Haber Inşaat Iskelelerinde Iş Güvenliği!

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  İnşaat iskelelerinde iş güvenliği!
  [​IMG]


  Yapı işlerinde alınması gereken önlemler kapsamındaki önemli hususlardan biri de "iskeleler" olarak karşımıza çıkıyor. İnşaat iskelelerinde iş güvenliği nin sağlanması için alınması gereken tedbirler, Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği kapsamında yer alıyor.

  Söz konusu tedbirler arasında; İskele platformları hareket etmeyecek şekilde iskele sistemine sabitlenmesi, iskelelerdeki bütün bağlantı yerleri ile bağlantı elemanlarının yeterli sağlamlıkta olması yer alıyor.

  İskelelerde genel tedbirler

  20– İskelelerin aşağıdaki hususlara uygun olması sağlanır;

  a) Kendiliğinden hareket etmeyecek, stabilitesi bozulmayacak ve çökmeyecek şekilde tasarlanmış, imal edilmiş ve kurulmuş olması,

  b) İskele sistemlerinin güvenli bir şekilde desteklenmesi, yatay ve düşey kuvvetlere karşı uygun şekilde sabitlenmesi,

  c) Doğru şekilde ve bakımlı bulundurulması,

  ç) Korozyona karşı uygun malzeme kullanılması,

  d) İskele sisteminde çatlak, kırık, yıpranmış ve korozyona uğramış özellikteki iskele ve bağlantı elemanlarının kullanılmaması,

  e) İskelelerde görülen kusurların derhal giderilerek zayıf kısımların güçlendirilmesi.

  21– İskele platformları hareket etmeyecek şekilde iskele sistemine sabitlenir. Platform elemanları ile iskele dikey elemanları arasında ve platform döşemesinde çalışanların düşmesine sebep olabilecek boşluk bulunmaması sağlanır.

  22– İskelelerdeki korkuluk sistemlerinin bu Yönetmeliğin Ek–4 (A) Yüksekte Çalışma başlığının 6 ncı maddesinde tanımlanan özelliklere uygun olması sağlanır.

  23– İskelelerdeki bütün bağlantı yerleri ile bağlantı elemanlarının yeterli sağlamlıkta olması sağlanır ve bu bağlantıların kendiliğinden ayrılmaması için gerekli tedbirler alınır.

  24– İskele sistemlerinin kurulması, kullanılması ve sökümünde İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtilen hükümlere uyulur.

  25– İskeleler aşağıda belirtilen durumlarda işveren tarafından görevlendirilen ehil bir kişi tarafından kontrole tabi tutularak, iskeleler ile ilgili özel tedbirlerde belirtilen hususları içeren kontrol raporu hazırlanır, rapor sonucunda sadece güvenli olduğu tespit edilen iskelelerde çalışma yapılır;

  a) Kullanılmaya başlamadan önce,

  b) Haftada en az bir kez,

  c) Üzerinde değişiklik yapıldığında,

  ç) Belli bir süre kullanılmadığında,

  d) Sismik sarsıntı, kuvvetli rüzgârlar gibi olumsuz hava şartlarına veya denge ve sağlamlığını etkileyebilecek diğer koşullara maruz kaldığında.

  26– İskelelerin taşıyabilecekleri azami ağırlıklar, levhalar üzerine yazılarak iskelelerin uygun ve görülebilir yerlerine asılır. Belirtilen bu ağırlıkları aşan yükler iskelelere yüklenmez.

  27– İskelelerin üzerine moloz ve artıklar ile geçişi engelleyecek malzemeler bırakılmaz.

  28– İskelelerde geçiş amacıyla en az 60 santimetre genişliğinde ve kenarlarında bu Yönetmeliğin Ek–4 (A) Yüksekte Çalışma başlığının 6 ncı maddesinde tanımlanan özelliklere uygun korkuluk sistemleri bulunan geçitler kullanılır.

  29– Vinç veya benzeri makinelerin kullanılması sırasında, yüklenen malzemenin iskeleye takılmaması için gerekli tedbirler alınır.


  Kaynak: http://emlakkulisi.com/insaat-iskelelerinde-is-guvenligi/198521


   
  mimarsbl bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica