Bilgilendirme - İnşaat Çadırlarında Olması Gerekenler | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme İnşaat Çadırlarında Olması Gerekenler

Konu, 'İnşaat ve Yapı Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında murkiv5555 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi  inşaatlarda kullanılan çadırlar için genel isg önlemleri eksikliklere açığım...


   
  ATURAN, duncan34, massante ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Murat Bey,

  Hazırladığınız yazıyı okudum. Hazırlamakta olduğunuz İskân Tipi Çadır Emniyet Talimatında kullanılmak üzere fikirlerimi aşağıya çıkardım. Umarım faydalı olurlar.


  2. Çadır iskelet demirleri topraklanacak (ve her bir çadır için basit paratoner sistemi kurulacaktır.)
  5. İskân çadırları içerisinde elektrikli ve katalitik ısıtıcı, yemek pişirme çay demleme amaçlı elektrikli araç kullanılmayacaktır.
  5.a. İskân çadırlarının ısıtması klasik soba ile yapılacaktır. Sobaların tutuşturulması için benzin, tiner vb. parlayıcı yakıtlar kullanılmayacaktır.
  5.b Sobaların kurulumunda minimum dirsek ve boru kullanılarak, çadır baca çıkış noktasına yakın olmaları sağlanacaktır.
  5.c Sobaların çadır duvarına ve ranzalara uzaklığı 50 cm.den az olmayacaktır.
  5.d Soba yandığı ve söndürüldükten sonraki minimum 30 dk.lık süre içinde, çadır pencereleri minimum 10 ila 15 cm. katlanarak, çadır içi havalandırması sağlanacaktır.
  7. İskân çadırı içindeki elektrik kabloları plastik kelepçeler ile boğulma suretiyle sabitleneceklerdir.
  8. Kablo uzatmalarında eklemeler klamensler ile yapılacak ve uzatma mesafeleri kablo akım gücüne oranı dikkate alınacaktır.
  9. Üçlü prizler ile takıldıkları ana prizler yanmış, kırık ve sarkık olmayacak; ana prizler tahta takozlara sabitlenmiş olacak ve bu prizlerden aşırı akım çekilmeyecektir.
  9.a Üçlü prizlerde kullanım sonrası elektrikli cihaz fişleri takılı bırakılmayacaktır.
  11. İskân çadırı içine panodan çekilen zemin elektrik kabloları, Kablo Koruma Profilleri ile kırılmaya, ezilmeye, kopmaya karşı korunacaktır.
  15.Soba çıkış boruları çadır üst bölgesini geçecek şekilde boru ağzı yukarı bakacak şekilde sabitlenecek, baca yükseklikleri 50 cm.’den az olmayacaktır.
  16. Her türlü kimyasal madde (Tiner, Temizlik malzemeleri vb. her türlü kimyasal madde) hiçbir şekilde iskân çadırı içinde bulundurulmayacaktır.
  17. Mutfak için kullanılan LPG tüpleri çadır dışında ve kafes içinde birbirlerine temas etmeyecek şekilde açık havada muhafaza edilecek, LPG – Ocak hortumları 2 mt. Uzunluğunu geçmeyecektir.
  18. Oksijen tüpleri (Boş-Dolu) iskân çadırları içine tadilat maksadı ile dahi sokulmayacak ve depolanmayacaktır.

  20 (ilave) İskân çadırı içinde yanıcı, parlayıcı vb. çöp birikimine izin verilmeyecek, çöpler çadır dışında toplanacaktır.

  Ayrıca, çadırlarla ilgili olarak bir iki link ekliyorum, okursanız bilgi açısından faydalı olabileceğini düşünüyorum.


  http://www.facebook.com/note.php?note_id=10150926411755179

  http://www.tif.org.tr/tif/tr/main/haber/cadirda-yasamanin-puf-noktalari/144

  http://www.kurtarir.com/?p=658

   
  ATURAN, ARDIÇ, massante ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  ilave fikirler için tekrar teşekkürler tolga bey bende ekliyorum yazıma ilaveleri...

     

   
  Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 4. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  5.a. İskân çadırlarının ısıtması klasik soba ile yapılacaktır. Sobaların tutuşturulması için benzin, tiner vb. parlayıcı yakıtlar kullanılmayacaktır.
  Tolga Bey, bildiğimiz soba ile ısıtma yapılacaktır demişsiniz. Benim bildiğim radyatör tipi elektrikli ısıtıcılarla ısınmanın sağlanmasıdır. Çünkü sobada kömür kullanılması durumunda karbonmonoksit zehirlenme riski vardır. Ne dersiniz ?

   
 5. Ulaş Devrim YURDABAL

  Ulaş Devrim YURDABAL TÜİSAG Üyesi

  Çadırlarda ısınma konusu,
  Şantiye çadırlarında özellikle petro-kimya tesislerinde proje almış yüklenici firmaların yerleşkelerinde çadırlarda elektrikli yağlı radyatörler kullanılmalıdır.Aslına bakarsanız tüm şantiye çadırlarında sözkonusu ısıtıcı kullandırılmalıdır.Deprem çadırlarında en çok yangın bahsekonu sobalardan ve elektrikli resistant ısıtıcılardan çıkmıştır.
  Saygılarımla,

     

   
  Berat Ömer Mutlu ve eddi bu yazıya teşekkür etti.
 6. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  inşaat çadırı deyince aklıma kötü şeyler geliyor.:(.. .konteyner a dönsek nasıl olur..??;)

   
  Seylan Aygün ve dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
 7. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle Cem Bey'e katılıyorum, 11 çalışanın hayatının yittiği o büyük yangından sonra ben kesinlikle çadır taraftarı değilim, belki yemekhane, depo ya da kısa süreli dinlenme ofisleri olarak çadırlar kullanılabilir ama koğuş için en uygun kullanım konteyner olacaktır. Ayrıca konteyner kiralama, satınalma, arıza giderme ve bakım gibi bir sürü ek hizmetler de sağlamaktadır. Bir önerimde konteyner kullanılacaksa planlama ve düzenin çok önemli olduğunudur, banyo/wc olarak kullanılan konteynerların en ortada değil yaşam alanının en sonunda olmasını sağlamak (bizde olduğu gibi banyolar en ortada :) ) çünkü bir kere yerleştikten sonra kaldırmak çok zor oluyor.
   
  Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
 8. hakkoca84

  hakkoca84 Guest

  Arkadaşlar merhaba Sinopta bolca alt taşeron çalıştıran bir inşaat şirketinde çalışıyorum.
  Çadırlar yasakalndımı? net olarak yasaklandıysa hangi mevzuatta geçiyor?
  Birde inşaat alanında harfiyat çeken kamyonlar ve ekskavatörler için peryodik bakım köntöl zorunluluğu varmı, vinçlerinkini biliyorum 3 ayda bir lakin diğer iş makinaları için üzerimizdeki yükümlülüğü tam olarak bilen birileri varsa irtibat kurabilirmiyiz. iyi çalışmalar teşekkürler.   
 9. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  Yasaklanması ile ilgili bir duyumum olmadı ama inşaatlarda çadır yangını korkusu olduğunu çok duydum.

  Dozer, grayder, ekskavatör, loder-bekoloder.. gibi iş makinalarında genelde aşağıda belirtilen zamanlarda bakım yapılması tavsiye edilir:

  1. Günlük Bakım 1-10 çalışma saati
  2. Periyodik bakımlar: 50, 250, 500, 1000 ve 2000 çalışma saatlerinde
  3. S.O.S bakımları (erken uyarı)
  4. Depolama veya kışlık bakımı

  Benim şantiyede kontrol etmeye çalıştığım bu makinaların günlük bakımlarının operatörler tarafından yapılıp yapılmadığının takibi ve periyodik bakımlarının raporlarıdır.

     

   
  Cem AKBULAK ve hakkoca84 bu yazıya teşekkür etti.
 10. hakkoca84

  hakkoca84 Guest

  Bu makinalar taşeron vasıtasıyla temin ediliyor bizde,
  Günlük bakımlarını kendileri yapıyorlar fakat hani denetim-müfettiş geldiği zaman bu makinaların evraklarını isteyecektir bizden muhtemelen
  bu konuda tüzüğe baktım dün genelde kaldırıcılarla ilgili var ama diğer makinaları bulamadım.
  yasal prosedürü gidermek lazım diye düşünürüm.   
 11. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Aslında bu son Esenyurt'taki yangından sonra çadıra karşı belli bir hassasiyet oluştu. Ancak müteahhitler özellikle taşeron üstünden çalışanlar, çadır kurulmasına karışmamaktadırlar. Çadır hem konteynere göre daha ucuz ve kurulup taşınması daha kolaydır. Nakliye masrafı kont. göre daha düşüktür. Ancak çadırda kullanılan branda örtüsü ısıya karşı mukavemeti yüksek olanlar tercih edilir ve ısınma ve ateş yakma konusuna dikkat edilirse kurulmasında sakınca yoktur. Zaten çadırlar daha çok yaz mevsimi çalışmalarında kullanılan kamp malzemeleridir. Yani konteynerler her ne kadar iç kısmı mdf kaplı dahi olsa güneş ışığını absorbe ettiğinden dolayı içerideki personelin konfor şartlarını bozmaktadır.

  Kısaca diyebilirim ki; hem maliyet bakımından hem de yaz şartları durumundan çadır yine tercih edilmektedir. Ancak biz çadırı kurdururken malzeme seçimine karışmış olmamız ve ona göre aldırmamız gerekmektedir.   
 12. gregor.samsa

  gregor.samsa TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar yatakhanelerde elektrik sobasının kullanılamayacağı hangi yönetmelikte var

   
 13. Raskoln

  Raskoln TÜİSAG Üyesi


  5 Ekim 2013 CUMARTESİ

  Resmî Gazete

  Sayı : 28786

  YÖNETMELİK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ
  .
  .
  .
  Dinlenme ve barınma yerleri

  59– Özellikle, çalışan sayısının fazla olması, işin niteliği veya çalışma yerinin uzak olması ve benzeri nedenlerin sağlık ve güvenlik yönünden gerektirmesi halinde, çalışanlara, kolay ulaşılabilen dinlenme veya barınma yerleri sağlanır. Bu tür imkânlar yoksa iş aralarında çalışanların dinlenebileceği uygun yerler sağlanır.

  60– Dinlenme ve barınma yerleri, sağlık şartları ve dış etkilerden korunma bakımından yeterli nitelikte, mahfuz bir yere, zemini düzeltilerek kurulur ve drenaj için gerekli tedbirler alınır.

  61– Dinlenme, barınma ve sosyal amaçlı kullanılan tesisler, yanıcı olmayan ve kolay tutuşmayan malzemeden inşa edilir. Barınma amacıyla çadır ve branda kullanılmaz. Meskûn mahal dışında, yol, demiryolu, köprü inşaatı gibi açık havada yapılan çalışmalarda, barınma ve benzeri ihtiyaçları gidermek amacıyla, sadece yanmaz malzemelerden yapılmış çadırlar kullanılabilir.

  62– Barınma yerlerinde kullanılan ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri, elektrik tesisatları ile aydınlatmalar için gerekli güvenlik tedbirleri alınarak yeterli ve uygun araçlar sağlanır, yangına neden olmayacak şekilde tesis edilip, kullanıma alınır. Isıtma sistemlerinde yangın riski oluşturacak mangal, maltız ve benzeri açık ateş kullanılmaz.

  63– Barınma yerlerinde, çalışanların kullanmaları için yeterli sayıda karyola, ranza, yatak, battaniye ve benzerleri işveren tarafından sağlanır. Yatak, battaniye ve benzerleri temiz bir halde bulundurulur, gerektiğinde dezenfekte edilir.

  64– Dinlenme ve barınma yerlerinin yeterli genişlikte olması sağlanır ve bu yerlerde çalışanlar için yeterli sayıda masa ve arkalıklı sandalye buldurulur. Dinlenme ve barınma yerlerinde sigara içmeyenlerin sigara dumanından korunmaları için gerekli tedbirler alınır.

  65– Sabit barınma tesislerinde; bir dinlenme odası, bir boş vakit değerlendirme odası, yeterli duş, tuvalet, lavabo ve temizlik malzemesi bulundurulur. Çalışan sayısı göz önünde bulundurularak bu yerlerde yatak, dolap, masa ve arkalıklı sandalyeler bulundurulur ve bunlar, kadın ve erkek çalışanların varlığı dikkate alınarak yerleştirilir.

  Altı çizili olan maddeyi incelemenizi tavsiye ederim
   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 14. İsmail Serçe

  İsmail Serçe TÜİSAG Üyesi

  Bilgiler için teşekkürler

   
  Last edited by a moderator: 11 Mart 2018
  Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 15. Berat Ömer Mutlu

  Berat Ömer Mutlu TÜİSAG Üyesi

  Çadırların yasaklandığı net olarak bir mevzuat da geçmiyor (yada ben öyle biliyorum) Periyodik bakım zorunluluğu şu şekilde ; iş makinelerinin iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun halde çalışabilmesi için işin ehli tarafından (operatör, tamirci vs.vs) günlük yada haftalık olarak periyodik bakımları yaptırılabilir (yağ kaçağı varmı yok mu ? fren sistemi ne durum da ? uyarı sistemleri aktif olarak çalışıyor mu ? bu tarz bakımların yapılması iş güvenliği uzmanını rahatlatıcı türdedir. Periyodik kontrolün ve periyodik bakımların birbirlerinden ayrılması gerektiğini de unutmayalım :) İş kazasız günler dileğiyle..   
 16. ygtr hoca

  ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE ALINACAK SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK
  Yayımlandığı resmi gazete Tarihi/Sayısı: 17.07.2013/28710
  Barınma yerleri
  66 - Barınma, dinlenme ve sosyal amaçlı kullanılan tesisler, yanıcı olmayan ve kolay tutuşmayan malzemeden inşa edilir. Barınma amacıyla çadır ve branda kullanılmaz.

   
  frdrn bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica