Duyuru : İlk Defa Büyük Kaza Senaryo Dokümanı Hazırlanacak 01.07.2020

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bakanlığımız tarafından hazırlanan Büyük Endüstriyel Kazalarla İlgili Hazırlanacak Büyük Kaza Senaryo Dokümanı Tebliği 30/6/2020 tarihli ve 31171 sayılı Resmî Gazete'de yayımlandı.

Tebliğe göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bildirim Sistemi’ne kayıtlı yaklaşık 410 adet üst seviyeli, 418 adet alt seviyeli kuruluş büyük endüstriyel kaza tehlikelerinin belirlenmesi ve bu tehlikelerden kaynaklanacak risklerin değerlendirilmesi amacıyla ilk defa büyük kaza senaryo dokümanı hazırlayacaklar.

Büyük kaza senaryo dokümanı sayesinde büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması sağlanacak. Ekip tarafından hazırlanacak olan büyük kaza senaryo dokümanı aşağıdaki adımları içermelidir:
Tehlikeli maddelerin belirlenmesi ve sınıflandırılması,
Tehlikeli ekipmanların belirlenmesi,
Belirlenen tehlikeli ekipmanlar üzerinden dahili tehlikelerin tanımlanması,
Tehlikeli ekipmanlara etki edebilecek kuruluş dışından kaynaklanabilecek harici tehlikelerin tanımlanması,
Büyük kaza senaryolarının oluşturulması, analizi ve değerlendirilmesi.

Tebliğe göre, 1 yıl içerisinde belirlenen tehlikeli ekipmanın en az dörtte biri üzerinden senaryolar oluşturulması ve devam eden 3 yıl içerisinde her yıl senaryo yapılması şartı ile tüm tehlikeli ekipman için senaryoların en geç 4 yılda tamamlanması gerekmektedir.

klbkbr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bakanlığımız tarafından hazırlanan Büyük Endüstriyel Kazalarla İlgili Hazırlanacak Büyük Kaza Senaryo Dokümanı Tebliği 30/6/2020 tarihli ve 31171 sayılı Resmî Gazete'de yayımlandı.

Tebliğe göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bildirim Sistemi’ne kayıtlı yaklaşık 410 adet üst seviyeli, 418 adet alt seviyeli kuruluş büyük endüstriyel kaza tehlikelerinin belirlenmesi ve bu tehlikelerden kaynaklanacak risklerin değerlendirilmesi amacıyla ilk defa büyük kaza senaryo dokümanı hazırlayacaklar.

Büyük kaza senaryo dokümanı sayesinde büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması sağlanacak. Ekip tarafından hazırlanacak olan büyük kaza senaryo dokümanı aşağıdaki adımları içermelidir:
Tehlikeli ekipmanlara etki edebilecek kuruluş dışından kaynaklanabilecek harici tehlikelerin tanımlanması,

Tebliğe göre, 1 yıl içerisinde belirlenen tehlikeli ekipmanın en az dörtte biri üzerinden senaryolar oluşturulması ve devam eden 3 yıl içerisinde her yıl senaryo yapılması şartı ile tüm tehlikeli ekipman için senaryoların en geç 4 yılda tamamlanması gerekmektedir.

Merhaba.
Eski adıyla SEVESO'nun ;
*Dökümanın içeriği nedir?
*Gereklilikleri nedir?
*Yenilenme periyodu nedir?
*Kim hazırlamalı? (Yine biz İGU'lar mı hazırlayacak?)
*Kimler imzalamalı?
*Nasıl hazırlanmalı? Bu gibi soruların cevaplarına dair açıklayıcı bir bilgiye ulaşamadım.
Örnek dökümanda göremedim.

Bilgisi olan veya doküman hazırlayanlar varsa paylaşım yaparlarsa sevinirim.
İyi günler

ayça ayan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba.
Eski adıyla SEVESO'nun ;
*Dökümanın içeriği nedir?
*Gereklilikleri nedir?
*Yenilenme periyodu nedir?
*Kim hazırlamalı? (Yine biz İGU'lar mı hazırlayacak?)
*Kimler imzalamalı?
*Nasıl hazırlanmalı? Bu gibi soruların cevaplarına dair açıklayıcı bir bilgiye ulaşamadım.
Örnek dökümanda göremedim.

Bilgisi olan veya doküman hazırlayanlar varsa paylaşım yaparlarsa sevinirim.
İyi günler
Merhaba,

Tebliğin Ek'lerinde kısmen aradığınız sorulara yönelik bilgilere yer verilmiş.
1593671529064.png

Oluşturulması gereken bir ekip var ve bu ekip üyelerinden bir ya da birkaçı bir araya gelerek hazırlayabilir diye yorumluyorum. Zaten Tebliğ'in ilk maddesinde de "işletmeci hazırlar ya da hazırlattırır" demekte.

Konuyla ilgili daha fazla bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgi paylaşabilirler, açıkçası benim de pek uzmanı olmadığım bir konu :)
iyi çalışmalar.

poyraz demir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba bu döküman öncelikle hesaplama sonucu çıkan üst ve alt seviye kuruluş içindir. Bu hesaplamayı işletmenin Çevre Görevlisi veya Çevre Mühendisi arkadaş yapar. Hesaplama sonucuna göre hazırlanması gereken başka evraklarda var. Alt ve Üst seviyeler için ayrı ayrı. Bu dökümanları hazırlayan firmalar var onlara hazırlattırılıyor.

gizemhp

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

Merhaba bu döküman öncelikle hesaplama sonucu çıkan üst ve alt seviye kuruluş içindir. Bu hesaplamayı işletmenin Çevre Görevlisi veya Çevre Mühendisi arkadaş yapar. Hesaplama sonucuna göre hazırlanması gereken başka evraklarda var. Alt ve Üst seviyeler için ayrı ayrı. Bu dökümanları hazırlayan firmalar var onlara hazırlattırılıyor.

evre ve Şehircilik Bakanlığı Bildirim Sistemi’ne kayıtlı yaklaşık 410 adet üst seviyeli, 418 adet alt seviyeli kuruluş büyük endüstriyel kaza tehlikelerinin belirlenmesi ve bu tehlikelerden kaynaklanacak risklerin değerlendirilmesi amacıyla ilk defa büyük kaza senaryo dokümanı hazırlayacaklar.

Bu cümleye göre baktığımız sicillerin bu rakam la belirtilen şirketler içinde olup olmadığının bir liste kontrolü yapılabilir mi ?

poyraz demir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
evre ve Şehircilik Bakanlığı Bildirim Sistemi’ne kayıtlı yaklaşık 410 adet üst seviyeli, 418 adet alt seviyeli kuruluş büyük endüstriyel kaza tehlikelerinin belirlenmesi ve bu tehlikelerden kaynaklanacak risklerin değerlendirilmesi amacıyla ilk defa büyük kaza senaryo dokümanı hazırlayacaklar.

Bu cümleye göre baktığımız sicillerin bu rakam la belirtilen şirketler içinde olup olmadığının bir liste kontrolü yapılabilir mi ?

Merhaba, Hayır bunun sicille alakası yok

gizemhp

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, Hayır bunun sicille alakası yok
hayır sicil olarak sormamıştım , 410 adet üst seviyeli, 418 adet alt seviyeli kuruluş olarak belirtilmiş bunlar hangi kuruluşlardır böyle bir liste mevcut mudur bu amaçla sormuştum

ayça ayan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)

Ekli dosyalar

• 1593699123369.png
    1593699123369.png
    131.7 KB · Görüntüleme: 26

poyraz demir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
hayır sicil olarak sormamıştım , 410 adet üst seviyeli, 418 adet alt seviyeli kuruluş olarak belirtilmiş bunlar hangi kuruluşlardır böyle bir liste mevcut mudur bu amaçla sormuştum

Merhaba, bakanlığın böyle bir liste paylaşımı yok maalesef

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.