Ilgili Yönetmeliğin Bulunması Hakkında

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Aşağıdaki soruların yanıtlarını ilgilendiren geçerli yönetmelik veya yönetmelikler nelerdir?
1) Basınçlı çelik kaplardaki en düşük levha et kalınlığı nedir?
2) Basınçlı tüplerin periyodik kontrol süresi nedir?

Erhan Engin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Aşağıdaki soruların yanıtlarını ilgilendiren geçerli yönetmelik veya yönetmelikler nelerdir?

Kemal bey merhaba,
Öncelikle tam emin olmamakla beraber fikirlerimi söyleyim belki yardımcı olabilirim. Basınçlı kaplarda en düşük et kalınlığı diye bir şey söz konusu değildir. Sistemin basıncına göre kullanılabilecek et kalınlıkları mukavemet hesapları ile hesaplanabilir. Sadece kaynak yapılabilecek en düşük saç kalınlığı diye bir şey söz konusu olabilir.
Periyodik kontrollerin de basınçlı kaplar içerisindeki malzemeye göre değişeceğini düşünüyorum. Makine Mühendisleri Odasını arayıp kullanılan malzeme ile ilgili periyodik kontrol muayene sürelerini sormanız doğru olacaktır diye düşünüyorum.

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren

Kemal Bey merhabalar, basınçlı kaplar yönetmeliğini anımsayabildiğim. Diğeri de tahmin ettiğim gibi ise belirttiğim gibidir.
Saygılarımla.

1) http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Asp...vzuatIliski=0&sourceXmlSearch=Basınçlı Kaplar
Ek 1, 2.1 paragrafı

2) Basınçlı tüpler derken, Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) için ise
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24822_0.html
Madde 112,d-1 paragrafı

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Soru 1) Basınçlı çelik kaplardaki en düşük levha et kalınlığı nedir?

Cevap:BASİT BASINÇLI KAPLAR YÖNETMELİĞİ (87/404/AT)
Resmi Gazete Tarihi: 30.12.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26392
Madde 2.1 Et Kalınlığı

Bu maddeye göre çelik kaplar için en düşük et kalınlığı 2 mm

Soru 2) Basınçlı tüplerin periyodik kontrol süresi nedir?

Cevap: TS EN 1968 :2006 Taşınabilir gaz tüpleri - Dikişsiz - Çelik gaz tüpleri için periyodik muayene ve deney;
TS EN 1803 :2006 Taşınabilir gaz tüpleri - Dikişli - Karbon çeliğinden gaz tüpleri için periyodik muayene ve deney;

Yönetmelik aradığım için 2. soruyu biraz araştırmak zorunda kaldım. Ancak sınavda yönetmelik olarak belirtmemiş ve yönetmeliklerde rastlayamadım. Her nasılsa sorgulamadan 5 yıl olarak öğrenmişiz.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Soru 1) Basınçlı çelik kaplardaki en düşük levha et kalınlığı nedir?

Cevap:BASİT BASINÇLI KAPLAR YÖNETMELİĞİ (87/404/AT)
Resmi Gazete Tarihi: 30.12.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26392
Madde 2.1 Et Kalınlığı

Bu maddeye göre çelik kaplar için en düşük et kalınlığı 2 mm

Soru 2) Basınçlı tüplerin periyodik kontrol süresi nedir?

Cevap: TS EN 1968 :2006 Taşınabilir gaz tüpleri - Dikişsiz - Çelik gaz tüpleri için periyodik muayene ve deney;
TS EN 1803 :2006 Taşınabilir gaz tüpleri - Dikişli - Karbon çeliğinden gaz tüpleri için periyodik muayene ve deney;

Yönetmelik aradığım için 2. soruyu biraz araştırmak zorunda kaldım. Ancak sınavda yönetmelik olarak belirtmemiş ve yönetmeliklerde rastlayamadım. Her nasılsa sorgulamadan 5 yıl olarak öğrenmişiz.
Affınıza sığınarak soruyorum söz konusu yönetmeliğin bendeki kopyasında Madde 2.1 'de "çelik kaplar için en düşük et kalınlığı 2 mm" ifadesini göremedim!.... Bu kısmı zahmet olmazsa kopyalayıp iletebilir misiniz Yusuf bey, Sağlıcakla kalınız.

yusuf.dulda

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Affınıza sığınarak soruyorum söz konusu yönetmeliğin bendeki kopyasında Madde 2.1 'de "çelik kaplar için en düşük et kalınlığı 2 mm" ifadesini göremedim!.... Bu kısmı zahmet olmazsa kopyalayıp iletebilir misiniz Yusuf bey, Sağlıcakla kalınız.

Eksik yazmışım özür dilerim.. EK 1 Madde 2.1. Et kalınlığı :
PS ile V’nin çarpımının sonucu 3000 bar × litre’den fazla olmadığı taktirde, imalatçı
kabın et kalınlığını tespit etmek için Madde 2.1.1.’de ve Madde 2.1.2.’de belirtilen
yöntemlerden birini seçmelidir. PS ile V’nin çarpımının sonucu 3000 bar × litre’den fazla
veya azami çalışma sıcaklığı 100 ° C’yi geçerse, et kalınlığı Madde 2.1.1.’de belirtilen
yönteme göre tayin edilmelidir. 11
Bununla birlikte, silindirik bölümün ve uçların gerçek et kalınlığı, çelik kaplarda
2 mm’den, alüminyum veya alaşımlı alüminyum kaplarda, 3 mm’den az olmamalıdır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.