Haber Inşaatın Iş Güvenliği Uzmanı Tutuklandı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ismet ata

ismet ata TÜİSAG Üyesi

yazımın başında da söylediğim gibi sadece bir yaklaşım. fakat iş güvenliği uzmanının işveren adına hareket ettiği ve yaptığı iş ve işlemlerden dolayı işverene karşı sorumlu olduğu kanunda ve ilgili yönetmeliklerde açıkça belirtilmiştir. yazımı dikkatli okursanız iş güvenliği uzmanının UZMAN OLDUĞU İÇİN TUTUKLANMIŞTIR GİBİ BİR İFADE BULAMAZSINIZ. benim savunduğum tez tam zamanlı çalışan olduğu için işveren vekili statüsünde değerlendirilmiş olabileceğidir. özetle oraya konulan kişi iş güvenliğinin takibi adı altında konulmuş ve uzman vasfı olmayan bir kişi olsa dahi örneğin iş güvenliği şefi ya da iş güvenliği sorumlusu ..vs. aynı şeyleri yaşayacaktı demeye çalıştım. daha öncede açıkça ifade ettiğim gibi tutuklanma sebei UZMAN OLMASI DEĞİLDİR. verdiğiniz cevabın benim yazdıklarımla uzaktan yakından ilgilisi bulunmamaktadır.

2. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

Isg uzmanının işverene karşı isg alanındaki ihmallerden sorumludur. Yani isg uzmanı işiyle ilgili isg alanında yonetmeliklerdeki görevlerini yerine getirmediyse sorumluluk uzmana aittir.
    Uzman önlemini alıp kemer verdiyse işçi de takmadiysa sorumlu isg uzmanı değil vardiya amiridir. Öte yandan isg uzmanının varsa eksiği A sınıfı uzmanın sorumluluğu vardır C nin değil.

3. ismet ata

ismet ata TÜİSAG Üyesi

anlamadığım tek şey halen uzmanı tartışıyor olmamız. benim savunduğum şeyle sizin söylediklerinizin alakası yok. BEN TUTUKLANMA SEBEBİ UZMAN OLMASI DEĞİLDİR diyorum. siz ısrarla bu adam uzman olduğu için tutuklayamazsınız diyorsunuz. benim söylediğimle alakası nedir ?

ben inşaat yüksek mühendisiyim, yıllardır sektörün içindeyim ve sayısız hukuki olaya şahit oldum. bir çok hukukçu hoca ile bu konuları defalarca tartıştık. hatta yıldız teknik üniversitesi öğretim görevlilerinden sayın oktay tan hocanın bu konu üzerine sayısız yazısı ve bildirisi mevcuttur. örnek vermek gerekirse buraya yüzlerce şey yazabilirim hepside yargı kararına bağlı kesin şeylerdir. oktay hocanın tam zamanlı görevlendirilen şantiyedeki iş güvenliği sorumlularının hukuki durumları halkında yazılarıda mevcut. ****KESİLDİ****

Last edited by a moderator: 27 Haziran 2014
  4. Egemen_01

Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar iş kazası sonrası gözaltına alınanların hepsi iş kanununda yer alan işvern vekili sıfatı ile gözaltına alınırlar. Açın okuyun kanundaki işveren vekili tanımını. ''İşveren adına hareket eden ve işin, işyerinin ve işletmenin yönetiminde görev alan kimselere işveren vekili denir.'' Mesele A sınıfı,B sınıfı veya C sınıfı uzman, tekniker, şantiye şefi, fabrika müdürü ünvanı meselesi değil, mesele işveren vekilliği meselesi. Şimdi siz karar verin bakalım kanunda yer alan bu tanıma siz kendiniz uyuyormusunuz uymuyormusunuz? Ben 10 yıldır bu işi yapıyorum halen çözemedim acaba ben işveren vekilimiyim değilmiyim :) Eskiden sadece Kanunda işveren ünvanı yer alırdı ancak işverenler baktılarki bu böyle olmuyor herzamanki gibi güçlerini kullanarak Kanuna işveren vekili ünvanını eklettiler ve kendi sorumluluklarını kanuna bu maddeyi eklettirerek ucu açık biçimde beyaz yaka diye tabir edilen tüm personellere yüklemiş oldular. Kanunun devamında şu ibare de var ''Bu Kanunda işveren için öngörülen her çeşit sorumluluk ve zorunluluklar işveren vekilleri hakkında da uygulanır. '' şimdi az çok anlaşıldı mı tutuklanma sebebi? Asıl üzerinde durulması gereken husus iş kanununda yer alan bu hükmün değiştirilmesi olmalı bence. Eğer bu hüküm değişmez ise siz kolluk kuvveti olsanız sizde önünüze gelen işveren vekilini gözaltına alırsınız. ;)

5. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

isg Uzmanı görev ve sorumlulukları yönetmelikte yazıyor. Hangi hocanın ne söylediği önem arz etmiyor. Yönetmelik yoruma açık değil. Isg uzmani işçinin amiri değil. Öyle olsa idi sorun gördüğü anda işi durdurma yetkisi olurdu. Ama işi durdurmasi için işverene söylemenin ötesinde bir yaptırımı yok.
    Ceza davalarına giren bütün avukatlar cezanın kusur oranında verildiğini bilir. O zaman her işveren bir tane isg uzmani koysun bütün kazalarda sorumlu isg uzmanı olsun. Böyle saçma bir ceza hukuku olmaz. Kazanın oluş şekline gerçekte iskelenin geçmesinde kimin kusuru fazla ise ona ceza verilir. Şimdi 3 tane isg uzmani bakanlık müfettişi denetim yaparken iskele göçtü ve öldüler. Sorumlu isg uzmanı mı? Yoksa işveren mi? Aynı şey işçi düşüp ölüncede geçerli.

6. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

Son günlerde her iş kazası sonrası isg uzmanları cezalandırılıyor. Isverenin Günah keçisi ISG uzmanı. Hocam isg uzmanı uzman olarak bulunmuyorsa vardiya amiri olarak geçer tutanaklara. Uzmanin Ifadesini okusaydin anlarsın. Uzman ben sorumlu değilim kemerlerini verdim diyor. Zaten burada yetkili uzman ben değilim A sınıfı diyor. Kendisi C sınıfı olarak yardimci eleman konumunda. Bu da onu amir yapmaz.

7. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

Şimdi arkadaşlar arabanızı TÜV e goturdunuz test ve analizlerini sonra size şunlar şunlar eksik. Eksikleri tamamla sonra yine analiz edicem. Sonra tuttu aracın farları Bozuk iken araç kaza yaptı. Şimdi TÜV mü suçlu aracın sahibi mi? Iste Türkiye de isg ye bakış açısı tam bu noktada dünyadaki örneklerinden ayrılıyor. TÜV devlet ve halk adına iş yapıyor. Ya siz? Siz patronun işi yürüsün üretim artsın diye mi iş yapıyorsunuz? Elbette Hayır. Üretimin artması kalitenin artması gibi konular işveren ve temsilcilerinin görevi mi. ISG uzmani işveren temsilcisi derseniz ters düşmüş olursunuz.

Turgay ÖZTEL bu yazıya teşekkür etti.
  8. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

Çok komik şimdi benzeri bir durumla İSG uzmanı nedir ne değildir e örnek vereyim. Şimdi bir iş yerinde yıllar sonra işçi Kanser oldu. Hangi hakim gel bakayım iş yeri hekimi den görevini yapmamışsin işçi hasta oldu seni hapise atıyorum diye bilir? Aynı durum ISG uzmanı içinde geçerlidir. ****KESİLDİ******. Isveren temsilcisi isg uzmaniymis. I zaman tam zamanlı işyeri hekimi de işveren temsilcisi. Tüm hastalık ve olumlu hastalıklarda doktoruda atalım içeriye. Guldurmeyin beni

9. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Bu konu muallak tabi ancak benim gördüğüm gelen müfettiş işveren vekili kim? diye soruyor ve ardından vekaletlerle birlikte imza sirküleri istiyor. Eğer Bakım sorumlusu Mehmet, Üretim Sorumlusu Ahmet, Tamamlama sorumlusu Hasan,...(Bunun gibi bir 50 tane sayabilirim) iş veren vekili oluyor idiyse durum biraz içinden çıkılmaz hal alıyor. Gelen müfettişlerin tavrıda bu amirlerin iş veren vekili olmadığını ancak noter tastikli yetki devri ile işveren vekili olunduğunu gösteriyor.
    Gündemdeki soma faciasından da benzer örnekler gördük. İlk etapta yetki devri olduğu için asıl patrona (O işletmenin patronu-oğul olan) bir işlem yapılmadı ancak genel müdür ben böyle bir şey imzalamadım, bu evrak sahte dedikten sonra patronu içeri aldılar. Bu da herkesin iş veren vekili olarak tanımlanamayacağını gösteriyor.
    Öte taraftan bir ceza davasında tabiki sorumluluğu varsa ve sorumluluğunu yerine getirmemişse ilk amir ve son amir ceza alacaktır. Bu farklı bir konu, işveren vekilliği farklı.
    Özetle patron size bir gücünü vermesi gerekiyor. Örneğin İSG ile ilgili tüm gereklilikleri yapmak, yaptırmak vb. ile görevlendirip yetkilendirmeli. Bunun meali yetkilendirilen kişi gerek görüyorsa işçi çıkartır, yatırım yapar, malzeme alır vb. Gerekirse üretimi durdurur. Veya bankalardan borç ödeme, para çekme, malzeme alma, vb. konularda size vekalet verir. Siz yasal olarak bu yetkiyle gerekli gördüğünüz her şeyi yaparsınız ve bu yaptıklarınızla ilgili kalkıp patron yok kardeşim ben yapmadım diyemez çünkü ona bu yetkiyi verdi. Yapılan ve yapılmayanlardan eş derecede her ikiside sorumludur.

Tabi bu olayda neden içeriye alındı sorusunun cevabı; Savcı ve/veya Hakim sadece ona diş geçirebildi. Muhtemelen duruşma neticesinde en az cezayı iş güvenliği uzmanı alacak ancak bu sıradaki özgürlüğünden yoksun bırakılması yanına acı bir kar kalacak.

Uzman Özlem, uzmancan ve Kaner bu yazıya teşekkür etti.
  10. azzronn

azzronn TÜİSAG Üyesi

Devletin eğitim veremediği adama sen git isg temel eğitimi ver ve sonra devlet senden sonuç beklesin? Uygun olmayan inşaata sen istediğin kadar işçiyi göndertmek isteme inşaatlarda işveren seni dinlemez. Sen iş durduramazsın. Yapılması gerekeni işverene uyarı formları, kontrol formları ile bildirirsin, her gün işbaşı eğitimi yaparsın kkd teslim ettiğini belgelersin ,hava şartları uygun değilse ,iskele uygun değilse vs bunu işverene bildirirsin uygun olana kadar çalışılmamalı dersin. Uzman başka ne yapabilir? Bir de şu var sen işveren her gün form filan imzalatamazsın yok öyle bir dünya, işveren imzalamaz bir kere. Hiç inşaatta çalışmayan kalkıp bol keseden konuşuyor. Altyapımız kötü her anlamda her sektörde böyle. Adalet hiçbir alanda yok ki. Yargılama yapanlarda da felsefi bakış derinlik eksikliği var. Yüzeysel yargılama kabul edilemez. Bu tür dvaaara bakacak hakimlerin savcıların da bence isg eğitimi alması gerek, yasaları yönetmelikleri bilmesi gerek. Adaletin olmadığı ülkede kalkıp İGU yapmamak gerek. A sınıfı olan inşaatlarda sorumluluk yıkmak için tam süreli c sınıfı konur. Bu dava sonucunu takip etmek gerek. Bakalım Bu A sınıflarının numarası sökecek mi sorumluluktan kurtulmak için. Ayrıca ülkemizde hakimler bence kolaya kaçtığı için en kolay yolu seçip hemen iş güvenliğini sorumlu tutma tutuklama anlayışına gidiyorlar. Detaylarla ilgilenmek istemiyorlar. Böyle yargı olmaz. Neden olmaz çünkü onlarında bir sürü dosyaları var işleri yetiştiremeyip hızlı yoldan halletmek istiyorlar. Böylece yargılamalar da adil olmuyor. Temeli çürük bu ülkenin.

mahir. deniz, uzmancan, Figen124 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. futboldans

futboldans TÜİSAG Üyesi

Bu davanın son kararı ne oldu..Kesin karar hakkında bilgisi olan var mı ?

12. eddi

eddi TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar geçin herşeyi geçin, İSG uzmanı kesinlikle şu anda günah keçisi şeklinde görülüyor. Açılan kamu davalarında o kadar İşveren ve İşveren Vekili varken C.savcısı direkt senin ifadeni alıyor ve sen yargılanıyorsun. Sorumlu olduğunuz işyerlerinde inşallah bir iş kazası olmaz. Allah sonumuzu hayır etsin.
    Ben bu yüzden hala yargılanmaya devam ediyorum.

FEİ, FUNDA3426, Levent ACAR ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. Doğuş

Doğuş TÜİSAG Üyesi

Bu bakanlık ne yapmaya çalışıyor ya. Adam Bakanlığa şikayet bile edememiştir. İşveren işini düzgün yapmıyor onaylı iskele getirmiyor diye İş güvenliği uzmanı mı yatacak içeride. İşçinin çobanı mıyım ben de sürekli emniyet kemerini tak baret tak Böyle saçma bir iş mi olur. Saha denetimi yaparken uyarır geçerim. Tutanak tutarım. Gerisi İşverene kalmıştır. İşveren de hapiste mi _ ?

14. jeolog005

jeolog005 TÜİSAG Üyesi

Bu haberde bir yanlışlık var, buradaki suç olsa olsa taksirle adam öldürme olur, kasten adam öldürme olmaz. İçeride olduğuna dair kesin bir bilgi var mı?

15. futboldans

futboldans TÜİSAG Üyesi

uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  16. night hawk

night hawk TÜİSAG Üyesi

mukadderat

17. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

İddaname güzel hazırlanmış , önceki inşaat kazalarının çoğunda iddanemelerin ayağı yere basmıyorddu.

18. Bilal Emiroğlu

Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

***kesildi***
    Arkadaşım,
    bu genç mühendis arkadaşın hatası var, burası tartışılmaz.
    Fakat, KASTEN ADAM ÖLDÜRME suçunun tanımını bir açın okuyun.
    Böyle saçma sapan bir sistem, böyle saçma sapan bir hukuk olamaz. Zaten her yönden aksayan hukuk sistemi, bizim mesleğimiz için de (beklendiği gibi) hiçbir şekilde özelleşememiştir, içselleşememiştir.

Ayrıca,
    2 habere inanıp (ki Türk basınından bahsediyoruz !) inanıp da, kendi başlarına gelme ihtimali yokmuş gibi atıp tutan arkadaşlar, umarım siz tüm eğitimlerinizi ve tüm ekipmanı verdiğiniz bir işçi, arkanızı döndüğünüz anda hiçbirini kullanmayıp ölümlü bir iş kazasına kurban gitmez.

Her ne olursa olsun,
    bizim mesleğimiz için çok çok bariz hatalar yapılmadıkça (sigortasız bir işçinin illegal şekilde güvensiz çalıştırılması gibi) KASTEN ADAM ÖLDÜRME kararı kabul edilemez !

Lütfen kendinize gelin !

Last edited by a moderator: 12 Ocak 2015
  19. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

İş kazalarında İSG Uzmanını rahatça suçlayabiliyorsun, peki ya Meslek Hastalıklarında İşyeri Hekimini suçlayabilir musun? İş Kazalarında başı çeken bir ülke nasıl olurda Meslek hastalıklarında son sıralarda olur. Demek ki yanlış olan birşeyler var. Kaza olduğunda İSG Uzmanı sorumlu ya hergün kansere yakalandığını öğrenen binlerce insanın sorumlusu kim ???? Hiçbirisi mi mesleğinden dolayı kansere yakalanmıyor veya meslek hastalığından dolayı iş kaybına uğramıyor. İşyerlerinde doktorlar İSG Uzmanları kadar önemsemediği gibi bizden çok daha fazla alıp sorumluluğuda tamamen Bensize yüklüyorlar.

Bence yasaların değişmesi gerek.

seytug ve FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
  20. Bekir AVCI

Bekir AVCI TÜİSAG Üyesi

SON DURUM BU....

"RİSKLİ DURUMLARIN ÖNCEDEN ORTADAN KALDIRILMASINI SAĞLAMASI GEREKİR"
    Şüphelilerden MG inşaat firması sahibi Mehmet Gültekin'in şantiyede yürütülen işlerin yetkilisi olduğu kaydedilen iddianamede, Gültekin'in resmi yetkili şantiye şefi atamadığı, işlerin yürütülmesinde ve kazanın meydana gelmesinde kusurunun bulunduğu ifade edildi. İddianamede, şüphelilerden Metsan firmasının ortağı ve sorumlu yöneticisi Mehmet Celalettin Satoğlu'nun şirketin ve taşeron firmanın çalışma organizasyonunda eksiklikler bulunduğu, şantiye şefinin aktif biçimde şantiyede görev yapmasını sağlaması gerektiği halde bu hususta yeterince denetim yapılmadığı, sağlık ve güvenlik koordinatörleri atayarak riskli durumların önceden ortadan kaldırılmasını sağlaması gerektiği ve kazada bu durumun yeterince yerine getirilmediği nedeniyle kusurlu olduğu belirtildi.

"İŞ GÜVENLİĞİ UZMANININ İHMALİ YOK"
    İş güvenliği uzmanı olarak çalışan şüphelilerden Erhan Eryılmaz'ın, iş iskelesinin teknik şartnamelere uygun olması gerektiği uyarısında bulunarak rehberlik ve çalışma ortamı gözetimiyle ilgili eğitim görevlerini yerine getirdiği belirtilen iddianamede, risk değerlendirmesi çalışmalarının yapılmış olduğu ve bu haliyle olayın meydana gelmesinde Eryılmaz'ın herhangi bir ihmalinin bulunmadığının ortaya çıktığı anlatıldı.

"İŞÇİLER DE KUSURLU"
    Şüphelilerden Betül Batmaz'ın ise şantiye şefi olarak çalıştığı belirtilen iddianamede, görevinin gereği olan yeterli biçimde gözetim ve denetimde bulunmak, iskelenin tam ve güvenli olarak kurulmasının temini ile emniyet kemeri takılarak çalışılması gibi iş yerindeki uygulanması gereken güvenlik tedbirlerinin tam olarak alınmasının her seferinde alışkanlık haline getirilmesini sağlama hususlarında kusurunun bulunduğu, olayda işçilerin de alması gereken güvenlik önlemlerini yeterince almamaları nedeniyle 2. Derece kusurlarının olduğu ifade edildi.

3'ER YILDAN 15'ER YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ
    Şüpheliler şantiye şefi Betül Batmaz, Metsan firmasının ortağı ve sorumlu yöneticisi Mehmet Celalettin Satoğlu ve MG inşaat firması sahibi Mehmet Gültekin hakkında "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan toplamda 3'er yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı. Şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica