Soru : İnşaatta C Sınıfı Uzmanlık

serhatcn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
C sınıfı uzmanım. İnşaat şantiyesinde uzman olarak işe başladım. Çok tehlikeli sınıf olduğu için OSGB den A sınıfı uzman geliyor. 3 yıl bu şekilde calışırsam B sınıfına hak kazanabilir miyim?

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
C sınıfı uzmanım. İnşaat şantiyesinde uzman olarak işe başladım. Çok tehlikeli sınıf olduğu için OSGB den A sınıfı uzman geliyor. 3 yıl bu şekilde calışırsam B sınıfına hak kazanabilir miyim?

İsg Katipte sözleşmeniz yapıldıysa hak kazanırsınız.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
C sınıfı İş Güvenliği Uzmanın, Çok tehlikeli İş Kolundaki hizmetinin geçerli olabilmesi için, o şantiyede tam zamanlı bir A sınıfı Uzmanın olması gereklidir. Tam zamanlı değil ise A sınıfı uzmanınız, İSG-KATİP' te sözleşmeniz olsa bile geçerli olmayacaktır.
Saygılar.

Can Yıldızlar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. Maddesinin Yürütülmesi, Odamızca Açılan Dava Sonucu Danıştay Tarafından Durdurulmuştur
Odamızın açmış olmuş olduğu dava sonucunda; 15/2/2016 tarih ve 29625 sayılı resmi gazete`de yayımlanan "İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin" 1. Maddesi ile ilgili Yönetmeliğin 7. maddesinin 3. fıkrasını "Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanlarından sadece birinin, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir." şeklinde değiştiren hükmünün YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASINA karar verilmiştir.
TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI'

KAYNAK --> http://www.maden.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=10363&tipi=&sube=0

Bende yakın zamanda inşaatta c sınıfı olarak çalışmayı düşünüyordum ancak bu habere bugün internette denk geldim. Tecrübeli arkadaşlar varsa kararın yorumunu yapabilir mi ? Yani artık C sınıfı kesinlikle inşaatta şantiye de çalışamayacak mı ?

serhatcn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
O zaman burada çalışmamın anlamı yok.

altan şahin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. Maddesinin Yürütülmesi, Odamızca Açılan Dava Sonucu Danıştay Tarafından Durdurulmuştur
Odamızın açmış olmuş olduğu dava sonucunda; 15/2/2016 tarih ve 29625 sayılı resmi gazete`de yayımlanan "İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin" 1. Maddesi ile ilgili Yönetmeliğin 7. maddesinin 3. fıkrasını "Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanlarından sadece birinin, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir." şeklinde değiştiren hükmünün YÜRÜTÜLMESİNİN DURDURULMASINA karar verilmiştir.
TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI'

KAYNAK --> http://www.maden.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=10363&tipi=&sube=0

Bende yakın zamanda inşaatta c sınıfı olarak çalışmayı düşünüyordum ancak bu habere bugün internette denk geldim. Tecrübeli arkadaşlar varsa kararın yorumunu yapabilir mi ? Yani artık C sınıfı kesinlikle inşaatta şantiye de çalışamayacak mı ?

altan şahin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bende şuan inşaatta tam zamanlı olarak çalışan iş güvenliği uzmaniyim, kafamız karıştı ne olacak şimdi bizim durumumuz

Hichigo

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba

C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım bir süredir 200 kişinin çalıştığı bir inşaat şantiyesinde B sınıfı uzmanın yanında çalışıyorum.Haftada 6 gün tam zamanlı çalışıyorum diğer uzmanın aksine.

Eğitimler,özlük dosyaları,saha gözetim raporları,atılacak mailler gibi konularla da ben ilgileniyorum saha dışında.Düşme tehlikesi bulunan yerlere bana ana firma tarafından verilen bir ustaya korkuluk yaptırıyordum.Boş bırakma denildiği için sürekli çalıştırıyordum bir nevi.Ancak bir süredir bazı anlaşmazlıklar yüzünden açık alanlar yapılamadı.Bende mail atarak bu kısımları ana firmaya ve işverene bildiriyorum.Fakat bunu yapmamam gerektiği bu kısımları işverenin değil benim yaptırmak zorunda olduğum söylendi uzman tarafından.İşçiye yaptır sen başında duracaksın tamamen sen ilgileneceksin diyor kısaca.Bazen bu boş bırakmama durumu diğer işler yüzünden aksıyor.Ve mail atma diyor ama işverene bildirmemden daha doğal ne olabilir ? Yapılması iyi oluyor ama bu şekilde o işçi bana verilip tamamen sorumluluk yüklenmiş mi oluyor ? Bu şekilde bir zorunluluğum var mı işçiyle doğrudan muhattap olacak şekilde ?

Bilgilendirirseniz sevinirim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.