İlk Şantiye Tecrübem

Osman Alıcıoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Abilerim, kardeşlerim herkese merhabalar iyi çalışmalar dilerim.
Forumda ilk konu açışım ve siz değerli meslektaşlarımdan adıma yardım talep ediyorum.
Öncelikle yanlış bir şey yazmaktan çekindiğimi söylemeliyim ne kadar sanal ortamda olsa, şöyleki ; Kendim 2019 İSG MYO 2 yıllık mezunuyum okuduğum süre zarfında hiç staj yapmadık iş tecrübem sıfır. Şimdi ilk defa sektöre girebildim geçen kaç senenin üzerinden lafı uzatmayayım, yeni yapılmakta olan bir fabrikada İSG Tekniker olarak göreve başlamış bulunmaktayım OSGB adına çalışıyorum. Sorum şu:
1- Toolbox eğitimlerini bilmiyorum nasıl hareket etmeliyim çıktı alıp kağıttan okusam çokmu abes kaçar youtubedeki abilerimiz doğaçlama çok güzel sohbetler anlatıyorlar ben inşaatın önünden geçmemişim daha :)
2- İşçilere çok samimi olmayın hatta üstperdeden konuşun gibi laflar duydum ama bu benim meşrebime ters orada çalışan benim babamda abimde olabilirdi kimseyle farklı bir üslüpla konuşamam
3- Çalışan işçinin malzemesi eksik bunun teminini benmi sağlıyorum nereye bildirmem gerekiyor duvarcı , karotçu , vinççi hepsi ayrı bir birim sonuçta
4- Kanun , tüzük , yasa hiç bişey kalmadı aklımda birisi bir soru sorsa şunu nasıl yapalım diye ben zortlarım yani bu bilgilendirmeye nasıl ulaşabilirim
5- Sahada sürekli işçilerin başındamı duracağım yoksa ara sıra gözlemlemeye mi gideceğim ne yapacağımı tam bilmiyorum
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler kendini geliştirmek istiyorum o yüzden soru soracak kimsem yok hakkınızı helal edin.

Yunus Emre Genç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle Merhabalar Osman bey, benim inşaat çok fazla olmasa da inşaat tercübem var.
Öncelikle ;
1-Kağıttan okursan karşı taraf seni küçümseyebilme olasılığı mevcuttur. Çalışanlara önceden belirli bir program hazırlayıp ona hazırlanıp, eğitim verseniz daha iyi olur. Önceden hazırladığınız için kağıttan okuma ihtiyacınız kalkar aşağıdaki ekten toolbox eğitimleri örnekleri mevcut.(http://insaattaisguvenligi.com/isbasi-konusmalari/genel-toolbox/)

2-Ben bu fikre katılmıyorum ben de mezun olur olmaz işe başladım insanlar ile ilişkilerimi yakın tutum. Yakın tutmak fakat şöyle bir problem doğruyor sen yakın olduğundan dolayı insanlar seni kullanmaya başlıyor nerede durdurman gerektiğini bilirsen o kadar üstperdeden konuşmaya gerek olacağını düşünmüyorum. Çünkü çalışanlar bizim asıl bilgi kaynağımız olduğuna inanıyorum.

3-Bizler sadece danışmanlık sağlarız şöyle bir durum var bizler kkdlerin belirleriz işveren alır. Herhangi bir temin sağlama gibi yükümlüğümüz yok.

4-Mevzuat okuyacaksınız başka çare bulunmuyor. Ek olarak inşaatların risk analizine de bakarsanız sizlere fikir verebilir.

5-Belirli bir alanınız var ise günde bütün sahayı defalarca dolaşmanız ve eksiklikleri fotoğraflayıp bildirmeniz en uygunu olacaktır. Devamlı ofiste oturmak riskleri görmememizi sağlar.

Risksiz, iş kazasız günler dilerim.

Osman Alıcıoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Öncelikle Merhabalar Osman bey, benim inşaat çok fazla olmasa da inşaat tercübem var.
Öncelikle ;
1-Kağıttan okursan karşı taraf seni küçümseyebilme olasılığı mevcuttur. Çalışanlara önceden belirli bir program hazırlayıp ona hazırlanıp, eğitim verseniz daha iyi olur. Önceden hazırladığınız için kağıttan okuma ihtiyacınız kalkar aşağıdaki ekten toolbox eğitimleri örnekleri mevcut.(http://insaattaisguvenligi.com/isbasi-konusmalari/genel-toolbox/)

2-Ben bu fikre katılmıyorum ben de mezun olur olmaz işe başladım insanlar ile ilişkilerimi yakın tutum. Yakın tutmak fakat şöyle bir problem doğruyor sen yakın olduğundan dolayı insanlar seni kullanmaya başlıyor nerede durdurman gerektiğini bilirsen o kadar üstperdeden konuşmaya gerek olacağını düşünmüyorum. Çünkü çalışanlar bizim asıl bilgi kaynağımız olduğuna inanıyorum.

3-Bizler sadece danışmanlık sağlarız şöyle bir durum var bizler kkdlerin belirleriz işveren alır. Herhangi bir temin sağlama gibi yükümlüğümüz yok.

4-Mevzuat okuyacaksınız başka çare bulunmuyor. Ek olarak inşaatların risk analizine de bakarsanız sizlere fikir verebilir.

5-Belirli bir alanınız var ise günde bütün sahayı defalarca dolaşmanız ve eksiklikleri fotoğraflayıp bildirmeniz en uygunu olacaktır. Devamlı ofiste oturmak riskleri görmememizi sağlar.

Risksiz, iş kazasız günler dilerim.
Çok teşekkür ederim bilgileriniz için. Bugün 2. Günüm 4 güvenlik yatılı ve dışarıdan gelen 3 demirci ile birlikte çalışıyoruz pekte bir şey yok sahada sıfır yer tanışmaya çalışıyorum hepsiyle rezalet bi toolbox eğitimi vererek siftahı açtım Değişik bir ortam inşallah iyi olur

Yunus Emre Genç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle önemli değil, işimizin ve meslektaşlarımızın tek isteğimiz kazasız günler geçirmesi.
Taşeron firma gelir ise onların temel olarak ; isg evrakları, ek-2 periyodik muayenesi, sigorta girişleri, MYK belgeleri, vinç veya herhangi bir kaldırma aracı kullanıyorsa onların operatörlük ve periyodik muayenesi talimatlar kkd zimmet formları, alt taşeron anlaşmaları vb. konuları da olması gerekiyor ne kadar alt taşeron da olsa yinede bizim şirketin sorumlukları mevcuttur.

İyi akşamlar, iyi günler dilerim.

Osman Alıcıoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tekrardan Merhaba, işi öğrenmeye çalışıyorum proje müdürü ile aynı odadayız şimdilik ama bana bir soru sorduğu zaman sorulara cevap veremiyorum bazen tecrübesizlikten çok fazla isim var plywod, filiz demir bir çok şey bunlarıda zamanla öğreniriz inşallah. Bugün B Sınıfı uzman geldi benden doldurmamı istediği evrakları sıraladı ben kendim doldurdum ama yanlışmış hepsi onları çöp ettik kaç tane firma varsa hepsine ayrı ayrı eğitim katılım formu ve bu formlardanda birisi genel konu birisi teknik konu olacak şekilde 2 tane eğitim katılım formu var
Şimdi benim anlamadığım şu burada 4 tane özel güvenlik var bunlara toolbox eğitimi verip onlara ayrı form açmam gerekiyor mu?
Demircilere kalıpçılara ayrı ayrı form açtık misal iki tarafada kendilerine ait talimatları imzalattık eğitim katılım formlarının üzerinde bir sürü konular ve saatleri yazıyor 60 dakika 30 dk bu eğitimleri nasıl vereceğim kafam karıştı bayağı

Yunus Emre Genç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar, öncelikle (https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=18371&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5) "ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK" okumanızı tavsiye ediyorum.
Bu yönetmelikte Teknik konular ve genel konuları bakabilirsiniz. Toolbox ile Temel iş sağlığı ve güvenliği evrakları ayrı olması gerekiyor. Eğer toplu bir toolbox verdiyseniz katılım forumlarını toplu olarak imzalatmanızda bir sorun göremiyorum. Fakat tek tek eğitimleri farklı tarihlerde verdiyseniz ayrı ayrı form açmanız gerekmektedir.
Dediğiniz bir sürü konu var kısmında ise onlar genel temel iş sağlığı ve güvenliği konularıdır. Çok tehlikeli sınıf olduğunuzdan dolayı 16 saat eğitim vermeniz gerekmektedir ki onu da B sınıfı meslektaşımız vermesi gerekiyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.