Soru İlkyardım Çantasının / Dolabının Takibini Kim Yapmalıdır?

Konu, 'İlk Yardım' kısmında Aykut Gümüş tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Aykut Gümüş

Aykut Gümüş TÜİSAG Üyesi

Merhabalar,

İşyerlerinde kullanılmak üzere temin edilen, ilkyardım çantaları/ dolaplarını yasal olarak kimin takip etmesi ve kayıt altında tutması gerekir? Takipten bahsettiğim şey; malzeme takibi, satın almaya malzeme talebi gibi. Konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum.

Teşekkür ederim.

2. İşGüvUzman

İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

Bahsi geçen malzemeler, sarf malzemelerdir. Bunun tam bir karşılığı olmamakla birlikte; İşyeri Hekimi veya İş yeri Hemşiresinin yapacakları rutin kontrolle veya İşyerlerinde kurulacak şirket içi tedarik sistemi ile (idari işler organizasyonunda) bu tip eksiklikler tamamlanabilir. İlle de şu kişinin sorumluluğundadır diyeceğimiz bir başlık yok. Bu işlem için Kurulda gündem oluşturarak, kimin sorumlu olacağını karara bağlayabilirsiniz. Mevzuatta tam karşılığını bulamazsınız. Eskiden tüzükte bu konu ile ilgili başlık vardı. Ancak bugün için başvurulacak sağlam bir dayanak noktası yoktur.
    Bahsi geçen malzemeler, sarf malzemelerdir. Bunun tam bir karşılığı olmamakla birlikte; İşyeri Hekimi veya İş yeri Hemşiresinin yapacakları rutin kontrolle veya İşyerlerinde kurulacak şirket içi tedarik sistemi ile (idari işler organizasyonunda) bu tip eksiklikler tamamlanabilir. İlle de şu kişinin sorumluluğundadır diyeceğimiz bir başlık yok. Bu işlem için Kurulda gündem oluşturarak, kimin sorumlu olacağını karara bağlayabilirsiniz. Mevzuatta tam karşılığını bulamazsınız. Eskiden tüzükte bu konu ile ilgili başlık vardı. Ancak bugün için başvurulacak sağlam bir dayanak noktası yoktur.

NeşeB bu yazıya teşekkür etti.
  3. FİLİZİS

FİLİZİS TÜİSAG Üyesi

Merhaba,

Öncelikle ilkyardım Dolaplarında ilaç gibi kimyasal malzemelerin koyulmaması taraftarıyım.Bu dolaplarda gazlı bez,sargı bezi,elastik bandaj,yara bant vb.malzemeler bulunmalı.9 yıllık deneyimime istinaden söylüyorum.Ayrıca bu dolapların takibi ve temizliğini ilkyardımcılarla sağlayabilirsiniz.Tabi ki iş güvenliği uzmanı,işyeri hekimi ve sağlık personeli kendi rutin kontrollerini gerekli zamanlarda yapmalıdır.Bu dolaplarda battıcon gibi solusyonlar dahi olmamalı.

Saygılarımla,

İş güvenliği Uzmanı B
    İşyeri Hemşiresi
    İnsan Kaynakları Elemanı

Yasin KOÇDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
  4. İşGüvUzman

İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle haklısınız. Zaten Net bir şekilde adının konulamamasın sebebi de budur. Özellikle intihara meyilli işçilerin buraları suistimale uğratması ihtimaline karşı ağrı kesicilerin dolaplarda olmamasının da tek sebebi budur. Dolaplara konulacak malzemelerin ne olacağına işyeri hekimi son kararı vermelidir. Kimin kontrol edeceği İSG kurulunda belirlenmelidir. Bu konu ile alakalı her ne kadar Kalite Yönetim Sistemi (KYS) alakalı olmasa da DÖF açılabilir. DÖF' ün kapatılması ile ilgili iç tetkik de uygulanabilir.

5. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

iş yeri hekimi - iş yeri sağlık memuru- iş yeri personel bölümü

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica