Soru - İlk Yardım Dolaplarında Bulunması Gerekenler | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru İlk Yardım Dolaplarında Bulunması Gerekenler

Konu, 'İlk Yardım' kısmında cİSG tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. segül gül

segül gül TÜİSAG Üyesi

ilkyardım dolabı sayısını neye göre belirliyoruz acaba? ayrıca dolap değilde ilkyardım çantası yapsak sorun olurmu.bilgisi olandan rica ederim?

2. kizilsu

kizilsu TÜİSAG Üyesi

Tüzük kalktı arkadaşlar ilk yardım eğitmenimizin önerdiği Ecza dolabında; 1- Sargı bezi 2- Steril gaz bezi 3- Paslanmaz makas 4- Antiseptik solüsyon (50ml) 5- Tıbbi flaster 6- Elastik bandaj 7- Turnike 8- Yara bandı 9- Üçgen askı bezi (sargı bezinden de yapılabilir zorunlu değil) bulundurulmalıdır. Pamuk, oksijenli su ve tentürdiot kaldırıldı, kullanılması tavsiye edilmiyor.

6666 ve Alperen Ünal bu yazıya teşekkür etti.
  3. Ze_keriya

Ze_keriya TÜİSAG Üyesi

iş sağlığı ve güvenliği tüzüğü kalktığına göre (dayanağı kalmadığından dolayı) ecza dolabının ve içerisine konacak malzemeler hangi yöneymelik veya tüzük te bahsedilmektedir. Yoksa bu malzemelerin bulundurulma zorunluluğu kalktı mı?

4. biyokimya

biyokimya TÜİSAG Üyesi

tüzük kalktı ama yinede bulundurmakta fayda var.

5. Bio.safety

Bio.safety TÜİSAG Üyesi

Merhabalar denetmenin istediği bir durum olarak karşıma çıktı: ''işletmeniz büyük bu yüzden içeride de ilkyardım dolabı bulundurmanız gerekiyor'' diye uyarıldık. Hali hazırda revirimiz mevcuttur. Ancak bir gıda firması olarak üretim alanında bu tip malzemeleri ''food defense'' ve ''sabotaj'' tehlikesine karşı bulunduramayız. Yönetmelikte bununla ilgili bir zorunluluk var mıdır?

6. Cengiz Dikmen

Cengiz Dikmen TÜİSAG Üyesi

Ece hanım benim de baktığım gıda üretimi yapan endüstriyel bir tesis var.İlkyardım dolabı olayını siz nasıl çözmeyi planlıyorsunuz?

7. ugurr

ugurr TÜİSAG Üyesi

6331
    Acil durum planları, yangınla mücadele ve ilk yardım
    MADDE 11 – (1) İşveren;
    c) Acil durumlarla mücadele için işyerinin büyüklüğü ve taşıdığı özel tehlikeler, yapılan işin niteliği, çalışan sayısı ile işyerinde bulunan diğer kişileri dikkate alarak; önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda uygun donanıma sahip ve bu konularda eğitimli yeterli sayıda kişiyi görevlendirir, araç ve gereçleri sağlayarak eğitim ve tatbikatları yaptırır ve ekiplerin her zaman hazır bulunmalarını sağlar.
    ç) Özellikle ilk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele konularında, işyeri dışındaki kuruluşlarla irtibatı sağlayacak gerekli düzenlemeleri yapar.

İlgili mevzuatımız uygun donanıma sahip yeterli kişinin (ilkyardımcı) görevlendirilmesini, ve uygun araç gereç sağlanmasını istiyor....

İşyerlerinde Acil Durumlar hk Yönetmelik
    Acil durum müdahale ve tahliye yöntemleri
    MADDE 10 – (1) İşverence acil durumların meydana gelmesi halinde uyarı verme, arama, kurtarma, tahliye, haberleşme, ilk yardım ve yangınla mücadele gibi uygulanması gereken acil durum müdahale yöntemleri belirlenir ve yazılı hale getirilir.
    O halde ilkyardımcının yapacakları işyeri politikasına göre sınırlandırılabilir.. sadece haber verir... hastanın elini tutar ... moral verir gibi
    ilkyardımcı kimdir ?
    e) İlkyardımcı: İlkyardım tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta veya yaralıya tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle ilaçsız uygulamaları yapan ilkyardım eğitimi alarak ilkyardımcı belgesi almış kişiyi,

o halde ilk yardım dolabında tıbbi araç gereç dışında istediğiniz her araç gereci bulundurabilirsiniz

Bio.safety bu yazıya teşekkür etti.
  8. Bio.safety

Bio.safety TÜİSAG Üyesi

Şuan da yara bantlarmız dahi mavi metalli olmak zorunda ürüne karışma riskinde metal dedektörde görülebilsin diye ancak ilaç- sargı bezi vs.nin çalışanın elinden ürüne karışıp karışmadığını takip edemeyiz bu yüzden tek kullanımlık bir kilit koymayı düşünüyoruz şimdilik, o kilit acil durumlarda ilk yardımcılar tarafından kolaylıkla açılabilir olacak hem de bu dolaplar ilk yardım ekibindeki çalışanlarımızın günlük kontrolünde olacak kilit açılmış mı?/açılmamış mı? şeklinde şimdilik planım bu ama zorunluluğumuz yoksa koymayı dahi düşünmüyorum çünkü bu müşteri denetimlerinde bana: ''habersiz kullanıldığında kopmuş olduğunda içinden ne alındı? kim aldı? nasıl anlayacaksınız? nasıl bir food defense yolu izleyeceksiniz?'' şeklinde ayrı bir sorunla gelecek.

9. utaci

utaci TÜİSAG Üyesi

merhaba
    arkadaşlar

yazılanlara hızlıca baktım.

hangı iş yerınde hangisi olacak
    karar veremedim.

yanı

hangi işyerinde
    ecza dolabı / ilk yardım dolabı
    yada
    revır

olacak.

bunların içeriği nasıl olacak

hangi mevzuata
    göre dizayn edecegız....

tsk

10. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

Belki yardımı olur;
    http://www.isgfrm.com/threads/Özel-okullarda-risk-analizi.6910/page-2#post-265320

utaci bu yazıya teşekkür etti.
  11. utaci

utaci TÜİSAG Üyesi

12. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

Ekli Dosyalar:

6666 ve utaci bu yazıya teşekkür etti.
  13. Sinem Merve Yılmaz

Sinem Merve Yılmaz TÜİSAG Üyesi

Bende de böyle bir takip çizelgesi var arkadaşlar, umarım yardımcı olur.

Ekli Dosyalar:

Arife Kurt, 6666, Gamze ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

Göz duşu nedir sinem hanım?

15. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Sinem Hanıma sormuşsunuz cevap vermeden duramadım :D

Göz Duşu: Fabrika, laboratuvar, hastane ve benzeri ortamlarda yapılan faaliyet sırasında göz sağlığına zarar veren her tür malzeme parçası, asit, alkali, kostik gibi maddelerin gözle teması ile oluşan tahriş, yanma ve yaralamalarda veya tahta parçaları, metal çapakları, toz, kir gibi göze kaçan cisimlerden, gözün temizlenmesi için kullanılan ilk yardım güvenlik malzemesidir. Şebeke suyu ile çalışır, hızlı ve bol su ile yıkama yaparak olası ağır hasarların önlenmesinde yardımcı olur.

goz-dusu.jpg

mekabe bu yazıya teşekkür etti.
  16. Hasan ç.

Hasan ç. TÜİSAG Üyesi

Sprey şeklinde olanları da vardır.

mekabe bu yazıya teşekkür etti.
  17. mekabe

mekabe TÜİSAG Üyesi

Teşekkür ederim Gamze hanım. Biz hala akan çeşme suyu ile gözleri 8-10 kez bol suyla yıkanması uygulaması yapıyoruz.. ;) Eski teknoloji ama işe yarıyor..

6666 ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  18. Ismet TUNCER

Ismet TUNCER TÜİSAG Üyesi

Bence de tüzük kalktı ama sınavda soru sordular.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica