Haber Inşaat Sektörü Ölümlü Kazalarda Lider

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İnşaat Sektörü Ölümlü Kazalarda Lider

  1.jpg

  Rakamlar inşaat sektöründeki ölümlerin korkunç boyutunu ortaya koyuyor. Son 10 yıllık istatistiklere göre ölümlü iş kazalarının yüzde 31'i inşaat sektöründe meydana geldi

  İş güvenliği yönünden risk taşıyan çok katlı bina inşaatları faciaya sebep oluyor. İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu’nun raporuna göre gökdelen inşaatlarında yüksekten düşerek hayatını kaybeden işçi sayısı korkunç boyutlara ulaştı.

  EN ÇOK İSTANBUL’DA

  Birbiri ardına yükselen lüks konut projelerinde hayatını kaybeden işçi sayısı, beş ayda 100'ü buldu. Son 10 yıllık verilere göre iş kazaları-nın yüzde 10'u, ölümlü iş kazalarının ise yüzde 31'i inşaat sektöründe meydana geliyor. En çok yüksekten düşme kazası prestijli projelerin yer aldığı İstanbul'da yaşanıyor.

  İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Hakan Toksöz, büyük umutlarla çıkarılan yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yayınlanmasına ve birçok maddesi yürürlüğe girmesine rağmen inşaatlarda kazalar ve ölümlerin azalmadığına dikkat çekti.

  Büyük inşaat projelerinde bile iş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğunu belirten Dr. Toksöz, "Prestijli projelerle dikkat çeken inşaat sektörü, iş güvenliğinde sınıfta kaldı.

  İnşaat sektörü, büyümesiyle doğru orantılı bir şekilde işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda başarılı bir grafik çizemedi. Yapılan incelemeler-de, ölümlerin önlenebilir olduğu tespit ediliyor" dedi.

  ÇABUK BiTiR BASKISI


  Hakan Toksöz'ün verdiği bilgilere göre büyük projelerde işin çabuk bitirilme baskısı, ölümlü iş kazalarını artırıyor. Gereken iş güvenliği önlemleri alınmadan işe başlanıyor ve sürdürülüyor. İşçilerin çalışma kapasiteleri zorlanıyor, vardiyalı çalışma kurallarına uyulmuyor. Madende olduğu gibi inşaat projelerini yapan şirketler de birçok işi taşeron şirketlere veriyor. Taşeronlar da işi ucuza kapatmak için iş güvenliğini gözardı ediyor.

  Kaynak: http://gundem.bugun.com.tr/gokdelen-insaatlarinda-korkunc-tablo-haberi/1140086


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica