Haber - Inşaatın Iş Güvenliği Uzmanı Tutuklandı | Sayfa 4 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Inşaatın Iş Güvenliği Uzmanı Tutuklandı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

Üniversitenin hangi bölümünden mezun olduğun o alandaki iş güvenliği önlemlerini bildiğin anlamına gelmez. Elektrik Mühendisi İSG uzmanı düşünün. Elektriğin girmediği bir iş var mı ? Ya Makina her sektörde iş makinaları kullanılır. Kimya her madende zehirli veya patlayıcı gaz riski olabilir. Bu yüzden uzmanlaşmak istiyorsanız İSG olarak çalışmak istediğiniz sözleşme yaptığınız sektörde iyi bir ön araştırma yaparak kendinizi geliştirmeniz gerekir. Ne mezunu olursanız olun bunu yapmanız gerekir ve belli bir süre eskilerle birlikte çalışın.

2. Mustafa ferhatlar

Mustafa ferhatlar TÜİSAG Üyesi

Bir ISG uzmanı sınava girerken bütün mevzuata hakim olarak giriyor.dolayısıyla isg uzmanı branşına bakılmadan isg uzmanı sertifikasıyla her yerde çalışabilmelidir.bu işin branşı noktasına girersek altından kalkamayız.İşimizi hangi sektör olursa olsun mevzuatta belirtilmiş şartlarda yerine getirebilme kabiliyetine sahip olmalıyız vesselam

3. Hakan ERDOĞAN

Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

ooo bazıları uçuşa geçmiş.daha hayatında mesleki yeterlilik görmemiş kişiler yıllarca uzmanlık yada maden,makine ,inşaatvb mühendislikleri icra etmiş kişilerle kendilerini aynı görmüş.şimdi yukarıdaki resimdeki hatalar nedir diye sorsam bu çok bilmiş arkadaşlardan kaçı kaç cümle yazabilir.

bu iş sahada pişe pişe öğrenilir de birader siz hayatınızda hiç iskele görmemişsiniz nasıl kurulur bilmezsiniz nasıl öğreneceksiniz.24 yaşındaki okulu yeni bitirmiş tekstil mühendisi ne anlar arkadaşım..biraz öz eleştiriye açık olun.ancak tüpe,kkd ,ergonomiye felan bakar.iskele mühendisliği diye bir alan olduğunu yurt dışında kaçınız biliyorsunuz.adam 5 yıl iskele mühendisliği okuyor ve sadece bu işi yapıyor..burada asıl suçlu A sınıfı arkadaştır C sınıfından önce.

size abi tavsiyesi işi iyi bilen ve paylaşımcı birinin yanında kendinizi yetiştirmeniz.öyle kitaptan okumayla uzman olup inşaatı çözemezsiniz..çıraklık yapmadan usta olunmaz...ben bir yıl yurtdışın da iskele -boya-izolasyon grubuna baktım.80 metreye iskele kurduk.600 kişi sırf iskele işindeydi..-50&-60 derecelerde çalışıldı.hiç bir yer çökmedi..ama bende işi formenden detaylıca öğrendim.kendimde araştırdım tabiki. her gün sahadaydım.
    yapmış

öyle ofiste oturarak görmeden gitmeden risk analizi yazarak bu mesleği icra edemezsiniz.okuyarak uzman olunmaz..gözünle görüp tedbirleri uygulayacak tecrübelilerden bilgi alacaksınız.

"Elmas nasıl yontulmadan mükemmelleşmezse, insan da acı çekmeden olgunlaşmaz. "
    Konfüçyüs

Hasan Doğdu, REMZİ ŞAHİN, burçin ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. aragon34

aragon34 TÜİSAG Üyesi

Değerli arkadaşım, iş ekipmanları ve yapı işleri yönetmeliklerinde iskele konusu detaylıca ele alınmıştır. Bu nedenle 6331'e bağlı yönetmelikler direkt bizim alanımız.

5. ergokce

ergokce TÜİSAG Üyesi

yani isveren brn idg uzmani tuttum. herseyden o sorumlu deme hakkim var diyor. ama uzman shu shu eksiklerin var diye deftere yazsa veya bakanliga sikayet etse aninda kovardim demiyor.

6. Hakan ERDOĞAN

Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

işin acı gerçeği nedir biliyormusunuz 15 gündür bazı firmalar için İstanbul'daydım.Kartalda her gün yürüyerek bu inşaatın önünden geçtim.Bizim yeni C olan arkadaşa yanlışlıkları iskelenin düzgün olmadığını söylemiştim.Ölenlere rahmet diliyorum. inşallah bu isg kavramı bir an önce düzeltilir.

umutisg ve uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
  7. Mahmut ALHAN

Mahmut ALHAN TÜİSAG Üyesi

iş güvenliği uzmanları (igu) mesleklerine göre görev yapmalı,
    sadece maden mühendisi olan igu madende,
    sadece inşaat mühendis olan igu inşaat'ta görev almalı gibi.

Hakan ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
  8. umutisg

umutisg TÜİSAG Üyesi

Peki şimdi bu arkadaşımız için ne yapmalı?

9. umutisg

umutisg TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG mutlaka bu konuda bir basın açıklaması yapmalıdır.
    Öte yandan firmaları TÜİSAG içinde derecelendiren bir sistem gelistirmeliyiz.Her uzman çalıştığı firmanın İSG yaklaşımını rehber sorular ışığında değerlendirerek dereneğe rapor etsin.Sadece aynı firmadan iş teklifi alan uzman üyeler teklif aldıklarını yazılı olarak beyan edebildikleri takdirde bu raporu görebilsin.Uzman, amerikayı yeniden keşfetmek zorunda kalmadan firmayı tanısın.Gerisi kendi bileceği iş.

10. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar lütfen fotoğrafa iyi bakın. Vefat eden işçilerin düştüğü kalıp iskelesi(platform) sarı çemberin içerisinde. İskele bağlantılarının bir tarafı yerinden çıkıyor, yatay olan iskele ok yönünde duvar gibi dümdüz oluyor ve işçiler üzerinden düşüyor. Bahsi geçen iskele ok işaretinin gösterdiği iskelenin aynısıdır.
    Burada yalnızca Erhan ı suçlayan zihniyete şaşırıyorum. Büyük bir şantiye, her biri 16 kattan oluşan bloklar düşünün. Siz işçiyi uyarsanız ne olur ki, bir alt kata indiğinizde işçi bareti de çıkarır, emniyet kemerini de. Emniyet kemeri taktıramadığı için mi suçlu Erhan? İşvereni taşeron olduğu için ve ortada ceza yazacak taşeronun taşeronu olmadığı için ve tüm bu sebeplerle elinde yazılı bir evrak olmadığı için mi suçlu? Kimse bu iskeleyi kuran adam gelsin demiyor. Nerde kurulum raporu diyen yok. Kaza görüntülerinin videosunun bulunduğunu duydum . Paylaşıldı mı? Hayır. Görünen o ki işverenler olayı C sınıfı uzmana yıkıp örtecekler.
    Vefat eden işçilere o kadar içim yandı ki . İkisi baba oğuldu. Ama Erhan ın durumuna da bir o kadar üzüldüm. Meslektaşımızı yalnız bırakmayalım arkadaşlar. A sınıfı da hapse girsin, İşveren de hapse girsin demiyorum ama bir insan işini yapmaya çalıştığı için taksirle adam öldürme suçu ile yargılanmamalı. Bu olay hepimiz için büyük bir hayal kırıklığıdır.
    Hanginiz bu olaydan sonra meslekten soğumadınız?

Ekli Dosyalar:

uzmancan, eski, mustafa1 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. Cem Erol

Cem Erol TÜİSAG Üyesi

Binlerce iş güvenliği uzmanı ve dernekler ve topluluklar var. Kesinlikle birlik olup bu konuda basın açıklaması, grev, eylem, protesto vs. yapılmalı, kimse benim başıma gelmez demesin. Bu arkadaşa sahip çıkılmalı. En önemlisi de tüisag yönetiminin bu konuda bir öncülük, liderlik yapmasını bekliyorum. Tutuklama kararı veren hakime de yazıklar olsun... bu konuda herkes duyarlılığını ortaya koymalı.

12. engineer_x

engineer_x TÜİSAG Üyesi

iş güvenliği uzmanlarının maaşı işverenlere bağlı olduğu sürece ,güvenlik önlemleri hiçbir zaman layıkıyla yapılamayacak gibi geliyor bana
    yetkililerin bu konuda bir çalışma yapması gerekli .hemde acilen

uzmancan, DHeMLy-CHaY ve Hakan ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
  13. jackal_54

jackal_54 TÜİSAG Üyesi

Slm burada işverenin C sınıfını çalıştırma olayında herhangi bir hata yoktur.Bildiğiniz gibi Çok tehlikeli sınıfta A sınıfı uzman istihtamını İSG katip üzerinden yaptıktan sonra o firmaya C sınıfı bir uzman atanabiliyor.Burada yapılanda budur.Şart öncelikle gerçek sınıfında Atama yapıldıktan sonra alt sınıftaki uzman ataması yapılabilir.

14. Burak HEKİM

Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

tmm kaner hocam sen bilirsin deyince tartışma olmazmış sen bilirsin senin bu konu 1000 defa tartışıldı sonuç ne kocaman bir sıfır ellerini yorma boşuna....

15. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

Burak Hocam, İSG başlı başına bir bilim dalı, eğitim dalı oluyor. Biz tutup bu işi mühendis mi yapsın, öğretmen mi konusunu tartışmakla uğraşıyoruz. Yani sanki İnşaat mühendisi olup A sınıfı belge alıp inşaatlarda uzmanlık yapanların işyerinde kaza yaşanmıyor.
    3 işçi İskele göçüp ölüyor sorumlu olan A sınıfı işyerine haftada bir uğruyor onu sorgulamıyorsunuz. İşyerinde bulunan, evrak işiyle uğraşıp işçiyle ilgilenen C sınıfı uzman Tekstil bölümü mezunu diye verip veriştiriyorsunuz.
    Hoş değil bunlar.

16. Burak HEKİM

Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

Zaten bu sohbet tamamen gereksizmiş pardon.

17. eddi

eddi TÜİSAG Üyesi

Bu tip kazalar için bir mazlum, kurban gerekiyordu. Bulundu İSG Uzmanı...

Hanzadem bu yazıya teşekkür etti.
  18. Hanzadem

Hanzadem TÜİSAG Üyesi

A sınıfı uzmanın arkasının sağlam oldugunu düşündüm..ne yalan soyleyeyim..

24 yaşındaki tecrubesi olmayan bir insanın başına yıkılmış herşey..bu olayın günah keçisi o..
    yeni mezun bir tekstil müh..isg uzmanı , dokuma da ustasına,işçisine kulak koruyucu bile taktıramaz,yada zorlanır diyeyim..
    bırakın inşaatı..16.katı ..iskeleyi..
    branşlaşma şart olsada..isg farklı bir alan..en başta bu uzmanlık yetiştirme işini degiştirmeleri lazım.
    kagıt üzerinde yasalar çıktı...15 gunluk sınavla uzman olunuyor.Bu işte ehil olan yok ki..
    Ölümlü yada uzuv kayıplı kazalarda günah keçisi isg uzmanı..
    daha çook yolumuz var , isg de..çokda canlar yanacak gibi.

bir tekstil mühendisi olarak ayrı üzüldüm..canım tekstil sektorunu bitirdiler ayrı ,ihtiyactan fazla muhendislik fakultesi açtılar ayrı..İş bulamayan tekstil muhendisini inşaatta isg uzmanı olarak çalışmaya mecbur bırakan sisteme ne diyeyim bilemedim.

19. ismet ata

ismet ata TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar olayın detaylarını buradan ve medyadan takip ettiğim kadarı ile biliyorum, bu nedenle aşağıda yazacaklarım bu durumla alakalı olabilecek bir yaklaşımdır.

iş kanunumuzda bir kavram var hatırlıyormusunuz "işveren vekili" diye,

işverenin çalıştırdığı kişilerin sağlığını ve güvenliğini koruması anayasal bir yükümlülüktür. fakat işin büyüklüğü düşünüldüğünde işveren sadece çalışanı değil bütün iş akaşını kontrol etmelidir. bu yükümlülüklerin altından teknik olarak işverenin tek başına kalkması mümkün değildir. bu nedenle işveren yetkilerine sahip çalışanlar işe alınır. bunlar müdür,amir,uzman..vs. bu kişiler işin yapılması sırasında işveren adına hareket eden vekillerdir. bu kazada görevli olan C sınıfı iş güvenliği uzmanı eğer işverenin sigortalı tam zamanlı çalışanı ise sahada işveren adına hareket etmekle yükümlü işveren vekilidir. A sınıfı uzman yarı zamanlı görev yapar ve/veya ayrıca herhangi bir hizmet kuruluşu adına orada bulunur, mesela bir OSGB adına. yaptığı iş yönetmelik ile sınırları belirlenmiş bir iştir. yönetmelikte belirlenen sürelerde sahaya gelir gerekli incelemeleri yapar, onaylı deftere işler ve işverene rapor sunar. işi bununla biter (elbette bitmemeli) . fakat C sınıfı uzman işveren tarafından işe alınmış sahada işveren adına hareket eden kişidir (bu olayda böyledir demiyorum, fakat olma olasılığı yüksek). yani işverenin işçiyi gözetme yükümlülüğünü üstlenmiştir. birde kaza günü sahada başka bir amir, müdür şantiye şefi bulunmuyorsa işin tamamı C sınıfı uzmanın üzerine kalır. burada işin üzerine kalmasının nedeni uzman olması ..vs. değildir. işverenin işçiyi gözetmek adına görev verdiği tam zamanlı çalışanı olmasından kaynaklanır. hakim de olayı bu şekilde değerlendirmiştir diye düşünüyorum. kaza sonucu birden çok ölüm olduğu içinde tuttuksuz yargılanma vermemiştir.

20. Kaner

Kaner TÜİSAG Üyesi

Teziniz hatalı olan şey İSG uzmanı İşveren adına değil işçi ve kamu adına görev yapan kişidir. Kazaların olmasını önlemek için çaba göstermesi kaza olduğunda sorumlu kişinin İSG uzmanı olduğu anlamına gelmez. Bir İSG uzmanı 7/24 işçinin başında beklemez. İSG uzmanı yasalar ve yönetmeliklere getirilen kurallara ve emirlere işvereni uymaya zorlar yaptırılması yönünde talimatlar hazırlar. İşveren yerine getirmiyorsa bakanlığa bildirimde bulunur. Bu anlamda İSG uzmanı aslında kamu adına da işyeri ve çevresinde oluşabilecek kazalarda halkın da zarar görmemesi için önlemler alınmasını işverenden ister.Bu da kamu adına çalıştığını gösterir.

Maaşını veren patrona karşı İşçi ve kamu adına görebini yapmaya çalışmanın ne kadar zor olduğunu tüm İSG uzmanları iyi bilir.
    Nasıl ki sendikalar işçi adına hareket edip işçi lehine işverenle karşı karşıya geliyorsa İSG uzmanları içinde aynı durum söz konusudur.

BU ANLAMDA İSG UZMANI SUÇLU İLAN EDİLEMEZ.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica