Haber Inşaat Sektöründe 100 Kişiden 4 ’ü Iş Kazası Mağduru

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İnşaat Sektöründe 100 Kişiden 4 ’ü İş Kazası Mağduru

  Türkiye'de iskele ve kalıp sistemleri sektörünü değerlendiren Kalıp ve İskeleciler Derneği (KALİSDER) Başkanı Serdar Urfalılar, Türkiye'de inşaat sektöründe yaşanmakta olan iş kazalarına ait çarpıcı rakamlar paylaştı.

  1.jpg

  İnşaat sektörünün iş kazalarının sayısal çokluğu bakımından Türkiye'deki iş kolları arasında ilk sırada yer aldığını açıklayan KALİSDER Başkanı Serdar Urfalılar, inşaat sektöründe gerçekleşen ve ölümle sonuçlanan kazalarının ortalama yüzde 43, yaralanmaların ise yüzde 33 gibi mühim 1 kısmının insan düşmesi neticesi gerçekleştiğini ifade etti .Urfalılar, inşaat sektöründe iskele ve kalıp sistemlerinin kullanımının yaygınlaşmasının bu üzücü tablonun minimuma indirgenmesine çok büyük ölçüde katkı sağlayacağına inandıklarını ifade ederek şu şekilde açıkladı ;

  "Her sene yüzlerce kişi şantiyelerde gerçekleşen kazalar neticesi yaralanıyor veya yaşamını kaybediyor. TÜİK'in 2013 senesi için hazırladığı iş kazaları ve işe bağlı sıhhat problemleri araştırması neticelerine göre, Türkiye'de inşaat sektöründeki iş kazası oranı yüzde dört . üç . Bu rakam 2007 yılına bakıldığında ise dört . beş idi. Yani bu yani inşaat sektöründe çalışan her 100 kişiden dört ü çeşitli sebeplerden ötürü iş kazası mağduru oluyor. Bu kazaların çok büyük 1 bölümü ise iskeleden düşme sonucunda gerçekleşiyor"

  ÖNCELİKLE İŞVERENLER BİLİNÇLİ OLMALI

  Derneğin kurulmasındaki asıl amaçlarının sektörde belirgin 1 kalite çizgisinin yakalanması olduğunu açıklayan Urfalılar, inşaat işverenlerinin ve uygulamada görev alan teknik ekibin bu mevzuda bilinçli olmasının personelin iş güvenliği açısından çok büyük ehemmiyet taşıdığını hatırlatarak bütün sektörü bu mevzuda sağ duyulu olmaya davet etti.

  Dernek olarak 1 diğer amaçlarının ise dünya çapındaki projelerinden daha çok hisse alabilmek olduğunu ifade eden Urfalılar, sektördeki kalite çizgisinin yükseltilmesinin ihtiyaç Türk, ihtiyaç ise dünya çapındaki inşaat firmalarının radarına girilmesinde ve de global birlik ve pazarlarda daha çok rol almalarına çok büyük katkı sağlayacağının da altını çizdi.

  Kaynak: http://www.arcaajans.com/haber/ekon...-100-kisiden-dort-u-is-kazasi-magduru/229187/   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica