Haber Inşaat Işçileri Sigortasız Işe Hayır Dedi - Şanlıurfa

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İnşaat İşçileri Sigortasız İşe Hayır Dedi

  Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde bir araya gelen inşaat işçileri inşaatlarda sigortasız çalıştıklarına belirterek muhasebeci müteahhit ve denetimlerdeki yetersizliklerden dolayı yetkilileri suçladı.

  1.jpg

  Lezgo'nun Parkında toplanan işçiler adına basın açıklamasını Abdurrahman Arpacık (36) okudu. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

  "Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başta olmak üzere tüm Şanlıurfa milletvekillerine, Şanlıurfa Valisine, Siverek Kaymakamına, Siverek Belediye Başkanına, Şanlıurfa ve Siverek SGK il ve ilçe müdürlerine ayrıca bütün yetkililere sesleniyoruz. Siverek’teki inşaatlarda binlerce işçi sigortasız olarak çalışmaktadır. Sigortası olan işçiler ise kendi ceplerinden verdikleri para ile sigortalarını yatırmaktadırlar. Muhasebeciler, adeta müteahhitlerin taşeronu haline gelmiştir. Muhasebeciler para karşılığı müteahhitlere adam bularak sigortalı yapmakta bu sigortası yapılan kişiler ise ya başka inşaatlarda çalışmakta ya da köyde oturmaktadır. Kısacası inşaat ile alakası olmayan insanlar inşaatlarda sigortalı olarak çalışıyor gözükmektedir."

  2.jpg

  Denetimlerin yetersiz olduğu vurgulanan açıklamada, “Yetkili birimlerce denetim hiç yapılmamakta veya yetersiz yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak inşaatlarda iş kazası geçiren işçiler ya o gün işe başlamış gösterilmekte ya da o gün orada olmadığı gibi gösterilmektedir. Denetim yetersizliği ve yapılan usulsüzlüklerden dolayı müteahhit ve muhasebeciler istedikleri gibi at koşturmaktadır" denildi.

  Okunan basın açıklamasının ardından grup sessizce dağıldı.

  Kaynak: İHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica