Haber - Inşaatın Iş Güvenliği Uzmanı Tutuklandı | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Inşaatın Iş Güvenliği Uzmanı Tutuklandı

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İnşaatın İş Güvenliği Uzmanı Tutuklandı

  Kartal’da MG inşaat firmasının yüklenicisi olduğu inşaatın 16. katında iskelenin çökmesi sonucu üç işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili başlatılan soruşturmada inşaatın iş güvenliği uzmanı 24 yaşındaki tekstil mühendisi Erhan Eryılmaz ihmali davranışla kasten adam öldürme suçundan tutuklandı.

  1.jpg


  Savunmasında kendisinin C sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğunu belirten şüpheli, asıl sorumlunun A sınıfı iş güvenliği uzmanı olan Beyhan Seren olduğunu ileri sürmesine rağmen tutuklanmaktan kurtulamadı.Şüpheli olay günü emniyet kemeri ve diğer donanımların ölen işçilere de teslim edildiğini, kullanmamalarının kendi kusurları olduğunu da ileri sürdü.

  Olay iki gün önce Kartal’da bulunan 16 katlı bir inşaatta meydana geldi. İddialara göre inşaatın 16. katında çalışan işçiler Hasan Doğan (53), Salih Karayalı ve Sinan Doğan (22) iskelenin çökmesi ile 16 kat aşağı düşerek beton zemine çakıldı. Olayı gören diğer işçilerin durumu bildirdiği sağlık ekipleri 3 işçinin de olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Olay yerine gelen savcı yaptığı inceleme sonrası soruşturma başlattı.

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI TUTUKLANDI

  Olayın ardından inşaatın yüklenici firması olan MG inşaat firmasına bağlı olarak o gün bulunan C sınıfı iş güvenliği uzmanı 24 yaşındaki tekstil mühendisi Erhan Eryılmaz gözaltına alındı. Anadolu Adliyesi’nde savcılğa verdiği ifadenin ardından nöbetçi sulh ceza mahkemesine sevk edilen Erhan Eryılmaz savunmasında 6331 sayılı kanun gereğince inşaat işleri çok tehlikeli işlerden sayıldığından resmi olarak A sınıfı iş güvenliği uzmanının inşaatta bulunması gerektiğini ileri sürerek şöyle ifade verdi:

  “İnşaatın A sınıfı güvenlik uzmanı Beyhan Seren’dir. Ancak kendisi haftada bir inşaata gelmektedir. Ben her gün inşaatta bulunmaktayım. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanı olduğum için sahanın gezilmesi, evrak işleri ve kişisel koruyucu donanımların teslimi ile görevliyim. Kişisel koruyucu donanıma ilişkin gerekli emniyet kemeri ve diğer donanımlar ölen işçiler dahil her kese teslim edilmiştir. Buna ilişkin tutanaklar dosyada mevcuttur. Emniyet kemeri ve diğer donanımları kullanmak işçilerin kendi sorumluluğundadır. Takmadıkları takdirde bu işçiler uyarılır bu uyarıyı tüm teknik personel yapabilmektedir. Kazanın olduğu gün yağmur yağıyordu. Yağmur nedeniyle işçiler inşaata çıktı ve daha sonra indi. Öğlen 12.13.00 arasıydı. Ben yemek yiyordum. O esnada sesler geldi. Ben de dışarı çıktım, olay mahallinde üç işçinin inşaattan düşerek vefat ettiğini gördüm. Ben C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmam ve kişisel koruyucu donanımların kullanımının işçilerin sorumluluğunda olması ve diğer nedenlerden dolayı benim bu kazada kusurum yoktur. Bu konudaki düzenlemelere göre iş güvenliği konusunda üzerime düşen görevleri yaptım”

  Şüphelinin ifadesi ardından hakim dosyada kaza ile ilişkin bilirkişi raporu olmamasına karşın, şüphelinin kazanın meydana geldiği inşaatta iş güvenliği uzmanı olarak görev yapması nedeniyle kusurlu olduğu konusunda kuvvetli şüphenin bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.

  Kaynak: http://www.gazeteport.com.tr/haber/171639/insaatin-is-guvenligi-uzmani-tutuklandi


   
  a_erol, DHeMLy-CHaY, münza ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  Allah yardımcısı - yardımcımız olsun.

   
  Seyidoglu60 bu yazıya teşekkür etti.
 3. Fürkan Gökçayır

  Fürkan Gökçayır TÜİSAG Üyesi

  Ölenlerin arkasından konuşmak istemem.Başı derde giren de bizim bir mühendis arkadaşımızdır.Ancak, düşmeyi engelleyici (ağ, güvenlik halatı v.b.) toplu korunma tedbirleri alınmadan kkd verilip iskeleye-kalıba çıkarılmış inşaat işçileri durumu sözkonusu yine.Allah rahmet eylesin.Allah tekrarından korusun hepimizi.

     

   
 4. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  Şüphelinin ifadesi ardından hakim dosyada kaza ile ilişkin bilirkişi raporu olmamasına karşın, şüphelinin kazanın meydana geldiği inşaatta iş güvenliği uzmanı olarak görev yapması nedeniyle kusurlu olduğu konusunda kuvvetli şüphenin bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi.

   
 5. Geosoil

  Geosoil TÜİSAG Üyesi

  Marmarapark avm deki yangın isg uzmanını doğurdu. Somadakş facia isg nin ciddiyetini doğurdu. Bu kaza da inşallah, bu konudaki " branşlaşmayı" doğurur ve inşaat müh inşaat işlerinde, maden ve çevre müh yeraltı ve yer üstü ocaklarda, kimyagerler ve biyolog arkadaşlar da kendi sektörlerinde uzmanlık yaparlar

     

   
  kizilsu, DHeMLy-CHaY, münza ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. MNG

  MNG Guest

  İnşaatın İş Güvenliği Uzmanı Tutuklandı
  "(...)MG inşaat firmasına bağlı olarak o gün bulunan C sınıfı iş güvenliği uzmanı 24 yaşındaki tekstil mühendisi Erhan Eryılmaz gözaltına alındı.(...)Şüphelinin ifadesi ardından hakim dosyada kaza ile ilişkin bilirkişi raporu olmamasına karşın, şüphelinin kazanın meydana geldiği inşaatta iş güvenliği uzmanı olarak görev yapması nedeniyle kusurlu olduğu konusunda kuvvetli şüphenin bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verdi. "

  Haberin kısa özeti bu;
  Sanırım forum üyelerinin büyük çoğunluğu İş Güvenliği Uzmanı..
  İşte sorumuz;

  -Bu iş cinayetinde kusur oranı dikkate alınırsa tutuklanan genç mühendis listeye hangi sıradan girer?
  Uzmanız değil mi?
  Cevaplamak bizim ahlaki sorumluluğumuz..
  Cevapları bekliyoruz..


   
 7. Geosoil

  Geosoil TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı
  a sınıfı uzman bunun ( 2 sınıf-3000 prim günü- 7 yıl sözüm ona tecrübe) önünde yer alır. Yazık gerçekten yazık. Doğrunun yanlışı götürmediği bir sınavlar uzman oluyoruz. Bence bu sınavda da sapmalar dikkate alınmalı. İhtiyaç o kadar alınmalı uzman diye. Ama çok açık var diyenleri duyuyorum. Banane . Bu açık dolana kadar, devlet kontrol etsin, sonra da akl- o şelim uzmanlara devretsinler
   
  Mustafa Emir Aslan ve kizilsu bu yazıya teşekkür etti.
 8. Fürkan Gökçayır

  Fürkan Gökçayır TÜİSAG Üyesi

  Bence 3. sıradan girer.

  1)İşveren
  2)Şantiyenin asıl İSG (A Sınıfı) Uzmanı
  3)Genç Mühendis (Gerekli tedbirler alınmadığı halde çalışanlara sadece kkd verip inşaata yolladığı için.).

  Bu genç mühendis, bu kadar tecrübesizken ve mesleği de değilken inşaatta çalışabilir mi, neden çalışır, neden çalıştırılır v.b. konunun asıl temeli olan kısımları ayrı tutarak benim sıralamam böyle olur.   
 9. Gazihan YILDIZ

  Gazihan YILDIZ TÜİSAG Üyesi

  Branşlaşma çözüm değil. Sadece branşlaşarak çözemezsiniz. İSG kültürü diye bir kültür var. İnşaat mühendisi olsaydı bu arkadaş bu kaza olmayacakmıydı ? Üniversitelerde 4 yıllık İş Güvenliği Mühendislği bölümleri açılması gerekir. 4 yıl boyunca İSG uzmanı kültürü ile yetiştirilmesi gerekir.

     

   
 10. Gazihan YILDIZ

  Gazihan YILDIZ TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar hala bazıları mesleği değildi bilmemne falan diyor. İş güvenliği Uzmanlığı başlı başına bir meslek artık. Soma kazasındaki arkadaşların hepsi maden mühendisiydi ama kaza yine oldu. Burda önemli olan lisans diplomasından çok İSG uzmanlığını yeteri akdar ciddiyetle yapıp yapmadığın.   
  Sevgi.isg, FUNDA3426 ve Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
 11. Kaner

  Kaner TÜİSAG Üyesi

  UZUN SÜRELİ ELEKTROMANYETİK ALANLARDA ÇALIŞMALAR VE RİSKLERİ

  MARMARAYDA 2. ÖLÜM

  ÖLÜMLER DEVAM EDEBİLİR'

  Marmaray'da çalışan bir makinist, "Tünelde 25 bin voltluk elektrik enerjisinin içinde çalışıyoruz. Marmaray tüp tünelinde 25 bin voltluk yüksek gerilim hattının yanısıra ayrıca 3 adet GSM ve bir adet de anklaşman vericisi bulunuyor. Karzel'in ölümünde bu faktörlerin belirleyici olduğunu düşünüyorum. Önlem alınmazsa devamı gelir. Bir makinist trene 08.30'da girdiğinde 16.15'te çıkıyor. Bu saat aralığında tüp geçidin içinde oluyoruz. Ancak Marmaray'ın hepsi bitse Gebze-Halkalı arası seferler yapılacağından tünelde bu kadar zaman geçirmek zorunda olmayacak olan makinistler daha az etkilenecekti" diye konuştu.

  Makinist şu ifadeleri kullandı: "104 tane personel var. Personel sayısı az. Bizi tünelde 6 saat çalıştırıyorlar. Ama ay sonu geldiginde bizden 8 saat üzerinden çalışma saati istiyorlar. Çalışma saatlerimiz dolmadığından sorun oluyor. Personel sayımız az ama bizden 7 dakikada bir tren calıştırmamızı istiyorlar. Önceden istırahatımız coktu. Nedeni o zaman 10 dakikada bir tren calıstırıyorlardı. Aama şimdi pik saatlerde 7 dakikada bir tren çalıştırıyorlar."


  Kalp hastalığı olan veya Kalp pili takan yolcular için MARMARAY ne kadar güvenli ?

  Elektrik enerjisinin üretim, iletim ve dağıtım sistemi yaşamımızda önemli yer tutmaktadır. Enerji nakil
  hatları, trafo merkezleri, elektrik kablo şebekeleri, elektrikli taşıma araçları yanında, saç kurutma
  cihazlarından mikro dalga fırınlara kadar her türlü elektrikli ev aleti ve ofis hizmet cihazları, MR, tomografi,
  ultrason, röntgen vb. tıp cihazlar, TV-radyo alıcı-verici sistemleri, baz istasyonları, cep telefonları vb.
  sistemler elektromanyetik kirliliği oluştururlar. Gelişi güzel yerleştirilen baz istasyonları ise yaşam
  alanlarımızı doğrudan hedef almaktadır. Veri iletim hızının büyük önem kazandığı bu süreçte özellikle
  çocukların cep telefonu kullanmaya teşvik edilmesi elektromanyetik alanların çevre ve halk sağlığına
  etkisine karşı daha duyarlı olmamızı gerektiriyor.
  Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı 1992’de yayınladığı Rio Bildirgesiyle, elektromanyetik
  alanların biyolojik yapıları etkilemediği görüşünü bilimsel bulmayarak reddetti. Kaldı ki, bu konferansta,
  bilimsel belirsizliklerin olduğu durumlarda “Önlem İlkesi”nin elektromanyetik alanlardaki maruziyetler için
  de uygulanmasının önerildiğini biliyoruz.   
  Esin Aydoğdu, uzmancan ve (deleted user) bu yazıya teşekkür etti.
 12. nirvana2115

  nirvana2115 TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği kültürünü edinmeden (çalışan,işveren ,devlet ve uzman) bu işler uzun bir süre devam edeceğe benziyor,birde mesleki disiplinine yakın isg uzmanlarının ilgili işlerde görevlendirilmesi bence daha doğru olacaktır.Yoksa hakimler savcılar klasik bakış açılarıyla hemen suçlu yaftasını yapıştırıp işin içinden çıkmaya devam ederler

   
  kizilsu ve Kaner bu yazıya teşekkür etti.
 13. serkan55

  serkan55 TÜİSAG Üyesi

  c sınıfı uzman arkadaş e katip üzerinden anlaşma yapmadıysa, zaten çok tehlikelide yapamaz.. resmiyette A sınıfı olan kişi oranın sorumlusudur, her ne kadar önlem almada c nin kusuru olsa da , hapis cezası A uzmanın hakkıdır...Eğer C uzmanı çok tehlikeli bu sektörde e katip üzerinden anlaşma yaptıysa o zaman yapılmaması gereken bir anlaşmayı onaylayan bakanlık suçludur..bu konuların aydınlatılması gerekir... bir yerlerde eksik var...
   
  Murat Yln, mahir. deniz ve Murat Gençtürk_19 bu yazıya teşekkür etti.
 14. Kaner

  Kaner TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle Kazaya sebebiyet verenlerden başlanarak, eksiği olanlara doğru sıralama yapmak doğru olacaktır.

  Kazanın sebebi ve oluş şekli tam olarak bilinmeden kimin gerçek sorumlu olduğuna karar vermek gerek. Bu kazada kusur aranacak enson kişi C sınfı uzman.

  Öncelikle yapı iskeleleri ile ilgili yönetmelikte iskeleleri kuracak olan, periyodik kontrollerini yapacak olan İSG uzmanı değil, tekstil mühendisi İSG uzmanı hiç değil. Hani desem ki makina teknikeri isg uzmanı o zaman kontrol formlarında adı geçerse suçlu olma ihtimali doğar.

  İskelenin göçmesi kurulum aşamasında yapılan hatalardan mı? Aşırı yük bindirmeden mi ? Yoksa yağış sebebiyle iskele ayaklarında yaşanan toprak kayması mı ? Bu sorular cevaplandığı taktirde gerçek sorumlu ortaya çıkar.

  İskelelerde yağmur, fırtına vb. hava muhalefeti sebebiyle işin durdurulması gerektiğini işveren bilmiyor mu? Teknik Nezaretçi ve diğer işveren temsilcisi amirler bilmiyor mu ?
  C sınıfı uzman inşaata gidip inin aşşağı çalışamazsınız demek zorunda değil. 7 / 24 işçinin başında duramazsınız İSG uzmanı olarak. Siz eğitimlerinizi verirsiniz, riskleri minimuma indirmek için önlemler alınması için işverene direktif verirsiniz. Hangi işveren direktif alacağı bir İSG uzmanına maaş verir o ayrı bir konu. Ama yağmur yağıyor diye çalışmayı durdursa İSG uzmanı. Aynı gün işinden olur.

  Burada sorumlu iskeleyi kurduran, periyodik kontrollerine imza atanlardır. Bu formları düzenlememişse işveren tek sorumlu işverendir. A Sınıfı uzman bu kontrollerin nasıl yapılacağı yönünde eğitim vermemişse, formlardan örnekleri çıkarıp işverenin önüne koymamışsa A sınıfı uzman hesap verir. Daha C ye gelenen kadar tutuklanacak o kadar çoook adam var ki.

  Gariban 24 yaşında çocuğu hapse göndermek hukuksuzluktur. Patron yırtar 1500 lira maaşla çalışan isg uzmanı işçi hapis yatar... Türkiye den başka bir ülkede yoktur böyle bir hukuk sistemi.

   
 15. serkan55

  serkan55 TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanının maaşını eşveren verdiği sürece bu olayları ve alınamayan maliyeti yükselten önlemleri sıkça göreceğiz...Başka bir konu da , hiç riski olmayan iş yeri hekimi ile igu nı aynı parayı alıyor, bütün iş ve risk uzmanın sırtında bu adaletsizliktir, hekimlik ihtiyacı işyerinin adresinin bağlı bulunduğu sağlık ocağı vb yerlere devredilmelidir, çünkü muayene, izin, rapor gibi konular iş yeri dışında da rahatlıkla yapılbilir....isg uzmanı periyodik muayenesi gelen çalışanşları ve işe giriş muayenelerinin yapılıp yapılmadığını belge ile tespit edilmiş olmasına bakarak bu işi zaten yapar...   
 16. MNG

  MNG Guest

  Arkadaşlar şekil şartlarını biraz abartmıyor muyuz?
  Olaydaki şekil şartları bellidir.
  İnşaat işyerleri çok tehlikeli sınıfta yer alır, en az B sınıfı uzman görev yapabilir?bu cinayetin işlendiği şantiyede habere göre A sınıfı uzman görevlendirilmiş.burada;
  • Uzman görevlendirilmiş,
  • KKD verilmiş,
  • Rutin kontroller için Ayrıca C sınıfı uzman görevlendirilmiş.
  Ama yine de kaza olmuş..
  Neden?

   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 17. Kaner

  Kaner TÜİSAG Üyesi

  Güzel bir tespit bence de. İş yeri hekimini iş yerinde bulabilene aşk olsun. Yardımcı sağlık personeli diye bir adam gönderiyor onunda eğitiminden şüphe duyarım. Gerçekten sağlık meslek mezunu sağlıkçı mı o bile muamma. Yani vurun abalıya misali. İşin kurbanı daha iş başlamadan önce İSG uzmanı ilan ediliyor.


  İSG uzmanı arkadaşlara sesleniyorum, açık ortamlarda, inşaatlarda kaza riskinin yoğun olduğu ortamlarda hava muhalefeti sebebiyle yaşanabilecek kazalara karşı özel bir form hazırlayın. Sabah işe giderken hava durumuna bakıp o formu işverene imzalatın. Yaşanacak kazaların sorumluluğunu üzerinizden atmış olursunuz.

   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 18. MNG

  MNG Guest

  Saptamalarının tümüne katılıyorum..
  Kararı veren yargıcın,gerçekten merak ediyoruz,ilgili yasa ve yönetmeliklerden haberi var mı?
  (Aslında gen mühendis savunmasında ilgili mevzuat hükümlerini açık olarak ifade etmiş.)

   
 19. yiğitt

  yiğitt TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşımızın başına gelen olayın talihsiz bir yanlış anlama olduğunu düşünüyorum mevzuat yeteri kadar açık ;


  6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu madde 8

  (3) Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin
  yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.
  (4) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası
  veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi
  askıya alınır.
  (5) İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli
  sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı
  belgesine sahip olmaları şartı aranır. Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusunda
  sektörel alanda özel düzenleme yapabilir.

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  2.bölüm


  (7) İşverenin; iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman görevlendirmesi veya hizmet satın alması işverenin sorumluluklarını etkilemez.


  KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

  İKİNCİ BÖLÜM

  İşverenin Yükümlülükleri

  f) İşveren, kişisel koruyucu donanımları hangi risklere karşı kullanacağı konusunda çalışanı bilgilendirir.

  g) İşveren, kişisel koruyucu donanımların kullanımı konusunda uygulamalı olarak eğitim verilmesini sağlar.


  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ

  İşyeri sağlık ve güvenlik birimi

  MADDE 10 – (1) İSGB; en az bir işyeri hekimi ile işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az bir iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi ile oluşturulur. Bu birimde işveren diğer sağlık personeli de görevlendirebilir.  YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ


  Proje sorumlusu ve işverenlerin sorumlulukları


  (2) İş sağlığı ve güvenliği konularında, bir veya birden fazla sağlık ve güvenlik koordinatörü görevlendirilmesi proje sorumlusunun veya işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.

  İş veren, işveren vekili, Ana firma proje müdürü, ana firma şantiye şefi, anafirma kaba işler şefi, ana firma ince işler şefi, Ana firma saha mühendisleri, teknikerleri Ana firma Yeterli seltifikaya sahip iş güvenliği uzmanı ( ki kendisi kusurlarından dolayı iş verenine karşı sorumludur), altyuklenıcı firma işvereni, altyüklenici firma işveren vekili, altyüklenici firma şantiye şefi, iskeleyi kuran çalışanlar ve kazayı yapan işçilerde dahil olmak üzere kusur oranı herkese aittir.

  Kararı veren yargının iş güvenliği mevzuatını incelemeden karar verdiği bilir kişi raporu olmadan karar verilmesinden belli oluyor zaten. İş güvenliği uzmanının rehberi ilgili mevzuattır bizi koruyacak olan şey mevzuattır. Biz zaten yasal olarak korunuyoruz (yeteri kadar olmasada , mevzuat diyor ya şikayet et işten atıl yada kaza olsun hatan varsa gene işten atıl).

  C sınıfı arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum keşke bu kadar deneyimli geçen a sınıfı abimizde bu kardeşimizi kollasaydı yukarıdaki maddelerden birkaçını mahkemede okusaydı veyahut dillendirseydi bu kardeşimiz bukadar üzüntü çekmezdi. Bu işin temyizi var yargıtayı var karar kesin kararmi onu bile bilmiyoruz ama %100 bu arkadaşımızın bulunduğu yerden çıkacağını düşünüyorum.


  Kazasız günler dilerim.

   
  Murat Gençtürk_19, uzmancan, doğa34 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. Kaner

  Kaner TÜİSAG Üyesi

  Yanılıyorsun. Şekil diye birşey yoktur. Ceza davası yargılamaları kanıtlar üzerinden yürür. Burada kanıtlar düzenlediğiniz, düzenlettirdiğiniz ve imzalattığınız resmi evraklardır..

  Verdiğiniz eğitimleri bile kanıtlamak zorundasınız, işçiye imza attırıp eğitimleri fotoğraflarsınız. Yani İSG uzmanın asli görevi herşeyi kayıt altına almaktır.

   
  Esin Aydoğdu ve uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. iş güvenliği uzmanı gözaltına alındı

Yandex.Metrica