İlginç iş görüşmelerimiz

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bende görüşmelerimde fizik mezunu olmam ve tecrübesiz olmamdan kaybediyoorum.bir osgb görüşmemde ilk gün genel müdürle görüştüm herşeyde anlaştık yarın belgelerinizle gelin sigortanızı başlatalım aradaşlarla sahaya gidersiniz dediler.iş sahibi olmanın hevesiyle bunu sevdiklerimle paylaştım.ertesi gün gittiğimde ise marmara sorumlusuyla bir daha görüşme yaptırdılar.adam ben karışamam fabrikalar müdürüyle görüşürsünüz dedi.bir sonraki günde onla görüştüm.olumlu geçti biz size gün içinde dönücez dedi hanfendi.ama 2 gün geçti ses seda yok.insanlar soruyo iş nasıl gdiyo diye bişey diyemiyorum.şimdi arıyorum ilk gün görüştüğüm hanfendiyi telefonlara çıkmıyo.insanlarla dalga geçiyolar artık.böyle bir terbiyesizlik yok..

kubrazıraman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar ben geçen gün merkezi İstanbul 'da olupta İzmir 'de iş alan bie firma ile görüştüm.Bana 2 haftada bir gün izin kullanacaksın, inşaat gecede devam edecek gerekirse gecede geleceksin,1500 tl maaş,yemek ve sigorta dedi.Bende teşekkür edip çıktım.

ihsancan bicer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ben seni işe aldım hyrlı olsn diyip 3 gün snra dönen biliyrm kendim yaşadm :) .....

Ali Rıza Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Şu sıralar nerdeyse hergün bir iş görüşmesine girdiğim için yaşadıklarımı yazarsam sanırım baya uzun bir yazı olur :) Ama genel olarak artık iş görüşmelerinde insanların kendilerini geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. "Neden sizi işe almalıyız? Sizi nasıl elimizde tutabiliriz? X yıl sonra nerde görüyorsunuz kendinizi? X referansınızı arasak ne dicek?" bu sorular artık cidden baymaya başladı. Sonuçta işi alamıyacağımı düşünsem başvurmam zaten. Ücret beklentisi soruyorsunuz ve o ücreti alırsam sonuçta o firma beni elinde tutabilir. Daha şirketin yapısını potansiyel hedeflerini paylaşmamış benim o şirketteki hedefimi soruyor. Hele referansın cevabı çok güldürüyor beni :) Yahu madem sadece benim dediğime bakacaksın o zaman ben niye oraya daha önce çalıştığım insanları referans olarak yazıyorum iletişim bilgilerini! Artık telefonda ilk görüşmede ücreti soruyorum, ona göre görüşeceğimi belirtiyorum bana ücret bilgisi veremiyeceklerini söylüyorlar :) İstanbul'dayız malum toplu taşım ile bi görüşmeye git gel yaklaşık 4 saat geçiyor ve nedense gittiğimde ise ücret bilgisini söylüyorlar ve şaka gibi ücret olan 1500tl gibi ücret teklif ediyorlar. Yahu bunu telefonda söyle ne yol masrafı yapıyım ne senin nede benim vaktim geçsin! En çok güldüğümde zaten biz size geri döncez cümlesi... İnternetteki iş başvuru sitelerinin otomatik mesajı gibi dönen bu cümle ne yazık ki hiç gerçekleşmiyor :D Görüşme esnasında artık o kadar rahatım ki aktif bir görüşmeni var mı dediklerinde geri dönüş aşamasında nede olsa dönemedikleri için sıkıntı yok diyebiliyorum :) Kısacası sağlam bir referansınız yoksa sizin başvurunuzla gerçekleşen o görüşme boş oluyor. Çünkü referanslı birisi görüştüğünde o kadar etkileniyorlar ki size geri dönmeyi unutuyorlar :D
Bu arada ilanlarda dönen 10 yıllık İSG tecrübesi isteyip C sınıfı uzman arıyan firmalar çıldırtıyor beni :D hele bazılarında birde 30 yaş sınırı koymuşlar hahahaha :D

tgbdgcn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Osgb de yeni başlayan biri için 1500 sizce yeterlimi?

ihsancan bicer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
kendm en az 2000 civarına 2 yerle konuştm , o kdr veren varsa yapma derm , ama işe ihtiyacım var acil dersn belli bi zamnlık yapıp başka işe geçersen olur gibi ...

ihsancan bicer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
pardn sölememşsn ama tam zamnlı deme ??

Ali Rıza Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
tavsiyem 2bin altını kabul etmemeniz olacaktır. 1500tl ye daha az sorumluluk sahibi mühendislik veya büyük şehirlerde sekreterlik veya modern adıyla yönetici asistanlığı yapabilirsiniz. Ben kendi görüşmelerimde bu şekilde ilerliyorum.

ihsancan bicer

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ali rıza beye katılıyorum eğer seçme şansın varsa yapma , olur ya insanız acil iş bulmn lazm vb etmnler var ise idaretn yapılıp ii iş bul da bırakabilrsn :)...

tgbdgcn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
sadece tecrübe edinmek adına aslında kabul etmeyi düşünüyorum bi kaç holdinglede görüştüm fakat tecrübe dediler o yuzden bi yerden başlamak gerekiyor kişisel olsa asla o fiyat ama sorumluluk paylaşıldıgı için adapte olana kadar işe yarar diye düşündüm kipaşta kaç yıllık çalışan uzmana sordum 1500 civarı dedi şaşırdım ama her şehirde yüksek fiyat vermiyorlar malesef

hakan.duman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kanımca gelecekte binlerce üyesi olan "İş Güvenliği Mühendisleri Odası" kurulacaktır. Başka türlü hakları savunmak çok zor olacaktır.
Satınalma mühendisleri odası, ar-ge mühendisleri odası da kursalar aslında!!!

Ali Rıza Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Sabit bir kurumda çalışan uzmanların maaşları genelde düşük oluyor. Bende bunu gözlemledim. Özellikle yurtdışı şantiyelerinde görevlendirilen mühendislerin maaşları düzgün seviyelerde (kurumsal şirketler için konuşuyorum). Ama bu tarz yurtdışı şantiyelerinde uzun süren projelerde bana verdikleri bilgilerin çoğu 4 ayda bir 10 günlük tatil olduğu yönünde ve genelde 2-3 sene sürüyor. Aile kurcakların pek yapamıyacağı koşullar anluyacağınız. Ama OSGB'ler öyle değil. Bu şirketler 5-6 fabrika veya firmayı sizin sorumluluğunuza veriyor ve güzel paralar kazanıyorlar. Bu forumda arkadaşların paylaştığı ücretler var günlük 400-500 gibi ücret alıyorlar. Bu şekilde düşününce firma başınada size 400 tl vermeleri gayet makul gözüküyor :) Bu yüzden 2bin tl gibi bir ücretten bahsetmiştim ben. Bende şu anda iş arıyorum az çok düşüncelerinizi anlıyabiliyorum. Tecrübe olsun diye bazen insanın kabul edesi geliyor ama açık konuşmak gerekirse bir kere isg hizmeti veren şirketin bir şantiyesinde 1 aylık projede yer aldım ve bu şekilde tecrübe kazanmaktansa beklemeye karar verdim. Şantiyede görevlendirilen isg mühendisi olursanız herşey size kalıyor. Destek olcak bu işi öğretecek ne yazık ki kimse çevrenizde olmayacaktır. Hele ilk tecrübe olunca kendi çapınızda birşeyler yapmaya çalışırsınız ama ne yazık ki teorideki bilgilerin çoğu uygulamaya gelince pratikte işveren ve çalışanların davranışları açısından sıkıntı yaşatacaktır. OSGB'de birden çok projenin takibini yaptığınızda durum daha farklı. En azından düzgün bir osgb ise kendi standart formları vb hali hazırda dokumantasyonları vardır. Bu arada yabancı diliniz yoksa acilen yabancı dil öğrenin! Yabancı diliniz varsa bu piyasada osgb'ler arasında bile değeriniz artıyor. Gördüğüm kadarıyla enerji sektöründe fransız,alman ve hollanda şirketlerin barajlarda ve trafolarda çalışmaları var. İnşaat sektöründe ise rusça veya arapça bilen adam eksikliği mevcut.

HüseyinK

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
OSGB'de çalışan birisi için 1500de az 2500de az..
Tam zamanlı bir fabrikada çalışacaksanızda başlangıç için 1500 düşünülebilir ama mutlaka 2 ay içerisinde maaşın 2000 olması şartı konulmalı..
Daha sonrası ise sizin İSG'ye bakış açınıza,tecrübe,deneyiminize göre değişecektir.. Ama standartların olmadığı ülkemizde 2000 yeni bir isg uzmanı için kabul edilebilir bir maaştır..
Ama OSGB'de asla ama asla kabul edilemez.. Sizi çalıştıracaklar kendileri 8000 belki 10000 alacaklar,size 1500 verecekler.. Hak mı adalet mi hukuk mu?
Bizim en büyük engellerimizden biride bana göre bu OSGBlerdir..
Unutmayın ki;

FİLLER TEPİŞİRKEN ÇİMENLER EZİLİRMİŞ ;)

Ali Rıza Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Hüseyin bey kesinlikle size katılıyorum umarım sizinde dile getirdiğiniz gibi bir şansımız olur bu sektörde.

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlarım şart mı osgb yada devamlı bir yerde tam zamanlı çalışmak...Yokmu hiç tek başına iş yerleri ile anlaşıp tek başına hizmet veren isg uzmanı...Neden illaki bir yerlere bağlanmaya,dayanmaya çalışıyorsunuz...Kanunda ya osgb yada devamlı diye şart varmı?Anlaşın 3-4 iş yeri ile süreyide ayarlayın danışmanlık hizmeti verin eğitimler verin...Kaç gun hizmet veriyorsanızda sigortanızı yaptırın...Eğitim vermek ,ücret almak ve isg hizmeti vermek tek başınıza serbest çalışıp yapabileceğiniz şeylerdir...

eddi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Aslında tek başına hizmet vermek daha iyi getirisi var. Ancak bunun için iyi bir çevre olmalıdır. Mesela bir belediyenin daire başkanlığına kendinizi kaydettirniz mi o kurumun ihalelerini alan firmalar sizi çağıracaktır. Şartnamelerinde zorunluluktan dolayı... İlk önce belediyelerle iyi ilişki kurulmalı diye düşünüyorum.

Mustafa ESEN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bir iş görüşme diyaloğunu daha yazayım..
..
müdür: biz sadece uzmanlık yapacak bir personel arıyoruz
m.esen............evet bende iş güvenliği uzmanıyım
müdür: biz isg ye çok önem veriyoruz
m.esen............çok güzel böyle düşünen bir işyerinde çalişmak isterim
müdür: bizim kurulumuz var ama hiç toplanmayız sende toplayamazsın kurul üyelerine imzalattırırsın.
m.esen............nasıl yani
müdür: biz hiç toplantı yapmıyoruz zamanımız yok
m.esen............genel müdür isg ye önem veriyor mu
müdür: kesinlikle isg dedin mi genel müdürümüz anında gerekeni yapar eğer sen işe kabul edilirsen uzman sensin senin dediğin anında yapılacak
m.esen............peki şimdi iş güvenliği uzmanınız var mı
müdür: evet var 2. uzman almak zorundayız
m.esen...........çalişan sayısı yüzünden mi
müdür : evet
m.esen...........risk analizi yaptınız mı
müdür: hayır
m.esen...........isg ye önem veriyor musunuz
müdür: isg bizim için olmazsa olmaz
m.esen...........teşekkür ederim ............
...............................
...........................
.....................
................
...........
......
...
.

murat2242

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Valla agzimi bozacam artik o noktaya getiriyolar adami...

cetintatar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
henüz 21Ekim sınavına girmedim "katılım belgesl" ile osgb.lerde çalışma imkanımız varmı ?

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
henüz 21Ekim sınavına girmedim "katılım belgesl" ile osgb.lerde çalışma imkanımız varmı ?
katılım belgesinin resmi olarak uzmanlık yapma açısından geçerlilliği yoktur çetin bey..sadece kursa katılmış olduğunuzu belgeler ve sınava girmeye hak kazanmanız için bir belgedir...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.