Haber : İnşaatın 14'üncü Katından Düşen İşçiyi, Güvenlik Fileleri Kurtardı

Genco

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
NİĞDE'de dengesini kaybederek, çalıştığı inşaatının 14'üncü katından aşağıya düşen işçi Gökhan Atmaca (31), binanın 11'inci katında bulunan güvenlik filelerine takılarak hayatta kaldı.

NİĞDE'de dengesini kaybederek, çalıştığı inşaatının 14'üncü katından aşağıya düşen işçi Gökhan Atmaca (31), binanın 11'inci katında bulunan güvenlik filelerine takılarak hayatta kaldı.

Olay, kent merkezindeki 75. Yıl Bulvarı'nda bulunan 14 katlı bir apartman inşaatının en üst katında meydana geldi. Çalıştığı sırada dengesini kaybeden Gökhan Atmaca, 14'üncü kattan aşağıya düşerken, 11'inci katta bulunan güvenlik filelerine takıldı. İş arkadaşlarının ihbarı üzerine inşaat alanına itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekipler, filelerin yırtılma ihtimaline karşı apartmanın altına cankurtaran hava yastığı yerleştirdi. İtfaiye aracından 14'üncü kata uzatılan merdiven sayesinde filelerden kurtarılan Atmaca, sağlık ekipleri tarafından tedbir amaçlı ambulansla hastaneye götürüldü. Gökhan Atmaca'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kaynak: DHA

Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

Tolga_34

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
filelerin yırtılma ihtimaline karşı
Tedbir her zaman iyidir, ilave tedbir her zaman daha da iyidir :)

Her ne kadar bunun yönetmeliği var, biliyorum. Ama bu sefer teee bi dünya yönetmeliğini incelemek istemedim. KOLAYA KAÇIYORUM :)
Bir sorum olacak bu emniyet ağları ile ilgili.
Fotoğrafa baktığımda, emniyet ağları ile çalışma alanı arasında nerede ise -ortalama- bir 6 ila 8 metre mesafe var.
Çalışma alanı ile Düşme Durdurucu emniyet mesafesi biraz fazla değil mi ?

Genco

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Her ne kadar bunun yönetmeliği var, biliyorum. Ama bu sefer teee bi dünya yönetmeliğini incelemek istemedim. KOLAYA KAÇIYORUM :)
Fotoğrafa baktığımda, emniyet ağları ile çalışma alanı arasında nerede ise -ortalama- bir 6 ila 8 metre mesafe var.
Merhaba Tolga Hocam, bir kez de siz kolaya kaçın, kabulümüz. :D

Ek dosyanın 18.sayfasında "2.13 Düşme Yüksekliği" başlığında belirtmişler.

"Düşme yüksekliği, güvenlik ağı mümkün olduğunca uygulanabilir olacak şekilde çalışma platformuna yakın kurularak olabilecek en az mesafede tutulmalıdır. Mümkünse güvenlik ağları çalışma platformunun altından itibaren 2 metre mesafeyi geçmemelidir. TS EN 1263-2 standardında izin verilen azami düşme yüksekliği 6 metredir. ( Bu durum çalışanın ağırlık merkezi dikkate alındığında 7 metrelik bir nominal düşme yüksekliğini teşkil etmektedir.)"

Ekli dosyalar

ayça ayan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)

Haklısınız Tolga Bey. Güvenlik ağlarının birçoğu max. 6 metre mesafeden düşmeye karşı doğru korumayı sağlıyor. Burada katları yaklaşık 2,5-3 metre olarak değerlendirebiliriz, haberin içeriğinde çalışanın 14. kattan düştüğü yer alıyor. Dolayısıyla 7,5-9 metre civarı bir yükseklikten bahsediyoruz yanlış yorumlamıyorsam. Ağların montajı ve ağın yapısı sağlammış ki çalışana bir şey olmamış, biraz da Allah korumuş :)

Tolga_34

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Cevaplar için teşekkür ediyorum, nezaketiniz için teşekkür ederim. :)
Neden sorduğumu söyleyeyim :
1) Yurtdışı projede bu emniyet ağlarından ben de kurdum. Kurulum yapılan alan çimento siklon bölgesi, katların arası ortalama 6 metre (yanlış hatırlamıyor isem) Ben 3 ila 3.5 metre mesafeye kurdurdum hep. Bilindiği üzere hoplama zıplama mesafesini azaltalım, (ağ sönümlemesi), ayrıca düşen kişinin panikleyip ağ üzerinde kendini yuvarlamasını önleyelim, en önemlisi de adamı ağdan rahatlıkla alabilelim gibi konuları düşünmüştüm.
Çimento fabrikasını bilen bilir, her yer çelik ve her yere de kaynak yapıyorsunuz vs.

Bilindiği üzere kurulduktan sonra bunların denenmesi gerekiyor :) Dedim "Ben bu denerim". Saha mühendisi, Formenler işçiler bana bakıyorlar :)
"Nasıl deneyeceksiniz ?" diye sordular, cevap "atlarım üzerine şimdi ben, hep beraber görürüz" :) :) Neyse özetle bunu iki çimento torbasını bağlayıp :), atmak suretiyle denemeye karar verdik ve öyle yaptık. İki tane birbirine bağlı çimento paketi biraz hopladı falan ama bir şey olmadı.

2) Gel zaman git zaman, yukarılara doğru çıkmaya başladığımızda da, ağı yukarıya taşıdık hep. Fakatt!! Bir dün telsizden bir haber "adam düştü" !!!
Bir gittim, ağın ortasında, ağda kalmış ama hareketsiz yatıyor. Neyse, onu bir de oradan aldık! Öyle itfaye, sepet falan yok, bildiğin 225 tonluk Liebher vinç içeri boom sürdü falan filan.

Hocam, standartlara evet! Cidden büyük emeklerle hazırlanıyorlar (tercüme ediliyorlar, demiyorum ;) ). Ancak masa üzerinde yapılan temel fizik kurallarına uygun hesaplamalarla, yine masa üzerinde hazırlanıp, sahada da kurulumu denemesi yapılıp yine standarda ithal edilen bilgilere de bir şey demiyorum. Ancak, sahada herşey standartlara göre yürümüyor. Neden ? (Bknz.Md.-3)

3) Gelelim esas konuya, düştüğü mesafe 3 metre çok iyi hatırlıyorum. Düştüğü esnada baret kafadan uçmuş (hep uçar zaten), emniyet kemeri de var, sadece yukarıda kaynak için yer değiştirirken, çift lanyard usulünu uygulamak herhalde işine gelmemiş. Düşen çalışanın kilosu da -yani olsa olsa- 65 - 70 kilo. Ancak -keşke elimde olsa da - Çalışanın sağ taraf yanak, şakak, sağ göz tarafında ağ tarafından yapılmış izleri ve hatta morarmaları görmenizi isterdim.

Özetle,
3 mt. mesafeden düşen 70 - 75 kg.lık birinin yüzüne o kadar iz bırakan bir ağ, acaba 6 ila 7 metre arasından düşen birinin yüzüne neler yapmıştır? diye merak ettiğim için sormuştum. :)

Şu soruyu sormuyorum :) = "Neden emniyet kemeri kullanmamış o kadar yüksekte çalışırken?", diye. Çünkü pratikte -fotoğrafta göründüğü üzere- kalıp üzerinde eğer doğru düzgün sağlam bir emniyet halatı yoksa, kemerle çalışmak işçi için zul geliyor. Perde beton kalıp işi zaten zor, bir de kemer derken, neyse.

Kısa günün en büyük kârı, çalışana bir şey olmamış. Önce o ağları oraya aldırıp, montajını yaptırıncaya kadar göbeği çatlayan İGU, sonrasında ağ, ve en önemlisi Allah korumuş, verilmiş sadakası varmış.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.