Ilo 182 182 Numaralı En Küçük Çalışma Yaşı

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında fahri Güllü tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. fahri Güllü

  fahri Güllü TÜİSAG Üyesi  Soru : Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 182 numaralı En Küçük Çalışma Yaşı Sözleşmesine (1973) göre en küçük çalışma yaşı aşağıdakilerden hangisidir?

  a) 14 b) 15 c) 13 d)16

  cevap a) 14 diyor.

  BaZı Kaynaklarda cevap 14 bazılarında 15 diyor Soruda Eksiklik mi var?

  Bin dokuz yüz yetmiş üç yılı Haziran ayının iş bu yirmialtıncı günü asgari yaş sözleşmesi 1973 olarak adlandırılabilecek aşağıdaki sözleşmeyi kabul etmiştir.

  Bu maddenin 1 inci fıkrasına göre belirlenen asgari yaş sınırı, zorunlu öğrenim yaşının bittiği yaşın, altında ve her halükarda 15 yaşın altında olmayacaktır.

  Ekonomisi ve eğitim olanakları yeterince gelişmemiş olan, her üye bu maddenin 3. fıkrası hükümlerini dikkate almaksızın varsa ilgili iş veren ve işçi örgütlerinin görüşünü aldıktan sonra, asgari yaşı başlangıçta 14 olarak belirleyebilir.
   
 2. ismail ortapınar

  ismail ortapınar TÜİSAG Üyesi

  en kucuk calisma yasi ILO 182 sozlesmede 15 dir

   
 3. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  öncelikle soru yanlış, 182 No'lu sözleşme "kötü şartlardaki çocuk işçiliğinin" (Çocuk alım-satımı, fahişelik, pornografi, askeri amaçlarla vb.) yasaklanmasına yöneliktir. Çocukların çalıştırılmasıyla ilgili sözleşme ise 138 No'lu sözleşmedir. Ve minumum yaş belirli şartlar dahilinde 13 olarak (madde 7/1) belirlenmiştir

  MADDE 7

  • Ulusal mevzuat 13-15 arası yaşlardaki kişilerin,

   • Sağlıklarına veya gelişmelerine zarar vermesi ihtimali bulunmayan ve
   • Okula devamlarını, yetkili makamın onayladığı mesleğe yöneltme veya mesleki eğitim programlarına katılmalarını veya derslerden yararlanmalarını engellememek koşuluyla hafif işlerde çalışmalarına veya istihdamlarına izin verilebi1ir.
  • Ulusal mevzuat en az 15 yaşında olmakla birlikte henüz zorunlu öğrenimlerini tamamlamamış olan kişilerin bu maddenin 1. fıkrasının a ve b paragraflarında belirtilen koşullara uygun işlerde çalışmalarına veya istihdamlarına da izin verilebilir.


     

   
  hafizegönen, nasibal35 ve uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 4. snakedoc

  snakedoc TÜİSAG Üyesi

  138 nolu sözleşme
  madde 2

  ................

  • Bu maddenin 1 inci fıkrasına göre belirlenen asgari yaş sınırı, zorunlu öğrenim yaşının bittiği yaşın, altında ve her halükarda 15 yaşın altında olmayacaktır.
  • Ekonomisi ve eğitim olanakları yeterince gelişmemiş olan, her üye bu maddenin 3. fıkrası hükümlerini dikkate almaksızın varsa ilgili iş veren ve işçi örgütlerinin görüşünü aldıktan sonra, asgari yaşı başlangıçta 14 olarak belirleyebilir.
  • Bir önceki fıkra gereğince asgari yaşı 14 olarak belirleyen her üye, bu sözleşmenin uygulanmasına ilişkin olarak Uluslararası Çalışma Örgütü Anayasası'nın 22. maddesine göre sunacağı raporlarda;
  ........................

  Bu bağlamda cevap 15 oluyor.

   
  nasibal35 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi


  "İnatta bir murattır", veya "okuduğunu istediğin gibi yorumlamakta bir erdem"dir

  bağlam mağlam bilmem, sözleşmenin ilgili maddesini yazdım.

     

   
 6. snakedoc

  snakedoc TÜİSAG Üyesi

  madde 2'de ILO'ya göre asgari sınır 15'tir ama ülke isterse 14 olarak da düzenleyebilir diyor..Madde 7'de sadece belirli ve hafif işler için 13 yaşın çalışmasına izin verilebilir demiş.

   
 7. Yahyas

  Yahyas TÜİSAG Üyesi

  BAKANLIK SINAVINDA BENZER SORU VARDI.CEVAP 15
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica