İnşaat Sektöründe Bakım Ve Onarım Çalışmaları

Melek Mutlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
inşaat sektöründe bakım - onarım çalışmaları ile ilgili yapmam gereken bir bitirme ödevi var. ne yazık ki tam detaylı bir bilgi toplayamadım, araştırdığım halde.. gereç- yöntem, analiz, metot şeklinde yapmam gerekiyor. bu şekilde örneklemeleri olan ya da mevcut kaynakları sağlayabilecek olan var mı ??

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
inşaat sektöründe bakım - onarım çalışmaları ile ilgili yapmam gereken bir bitirme ödevi var. ne yazık ki tam detaylı bir bilgi toplayamadım, araştırdığım halde.. gereç- yöntem, analiz, metot şeklinde yapmam gerekiyor. bu şekilde örneklemeleri olan ya da mevcut kaynakları sağlayabilecek olan var mı ??
method of statement örneklerinden bulabilirsiniz, çalışma yöntemi, çalışma yöntem bildirimi, emniyetli çalışma yöntemi bildirimi başlıklarında arayabilirsiniz. Ben de paylaşırım gün içinde olmasa da .

Melek Mutlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
method of statement örneklerinden bulabilirsiniz, çalışma yöntemi, çalışma yöntem bildirimi, emniyetli çalışma yöntemi bildirimi başlıklarında arayabilirsiniz. Ben de paylaşırım gün içinde olmasa da .
Çok teşekkür ederim bakıyorum hemen

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Selam,
Ödev, bildiri, makale, proje, tez vb. çalışmalar kişileri akademik araştırma ve öğrenmeye yönlendiren konulardır. Dolayısı ile bu tip çalışmalarda öncelikle Bilimsel Araştırma Teknikleri ve Raporlama Teknikleri konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Bu iki konu, yapılacak bütün çalışmanın süreçlerinin doğru belirlenmesinde en büyük yol göstericidir. Aksi takdirde "yapıldı mı?" yapıldı. "Kabul edildi mi?" edildi. Not alındı mı, alındı. şeklinde okul ortamında çözüm bulunabiliniyor. Fakat, -bakış açısını biraz geniş tutalım- gerek yüksek lisans eğitiminde, gerekse sempozyumlar, paneller vb. ortamlarda yapılacak sunumlar ve bildirilerin hazırlanması gerekse iş yerinde herhangi bir şekilde katılınacak bir toplantıya hazırlıkta yine aynı usuller uygulanır ve bu büyük bir farkındalık yaratır.
Öncelikle ödevinizin yapısını oluşturmak ve süreçlerin Bilimsel Araştırma ve Raporlama usullerine göre nasıl işlediğini anlamak, sizin neler yapmanız nelere odaklanmanız gerektiğini tespit edebilmeniz için aşağıda eklediğim iki kitaptan birini almanızı ve okumanızı -diğer tüm arkadaşlar da dahil- tavsiye ederim. Ayrıca bu linki de izleyebilirsiniz. İstanbul Üni.AUZEF Bilimsel Araştırma Teknikleri Dersi
Şimdi ödev konusuna gelelim. Konunun ana evreni İnşaat sektörü. Alt evreni Bakım-Onarım çalışmaları. Bu bile çok geniş bir alan, mümkün olduğunda evreni küçültmeye çalışın. Örneklem olarak sektöre ait bakım-onarım uygulamaların yapıldığı işleri yazabilirsiniz.
Örneğin "İnşaat Sektörü Bakım-Onarım Çalışmaları = Ahşap Binalarda Bakım-Onarım Faaliyetlerinde emniyetli çalışma usulleri" ya da "İnşaat Sektörü Bakım-Onarım Çalışmaları = Beton binalarda uygulanan bakım-onarım çalışmaları ve emniyetli çalışma usulleri". :)) :) Malesef akademik çalışmalarda konu başlığının böyle uzun uzun yazılması adettendir :) )
Gereç-Yöntem konusu tamamen sizin seçeceğiniz bir usuldür. Bunun için vermiş olduğum kitaplarda da, ya da internet üzerinde de araştırarak Gereç-Yöntem nasıl tespit edilire dair bilgileri bulabilirsiniz. Zaten bu ödevde nerede ise bir paragraf tutacak bir yerdir.
Method konusu biraz farklıdır. Benim tavsiyem Yapı işleri yönetmeliğini baz alarak gidin bu işin teorik tarafını güçlendirmenize yarar. Ayrıca örneklem olarak aldığınız konuya dair saha uygulamalarını bir araştırın, bir iki saha çalışmasını da koyabilirsiniz.
Bulgular bölümü ise metot konusunda baz aldığınız gerek dokümantasyondan gerekse saha pratiklerinden istifade ederek yazabilirsiniz.
Analiz bölümü ise, yani diğer adı tartışmadır, bu bölümde ise yasal mevzuat ile saha pratiklerinde tespit ettiklerinizi karşılaştırıp kendi kendinize bir tartışma ortamı yaratabilirsiniz. Örneğin "Yapı işleri yönetmeliği md... fıkra.... şöyle demesine rağmen, saha çalışmasında ...... şeklinde çalışma yaklaşımları görülmüştür." Bununla da çok fazla boğuşmayın, temel bir kaç İSG konusunu ele alın onların üzerinden yürüyün. Örneğin KKD kullanımı, Yüksekte Çalışma, İskele, eğitim, iş yeri gözetimi vb.
Sonuç bölümünde ise tamamen sizin tartışma kısmında yazdıklarınıza dair kişisel görüşlerinizi !! (yasal mevzuatta belirtilenler :) ) mevzuattan alıntılamalar yaparak olması gerekenleri yazabilirsiniz.
Sonuç olarak ödevin süreç akışı, iskeletinin oluşturulması ve oluşturulan alanların doldurulması bu şekilde yürür. Bunu daha da sadeleştirebilirsiniz. Size kalmış.
Geldik alanların doldurulmasına yani bulgular bölümüne. Bunun için dokümantasyon araştırması denilen işi yapmanız lazım. Bunun için elinizde en büyük imkan internet ve yasal mevzuat. Tartışma bölümünde yürüyeceğiniz yani ele alacağınız üç dört ana konu başlığı ne ise onlar üzerinde araştırma yapın. Bir kaç resim ekleyin, bir kaç grafik bulursanız ekleyin. Bu araştırmanızda en büyük ve yasal kaynak İSGÜM isg dokümanları ve kütüphanesidir. Ben de yine ÇSGB tarafından yayınlanmış olan bir kitabı buraya ekliyorum. Lütfen inceleyin.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• bilimsel-arastirma-mk.jpg
    bilimsel-arastirma-mk.jpg
    47.5 KB · Görüntüleme: 11
  • nobel-akademi-bilimsel-arastirma-yontemi-niyazi-karasarc1bb635b8cd2f37ff49ca363b93a4878.jpg
    nobel-akademi-bilimsel-arastirma-yontemi-niyazi-karasarc1bb635b8cd2f37ff49ca363b93a4878.jpg
    94.5 KB · Görüntüleme: 9
  • YAPI İŞLERİ İSG EL KİTABI.pdf
    5.4 MB · Görüntüleme: 14
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.