İGU sözleşme detayları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında yucel guzel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. selcenn

  selcenn TÜİSAG Üyesi  Durumumuz birebir örtüşüyor.
  Aynı tereddütleri ben de yaşıyorum.


   
 2. odarkness

  odarkness TÜİSAG Üyesi

  Aydınlatıcı bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim Ayhan Bey.

   
  Batu OSGB bu yazıya teşekkür etti.
 3. alkınasutay

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  Ben bu sözleşme örneğini beğendim en azından işverene açıkca beyan ediliyor bazı şeyler işverenler daha hala angarya mesele gözüyle görüyor bu sistem hala değişemediğinden çok iyi olmuş

     

   
  Batu OSGB bu yazıya teşekkür etti.
 4. hakandetta

  hakandetta TÜİSAG Üyesi

  kısmi süreli sözleşme yaptığımızda firmada çalışan sayısı 20 diyelim
  kendimizide hesaba katıp 21 çalışan sayısı dememiz gerekir mi

   
  degiray ve mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 5. seniso

  seniso TÜİSAG Üyesi

  bir sorum olacak şimdi bir danışmanlık firmasıyla çalışacağım igu sözleşmesi yapmadan çalışırsam ne olur risk analizi yapmam problem olur mu

     

   
 6. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Gayet mantıklı. Neticede uzman işyerinde eğitim verirken, risk analizi hazırlarken, saha denetimleri yaparken başına bir iş kazası gelmeyeceğini kimse garanti edemez :) Güzel bir yaklaşım tebrikler. Uygulayabilen var mı tartışılır.

   
 7. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Ek ücret ödenmeyecek ise hiç bu riski ve sorumluluğu almayın derim.Tabi dışardan tavsiye ve yorum kolay.Bilemeyız iş yeriniz konumunuzu,şartlarınızı,durumunuzu...Bir insana ek iş ,ek sorumluluk veriliyorsa ek ücret de verilmelidir.
   
 8. odarkness

  odarkness TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanına ödenecek ücret sözleşme imzaladıktan sonra peşin mi ödeniyor yoksa ödeme yapmak için bakanlıktan gelen onay mı bekleniyor?   
 9. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  Yeni sözleşmede yanılmıyorsam 20. maddede İGU yapılan sözleşmede ücretinin peşin ödeneceği belirtiliyor.Ancak uzun vadeli bir anlaşma söz konusu olursa örneğin bir yıllık bir anlaşma olursa bu madde geçerliliğini kaybediyor.Bu sözleşme daha çok dışarıdan bağımsız çalışanlar için geçerli.Ağırlıklı olarak OSGB'ler bu sözleşmeyi benimsemişler ve kullanıyorlar.Bir yıllık ve daha uzun sözleşmelerde OSGB'ler dışında bir anlaşma yapılıyorsa 20.maddede sizin talep ettiğiniz tutar belirtilecektir.
  Anlaşma yapıldıktan sonra ödeme peşin olarak ve banka hesabınıza en geç bir iş günü içinde yatırılması gerekiyor,ancak işverenle sizin aranızda olan bir durum olduğu için doğrudan Bakanlığı ilgilendiren bir durum değildir.Biz uygularken eğer bir seferlik anlaşma yapıyorsam sözleşmeyi imzaladıktan sonra ödememi peşin olarak alıyorum.Eğer bir yıllık bir dönem anlaşma yapıyorsam yine ilk ödemeyi peşin alıyorum ancak ilk peşin aldığım ödeme nedeniyle o ayki ödeme kesilmiyor sözleşmemin bittiği onbirinci ay ücreti olarak tahsil ediliyor.Bir çok kurumsal firma ile bu şekilde anlaşma yaptık.Tabi bunuda kabul etmeyen firmalarda var sizi kendi memuru gibi aylıkçı olarak görüyor ve maaş öder gibi her ay ödemenizi yapıyor.
  İGU 'lığını lütfen arkadaşlar kendi mesleklerinin önünde tutmasınlar özellikle kendi mesleklerine önem versinler İGU'lığının ömrü beş yıl beş yıl sonra alternatif rakipleriniz çoğalacak ve şimdi bile yetersiz olan ücretleri arar duruma geleceksiniz.Önce kendi mesleğini ön planda tutun.Unutmayınki o meslek sizde olduğu için İGU oldunuz.
  Sözleşmede 20.maddede peşin olarak ödenir şeklindeki yazıyı yazarken şu anda farkediyoruz sözleşmenin eksiklikleri var ancak şu anda en kapsamlı ve düzgün bir sözleşme.

     

   
  odarkness bu yazıya teşekkür etti.
 10. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  İşverenler Bakanlıktan gelen onaydan sonra ödeme yapmayı kabul ediyor.Bu farklıda olabilir.İşverenle sizin aranızda güven önemli.   
 11. atalay.ayaz

  atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

  sözleşme iptal bildirimi yapılmalı mı ? yok sa yeni sözleşme yapıldığı zaman eskisi hükmünü kaybeder mi ?   
  Elif BEĞEN ve Batu OSGB bu yazıya teşekkür etti.
 12. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  sözleşme iptalleri bildirilmesi zorunludur.Ayrıca yeni sözleşme yapılması bir önceki sözleşmenin geçerliliğini kaldırmaz.Çünkü 6331 ve 4857 sayılı kanun maddelerinden kaynaklanan yasal bir boşluk var.İşverenle birden çok sözleşme imzala yetkisi verdiği için yeni bir sözleşmenin gelmesi eski sözleşmeyi geçersiz kılmıyor.Sözleşme iptali gerekçesi ile birlikte ilgili kuruma bildirilmesi gerekmektedir.

   
  Elif BEĞEN ve atalay.ayaz bu yazıya teşekkür etti.
 13. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  İşten ayrılılan İş Güv. Uzmanı 15 gün içerisinde ÇSGB na bilidirilip sözleşme iptal edilmesi gerekir.
   
  Batu OSGB ve atalay.ayaz bu yazıya teşekkür etti.
 14. GENERAL MAXIMUS

  GENERAL MAXIMUS TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar birşey sormak istiyorum.İGU aynı iş yerinde uzmanlık yaparken başka bir iş yapamaz diye bir kanun maddesi varmış.Doğrumudur?

   
 15. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sözleşmemi yaptım yanlız kafamda soru işaretleri var yardımcı olurmusunuz? ek 4b yi doldurdum . çalışma süresine sınıfımız tehlikeli olduğundan 15 dak x105 = 1575 oda 26.25 saat yaptı 27 saat yazdım ayda . ben hemde aynı firmada mühendis olarakta çalışıyorum isg uzmanlığıu dışıundaki işyerlerine aynı işyerini yazdım ve çalışmna ssati olarak ta 180 saat ayda yazdım yani tam zamanlıya denk geldi sorum şu bu form böyle doldurulurmu ? yanlışmı ve 27 saat yazdım ya kısmı süreli oluyor. bazı atrkadaşlar yazmış ben sözlemeyi kısmı süreli yaptım diye formun bitarafında kısmı süreli yazmıyor süredenmi anlaşılıyor? yardımcı olursanız çok makbule geçcek

  teşekkürler arkadaşlar   
 16. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle kısıtlayıcı bir madde bulunmamaktadır

   
 17. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar fikri yada bilgisi olan yokmu ?

   
 18. alkınasutay

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  Ayhan Akman bey bir şeyi çözemiyorum bir grup şirketi var nace kodunda asıl iş az tehlikeli ancak bağlantılı iş tehlikeli daha açıkça yazmam gerekirse beyaz eşya deposu az tehlikeli ancak dükkanlara beyaz eşya dağıtımı yapılıyor o da tehlikeli sınıfta görünüyor.diğer faaliyet alanı beyaz eşya satışı bu az tehlikeli evlere dağatımı tehlikeli şimdi muallakta kaldık grup şirketin içinde ayrı ayrı şirketler var toplamda 88 çalışan var kimi az tehlikeli kimi tehlikeli sözleşme nasıl yapılmalı bazı arkşadaşlar haziranda zorunluluk başlıyor diye bilgi vermiş ancak toplamda ayrı şirketlerde olsa yönetim kurulu başkanı aynı kişi ve 88 var iş güvenliği uzmanı nasıl bir sözleşme yapacak

   
 19. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  Kanun yapıcı hareket halinde olan tüm yaklaşımı Tehlike sınıfına koymuş.Hareket halinde iş kazalarının olma riski duran varlıklardan daha yüksek göründüğü için dağıtımıda Tehlikeli sınıfa sokmuş.Kanunda belirtilen 50 ve yukarısı için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını belirtmiş ve belirtirken aynı SGK Şirket faaliyet numarasına kaydı şart koşmuş.Bazı işletmeler bu yaptırımlardan kurtulmak ve gerekli alt yapı hazırlama masraflarından kısmak için şirket içinde şirket kurarak yani aynı çatı altında birden çok şirket olmasını kazanç sayıyorlar ayrıca maliye yönündende rahat bir nefes alıyorlar. Aynı işte çalışan personeller aynı işi yapıyorlar belkide aynı tezgah veya depoda yanyana çalışıyorlar ancak kayıtlı oldukları şirket farklı olabiliyor.Özellikle işverenler baraj sayısı olan 50 sayısına ulaşmaması için ya 48 kişi yada daha az personel gösteriyorlar ve diğer personelide paravan şirketlere kayıt yaptırıyorlar.
  Sizdeki sistemde yönetim kurulu başkanı aynı ancak firmalar farklı ve çalışanları bu şirketlere dağıtmış. Depoda kalan personel az tehlikeli sınıfında ve diğer dağıtım yapanlar ise tehlikeli sınıfında ise yasada belirtilen 23/a ve 25/a maddelerinde aynı yönetim kurulu veya ortaklar tarafından yönetilen işletmeler sınıflarına bakılmaksızın SGK Çalışma kodları ayrı ise her ayrı işletme için bulunduğu risk derecesine göre ayrı ayrı sözleşme yapılır maddesi var.(gecici madde) Yani aynı kişinin birden çok şirketi olabilir şirketleri aynı çatı altında yada farklı yerlerde olabilir.Asıl konu bu diğer şirketler şübe olarak gösteriliyorsa sözleşmede işletmeleri yazmak kaydı ile tek sözleşme ile yasal yükümlülükleri yerine getirebilirler.Ayrıca yine 25/a-b belirtilen aynı işletme içinde risk oranları farklılık gösteriyorsa bir üst risk grubundan hizmet verilebilir.Sizde aynı işletme içinde Az tehlikeli ve Tehlikeli sınfında iki ayrı risk değerlendirilmesi var.Üst derece Tehlikeli sınıfı olduğu için sınıfına bakılmaksızın işletmenizde yapılacak sözleşme TEHLİKELİ sınıfında olacaktır.Buna göre tek sözleşme yaparak TEHLİKELİ sınıfına göre yasal zorunlulukları yerine getirmeniz gerekiyor.
  Ayrı şirketlerde olsa yönetim kurulu başkanı aynı olarak belirtiyorsunuz zaten cevabınıda kendiniz yazmış oluyorsunuz.Yasada her işletme için kanun kapsamına giriyorsa her işletme için ayrı risk değerlendirilmesi ve risk derecesi belirlenmesi gerekiyor ve SGK kodu farklı ise ayrı ayrı sözleşme yapılması gerekmektedir.

   
 20. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  Daha çok kafanızı karıştırdım galiba

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica