bu işlerde a yada b sınıfı saat bazında gelıp çalısıyor.   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 12. su-na

  su-na TÜİSAG Üyesi

  OSGB tarafından görevlendirme yapılması yeterli degil isg katip üzerinden onaylanması gerekir aksi taktirde tek taraflı sözleşme olacağından geçersizdir.

   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 13. su-na

  su-na TÜİSAG Üyesi

  yani görevlendirme sadece OSGB nin insiyatifinde değildir...
   
 14. su-na

  su-na TÜİSAG Üyesi

  isg katip üzerinde işveren onaylamışsa o işyerinin uzmanı değildir...

   
 15. su-na

  su-na TÜİSAG Üyesi

  o zaman her işveren veya OSGB tehlike sınıfına uygun olmayan işlerde uzman çalıştırsın bu yasal olmadığı gibi cezai müeyyidesi vardır...   
 16. su-na

  su-na TÜİSAG Üyesi

  sadece danışmanlık hizmeti veriyor demektir.

   
 17. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  Bende bir yol şantiyesinde ne idüğü bellisiz bir şekilde işe başladım. OSGB konyada ben kütahya da hizmet verdiğim yer şehir dışında 45 km ötede bir kara yolu şantiyesi. benim durumum da yukarıdakiyle aynı sayılır. yalnız tek fark bende önceki uzman c sınıfı tam zamanlı imiş. ben onun yerine tam zamanlı b olarak güya işe başladım. işe giriş bildirgem bağlı olduğum OSGB firması tarafından bana iletilmedi. bir de ben b sınıfı belge almak için ücret ödemediğim için hala sistemde c gözüküyorum. neyse isg katipte de atama felan gözükmüyor. üstüne üstelik acemilik de hat safhada ne yapacağımı bilmiyorum hiç. işçiler baret takmıyor reflektör yelek ve eldiven giyiyor sadece. onaylı defter yok. işin bitmesine 2 ay kalmış. 2 ay sonra bende dahil herkes dağılıp gidecek. Allah korusun bir iş kazası olsa ben sorumlu olur muyum? hiç bir şeye imza atmadım. işçiler reflektörlü yelek ve eldiven isteyince tutanaksız teslim ediyorum. tutanak tutsam bende imza atacağım çünkü. ben bu durumda iş güvenliği sigortası olarak mı görülüyorum. eğer iş kazası olursa ben burada stajerdim desem beni kurtarır mı? (SGK girişimde yok gibi) yorumlarınızı bekliyorum.
  Not: saha da fotoğraf çekiyorum bol bol. önceki risk analizlerini ve sağlık güvenlik planlarını inceliyorum. başka bir şey pek yapamıyorum çünkü işi bilmiyorum acmiyim.
  Cevap verecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.

   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 18. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  onaylı defter olmadan o OSGB nasıl iş yapıyor şaşıyorum doğrusu.görünen sizin hiç bir yasal sorumlluğunuz yok ki.fotoğrafların hükmü yok..kanunlar imzalı belgelere bakar.sigortada yok diyorsunuz.söze itimat etmez..işçilere eğitim verilmiş mi? bunların kayıtları varmı? acil durum planları varmı? risk analizleri varmı? eksiklikler onaylı deftere yazıldı mı?risk anzlizlerindeki eksiklikler giderildimi ? onaylı deftere yazılanlar işverence giderildi mi?vb durumlara bakılır.

  forumda da belirtiyorum bu mantar gibi çoğalan OSGBlerin sadece odaları vb denetlenmemeli.işi layıkıyla yapıyorlarmı?kesinlikle denetlenmelidirler.bunu yazarken işini iyi yapanlara sözüm yok..ama bir kısmının uygulamalrı yukarıdaki örnekte olduğu gibi baştan savma ve yasal değil.

  arkadaşım benden size tavsiye bu OSGB ile çalışmayın


   
  Real bu yazıya teşekkür etti.
 19. YAPRAK GÜLDEN

  YAPRAK GÜLDEN TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanına sigorta yapmayan bir yeri nasıl kabul ettiniz şaşırdım. =(

   
 20. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  İşe yeni girmiş olduğumdan bir türlü emin olamıyorum. 1 ay içinde SGK olup olmadığı belli olur.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica