Soru İlk Yardımcı Personel Sayısı Hakkında

Konu, 'İlk Yardım' kısmında Altar VATANSEVER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Tolga_YILMAZ

Tolga_YILMAZ TÜİSAG Üyesi

Fatih bey,
    yönetmelik açık, fakat net değil. her 20 kişi için 1 demek ya da her 10 kişi için 1 demek düz mantıklı basit matematikle benim yukarıda yaptığım denkleme çıkıyor yolu.
    her 10 kişi için 1 ilk yardım bilen gerekiyor ise, 9 çalışan varsa ilk yardım bilen bir çalışana zorunluluk yoktur. ya da mevzuata göre 0.9 kişiye ilkyardım eğitimi verebilirsiniz.
    aynı şekilde 34 çalışanı olan yere de 4 değil 3 ilkyardım bilen personel yeterlidir.
    Ne zaman derler ki "her 10 kişi ve katlarına kadar 1 er personel ilk yardım eğitimi almak zorundadır" o zaman 31 çalışanı olan yere 4 ilkyardım eğitimi almış personel bulundurma zorunluluğu kabul edilebilir.
    Saygılar.

2. Erhan Engin

Erhan Engin TÜİSAG Üyesi

Konuyla ilgili bakanlıktan özelge istedik. Az tehlikelide 20 kişiye kadar, tehlikelide 10 kişiye kadar ilkyardımcı istenmiyor. Çok tehlikeli iş yerleri için sağlık bakanlığından fikir almamızı istediler. 10 kişi altına ilkyardımcı sertifikası gerekmiyor dolayısıyla...
    Konuyla ilgili bakanlıktan özelge istedik. Az tehlikelide 20 kişiye kadar, tehlikelide 10 kişiye kadar ilkyardımcı istenmiyor. Çok tehlikeli iş yerleri için sağlık bakanlığından fikir almamızı istediler. 10 kişi altına ilkyardımcı sertifikası gerekmiyor dolayısıyla...

3. keskinkilic

keskinkilic TÜİSAG Üyesi

Peki Ahmet bey denetim geçirdiğinizi söylemişsiniz..Lütfen müfettişlerin tehlikeli sınıf için 10 çalışan altı için hesaplaması nasıldır,yazarmısınız.ve nelere dikkat ediyorlar denetimlerde..rica etsem..sağolun....

4. kriyonero

kriyonero TÜİSAG Üyesi

Peki sertifikayı çalışana mı aldırmamız gerekiyor? bununla ilgili bir şey bulamadım.. İş çıkışlarından etkilenmemek için işverene sertifika aldırsak olur mu?

5. tumer23

tumer23 TÜİSAG Üyesi

işverene sertifika aldırmak çok mantıklı. bende daha önce çalıştığım fabrikada işverene de aldırtmıştım.zaten çalışana aldırıyon adam işten çıkınca sertifikası da bi işe yaramıyo 250 tl boşa gidiyo.
    biraz kapitalizm kokuyo ama işverene aldırmak mantıklı :)

6. hasan özer

hasan özer TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar hastanelerde ilkyardım eğitimi alınması zorunlumu.zaten ilaçlı müdahale yeri

7. HüseyinK

HüseyinK TÜİSAG Üyesi

İlk Yardım Yönetmeliği

MADDE 2 –
    (1) Bu Yönetmelik; ilkyardım ile ilgili eğitimleri düzenleyerek yetki belgesi verecek ve bu eğitimi alacak olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarını, gerçek kişileri, özel hukuk tüzel kişilerini kapsar.

diyor.

Bu açıdan zorunludur.

hasan özer bu yazıya teşekkür etti.
  8. orkun alok

orkun alok TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar;
    Size bir sorum olacaktı. Bir grubun, bir avmdeki 4 farklı markası dolayısıyla farklı SGK' ları olan 4 mağazasında 2'şer çalışanı var. Her mağaza için ilk yardım sertifikalı 1'er personel bulunudurulması zorunlumudur yoksa yapısı itibariyle AVM içindeki tüm mağazalar için yalnız 1 sertifika yeterlimidir?

9. Fatihulker

Fatihulker TÜİSAG Üyesi

SGK sicil numarası farklı olan 2 işletme SGK karşısında şube olarak gözükse bile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığında farklı işletme olarak görülmektedir. Dolayısı ile ayrı işletme olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

iyi çalışmalar

orkun alok bu yazıya teşekkür etti.
  10. H.Ece SÜRMEN

H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

Merhabalar...
    Gezi teknelerinde ilkyardımcı bulundurma zorunluluğu varmı sizce, yoksa kaptanın aldığı eğitim yeterli olurmu acaba?

11. Genco

Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Merhaba;
    DENİZ TURİZMİ YÖNETMELİĞİ UYGULAMA TEBLİĞİ 9 madde'de belirtiliyor. d bendi 2. fıkra

2) İlkyardım eğitimi almış, uluslararası geçerli STCW belgesine ve gemici ehliyetine sahip bir personel,

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/04/20100428-24.htm

H.Ece SÜRMEN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica