Bilgilendirme İnşaat Şantiyelerinde Resimli İsg Uygulamaları

Konu, 'İnşaat ve Yapı Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında murkiv5555 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi  uygulamaların sırası geldikçe bu konu başlığından uygulama örneklerini resimli olarak paylaşacağım.


   

  Ekli Dosyalar:

 2. massante

  massante TÜİSAG Üyesi

  paylaşımların devamını bekliyoruz

   
 3. raşit keskin

  raşit keskin TÜİSAG Üyesi

  iş makinasının yanında biri oturuyo bu sıkıntı olur :)

     

   
 4. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  evet kesinlikle zaten uyarılarak cezai işlem yapılmıştır şimdi ise iş makinesine yaklaşmıyo :D:D

   
  mervea. ve Seylan Aygün bu yazıya teşekkür etti.
 5. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  DSC00434.JPGDSC00434.JPG

     

   
  fahri Güllü ve SİBEL TURAN AÇAR bu yazıya teşekkür etti.
 6. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle çalışan usta öyle ya da böyle emniyetli çalışmaya çalışıyor. Ancak :

  1) Lanyardın karabinası yalnış yüksekliğe bağlanmış. Düşmeden koruma prensibi (Fall Protection Principles) gereğince kişiyi öncelikle dengesini kaybetmekten korumamız gerekir. Bu nedenle :
  + Düşme mesafesinin kısa tutulması en önemli birinci faktördür. Dolayısı ile karabina, kişinin sağ kolunu tam 90 derecelik açı ile kaldırdığı en uç yetişilebilinen noktaya bağlanmalıdır.
  + Alt yükseklik az olmasına rağmen kişi düştüğünde askıda kalacak ancak, -kafasını demirlere vurduğunu farz ve kabul edersek- en az bir kez sallanma durumuna maruz kalabilecektir. Dolayısı ile sallanma açısını da dikkate almalıyız. Bu ise, yükseklik 90 derece iken, sağa veya sola maksimum 30 derece sallanma verebilecek şekilde olmalıdır. Bunun da kuralı emniyet kemerinin sağ ve solunda bulunan yüksek yer çalışmalarında pozisyon ve emniyete almada kullanılan D halkalarından en azın birinden de bağlanması gerekliliğidir.
  Hoş! bu tip bağlamalar genelde düz dik 6 mt'den daha yüksek yüzeylerde yapılacak uzun çalışmalarda kullanılır, fakat burada usta demir bağlıyor, kalıp atıyor vb. Dolayısı ile oraya çıktığında ne kötü en az 1 saat orada ve demir filizleri ve bağlama telleri ile iç içe.
  2) Emniyet gözlüğü yok. Her hangi bir düşme ya da denge kaybe anında yüzü doğrudan demir kalıplara çarpar. Bağlama telleri ve demirler yüzüne, gözüne batabilir, ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

  Şimdi biraz uçuk şeylerde ekleyeyim :)

  3) Kullanılan baretin alınlık bölümü yok. Bu uzun süreli güneş altında çalışan kişilerin terlemesi neticesinde alında yara yapabilir ve rahatsızlık verebilir.
  4) En azından ventilli toz maskesi yok. Kalıp işi yaparken doğrudan demir tozu ve demir filizi üzerindeki pasları doğrudan nefes ile soluyor ve ciğerlerine demir tozu gidiyor;) Derseniz ki, "o demirler galvanizli" değişen yine bir şey olmayacak, galvaniz tozu yutmuş olacak.
  5) Sol yanına ağırlık bağlamış. Bu dengesini bozabilir, ya da kalıp etrafında dönerken, bu plastik bidondan yapılma malzeme çantası demirlere takılabilir, onu tutayım derken, dengesini kaybedebilir. Genelde standart el aleti ve takım avadanlık kemeri haricinde yukarıda kullanılacak tüm malzemeler, yukarı çıkartıldığında en az iki noktadan yarım kol mesafesi içinde bir yere ve koltuk altı hizasına bağlanmalıdır :)

   
  6666, mr.merdin, the abolene ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. raşit keskin

  raşit keskin TÜİSAG Üyesi

  yanındaki ağırlık pas paylarını koyduğu bir plastik kutu. kalıp için zaten kalıp iskelesi kurulacaktır. Yinede Türkiye geneli düşünüldüğünde teşekkür etmek lazım.
   
  6666 ve srdr bu yazıya teşekkür etti.
 8. seyitkaraman

  seyitkaraman TÜİSAG Üyesi

  Sağ elini kaldırdığı zaman ulaşabileceği en uç nokta bu fotoğrafa göre kişinin düşmesi anında esneklikten dolayı çalışanın yükünü kaldırmayabilir. Bu nedenle hem demirlerin sağlamlığını hem de minimum düşme miktarının hesaba katmak gerekir.   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 9. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Paylaşım için teşekkürler. Resimden anladığım şu; taşeron firma ya da çalışan usta sırf iş güvenliği uzmanı para cezası kesmesin diye takmış emniyet kemerini. Şantiyelerde yaşanılan büyük sorunlardan biri de bu, yüksekte demir bağlama işi. Can halatı bağlayacak yer yok. Aranızda bu gibi işleri yaparken farklı bir yöntem kullanan yok mu? Mesela manlift gibi hareketli kaldırma araçları ya da platformlar kullanılamaz mı bu gibi durumlar için. Tamam usta emniyet kemerini bağlamış ama fotoğrafta ayaklarının nereye bastığını göremiyoruz. Muhtemelen demir filizi aralarına bir yere basıyor, sol eliyle de demir filizine tutunuyor, sağ eli ile demir bağlıyor. Böyle bir durumda çalıştığınızı hayal edebiliyor musunuz? Zor olsa gerek. Ustaya sorsanız bu tür çalışmalarda emniyet kemeri ile çalışmak onun için daha tehlikeli, çünkü rahat hareket edemiyor, dengesini bozuyor. Platform mantıklı gibi ne dersiniz?

     

   

  Ekli Dosyalar:

  SİBEL TURAN AÇAR, yeldak ve aydan tokalıoğlu bu yazıya teşekkür etti.

 10. resimde görülen çelik halatın ucunu nereye bağladınız   
 11. jeoloji123

  jeoloji123 TÜİSAG Üyesi

  merhabalar c sınıfı isg uzmanı olarak inşaatta (inşaat çelik konstrüksiyon)işe başladım. daha önce herhangi biryerde
  çalışmadım.ne yapacağımı bilmiyorum.neler yapmalıyım neye dikkat etmeliyim bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz şimdiden çok teşekkürlr   
 12. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Tüm yapı işlerinde alınması gereken tedbirleri almalısınız o kadar genel bir konu ki burada anlatmak zor.

   
 13. HÜSEYİN KILIÇ

  HÜSEYİN KILIÇ TÜİSAG Üyesi

  TEKNİK AÇIDAN EKSİK AMA TÜRKİYE ŞARTLARI İÇİN İYİ BİR BAŞLANGIÇ SAYILABİLİR.
   
 14. FEİ

  FEİ TÜİSAG Üyesi

  En büyük sorun kalıp aşamasında önlem aldırmakta.(kendi açımdan)
  Emniyet kemerine evet ancak toplu koruma önlemleri konusunda ne yapılabilir ona bakmak lazım.Güvenlik ağları çok pahalı diye pek yanaşmıyor işveren.Dış cephe açıklığına çalışma platformu kurulması da iyi bir seçenek.Ancak bu platformun kurulmasında yaşanabilecek iş kazaları için ayrı önlem oluşturulmalı. Bu başlığı ilgiyle takip edicem.

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica