Haber Inegöl’de Her Gün 4 Iş Kazası Oluyor

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  İnegöl’de her gün 4 iş kazası oluyor
  İş kazaları, çocuk, kadın erkek demeden can yakmaya devam ediyor. 2012 yılında 1120 iş kazasının yaşandığı İnegöl’de 2013 yılında meydana gelen iş kazası rakamları ürkütücü boyutlarda... Rakamlara göre; yılın ilk 9 ayında 1056 iş kazası meydana gelirken, bu rakamlar günde 4 iş kazasının meydana geldiğini gösteriyor

  [​IMG]

  Mobilya ve sanayi kenti olan İnegöl’de iş kazaları can yakmaya devam ediyor. 2010 yılında 797, 2011 yılında ise 642 kişinin iş kazası geçirdiği İnegöl’de, iş kazaları oranları 2012 yılında yüzde 75 arttı.


  RAKAMLAR KORKUTUYOR

  2012 yılında bin 120 iş kazasının meydana geldiği İnegöl’de, 2013 yılı henüz sona ermemesine rağmen meydana gelen iş kazası rakamları ürkütüyor. Elde edilen rakamlara göre; 2013 yılının ilk 9 ayında İnegöl Devlet Hastanesi Acil servisine başvuran iş kazası sayısı bin 56. Yıl içerisinde en fazla iş kazası Temmuz ve Eylül ayında yaşandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, işçiler en çok mesailerinin 3. saatinde iş kazası geçiriyor.


  EN AZ İŞ KAZASI ŞUBAT AYINDA OLDU

  Temmuz ayında çıkartılan ‘İş Sağlığı ve Güvenliği’ yasasının iş kazalarını azaltmadığı görüldü. İnegöl’de 2012 yılı Ocak ayında meydana gelen iş kazası sayısı 70 iken, 2013 yılı Ocak ayında bu sayı yüzde 35 artarak 93 oldu. Şubat ayında iş kazalarında bir gerileme olsa da Şubat ayı içerisinde 88 iş kazası yaşandı.


  EN ÇOK CAN EYLÜL AYINDA YANDI

  2013 yılının ilk 9 ayında meydana gelen iş kazalarının aylık dağılımı şu şekilde: Ocak ayında 93, Şubat ayında 88, Mart ayında 122, Nisan ayında 125, Mayıs ayında 92, Haziran ayında 127, Temmuz ayında 143, Ağustos ayında ise 117 iş kazası meydana geldi. Geçtiğimiz Eylül ayı, en fazla iş kazasının olduğu ay olarak göze çarpıyor. Söz konusu ayda 149 iş kazası yaşandı.


  CİDDİ İZLER KALIYOR

  Meydana gelen iş kazalarının çoğunluğu hayati tehlikeyi içermezken, iş kazası geçiren birçok insan sakat kalıyor. İş kazalarında, iç ve dış organlarda oluşan ağır tahripler nedeniyle ileriye dönük, tıbbi müdahale gerektirecek sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor. Ayrıca el ve ayaklarda, kemik kırılmaları, parmak kopmaları ve yumuşak dokuda oluşan yüksek derecedeki tahriplerle engel teşkil edecek ciddi izler kalıyor.


  İŞ KAZALARININ NEDENİ YÜZDE 79,5 GÜVENSİZ HAREKETLER

  Uzmanlar: iş kazalarını önlemek için sistemli çalışmak gerektiğini belirttiler. İş kazalarını meydana getiren nedenler yapılan araştırmalara göre yüzde 79,5 güvensiz hareketler, yüzde 19,5 güvensiz şartlar ve yüzde 1 nedeni bulunamayan faktörlerden dolayı meydana gelmektedir.


  İŞ KAZALARININ NEDENLERİ

  Uzmanlar, iş kazalarının nedenlerini ise şu şekilde açıkladılar: “Sorumsuz biçimde görev verilmeden ya da uyarılara aldırmadan güvensiz çalışmak. Tehlikeli hızda çalışma ya da alet kullanmak. Güvenlik donanımını kullanılmaz duruma sokmak. Tehlikeli cihazlar kullanmak ya da donanımı güvensiz biçimde yönetmek. Güvensiz yükleme, istif, karıştırma, yerleşme vb. davranışlar. Güvensiz durum ya da duruşlar. Hareketli ya da tehlikeli yerlerde çalışmak. Şaşırmak, kızgınlık, suistimal, irkilme gibi davranışlar, Güvenliği önemsememek ya da kişisel koruyucu malzemeyi kullanmamak.”


   
  ü.okur bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica