Soru Inşaatlarda Iş Güvenliği

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında Shun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi  Mrb Arkadaşlar bildiğiniz üzere en çok kaza olan sektörlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. bu yüzden inşaatlarda İG uzmanlığı baya meşakatli bir iş. benim aklıma takılan bir kaç mutahitle görüştüm sigortalı işçilerin oldugunu ancak bugun benim inşaattalar diger gün başkasının inşaattalar demirci bir ay boyunca yanımda kalmıyor ki diyor 1 haftalık işi var yapıp gidiyor daha sonra diger firmanın inşaatına gidiyorlar. aynı şekilde boyacının sigortası diger tarafta yatıyor bi hafta bize bi hafta orda öbür hafta başka yerdeler diyorlar.. e nasıl oluyor diye sordugumda bütün inşaatlar böyle diyor. işiniz bitince sigortasını düşürün dedim gittiği yer SGK sını yapsın bu seferde muhasebeciler uğraşmak istemedikleri için gir çık yapmıyorlar diyorlar.

  Sorum bu inşaat firmalarında daha önce çalışmış arkadaşlar bu SGK işlerini nasıl hal ediyorlar?


   
 2. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Ben, elimden geldiğince SGK yerine alt işveren olarak işe giriş yapılmasını sağlamaya çalışıyorum. Alt işveren olarak girdiğinde sözleşmeye iş güvenliği ile ilgili maddeler ekletip, kendi uzmanlarını getirmelerini, bu mümkün değilse mevcuttaki uzman ile sözleşme yapmalaırnı sağlıyorum. Bunun yanı sıra, iş güvenliği ile ilgili kanunen yapmaları gerekenleri (eğitim v.b.) sözleşmede belirtilmesini sağlıyorum.

  Alt işveren olarak değilde, illaki SGK firmamız tarafından yatırılması gereken durumlarda, yeni bir dosya açtırarak, yine aynı şekilde sözleşmeye iş güvenliği maddeleri koydurup, o dosya için iş güvenliği uzmanlığı anlaşması talep ediyorum.

   
  Shun bu yazıya teşekkür etti.
 3. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  Arkadaş bu İNŞAAT sektöründen kesinlikle ama kesinlikle uzak durun. Başka söylenecek lafım yok. Senin bu anlattığın durum senin açından çok tehlikeli bir durum. Her an başın belaya girebilir. Öyle şey olurmuş işçi bi oraya bi buraya. Mademki üşeniyormuş sayın muhasebeciler, o zaman işçi en çok çalıştığı yere sigortalı olarak bağlasınlar. tüm işverenler ortak ödesinler o zaman? ama yapmazlar niye? çok iyi bilirler ki sigortalı bi başka yerde çalışırsa sigortayı yatıran işverenin başına çorap örülecektir. Bu çorap isgu başınada örülür. benden uyarması.

     

   
  Last edited by a moderator: 26 Ocak 2014
  Shun bu yazıya teşekkür etti.
 4. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  çok zorda kalırsan ana sigortayı yapan işveren "görev kağıdı imzalatıp" nerde çalışması gerekiyorsa oraya göndersin işçiyi. bu görev kağıdı senin lehine bir delildir.

   
 5. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi

  uzak duramıyorsun ki.. cidden gözlemlerime göre bir çogumuzun başına iş açacak olan sektör inşaat olacak

     

   
 6. FATİSG

  FATİSG TÜİSAG Üyesi  Evet inşaatlardaki en buyuk sıkıntı bu olsa gerek..
  Size net cevap vermem gerekirse 1 günlükte olsa sigorta giriş bildirgesi o işçinin özlük dosyasında bulunması gereken evraktır..
  senden önceki yada sonraki bir iş yerinde herhangi bir iş kazası geçirmişse ve sürekliliği devam eden bir durum varsa kesinlikle başın ağrıyacaktır..
  O işçinin allah gostermesin şantiye sahası içerisinde başına bir iş gelse ve sigortası yapılmamışsa ciddi manada hem senın hem işverenın bası agrıyacaktır.
  geçmişe dönük 15 güne kadar iş cıkısı yapabiliyorlar muhasebeciler , bunu da göz onunde bulunduraraktan ne insanları madur et ne de zalim ol...
  işe giriş bildirgesi eline gecmeden sahaya sokma,çıkış bildirgesini de almadan özlüğünü kapatma derim..saygılarımla...

   
  halit sönmez, fatmasena, yasemin28 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  İş sağlığı ve güvenliği konusunda İSG profesyonellerinin en dikkatli davranması gereken sektör İnşaat sektörüdür.
  Amele pazarları varlığını sürdürürken İş sağlığı ve güvenliğinden söz etmek mümkün değil. Bu sektöre yıllarca dokunulmamışken 6331 ile sektörün ıslahı İSG profesyonellerine yıkılmıştır.
  Mevcut kanun ve yönetmeliklerle bu sektörün ıslahı mümkün görünmüyor. Yapı denetim mevzuatında yakalanan olumlu durum İSG mevzuatına taşınamamış durumda.
  Yeni düzenlemeler inşallah yakındır.

  Benim sizlere önerim: Tatlı para sevdası ile maceraya atılmayın. İlkeli olun. Mevzuattan kaynaklanan tüm gereklilikler yerine getirilmeden kimseyi şantiye sahasına sokmayın. İş sadece SGK girişinden ibaret değil. Çalışanın İSG eğitimi, diğer sertifikalar ve İşyeri Hekimi raporu da olmalı.
   
  halit sönmez ve fatmasena bu yazıya teşekkür etti.
 8. ecowatt

  ecowatt TÜİSAG Üyesi

  Ben sigortasız personeli kesinlikle şantiye alanına sokmuyorum. 1 gün bile çalışacak olsa sigorta yaptırıyorum.
  Burada önemli olan işverenin tutumu. Yaptığınız işe saygı duyması lazım. Olumsuz bir durumda başına gelebilecek yaptırımları yasal dayanaklarıyla birlikte izah ettiğiniz zaman olumlu netice alabileceğinizi düşünüyorum.
  Saygılar.   
  fatmasena, çigdemdemir ve Shun bu yazıya teşekkür etti.
 9. mfk321

  mfk321 TÜİSAG Üyesi

  değerli bilgiler aktarılmış.
  teşekkür ederim.
  kendi tırnağımızla kazıyıp birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz. çok güzel.
  ülkemiz ve insanımız için çok olumlu girişim bunlar.
  Allah cc yardımcımız olsun.
  çok mutlu oluyorum böyle şeyler okuyunca.

     

   
 10. murat_tora

  murat_tora TÜİSAG Üyesi

  İnşaat sektörünün sıkıntılarını bertaraf etmek manasında deneyimli arkadaşların (bilgi yönünden bencillik yapmayacaklarsa) tecrübelerini paylaşması çok önemli...Sektöre girecek deneyimsiz B veya A belgeli arkadaşların ufkunu açmasına vesile olur. Herkese kazasız bir çalışma hayatı dilerim...   
 11. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Çalıştırılan işçiler, işleri bitince aynı bünyedeki farklı bir inşaatamı gidiyor yoksa farklı bir firmanın mı inşaatına gidiyor? Bizimde bir çok yerde şantiyemiz var ve işçilerimizi kısa süreli bir çok şantiyeye gönderiyoruz. Çalışma süresi eğer bir haftadan fazla olacaksa sigortasını çalışacağı yere kaydırıyoruz ama yok daha kısa sürecekse geçici görevlendirme ile çalıştırıyoruz. Sigortaya dokunmadan. Ama benden önce yazılan yazılardan farkettiysen sigorta bildirgesi olmadan, eğitimini vermeden, gerekli kişisel koruyucuları teslim edip şantiye kuralları hakkında ve iş güvenliği ile ilgili talimatları okutup imzalatmadan sahaya girişini kesinlikle yapma. Bu hem seni hem firmanı koruma altına almış olur.   
 12. ülkemizin çoğu yerinde ne inşaatları nede inşaatta çalışanların huylarını değiştirebilirsiniz . yanlızca inşaatlar değil bir çok maden işletmeleri sanayi tesisleri aynı durumda. Allah göstermesin insanın başına bir şey gelecek se inşaattada gelir, oturduğu yerde de gelir. bu kültürü sizden başka yerleştirecek yok. evet inşaatta büyük risk var sabit değil. ama sen girmessen kim girecek bu işe. şakin kusura bakmayın bir tabir var affınıza sığınıyorum deveyi yardan uçuran bir tutam ottur. türkiyede yaptığın işin yüklendiğin sorumluluğun hakkını alamıyorsan A olmuşussun C olmuşsun ne yazar. ben eminimki uzmanın eline gayet hakkaniyetli ücretler versem inşaatta bile işini yapmak için canla başla çalışır. demekki mesele inşaatlarda değil mevcut hakim yönetimde. adil bir paylaşım yok.mesele tamamen duygusal. şantiye şeflerinin bir inşaatta görev ücreti İMO kayıtlarında takriben 2 500 civarı ama bu ücreti ödeyen az ve hemde asgari ücretten SGK gösteriyorlar mühendis ise çaresiz kabul ediyor. hükümet ve bakanlık ta bunları bile bile göz yumuyor. bu konulara neden inceleme getirilmiyor. devlet kurumlarına işe girmek artık çok zor, neden özel sektördeki mühendisler mağdur ediliyor ?

   
 13. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  İnşaattan olabildiğince uzak durmakta fayda var. En azından iş güvenliği ile uzaktan yakından alakası olmayıp A-B sertifikası alanlar uzak dursun. Az tehlikeli sektörde işi öğrenin daha sonra inşaat gibi kazaların hiç bitmek tükenmek bilmediği bir sektöre atılın. Az tehlikeli sektörlerde de kaza oluyor tabi ki ama, inşaatta kaza olasılığı her zaman daha yüksektir.
  Bilgi edinmek isteyen arkadaşlara kısaca şunları söyleyebilirim: İnşaattaki en tehlikeli durumlar asansör, şaft, cephe, merdiven boşlukları, iskeleler, kalıp işleri, demir işleri, elektrik, yüksek gerilim hattı, iş ekipmanları ve makineleri, vardiyalar, mesailer, özlük dosyalarının eksik olması, sigortasız işçi çalıştırılması, 18 yaşını doldurmamış işçi çalıştırılması, yaşanmayacak durumdaki koğuşlar, wc ve yemekhaneler, eğitim verecek zaman ve mekan olmaması. Bu kadar kısa olduğuna bakmayın her biri ayrı bir dünya...
   
  halit sönmez ve fatmasena bu yazıya teşekkür etti.
 14. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ'e kısmen katılmakla birlikte uzmanlığın sektörde edinilecek tecrübe ile pekişeceğini ABC belgeleme sisteminin sadece ihtiyaç duyulması sebebiyle sulandırılmasının ülkemiz İSG kültüründe tamir edilmesi yıllar sürecek bir yara açmış olduğunu savunuyorum.

  Oysa ki bu ülkenin eski adıyla Devlet Planlama Teşkilatı şimdiki adıyla Kalkınma Bakanlığı var. Çok önemli bir birimdir. Ülkenin geleceğine dair planlar yaparlar. Teknokratlardan oluşur. Planlarını uzun vadeli yaparlar. Böylesine bir ihtiyacın varlığını çok önceden saptayıp ona göre planlar yapmadıkları aşikar.

  2012'de bu kanun çıktığında en azından 2 sene önümüzü görebilseydik. C'lerin B olma hakkını öne çekip nitelikli Uzman sayısını arttırabilirdik.

  Derecelendirilmiş sertifika sisteminin bir önemi kalmamıştır ve bu durum ciddi sorunları da beraberinde getirecektir.

  Ama biz bunları daha öncede yaşadık. 80'lerde ehliyetler neredeyse bakkallarda satılırdı. 90'larda Aile Hekimliği Uzmanlığı dendi sonunda 2010'da tüm pratisyenler 1 hafta eğitimle Aile Hekimi oluverdi. Trafiğimizin durumu ortada. Aile Hekimliği Sistemimizin durumu ortada. Bir kaç sene sonra da İSG için de olacağı buydu diyeceğiz.

  Ama sonuçta ne oluyor. Olan yurdum insanına oluyor.

  KISSADAN HİSSE : TECRÜBELİ BİR UZMANIN YANINDA TECRÜBENİZİ ARTTIRMADAN İNŞAATLARDAN UZAK DURUN. İYİ BİR USTA BULUN. SİZ ÇIRAK OLUN. GÜN GELİR BOYNUZ KULAĞI GEÇER.

   
  Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ ve fatmasena bu yazıya teşekkür etti.
 15. dewranbaki

  dewranbaki TÜİSAG Üyesi

  haklısın   
 16. gezer

  gezer TÜİSAG Üyesi

  Değerli meslekdaşlar,
  Küçük inşaatlarda kazıdan başlayarak ince işe bitişe kadar yapılan risk değerlendirimesi, inşaat ilerledikce yenilenmesi gerekir mi?
  Saha denetimlerinde farklı riskler tespit edilirse nasıl bir yöntemle müdahele edilecektir. iyi çalışmalar.

   
  İGUcumhur bu yazıya teşekkür etti.
 17. Halit Çiçek

  Halit Çiçek TÜİSAG Üyesi

  Farklı riskler tespit ederseniz risk değerlendirmesine ekleyebilirsiniz...

   
 18. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Sayın gezer,
  Risk değerlendirmesi revizyonunun en sık yapılması gereken sektör yapı işleridir. Düşünün patlatma, kazı, hafriyat, fore kazık, kalıp, demir, iskele, duvar, en sonunda ince işler... Bu işlerin hepsi inşaatın başında yoktur veya hepsi inşaatın sonuna kadar sürmez. Biten işler risk analizinden çıkarılmalıdır. Yeni başlayan işler de risk analizine eklenmelidir. Örneğin işin başında kule vinç kurulur, sonuna doğru kule sökülür yerine mobil vinç, gırgır, caraskal kullanılır. Tam zamanlı olarak çalışıyorsanız bence her ay güncelleyin risk analizini. Şantiyenizde meydana gelen iş kazalarını da ekleyin risk analizine.

  Selamlar...

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 19. gezer

  gezer TÜİSAG Üyesi

  Çok tsk ederim Mühendis85.Kısmı sureli bakmaya başladım. Patrona her ay değişik risk için tedbir istenecek patron sıkacaktır. Yapacak artık..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica