İlginç iş görüşmelerimiz

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Mustafa ESEN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. alix

  alix TÜİSAG Üyesi  elif bazen cok seyı bilmemek gerekirmiş :)


   
  Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 2. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  Bir firmada Jeoloji mühendisi olarak işe başladım tünel kontrol mühendisiyim. İSG belgemin olduğu cv' de yazıyordu. İyi o zaman İSG' yede sen bakarsın dediler öyle kaldı işe başladık. Ücretsiz o işede bakacağım kolay iş yaa İş güv. uz. dedim olmaz ben bakamam ihale bize kalacağı kesinleşti. Şantiye müd. genel müd. görüş dedi. Genel müd. geldi başladık görüşmeye dedim bu iş karşılığında benimde beklentim var dedim nedir beklentin bir bu kadar daha isterim dedim maksat rakamı yüksekten açalım :) Cevabı o zaman sana güle güle... ardından sadece İsg işi yap dedi bu paraya mı dedim evet dedi... O zaman bana güle güle kendinize iyi bakın dedim :) En fazla 1,000 tl ek veririm dedi elimiz mahkum kabul ettik... yoksa iştende olacağız... Özel sektör... Ardından bana 2 tane sözleşme getirmiş aman Allahım... Bu sözleşmeye imza atacak İsg uzamanı buluyorlarsa hemen alsınlar işe ben çantamı toplayıp giderim başlarım işinize gücünüze dedim kalayladım şantiye müdürünü :) Sakin ol dedi genel müd. aradı olayı çözdü... Dedim bizi salak mı sanıyorlar elalemin akıllısı kendileri... Firmaya akılı verende A sınıfı birtane uzman abimiz... Kendilerini kurtarmak adına topu başkasına atan çakallardan... Bana neyi imzalattılar koptum... 6331 sayılı kanunu imzalattılar... Dedim ben Cumhurbaşkanımıyım kanunu imzalıyorum. Müdüre ekrakları verirkende resmi gazetede yayınlaya bilirsiniz dedim :) Devamı yakında gelecek :)

   
 3. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  bizim işverenler insanları kullanmasını çok iyi biliyorlar taviz vermemek gerek..taviz tavizleri doğurur iyi yapmışsın...

     

   
 4. Tokat

  Tokat TÜİSAG Üyesi

  Bir yıllık mezunum. Mühendis olarak tekstil fabrikasına iş başvurusunda bulunmuştum. Çağırdılar görüştük. Yeni başlangıç diye 1000TL ye razı geldim. Daha sonra biz sizi çağıracağız dediler ama tabiki çağıran yok. Bir sene sonra benim İGU olduğumu duymuşlar aradılar görüşmek istediler. Ertesi gün görüşmeye gittim. 2500TL teklifimi kabul ettiler. Teşekkürler düşüncem deyip çıktım. Lütfen değerimizi düşürmeyelim. Piyasada bir şekilde bize mecburlar.

   
 5. yavuzerhan

  yavuzerhan TÜİSAG Üyesi

  Devamını bekliyoruz

     

   
 6. isgisg

  isgisg TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ge
  gerrçek hayat ile utopyları karıştırmamak lazım....

  Size sadece şunu söylüyorum.


  Hayatllerini Yak Evi Isıt

  Cezmi ERSÖZ

   
  gencay3959 bu yazıya teşekkür etti.
 7. firt

  firt TÜİSAG Üyesi

  potansıyel mudurum ik ve ik muduru ile bitmek tukenmek bılmeyen soruların ardından.. olumlu 5 ozellıgınızı soleyın dediklerinde, 4 tane saydım(pozitif, sorumluluk sahibi vs.. klasıkler) 5ınci bi turlu aklıma gelmeyınce 3-5 sn uzun sessizliğe rağmen bulamadım ve dedim ki : gözlerim renkli :D.. 15 dakka gulustuk baya guzel sohbet ettık.. ve bu onları son gorusum oldu :D
   
  chemistanbul, mervexz, ercucuk006 ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  Bugün olan bir olay gene meşhur firmamızda; İşçilere imzalattığımız anlatılan öğretilen v.s kurallara uyacağıma, iş güvenliği kitapçığında yazılı olan iş güvenliği kurallarına uyacağıma diye devam eden metni iş güvenliği uzmanı olan ve uymakla ve kurallara uydurmak yükümlülüğümlü olduğumuz o kadar şey varken bunu imzalattılar... Kim öğrettiyse, bana iş güvenliği kuralalrını ve iş güvenliği kitapçığındaki kurallara uyacağıma diye belge imzaladım. Burası tam malzemelik yer... Allah iş bilmeyen adamlarla çalıştırtmasın, Allah akıl fikir versin böyle adamlara... Arkadaş birde yüksek mühendis :)

  Devamı gelecek...   
  murat54 ve taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 9. okan dasdemir

  okan dasdemir TÜİSAG Üyesi

  cukkacukka abi çok güldüm ya cukkacukka

     

   
  firt bu yazıya teşekkür etti.
 10. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar artık bunaldım ya. İş buluyorum ama hepsi çok kötü adamların tavırları çok kötü sanki ilkokul çocuğu çalıştırıyor. Anlamadım gitti. Ya kurumsal yer bulamıyorum ondan yada başka bir durum var. Adamlar ya maaşlar konusunda yalancı ya çalışma saatleri. Bugunde adam verdigi bilgisayarı geri aldı. Yok sen kendi bilgisayarını kullanıyosun falan diye. Böyle şeymi olur ya. Artık iyice daraldım ya. Yardım edin. Yeni iş aramam gerekecek heralde.
  Birde kendimi geri çekemiyorum kişiliktenmidir nedir. Altta kalamıyorum haklı durumdayken sırf adam bize para veriyor diye laf çakamamak konuya açıklık getirememek bana göre degil abi olmuyor. İş varsa paslayın :D   
 11. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Yeni Şafak Gazetesi yazarı Mustafa Özel'in köşesine taşıdığı bir iş başvuru hikayesi...

  Alttaki iş başvuru formunu dolduran Mehmet Tartar'ın başvuru formuna yazdığı cevaplar:
  1. Adınız Soyadınız: Mehmet Tartar
  2.Yaşınız: Yirmi sekiz.
  3.Şirketimizdeki hangi pozisyon için başvuruyorsunuz? Mümkünse yatay bir pozisyon için. Eğer daha ciddi bir cevap istiyorsanız, ne iş
  olsa yaparım. Şart öne sürebilecek durumda olsaydım, burada bu formu dolduruyor olmazdım.
  4. Düşündüğünüz ücret: Aylık 5.000 YTL maaş artı yıllık kârdan yüzde 10 hisse! Eğer bu mümkün değilse, siz bir ücret Önerin, ben size evet yahut hayır derim.
  5. Eğitiminiz? İdare eder.
  6. Son işiniz Sadist bir şefin deneme tahtası olmak.
  7. Son ücretiniz: Hak ettiğimin çok altında.
  8. Önemli başarılarınız: Arakladığım kalemlerden muhteşem bir kolleksiyonum var; evde sergiliyorum.
  9. İşten ayrılma sebebiniz: Bkz. Cevap 6.
  10. Size ulaşabileceğimiz saatler: Banka atm'si gibiyim: 7/24.
  11. Çalışmak istediğiniz saatler:Pazartesi, Salı ve Perşembe 13.00-15.00 arası.
  13. Şimdiki işvereninizle görüşebilir miyiz? İşverenim olsa burada olmazdım.
  14. Fizik durumunuz 20 kilogramdan fazla taşımanıza engel mi?Belli olmaz, ne taşıdığıma bağlı.
  15. Otomobiliniz var mı? Evet, ama soru yanlış sorulmuş. "Çalışır durumda bir otomobiliniz var mı?" diye sorsaydınız, cevabım farklı olurdu.
  16. Daha önce bir yarışma veya madalya kazandınız mı? Madalyam yok, ama lotoda iki kere 3 tutturdum.
  17. Sigara içiyor musunuz? Otlanacak bir enayi bulabilirsem.
  18. Beş yıl sonra ne yapmayı hayal ediyorsunuz? Bana tutkun zengin bir fotomodelle Bahama Adaları'nda yaşamayı. Bir yolunu biliyorsanız bunu beş yıl beklemeden de yapabilirim.
  19. Yukarıdaki bilgilerin doğruluğunu taahhüt ediyor musunuz? Hayır, ama sıkıyorsa aksini iddia edin.
  20. Sizi bu başvuruyu yapmaya iten gerçek sebep nedir?Birbiriyle tutarlılık derecesini kestiremediğim iki cevabım var:

  a) İnsan sevgisi ve tüketicilerin iyi beslenmesine katkıda bulunma arzum.
  b) Gırtlağıma kadar borca batmış olmam..

  Sonuç: Mehmet Tartar işe alındı.


   
 12. incilay83

  incilay83 TÜİSAG Üyesi

  Bu iş yerinin adını alabilirmiyim galiba bende burası ile görüşme yaptım. eğer forumda yazamıyorsanız özelden mesaj atarsanız sevinirim.

   
 13. AylaNcl

  AylaNcl TÜİSAG Üyesi

  Temmuz ayında yaptığım bir iş görüşmesini anlatmak istiyorum. Firma büyük ve yabancı ortaklıydı. Görüşmeye "işe alım uzmanı" ünvanlı bir hanımla başladım. Görüşmenin en başında bana "iş güvenliği" kelimesini kesinlikle kullanmayacaksınız dedi. Kendimi evet-hayır yarışmasında gibi hissettim. Tavırları oldukça agresifti. Mülakata mı geldim, dayak yemeye mi anlamadım. Herhalde işe alım uzmanı olunca böyle oluyordu. Haliyle bende gerildim ve ters cevaplar vermeye başladım. Daha önceki iş yerimde bir iş kazası oldu mu, olduysa ne gibi önlem aldığımı sordu. Hepi topu basit bir kaza olmuştu (riskli bir yer değildi). Evet deyip anlattım. Anlatıyorum, kadın tekrar soruyor. Anlatıyorum, tekrar soruyor. En sonunda kan beynime sıçradı "biz birbirimizi anlayamıyoruz galiba" dedim. Ama hayatımda ilk kez birinin suratının ortasına yumruk indirmeyi çok istedim ve mülakatı terketmeyi. Neyse, sonrasında İK müdürü ve direktörüyle görüştüm. Onlarla görüşme keyifli geçti. Bana sorsanız kesinlikle işe kabul edilme şansım yoktu. Referans check yapmışlar ve işe kabul edildim :) Ama ben kabul etmedim. Aynı anda, şu anda çalıştığım işe de kabul edilmiştim. İş görüşmesine katılacak tüm meslektaşlarıma sabır diliyorum. Cidden çok yıpratıcı bir dönemdi. Çok şükür bitti. Dilerim herkes gönlüne göre bir iş sahibi olur.Esen kalın :)
   
  alevcan, murat54, Abdullah GÜMÜŞ ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Demekki uzman, sizin psikolojinizi ölçmüş :) Yoksa "kodummu oturturum" gibi bir havaya sokmuş sizi... Sabrınızdan ve sakinliğinizden dolayı şirket yetkilileri sizi tebrik etmeli.

   
  Abdullah GÜMÜŞ bu yazıya teşekkür etti.
 15. AylaNcl

  AylaNcl TÜİSAG Üyesi

  Sabrımın taşmasına ramak kalmıştı :) ama kazasız atlattım.Sağolun.   
  eddi bu yazıya teşekkür etti.
 16. salih erdoğan

  salih erdoğan TÜİSAG Üyesi

  merhabalar arkadaslar,benim heralde en sasırdığım konu iş görüsmesine gittiğimde patron bana one ya öyle meslek mi var dedi 1 saat işi anlattım ama tabi olmadı baska bir yere gittiğimdede çok güzel bir meslek okumussun ama burda bu işi ben yapıyorum dedi.staj yaptığım firmadada 800 tl ile baslatalım dediler arkama bakmadan gittim zaten mühendisine 1200 tl paran biyerden ne beklenirdiki zaten.

   
 17. salih erdoğan

  salih erdoğan TÜİSAG Üyesi

  böyle bir diyalog yasandığına inanmıyorum

   
  Mete Aktaş ve HANIM SENA bu yazıya teşekkür etti.
 18. my_YERLİ

  my_YERLİ TÜİSAG Üyesi


  Kedi uzanamadığı ciğere “mundar” der :)

   
 19. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  daha öncede birkaç kez yazmıştım ülkenin işveren profili (yüzde 80 için)
  70ve 80 lerin kaçakcıları
  90 ların rüşvetçileri
  2000 lilerin badem bıyıklıları olduuğu sürece daha çok böyle iş görüşmesi olur :)

   
  firt, ediko, Ali KÖKSAL ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 20. Cevre5559

  Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

  Geçen sene kot pantolonu üreten bir firma ile iş görüşmesinde. Güvenliğe söyledim iş görüşmesi için çağırdılar diye. İK müdürünü aradı biraz beklettikten sonra güvenlik görüşme odasına kadar eşlik etti. Bekleyin az sonra Falanca bey gelecek dedi. Başladım beklemeye ilk 25 dk. dan sonra aklımda 100 tilki dolaşmaya başladı acaba çıkıp gitsem mi? Yok yok belki sabrımı mı deniyor? yoksa başka bir görüşmesi mi var? yok yok yalandan bekletiyor? Sinirlerim iyice gerildi ve tam 40 dk bekledikten sonra nihayet geldi. Pek saygı değer müdür.
  Oturdu ve sanki elindeki cv' de görmüyormuş gibi isim? Tecrübe Falan filan..... Cv' dekileri tekrar tekrar sordu. Sonunda asıl meseleye geldik. A sınıfı danışmanlarının olduğunu ayda bir kere geldiğini iş güvenliğine önem verdiklerini falan anlattı. Bende boş durmayıp çalışan sayısını sordum. 2500 çalışanı varmış ve tehlikeli sınıfta bende anlattım işte size bir değil en 3 tam zamanlı uzman gerekli diye, daha sonra bakacaklarmış 2. ve 3. uzmana olmazssa OSGB ile anlaşacaklarmış. Bundan sonraki diyaloğumuz oldukça ilginç olmuştu. Olay bundan sonrasında koptu.
  İK MÜDÜRÜ: Daha önce çalıştığın firmalarda neler yaptınız?
  BEN: Makine risk değerlendirme, Kimyasal risk değerlendirme, Ergonomi,Acil durum planları,Toplantılar, Raporlar, Öneriler...... Saydım
  İK MÜDÜRÜ: Bizde toplantı defterine ve öneri defterine her şey yazılmıyor. Yaptıklarımızı yazıyoruz.
  BEN: Sesimi çıkartamadım.:(
  İK MÜDÜRÜ: Eğer hayati tehlikeli bir durum olursa ve biz müdahele etmezsek bakanlığa bizi bildirirmisin?
  BEN: (Buradan bir cacık olmayacağını anladığım için) Evet tabiki bildirirm. Ne gerekiyorsa o Yapılmalı.
  İK MÜDÜRÜ: Eğer işe alınırsanız 3 ay deneme süresi sonunda sizinle devam edilip edilmeyeceğine karar verilecek.
  BEN: Evet tabiki.
  İK MÜDÜRÜ: Maaş beklentiniz nedir?
  BEN: İlk giriş için 2500 TL 3. ayın sonunda tekrar konuşuruz ve uygun bir artış ile karar verilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Bana bir ücret önerseniz bende olur veya olmaz desem daha iyi değil mi?
  İK MÜDÜRÜ: Para önemli değil. Biz 1500-2000 arası düşünüyoruz.
  BEN: Çalışma saatleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?
  İK MÜDÜRÜ:08:00/19:30 cumartesi günüde 03:30 'kadar çalışacaksınız.
  BEN: Haftalık 45 saatten fazla yapıyor.
  İK MÜDÜRÜ: Evet bizde böyle. Tüm memurlar böyle çalışıyor.
  BEN: 45 saatten fazlası için mesai ücreti isterim. (adam şaşırdı:)
  İK MÜDÜRÜ: Memurlara mesai yok .
  BEN: O zaman ortalama olarak mesailerle beraber ilk giriş ücretim 3300 TL olmalı 3 ay sonrada tekrar konuşuruz çalışmamı beğenmezseniz yollarımız ayrılır .
  İK MÜDÜRÜ: Adam şaşırdı kaldı öylece. Ve dedi ki biz bir düşünelim. Haber veririz.
  BEN: Elini sıktım ve Beni çok bekletmeyin:) başka görüşmelerim var.

  Tam çıkacaktım. Neden bunu sordu bilmiyorum.
  İK MÜDÜRÜ: Eğer olursa, gece yarısı bir kaza oldu buraya gelmeniz gerekebilir aracınız var mı ?
  BEN: Tabi araba verirseniz neden olmasın :)

   
  mjora, BURCUMMM, GENERAL MAXIMUS ve 18 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica