İki Kutuplu OG Dedektörü | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

İki Kutuplu OG Dedektörü

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Ölçüm Cihazları' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi  İki Kutuplu OG Dedektörü


  TANIMI:
  Orta gerilim ( 3000-36000 V arası ) olan yerlerde, iki nokta arasındaki gerilim farklılığını saptamak amacıyla tasarlanmış teçhizattır.
  YAPISI:
  Yaklaşık 110 cm’lık iki izole çubuk ile iki çubuğu uygun noktalarından minimum 2 m’lik bükülebilir kablo ile birbirine bağlayan ve çubuklardan birinin üzerinde, gerilim farklılığının olup olmadığını anlamaya yarayan gerilim dedektörü bulunur. Gerilim dedektörünün altında gerilim kademesinin seçimi için kV değerine göre kalibre edilmiş tırtıllı ayar halkası vardır.
  İzole çubuklar iki parçalı ve parçalar birbirine vidalama yöntemiyle veya uygun şekilde birleştirilmelidir.Her iki kutup ucunda da enerji ile teması sağlayan çatal şeklinde temas kontakları vardır.
  TEKNİK ÖZELLİKLERİ:
  [​IMG]
  1- İki kutuplu gerilim dedektörü OG tesislerinde iki nokta arasındaki ( faz-faz veya faz toprak ) gerilim farkını saptayacak şekilde dizayn edilmiş olmalıdır.
  2- İki kutuplu OG dedektörü, 3000 V ile 36000 V arasındaki gerilim farklılığını kontrol ederken kullanılabilecek özelliklere sahip olmalı.Kademe ayarı 3000 V’ ta iken yanlışlıkla 36000 V’luk bir gerilim kademesinde çalışma yapılsa dahi çalışana zarar vermemelidir.[​IMG]
  3- Dedektördeki her iki kutup’un yaklaşık uzunluğu 110 cm olmalı ve her parça uygun yerinden ikiye bölünmeli, bölünme noktaları birbirine vidalama veya başka bir yöntemle birleştirilmelidir.
  4- Dedektörün iki kutubunu birleştiren kablo bükülgen ve en az 2 m uzunluğa sahip olmalıdır.
  5-Çubuklardan birinin üzerinde bulunan gerilim dedektörünün alt veya üst bölümünde gerilim kademesini ayarlamaya yarayan ayar halkası bulunmalıdır.
  6- Gerilim dedektörü dış etkilere karşı iyi şekilde muhafaza edilmiş olmalı, her gerilim kademesinde, dahili ve harici ortamlarda ışığı veya skalası kolaylıkla görülebilmelidir.
  7- İki kutuplu gerilim dedektörü her türlü iklim koşullarında dahili ve harici ortamlarda kullanılabilir özellikte olmalı, ısıya, neme ve diğer kirletici etkilere karşı mukavim olmalıdır.
  8- Çubukların ucunda bulunan, gerilimle teması sağlayan metal çatal kontaklar, paslanmaz malzemeden olmalıdır.


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica