Haber Iki Işçi Yaralandı - Kıbrıs

Konu, 'Dünyadan İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  İki İşçi Yaralandı

  Yenikent bölgesinde bir inşaat beton dökümü sırasında çöktü.

  1.jpg

  Lefkoşa’da Yenikent bölgesinde inşaatı devam eden bir bina dün öğle saatlerinde beton dökümü sırasında çöktü. Biri ağır iki işçi yaralandı.

  İş kazasında göçük altında kalarak ağır yaralanan Mustafa Ermutlu ve hafif yaralanan Ali Yakar 112 Acil Servis Ambulansı ile Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

  Olay, dün öğle saatlerinde inşaatta beton dökümü yapıldığı esnada kalıpların bir anda yıkılması sonucu meydana geldi.

  Akfen Constraction LTD. yetkilisi, kazanın oluş nedeninin araştırıldığını ve daha sonra açıklama yapacaklarını belirtti.

  Berksel: Ermutlu’nun durumu ağır

  Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Ersan Berksel, iş kazasında yaralanan Mustafa Ermutlu’nun, durumunun ciddi olduğunu açıkladı.

  Berksel, Mustafa Ermutlu’nun, sağ akciğerinde zedelenme, sağ kaburgalarında kırık, sağ böbreğinde yaralanma olduğunu ve acilen Üroloji Uzmanı Dr. Özgür Çetiner tarafından ameliyata alındığını belirtti.

  Berksel, kazada yaralanan 28 yaşındaki Ali Yakar’ın ise bel ağrısı olduğunu, müşahede altına alınarak, tomografi çekildiğini ve durumunun ağır olmadığını açıkladı.

  “Sallandık ve bina çöktü”

  İş kazasına tanık olan inşaat işçisi İlhan Toğrul, beton döktükleri esnada, binada sarsıntı hissederek kaçtığını ancak iki arkadaşının ikinci kattan aşağıya düştüğünü anlattı.

  Toğrul, “Beton dökerken makineyi tutardım. Arkadaşım iki metre uzağımdaydı. Kolonların içini dolduruyorduk. Bina aniden sallanmaya başladı. İki arkadaşımız aşağıya düştü. Çökme anında aşağıdaki bir işçi arkadaşımız, yukardan düşen arkadaşımızı kenara çekti. Sırtüstü yatırdık. İkinci arkadaşımız daha şanslıydı ayaklarının üstüne düştü. Çok korktuk” dedi.

  Denizci: Kaza kalıpçı hatası nedeniyle yaşandı

  Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Basın Sözcüsü Kazım Denizci, olay yerinde inceleme yaptıklarını ve kazanın kalıpçı hatası nedeniyle yaşandığını iddia etti.

  Denizci, “İnşaatın tahta kalıpları ve onu besleyen demir direkler yumuşak zemine kurulduğu için yağan yağmurlardan dolayı esnedi. Akabinde de yük üzerine ağırlaşınca kalıp yan yattı ve üzerine beton döküldükten bir müddet sonra çöktü. Taşeronu bizim üyemizdir. Olay kalıpçı hatası nedeniyle yaşanmıştır” şeklinde konuştu.

  Birlik olarak, yapı inşat denetimi üzerinde durmaya çalıştıklarını söyleyerek, “Devlet kurumları denetleme yapsa bunlar yaşanmayacak. Devlet denetleme yapmadığından bu gibi olaylar yaşanmakta” dedi.

  Denizci, ayrıca, birlik olarak görev yapmakta olan basın mensuplarına karşı yapılan saldırıları şiddetle kınadıklarını kaydetti.

  En çok ölüm ve yaralanma ‘inşaat’ sektöründe yaşanıyor

  Geçtiğimiz haftalardaİş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’nda 2006 yılından bugüne en çok yaralanma ve ölümün ‘inşaat’ ve ‘imalat’ sektöründe yaşandığına dikkat çekilmişti.

  İnşaat sektöründe 2006 yılından bugüne 555 kazada 534 kişi yaralandı, 22 kişi ise yaşamını yitirdi.

  Raporlara göre, en çok yaralanma ‘yüksek yerden düşme’ nedeniyle yaşandı. 491 işçinin yüksek bir yerden düşerek yaralandığına işaret eden uzmanlar, ‘denetleme’ yapılmasının önemine dikkat çekmişti.

  Gazeteciler saldırıya uğradı

  Öte yandan dünkü olayı takip eden Kanal SİM kameramanı Erdal Darbaz, Yenidüzen muhabiri Didem Menteş ve Afrika muhabiri Mustafa Erkan saldırıya uğradı. Saldırıda bir fotoğraf makinesinin kırıldığını, bazı basın mensuplarının sözlü taciz ve fiziksel şiddete maruz kaldığını öğrenildi.Polise yapılan şikayet sonucu iki kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

  Gazeteciler Birliği: Gazetecilere saldırmak moda haline geldi

  Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Başkanı Hüseyin Güven, basına yönelik saldırıların azalacağı yerde artma eğilimi içine girdiğine dikkati çekerek, bu konuda ciddi önlemlerin kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

  Hüseyin Güven dün yaptığı açıklamada, Gönyeli’de çöken bir inşaatla ilgili haber yapmak üzere olay yerine giden basın mensuplarına sözlü ve fiziki saldırıda bulunanların en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

  “Gazetecilere saldırmak moda haline geldi” diyen Hüseyin Güven, dünkü olayda Kanal SİM kameramanı Erdal Darbaz, Yenidüzen muhabiri Didem Menteş ve Afrika muhabiri Mustafa Erkan’ın saldırıya uğradığını ve polise gerekli şikayetlerin yapıldığını bildirdi.

  “Bir inşaatın çökmesi elbette haberdir ve bunu kamuoyuna duyurma görevi basınındır” diyen Hüseyin Güven, basın mensuplarına yönelen saldırıların aslında halkın haber alma özgürlüğüne darbe olduğunu vurguladı.

  KTGB Başkanı Güven, görevi halkı bilgilendirmek olan gazetecilerin başına sıklıkla gelen saldırı olayları karşısında polisin önlem almasının yanı sıra, bu tür olaylara karışanlara verilecek cezanın artırılması konusunda meclise de görev düştüğünü kaydetti.

  Güven, saldırıya uğrayan basın mensuplarına geçmiş olsun dileklerini iletirken, bu tür olayların son bulması için yetkilileri bir kez daha göreve çağırdı.

  BASIN-SEN: Saldıranlar cezalandırılsın

  BASIN-SEN Genel Sekreteri Canan Onurer, zor şartlar altında tek gayesi halka doğru bilgiyi ulaştırmak olan basın mensuplarına gerçekleştirilen saldırıların bitmediğini kaydetti ve dünkü saldırıyı kınadı.

  Onurer, dün öğle saatlerinde bina çökme olayıyla ilgili haber yapmak isteyen muhabirlerin inşaatta bulunan işçiler ve müteahhidin oğlu tarafından saldırıya uğradığını bildirdi.

  Canan Onurer, Yenidüzen Gazetesi'nden 2 muhabir ve Afrika Gazetesi'nden de bir muhabirin uğradığı saldırıda 1 fotoğraf makinesinin kırıldığını, bazı basın mensuplarının sözlü taciz ve fiziksel şiddete maruz kaldığını kaydetti.

  Polis güçlerinin olaya gerekli hassasiyeti göstermesini beklediklerini kaydeden Onurer, basın mensuplarına saldıranların ve bu fırsatı yaratanların gerekli cezaya çarptırılmasını istedi.

  Onurer saldırılardan dolayı mağdur basın mensuplarına “geçmiş olsun” mesajını da iletti.

  http://www.kibrisgazetesi.com/?p=449143


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica