Haber Ilk Kez Iş Sahibi Olanlar, Kazalarda Başı Çekiyor

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İlk Kez İş Sahibi Olanlar, Kazalarda Başı Çekiyor

  METİSKOP Koordinatörü Menteş: "Yaptığımız araştırma ve istatistiklerde Kocaeli ve Doğu Marmara'da iş kazalarının yüzde 57 gibi büyük çoğunluğunun işe ilk başlayan kişilerin başına geldiğini gördük" "Geliştirdiğimiz proje sayesinde okula tam donanımlı laboratuvar kuracağız, mesleki gelişim derslerindeki iş güvenliği tamamen bu laboratuvarda işlenecek"

  Kocaeli'de kazalara en çok maruz kaldığı belirlenen, ilk kez iş sahibi olanlara yönelik "Mesleki Teknik Eğitimde İş Sağlığı, Güvenliği ve Kalite Kültürü Oluşturma Projesi (METİSKOP) uygulanacak.
  Proje koordinatörü Hasan Burçin Menteş, AA muhabirine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının mesleki eğitimin geliştirilmesi amacıyla açtığı yarışmayı kazandıklarını söyledi.

  "Kocaeli'nin büyük bir sanayi kenti olması, özellikle iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda çok hassas olmamızı gerektiriyor" diyen Menteş, "Öğrencilerimiz mezun olur olmaz işe başlıyor. Yaptığımız araştırma ve istatistiklerde Kocaeli ve Doğu Marmara'da iş kazalarının yüzde 57 gibi büyük çoğunluğunun işe ilk başlayan kişilerin başına geldiğini gördük" şeklinde konuştu.

  İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinden mezun öğrencileri daha donanımlı hale getirmek istediklerini anlatan Menteş, Avrupa Birliği destekli projenin 215 bin avro bütçeli olduğunu kaydetti.

  Liseye koruyucu ekipmanların bulunduğu laboratuvar kazandıracaklarını aktaran Menteş, şöyle devam etti:

  "Öğrencilerimize iş güvenliği ve sağlığı konusunda ders veriyoruz ama onlar sadece modülden, resimlerden görüyorlar. Bunların refleks haline gelmesi gerekiyor. Örneğin, iş yerine gittiklerinde hemen onlarla başlamaları gerekiyor. Bu proje sayesinde tam donanımlı laboratuvar kuracağız okula. Mesleki gelişim derslerindeki iş güvenliği tamamen bu laboratuvarda işlenecek. Okulumuzdaki öğretmenlerimize, özellikle teknik öğretmenlerin tamamına, kendi laboratuvarlarında da kullanmak üzere bu temel iş güvenliği eğitimini vereceğiz. Böylece hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz iş sağlığı ve güvenliğinin farkındalığını daha da arttıracak."

  - "Artık iş yerleri iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda"

  Uzaktan eğitim portalı sayesinde çalışanların da aynı eğitimi alabileceğine dikkati çeken Menteş, Kocaeli Sanayi Odasının sanayi kuruluşlarıyla aralarındaki iletişimi sağlayacağını, proje tamamlandığında bakanlığa ortak sağlık güvenlik birimi oluşturmak için başvuracaklarını vurguladı.

  Menteş, yüksek riskli işler için iş yerlerinin güvenlik uzmanı bulundurmak zorunda olduğunu anımsatarak, gelecek yıldan itibaren bu uygulamanın orta ve küçük riskli iş yerleri için de zorunlu hale geleceğini anlattı.

  Proje kapsamında 20 öğretmenin C sınıfı uzmanlık eğitimi alacağını, böylece kamunun açığını kapatacaklarını belirten Menteş, hizmet içi eğitim merkezi olmak için bakanlığa müracaat edeceklerini, Kocaeli ve diğer illerdekilerin de bu laboratuvarda eğitim alabileceklerini dile getirdi.

  Kaynak: http://www.konhaber.com/yeni/haber-...is-sahibi-olanlar-kazalarda-basi-cekiyor.html


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica