Ilginç Bir Iş Görüşmesi

fatihaydogdu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
1 yıllık mesleki tecrübenizin olması mümkün değil. sonuçta c belgenizi ağustos ayında almışsınız. ofis ve çalışma sahasındaki faaliyetlerinizi yapmak için sadece çalışanları değil, o işyerindeki işi detayıyla görüp öğrenmeniz gerekecek ki risk analizine sizin de katkınız olsun. rakam 3 değil, dört de olabilir. tanıdık vardır, 3 ile başlarsınız, ne bileyim 4 ile de başlarsınız ama konu sahibi için diyebileceğim, ben sizi işe almış olsam 3 vermezdim. hangi bakış açısına göre? sizinle yapılacak olan bir saatlik iş görüşmesi sizi ne kadar tanıtabilir iş verene? bence belirli bir süre için teklif edilen maaş kabul edilebilir diye düşünüyorum. yoksa işverenin bakış açısı bazen şöyle de olabilir, bir ay çalışırsınız sözleşmeli veya deneme süresi mukabilinde sizi beğenir maaşınızı yükseltir, beğenmez size çıkış verir. çıkışı düşündüğümüzde [not: ben işveren değilim :) ] yeni giren ve hiçbirşey yapamadan gidecek olan birine 3 tl veriyor olacaksınız. sadece isg uzmanı için değil, diğer tüm çalışanlar için de geçerli bu dediğim. tamamen iş görüşmesi ile işveren/işveren temsilcisi arasında geçen bir görüşme. isg uzmanı için resmi bir alt limit belirlenecek ise diğer tüm iş kolları/rütbeler için de aynısı gündeme gelir. bunun da önüne geçilemez bence. ama asgari ücret belirlenebilir ki zaten var. sonuçta işveren haricinde herkes işçi statusunde. sonuç olarak 3 rakamı için görüşüm kötü değil ama biraz yüksek bence de. görüşmelerinizi yaparken, deneme sürenizi ihmal etmeyip buna mukabil nihai maaşınızı talep edebilirsiniz. yeni göreve başlayanlar için zaten maaş ikinci plada kalacaktır ilk etapta. önemli uygulamadaki tecrübe.. ne uzun yzıyorum.. :S

mahony

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
1 yıllık mesleki tecrübenizin olması mümkün değil. sonuçta c belgenizi ağustos ayında almışsınız. ofis ve çalışma sahasındaki faaliyetlerinizi yapmak için sadece çalışanları değil, o işyerindeki işi detayıyla görüp öğrenmeniz gerekecek ki risk analizine sizin de katkınız olsun. rakam 3 değil, dört de olabilir. tanıdık vardır, 3 ile başlarsınız, ne bileyim 4 ile de başlarsınız ama konu sahibi için diyebileceğim, ben sizi işe almış olsam 3 vermezdim. hangi bakış açısına göre? sizinle yapılacak olan bir saatlik iş görüşmesi sizi ne kadar tanıtabilir iş verene? bence belirli bir süre için teklif edilen maaş kabul edilebilir diye düşünüyorum. yoksa işverenin bakış açısı bazen şöyle de olabilir, bir ay çalışırsınız sözleşmeli veya deneme süresi mukabilinde sizi beğenir maaşınızı yükseltir, beğenmez size çıkış verir. çıkışı düşündüğümüzde [not: ben işveren değilim :) ] yeni giren ve hiçbirşey yapamadan gidecek olan birine 3 tl veriyor olacaksınız. sadece isg uzmanı için değil, diğer tüm çalışanlar için de geçerli bu dediğim. tamamen iş görüşmesi ile işveren/işveren temsilcisi arasında geçen bir görüşme. isg uzmanı için resmi bir alt limit belirlenecek ise diğer tüm iş kolları/rütbeler için de aynısı gündeme gelir. bunun da önüne geçilemez bence. ama asgari ücret belirlenebilir ki zaten var. sonuçta işveren haricinde herkes işçi statusunde. sonuç olarak 3 rakamı için görüşüm kötü değil ama biraz yüksek bence de. görüşmelerinizi yaparken, deneme sürenizi ihmal etmeyip buna mukabil nihai maaşınızı talep edebilirsiniz. yeni göreve başlayanlar için zaten maaş ikinci plada kalacaktır ilk etapta. önemli uygulamadaki tecrübe.. ne uzun yzıyorum.. :S
yazdigimi biraz daha dikkatli okursaniz 1 senelik mesleki tecrubem var isg tecrubem yok demisim. yani uzman olarak degil mühendis olarak. ikinci konu isveren deneme suresi koyuyor diye bisey demedim. verdigi maasla calistirmayi düşünüyor , 1 ay sonra performansa göre arttiririm demiyor. üçüncü konu zaten deneyimli olsam uzmanlık ta 3000 in üstünde rakam soylerdim. deneyimsiz olduğum için 3 dedim. dikkat ederseniz sektör insaat. yani riski yüksek. işveren degilim demişsiniz ama tam anlamıyla somuren isveren gözüyle bakmissiniz

Ayal

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar benim deneyimlerime dayanarak sizlere tavsiyem, bilgi ve tecrübenizin olmadığı sektörlere girmemeniz yönündedir. Bazı inşaat firmalarından tanıdıklar vasıtasıyla gelen teklifler olmasına rağmen para bile konuşmadan ret ettim. Aynı şek,ilde ücret ne olursa olsun maden de çalışmam. Çünkü asıl mesleğimle hiç bir ilgisi yok.

barisbuyukterzi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bende abdulkadir özcan lastik firmasının çankırıda japonlarla ortak yapacakları fabrika inşaatı için görüştüm. 3 senedir iş güvenliği uzmanıyım, birçok inşaat şantiyesinde içeride dışarıda görev yaptım. İş çankırıda, şantiyede kalınacak, araç yok, servis yok, mesai şantiye çalışması saat kaçta biterse... Fiyatı ne düşünüyorsunuz diye sordum, tecrübeye göre 1750, 2000 dedi bende 3 sene önce başladığım fiyatlardı dedim ve çıktım. Yani demem o ki işveren net, nasılsa buluruz iş güvenliği uzmanı da neymiş diye bakmakta...
İnşaat çok tehlikeli sınıfta yer almakta, çok riskli işler yapılmakta, hele orta sınıf bir şirket ise sigortasız çalışanlarla uğraşmaktan başınızı kaldıramıyorsunuz. Hemen her inşaat işinde fotoğraf çekmeniz istenir, ceza yazmanız istenir. Fotoğraf çekersiniz işçiyle kavga, çekmezseniz işveren ile kavga...
Benim şantiyede öğrendiğim alacağınız ücret ne kadar fazla olursa o kadar da saygı görürsünüz.

Neşe Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşım quasarda çalışıyor mecidiye köyde eski alisemiyenin yerine büyük ölçekli bir şantiye... geçenlerde sordum sizin şirkette çalışan isg uzmanları nekadar maaş alıyor diye.. C-B olanlar 4000-6000 arası , A sınıfı 10bin alıyor dedi. onun dışında kurstayken (ekim ayı)arkadaşımın eşi dumankayada çalışıyordu C sınıfı isg olarak 4500 maaş alıyormuş...

dediğin gibi inşaat sektöründe 3000 altında maaş olmamalı...
Ben olsam inşaat sektöründe 6000 tl'nin altına inmem.O da C sınıfı olarak.Bu sektörde ne kadar sıklıkla kaza oluyor hepimiz biliyoruz.Kaldı ki insan hayatını korumakla yükümlüyüz,bu kadarını hakediyoruz ama alayana tabi.Sömürülecek emeğim yok benim,karşımdakine yaptığım işin önemini alatamazsam o da benim sorunum elbette.

AKIN ÇOBN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaslar ben bugun bir osgb ile iş görüşmesine gittim. 18 agustos sınavında C sınıfı iş güvenliği uzmanı oldum. cevre mühendisiyim. eğitimimiz ingilizceydi. 1 yıllık meslekı tecrubem var ancak iş guvenliğinde tecrübesizim. başvurdugum iş inşaat projesiyle ilgiliydi. 300 kişilik buyuk bir proje. A sınıfı uzmanın baktıgı benım tam zamanlı sureklı olarak santıyede bulunacagım bir işti. görüsmeye gittigimde baska bır adayla gorusuluyordu. benden sonrada birileri geldi anlaşılan basvuru yogundu. ben girdiğimde görüşmeye osgb sahibi benden önce cıkan kişiye biraz bozulmus olacakkı bana insanların ne kadar yuksek beklentısı var dıye dert yandı. sonra gorusmeye basladık. en son benden maaş sordu. 3000 dedim. ki ben 3000 i cok normal goruyordum bu iş için. ama karsımdakı kişi benım dusundugumle senın kı arasında ucurum var dedı. bende bu rakamın altında calısamam dedım. kaldıkı adam herhalde 1500-2000 falan dusundu galıba ucurum var dedıgıne gore. gorusmeyı bıtırdık. Sizce yüksek bir rakammı soyledım gercekten. inşaat sektoru olmasa belki daha az soylerdım ancak insaat olunca bence gayet normal ucret. Bana gecen sene calısan 3000 maaş alan uzmanların bu sene 1500 aldıgını soyledi. Sizin görüşleriniz nedir ? Ben sömürülmekten yana değilim. biraz daha işsiz kalırım ancak ıstedıgım işi bulurum dıye dusunuyorum
hiç de fazla bir ücret değil istediğiniz.. Ama ne yazık ki belge sayısı fazla ve işçilerin güvenliğinden ziyade cebinden çıkacak para daha önemli işveren için...

AKIN ÇOBN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İşverenlere, öncelikle devletin İSG eğitimlerini vermesi gerekli... Yoksa adamlar bana "pazarlamacı" gözüyle bakıyorlar.. Acaba dış ülkelerde İSG"ye nasıl ve ne gözle bakıyorlar?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.