Soru - İlkyardım Çantasının / Dolabının Takibini Kim Yapmalıdır? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru İlkyardım Çantasının / Dolabının Takibini Kim Yapmalıdır?

Konu, 'İlk Yardım' kısmında Aykut Gümüş tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Aykut Gümüş

  Aykut Gümüş TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,

  İşyerlerinde kullanılmak üzere temin edilen, ilkyardım çantaları/ dolaplarını yasal olarak kimin takip etmesi ve kayıt altında tutması gerekir? Takipten bahsettiğim şey; malzeme takibi, satın almaya malzeme talebi gibi. Konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum.

  Teşekkür ederim.


   
 2. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Bahsi geçen malzemeler, sarf malzemelerdir. Bunun tam bir karşılığı olmamakla birlikte; İşyeri Hekimi veya İş yeri Hemşiresinin yapacakları rutin kontrolle veya İşyerlerinde kurulacak şirket içi tedarik sistemi ile (idari işler organizasyonunda) bu tip eksiklikler tamamlanabilir. İlle de şu kişinin sorumluluğundadır diyeceğimiz bir başlık yok. Bu işlem için Kurulda gündem oluşturarak, kimin sorumlu olacağını karara bağlayabilirsiniz. Mevzuatta tam karşılığını bulamazsınız. Eskiden tüzükte bu konu ile ilgili başlık vardı. Ancak bugün için başvurulacak sağlam bir dayanak noktası yoktur.

   
  NeşeB bu yazıya teşekkür etti.
 3. FİLİZİS

  FİLİZİS TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  Öncelikle ilkyardım Dolaplarında ilaç gibi kimyasal malzemelerin koyulmaması taraftarıyım.Bu dolaplarda gazlı bez,sargı bezi,elastik bandaj,yara bant vb.malzemeler bulunmalı.9 yıllık deneyimime istinaden söylüyorum.Ayrıca bu dolapların takibi ve temizliğini ilkyardımcılarla sağlayabilirsiniz.Tabi ki iş güvenliği uzmanı,işyeri hekimi ve sağlık personeli kendi rutin kontrollerini gerekli zamanlarda yapmalıdır.Bu dolaplarda battıcon gibi solusyonlar dahi olmamalı.

  Saygılarımla,

  İş güvenliği Uzmanı B
  İşyeri Hemşiresi
  İnsan Kaynakları Elemanı

     

   
  Yasin KOÇDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
 4. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle haklısınız. Zaten Net bir şekilde adının konulamamasın sebebi de budur. Özellikle intihara meyilli işçilerin buraları suistimale uğratması ihtimaline karşı ağrı kesicilerin dolaplarda olmamasının da tek sebebi budur. Dolaplara konulacak malzemelerin ne olacağına işyeri hekimi son kararı vermelidir. Kimin kontrol edeceği İSG kurulunda belirlenmelidir. Bu konu ile alakalı her ne kadar Kalite Yönetim Sistemi (KYS) alakalı olmasa da DÖF açılabilir. DÖF' ün kapatılması ile ilgili iç tetkik de uygulanabilir.

   
 5. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  iş yeri hekimi - iş yeri sağlık memuru- iş yeri personel bölümü

     

   
 6. ozgur keskın

  ozgur keskın TÜİSAG Üyesi

  hangı ısyerınde
  ecz dolabın da neler olacagını nere gore
  belırlenecek
  bunun mevzuatı yada bır standardı var mı

  konu hakkında bılgısı olan var mı

  tsk

   
 7. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Merhaba.
  İlkyardım Yönetmeliği'nin eklerine bakabilirsiniz. EK_5 ARAÇ GEREÇ LİSTESİ'ni mesajın ekine ekliyorum ben yinede. Asgari malzeme listesi verilmiştir bu ekte.
   

  Ekli Dosyalar:

  ozgur keskın bu yazıya teşekkür etti.
 8. ozgur keskın

  ozgur keskın TÜİSAG Üyesi


  tesekkur edıyorum
  ancak bu iş yerlerınde olacak ecza dolabı ıcın gereklı malzeme lıstesı degıl.
  ilkyardım ile ilgili eğitimleri düzenleyerek yetki belgesi verecek kurumlar ıcın olan lıste   
 9. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  ozgur keskın bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica