Soru : İlk Yardımcı Personel Sayısı Hakkında

Altar VATANSEVER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
16 May 2012
Mesajlar
28
Tepki puanı
20
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar,

Acil Durum Ekiplerimi oluştururken ilk yardımcı personel olarak ilk yardım eğitimi almış personelleri seçiyorum. Ancak yasada bazı boşluklar bulunuyor. İlk yardım Yönetmeliği madde 16 ile "Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış İlkyardımcının bulundurulması zorunludur” ifadesi yer almaktadır. Ancak 6331 ile Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği kaldırılmıştır. Mevcut yapıda tehlike sınıfı Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli şeklindedir. Buna göre Tehlikeli sınıf %10'a göre mi %20'ye göre mi hareket edecektir? Ağır ve Tehlikeli işler olarak belirtilen işler nelerdir?
Yorumu olan var mı, bakanlık ile de yazışıyorum ancak sağlıklı bir bilgi alamıyorum. Sizlerin yorumu merak ettim.
 
Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
10 Eyl 2012
Mesajlar
274
Tepki puanı
456
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Arkadaşlar,

Acil Durum Ekiplerimi oluştururken ilk yardımcı personel olarak ilk yardım eğitimi almış personelleri seçiyorum. Ancak yasada bazı boşluklar bulunuyor. İlk yardım Yönetmeliği madde 16 ile "Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış İlkyardımcının bulundurulması zorunludur” ifadesi yer almaktadır. Ancak 6331 ile Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği kaldırılmıştır. Mevcut yapıda tehlike sınıfı Az Tehlikeli, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli şeklindedir. Buna göre Tehlikeli sınıf %10'a göre mi %20'ye göre mi hareket edecektir? Ağır ve Tehlikeli işler olarak belirtilen işler nelerdir?
Yorumu olan var mı, bakanlık ile de yazışıyorum ancak sağlıklı bir bilgi alamıyorum. Sizlerin yorumu merak ettim.
Altar bey burada Tehlikeli ve çok Tehlikeli %10 yani 10 kişiden 1 kişi sertifikalndırılmış olması gerekmekte, Az Tehlikeli sınıfta ise %20 yani her 20 kişiden 1 kişi sertyifikalndırılmış olması gerekmekte tespitiniz doğrudur.
Ağır ve tehlikeli işler demekle Tehlikeli ve çok tehlikeli denmek istenmektedir yeni 6331 sayılı kanuna göre bunların tehlike sınıflarını belirlemek için NACE kodlarına bakmak gerekmekte. Siz sadece iş yerlerinin tehlike sınıflarını NACE koduna bakarak belirleyin ve sertifikalndırın bence yeterli.
 

Altar VATANSEVER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
16 May 2012
Mesajlar
28
Tepki puanı
20
Meslek
Uzman (C)
Altar bey burada Tehlikeli ve çok Tehlikeli %10 yani 10 kişiden 1 kişi sertifikalndırılmış olması gerekmekte, Az Tehlikeli sınıfta ise %20 yani her 20 kişiden 1 kişi sertyifikalndırılmış olması gerekmekte tespitiniz doğrudur.
Ağır ve tehlikeli işler demekle Tehlikeli ve çok tehlikeli denmek istenmektedir yeni 6331 sayılı kanuna göre bunların tehlike sınıflarını belirlemek için NACE kodlarına bakmak gerekmekte. Siz sadece iş yerlerinin tehlike sınıflarını NACE koduna bakarak belirleyin ve sertifikalndırın bence yeterli.
Ali Bey,

Bakanlığın ilk yorumundan sonra sorduğum ek soruya verdikleri cevap ile durum netleşmiştir. Bu arada yukarıda %20 olarak yazdığımı %5 olarak düzeltmek isterim bir hata yapmışım.

Gelen Cevap:
Sayın Altar VATANSEVER;
Bilindiği üzere 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 37 nci maddesi uyarınca, 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesi ve bu madde kapsamında yayımlanmış olan Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin yasal dayanağı kalmadığı için ağır ve tehlikeli işlerin tanımları kaldırılmıştır.
Dolayısıylaİlk Yardım Yönetmeliğinde “Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir kişi olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış İlkyardımcının bulundurulması zorunludur" olarak hareket edilmesi uygun olacaktır. Yani tehlike sınıfı olarak ayrım yapılmaksızın hükme bu şekilde riayet edilmesi gerekmektedir.
Bilgilerinize rica ederim.

Sonuç olarak; tüm iş yerlerinde tehlike sınıfı gözetmeksizin %5 ilk yardımcı bulundurulması gerekecek.
 

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
10 Eyl 2012
Mesajlar
274
Tepki puanı
456
Meslek
Uzman (A)
Ali Bey,

Bakanlığın ilk yorumundan sonra sorduğum ek soruya verdikleri cevap ile durum netleşmiştir. Bu arada yukarıda %20 olarak yazdığımı %5 olarak düzeltmek isterim bir hata yapmışım.

Gelen Cevap:
Sayın Altar VATANSEVER;
Bilindiği üzere 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 37 nci maddesi uyarınca, 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesi ve bu madde kapsamında yayımlanmış olan Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinin yasal dayanağı kalmadığı için ağır ve tehlikeli işlerin tanımları kaldırılmıştır.
Dolayısıylaİlk Yardım Yönetmeliğinde “Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir kişi olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış İlkyardımcının bulundurulması zorunludur" olarak hareket edilmesi uygun olacaktır. Yani tehlike sınıfı olarak ayrım yapılmaksızın hükme bu şekilde riayet edilmesi gerekmektedir.
Bilgilerinize rica ederim.

Sonuç olarak; tüm iş yerlerinde tehlike sınıfı gözetmeksizin %5 ilk yardımcı bulundurulması gerekecek.
Altar bey bu yazııyı yani bakanlık yazısını bana mail olarak skıner edebilirmisin teşekkürler.
akoksal@bilkentholding.com.tr
 

furkany

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
6 Ocak 2013
Mesajlar
10
Tepki puanı
10
Meslek
Uzman (C)
Değerli Uzman arkadaşlar,

geçenlerde bölgemizde yapılan denetimlerde, müfettişler ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği yürürlükten kaldırıldığını bu nedenle, ilk yardım yönetmeliğinin ilgili maddesine göre, her 20 kişide 1 kişi olacak şekilde, çalışanların temel ilk yardım eğitimi almaları gerektiği belirttiler. hangi tehlike sınıfı olursa olsun, her 20 kişide 1 kişinin bu eğitimi alması gerekiyor.
 

sarph35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
7 May 2012
Mesajlar
7
Tepki puanı
1
Meslek
Uzman (C)
Peki o iş yerinde 5 kişi çalışıyorsa hatta 1 kişi çalışıyorsa ne yapabiliriz?
 

engin12

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
7 Haz 2012
Mesajlar
18
Tepki puanı
0
Arkadaşlar çalışan sayısı 20 den az ise 1 kişinin sertifikalandırılması yeterli.

Arkadaşlar,
Bildiğiniz gibi şirketlerin, genelde merkez ve şube/ofis/şantiye vb. isimlerle farklı işyerleri olabiliyor. Bildiğim kadarıyla İSG konularında her işyerini bağımsız düşünmemiz gerekiyor. Bu konuyu göz önünde bulundurursak örneğin;
merkezde 105 kişi için 5 ilkyardımcı,
a şubesinde 15 kişi için 1 ilkyardımcı,
b şubesinde 25 kişi için 1 ilkyardımcı,
bulundurulması gerekiyor, doğru mudur?
Mesela bizim bir şubemizde de sadece 1 çalışan var, burası için ilkyardımcı konusunda ne yapmamız gerekir?
 

servey

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
7 Ocak 2013
Mesajlar
26
Tepki puanı
3
Meslek
Uzman (C)
b şubesine 2 kişi gerekir bence, 20 kişiyi geçtiği için.
 

servey

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
7 Ocak 2013
Mesajlar
26
Tepki puanı
3
Meslek
Uzman (C)
tabi a ya da 6 kişi
 

engin12

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
7 Haz 2012
Mesajlar
18
Tepki puanı
0
İlkyardım yönetmeliğinde; "Her yirmi personel için 1 ilkyardımcı..." ifadesi geçiyor. Bunu, 20'nin katlarına ulaşmayan durumlarda İlkyardımcı ihtiyacı yok gibi mi algılamalıyız? Okuduğum kadarıyla "20'nin altında personel sahibi olunduğu durumlarda 1 kişi yeterlidir" gibi bir ifade göremedim.
 

nestai

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
6 Ara 2011
Mesajlar
172
Tepki puanı
448
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar benmi gözden kaçırdım bilmiyorum ama ilkyardımcı ile alakalı ağır tehlikeli işler yönetmeliğinde bir madde yokki kaldırılmış olması ilk yardım yönetmeliğini bağlamaz ağır tehlikeli işler yönetmeliği kalktı diye ağır tehlikeli işlerde kalkmadı ya ilk yardım yönetmeliğinde çok tehlikeli ve tehlikeli yerlerde 10 kişi için 1 tane diyor bağlayıcı olan bu
 

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
10 Ara 2012
Mesajlar
117
Tepki puanı
239
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1 kişi çalışan yerlerde de o kişinin sertifika almasını önericez doğru mudur?
 

Ahmet Canlar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
21 Ara 2013
Mesajlar
4
Tepki puanı
1
Meslek
Uzman (C)
Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta her 10 çalışan için 1 ilk yardımcı, az tehlikeli sınıfta her 20 çalışan için 1 ilk yardımcı gerekir.
 

osman.koyuncu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
10 Nis 2013
Mesajlar
178
Tepki puanı
170
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İlk yardım yönetmeliğinde her kamu kurum ve kuruluşları için 20 kişide 1 kişi (%5) , ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işyerleri (Ağır ve Tehlikeli işler yönetmeliğinde belirtilen işler/işyerleri) için her 10 kişide 1 kişi (%10) olarak belirtilir burada ''ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işyerleri'' kavramı yönetmelikte belirtilen iş kolları ile ilgilidir tehlikeli veya çok tehlikeli sınıftaki işyerleri tanımlaması değildir. Ağır ve Tehlikeli işler yönetmeliği yürürlükten kalktığı için tüm işyerleri 20 kişide 1 kişi yani %5 oranında ilk yardımcı bulundurma zorunluluğu taşıyor.
 

Tolga_YILMAZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
14 Haz 2013
Mesajlar
29
Tepki puanı
13
Meslek
Uzman (C)
%5 ve %10 değerleri üzerinden yorum yapın. Tehlikeli işletmede 9 çalışan var ise, 10% den hesaplarsanız; 10x9 / 100 = 90/100 = 0 kişidir. bu da demek oluyor ki 10 kişiden az çalışanı olan tehlikeli iş yerlerinde ilkyardım eğitimi almış personel bulunması zorunlu değil olarak yorumlanmalı.
 

Fatihulker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
19 May 2013
Mesajlar
334
Tepki puanı
220
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Tolga Bey
10 kişiden az , tehlikeli sınıf içinde sertifikalı ilk yardımcı %10 üzerinden hesaplanarak bulunmaktadır.
10x9/100 = 0 kişi demek açıkcası yanlış bir ifadedir.
10 kişi altı için 1 kişi sertifikalı ilk yardımcı eğitimi alması gerekmektedir.
Ne yani şimdi 34 çalışanı olan bir işletme için yukarıdaki hesaba göre 3 sertifikalı ilk yardımcı mı gerekiyor ?
nasıl 34 kişi için 4 sertifikalı ilk yardımcı gerekiyorsa , 10 kişi altı içinde 1 sertifikalı ilk yardımcı gerekmektedir.

Saygılarımla
 

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
4 Eyl 2012
Mesajlar
248
Tepki puanı
121
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar
Bütün işletmelerde % 10 hesaplayın, ne kaybedersiniz. İlk yardımcı personel sayımız fazla olsun, bir şey olmaz.
 

Ahmet Canlar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
21 Ara 2013
Mesajlar
4
Tepki puanı
1
Meslek
Uzman (C)
İş müfettişleri tarafından denetime girmiş bir iş yerinde çalışan olarak çok tehlikeli sınıfta 10 kişide 1 ilk yardımcı beklentileri olduğu kesindir.
 

serkan bilgin

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
14 Nis 2013
Mesajlar
50
Tepki puanı
16
Meslek
Uzman (C)
6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu Ve İlkyardım Yönetmeliği Gereği; İlkyardımcı ve Zorunlu İlkyardımcı İstihdamı (Değişik madde: 18/03/2004-25406 S.R.G. Yön./14.mad) Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu Yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az "Temel İlkyardım Eğitimi" sertifikası almış İlkyardımcının bulundurulması zorunludur. (İLKYARDIM YÖNETMELİĞİ 22/05/2002 Tarih ve 24762 Sayılı R. G. Madde 16)
 
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.