Duyuru Inşaatlarda Yaşanan Iş Kazalarina Karşi Verilen Mücadele‏

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi  Değerli Meslektaşlarım,
  Ülkemizde yaşanan iş kazalarından kaynaklanan ölümlerde inşaat sektörü %33 lük bir orana sahiptir bu ve %40 ı yüksekte çalışmalardan kaynaklanmaktadır.2014 Yılının başlarında başlattığımız mücadelenin ismi '' İSKELE NEDENLİ ÖLÜMLERE KARŞI ÇALIŞMALAR BAŞLATIYORUZ'' olarak belirlenmişti.Bu konuyla ilgili meslektaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla iskelelerin kurulması,kullanılması ve sökülmesi ile ilgili standartlarla birlikte iskelelerin nasıl olması gerektiğine yönelik standartları tüm meslektaşlarımıza göndererek çalışmalarında daha dikkatli olmaları gerektiğine vurgu yaptık.Gazetelerde haberler yaparak toplumunda bilinçlenmesi yolunda gayret gösterdik.Yakın zamanda istanbul'da inşaatlarda yaşanan iş kazaları yaptığımız çalışmaların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.Bu konu ile ilgili yakın zamanda değişen mevzuatlarla birlikte teknik bilgileri ekte sizlerin sahada başarılı olmanız iamacıyla paylaşıyoruz.İNŞAATLARDA İŞ KAZALARINA SON VERMEK isimli Zirvemiz üniversitelerle ve meslek kuruluşlarıyla birlikte Ankara,İzmir,Adana ve İstanbul da gerçekleşecektir.Bu çalışmalarda yurt dışından konuyla ilgili firmalar ve bilim adamları davet edilecektir.4 büyük şehirde yapacağımız zirveler ÜCRETSİZ olacaktır.Sizlerin başarılı olması için olağanüstü gayret göstermeye devam edeceğiz.Mevzuatların çalışanlar ve profesyoneller lehine değişimine yol açması için çalışmalara devam edeceğiz.Sizlerin bu tarz bilim toplantılarına katılımları bize verebileceğiniz en büyük destek olacaktır.
  19 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazetede 29124 sayılı tebliğ ile
  AHŞAP VE ÖN YAPIMLI ÇELİK İLE ALÜMİNYUM ALAŞIMLI BİLEŞENLERDEN OLUŞAN DIŞ CEPHE İŞ İSKELELERİNE DAİR yönetmelik yürürlüğe girmiş olup, boyalı iskelelerin dış cephelerde kullanılmamasına ilişkin konu ilgili standarda atıf yapılarak, TS EN 12811-2’nin 9.sayfasında belirtilmiştir.
  Ülkemizde çalışanları yaşamda tutmak için verdiğimiz mücadelelere farklı sektörlerde yapılan bilimsel çalışmalara destek vererek devam etmekteyiz.ODTÜ'de bir doktora tezi kapsamında hazırlanan anket için üyelerimizden destek isteyen meslektaşımız Mustafa özdemir'in anketine katılarak inşaat sektörü ile ilgili bir çalışmaya katkı vermiş olacağız.Saygılarımla

  Tezin konusu:
  İnşaat sahalarının güvenlik performansını belirleyen faktörler arasındaki ilişkilerin bulanık yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmesi: Bir güvenlik performansı indeksi ölçüm aracının geliştirilmesi
  Tezin amaçları, hedefler ve çıktılar:
  Bu araştırmada inşaat sahalarında güvenlik performansının belirleyici faktörleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi planlanmaktadır. Güvenlik performansını belirleyici faktörlerinin tespit edilmesi, bu belirleyici faktörler ile güvenlik performansı arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve inşaat sahaları için bir güvenlik performans indeksi ölçüm aracının önerilmesi hedeflenmektedir. Bu araştırmada inşaat sahalarında güvenlik performansını modellemek üzere bir çerçeve sunulacaktır. Geniş kapsamlı literatür incelemesi yapılarak güvenlik performansını belirleyici faktörler tanımlanacak ve çok boyutlu bir güvenlik performans modeli geliştirilecektir. Bu bağlamda, inşaat sahalarının güvenlik performansı ile ilgili bir anket çalışması yapılacaktır. Modelin geçerliliği sağlandıktan sonra, yazılım yardımı ile bir güvenlik performansı indeksi ölçüm aracı önerilecektir. Önerilen bu güvenlik performansı ölçüm aracı, ampirik olarak geçerliliği sağlanan teorik model esasına dayanacaktır.

  İlgililere gönderilmesi için hazırlanan genel anket bilgileri:
  Değerli Katılımcılar;Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü bünyesinde yürütülmekte olan “İnşaat sahalarının güvenlik performansını belirleyen faktörler arasındaki ilişkilerin bulanık yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmesi: Bir güvenlik performansı indeksi ölçüm aracının geliştirilmesi” isimli doktora tezi çalışması kapsamında bu anket formu hazırlanmıştır.
  Ankette yer alan soruları cevaplandırmak hiç kuşkusuz değerli zamanınızın bir kısmını alacaktır. Ancak, güvenlik konusunda bilincin artırılması için anketi doldurarak bize yardımcı olacağınızı kuvvetle ümit etmekteyiz.
  Toplanan bilgiler kesinlikle gizli tutulacaktır. Desteğiniz için teşekkürlerimizi sunar işlerinizde başarılar dileriz. Saygılarımızla,Ankete katılmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayın. Eğer anket görünümünde problem varsa alternatif linke tıklayınız.
  Ankete gitAnkete git (alternatif)
  Öğrenci: Mustafa Özdemir mustafa.ozdemir@botas.gov.tr
  BOTAŞ, Proje Kontrol ve Hakedişler Müdürü
  ODTÜ, İnşaat Mühendisliği Bölümü Doktora Öğrencisi
  Tel: 0 506 2724244
  Danışman: Prof. Dr. Murat Gündüzgunduzm@metu.edu.tr
  ODTÜ, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi
  Tel: 0 312 2105422
  Levent KAVLAK
  İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
  Yönetim Kurulu Başkanı
  www.isag.org.tr
  www.facebook.com/groups/leventkavlak
  www.facebook.com/leventkavlak1
  www.twitter.com/leventkavlak1
  http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193
  leventkavlak@hotmail.com
  Gsm: 532 232 91 05


   

  Ekli Dosyalar:

  Last edited: 1 Ekim 2014
  Egemen_01 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica