Haber Ilo 167 Ve 176 Sayılı Sözleşmeleri Mecliste Onaylanacak!

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında e-mine tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi  İş kazaları sonrası hükümet, ILO sözleşmesini imzalamak için hareket geçti. Sözleşmenin kabulüyle madenlere yaşam odası zorunluluğu gelecek. İnşaat işçileri de tehlike olduğunu düşünürse şantiyeyi terk edebilecek.

  insaat-iscileri-ve-madenlerle-ilgili-onemli-yenilikler-geliyor_1250405_340_226.jpg

  MECLİS’TE ONAYLANACAK

  ILO’nun 167 ve 176 sayılı sözleşmelerinin kabulüyle sektörlere önemli yenilikler gelecek. İlgili yasalar en geç gelecek ay Meclis'te onaylanacak. Buna göre; işverenler işçi güvenliği ve sağlığı için gerekli önlemleri almakla yükümlü oldukları gibi, şantiye çevresini de korumakla yükümlü olacak.

  Asansörler ve binada alınacak tedbirler ve ekipmanlar konusunda muhafaza ve periyodik kontrol zorunluluğu olacak. İşçinin, güvenlik ve sağlığını ciddi tehlike altında bırakan bir gerekçe ortaya çıktığı anda, oradan uzaklaşma hakkı olacak. İşveren tehlikeyi giderene kadar, işçiler işe başlamayacak.

  BALYOZ SERTİFİKASI

  İşveren, tehlike anında hemen işlemi durdurmak ve işçileri tahliye için acil hareket etmekle yükümlü olacak. Tüm araç ve malzemelerin doğru ve uygun eğitim almış işçiler tarafından kullanımı zorunlu tutulacak. Balyozu bile balyoz kullanma sertifası olan kullanabilecek.

  YAŞAM ODASI ZORUNLULUĞU

  ILO'nun 176 sayılı ‘Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi’ ise madenlerde yaşam odası zorunluğunu getirecek. Hükümetin bu çerçevede hazırlayacağı yasalarda getirilmesi planlanan düzenlemeler arasında uygun havalandırma sistemi bulundurulması, madenlerin acil durum planlarının hazır olması gerekecek.

  Soma'daki faciada krize neden olan 'içeride kaç kişi var' belirsizliğini çözecek sistemlerde zorunlu hale gelecek. Yeraltında çalışanların isimlerini ve muhtemel yerlerini sürekli olarak bilecek sistemler kurulacak. İşçiler, iş sağlığı ve güvenliği endişesi karşısında teftiş veya soruşturma talep edebilecek. Ciddi risk anlarında madenleri terk etmek hakları olacak.

  http://gundem.bugun.com.tr/is-kazalariyla-ilgili-hayat-kurtaracak-karar-haberi/1250405


   
  Oğuzhan YAVUZ ve S. Ahmet BAK bu yazıya teşekkür etti.
 2. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  nihayet!

   
 3. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

  uygulamaya geçirilmeyen , denetlenmeyen mevzuat bir işe maalesef yaramıyor.

     

   
 4. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  ILO Sözleşmeleri ve Tavsiye Kararları
  ILO’nun temel ve en önemli fonksiyonlarından biri, Uluslararası Çalışma Konferansı’nın uluslararası standartları belirleyen Sözleşme ve Tavsiye Kararlarının üçlü yapı (işçi-işveren-hükümet) tarafından kabul edilmesidir. Bu Sözleşmeler, üye ülkelerin yasama organlarındaki onaylarıyla birlikte, öngördükleri koşullarının uygulanması konusunda bağlayıcı hükümler içermektedirler. Tavsiye kararları ise, politika geliştirme, yasama ve uygulama konularında rehberlik görevi görmektedir.

  Sözleşme ve Tavsiye Kararları, 1919’dan bu yana, çalışma dünyası ile ilgili hemen her konuyu kapsamıştır. Bunlar arasında, bazı temel insan hakları (özellikle dernek kurma, örgütlenme ve toplu pazarlık hakkı, zorla çalıştırma ve çocuk emeğinin yasaklanması, çalışma hayatında ayrımcılığın yok edilmesi), çalışma yönetimi, endüstriyel ilişkiler, istihdam politikası, çalışma koşulları, sosyal güvenlik, iş güvenliği ve sağlığı, kadınların istihdamı ile göçmen işçiler ve denizciler gibi bazı özel kategorilerin istihdamı yer almaktadır.

  Her üye ülke, karar alma konumunda olan ulusal yetkililerin de yer aldıkları Konferans tarafından belirlenen Sözleşme ve Tavsiye Kararlarına uymakla yükümlüdür.

  Bu sözleşmeleri onaylayan ülke sayısı artmaktadır. ILO sözleşmelerin yasal olarak uygulamada geçerliliğinin denetimi ile ilgili etkin bir yöntem geliştirmiştir. Denetim, sözleşmelerle gelen yükümlülüklere ne ölçüde uyulduğunu nesnel temeller bazında değerlendiren bağımsız uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, örgütlenme özgürlüğünün ihlali ile ilgili şikayetlerin değerlendirildiği özel bir prosedür bulunmaktadır.

  http://www.ilo.org/public/turkish/region/eurpro/ankara/about/ilo_soz.htm

   
 5. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Kanun koyucu kanunu yapıyor, uygulayanlar gördükleri aksaklıkları bildirmedikleri sürece kanun zaman içerisinde
  güncelliğini yitiriyor,
  Değişen ve de gelişen çalışma şartlarına göre güncel tutulmayan bütün aksiyonlar ihtiyaca cevap vermiyor,
  Bu noktada gerçekten bu işe hayatını kart basarak değil de, araştırarak ve geliştirerek vermiş kişiler gerekli,
  Böyle yapılır ise çözüm yanı başımızda, aksi halde; Havanda su dövmeye devam edilir,
  kolay gelsin,

     

   
  e-mine bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica