İGU sözleşme detayları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında yucel guzel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. selcenn

  selcenn TÜİSAG Üyesi  işte beklenen gün,
  4 Şubat!


   
 2. atalay.ayaz

  atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

  4 şubatın 2. yarısına başlamak üzereyiz daha bir kıpırtı yok.

   
 3. Elif BEĞEN

  Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu başlığı tamamen okudum, buna göre anladığım kadarıyla Ek 4B ye göre uzmanlık sözleşmesi yapmam benim için, Ek-4 e göre daha avantajlı olacak. ancak işverenim sözleşmeyi yapmak için acele ediyor, ben de saha gezmeden, risk analizi yapmadan sözleşmeyi yapmak istemediğimi söylüyorum. zorunlu kaldığım takdirde Ek -4 ü kullanırsam bakanlıktan problem yaşar mıyım. 4 şubat denmişti ancak, daha görünürde bir şey yok

     

   
 4. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  Ali BEĞEN Bey şu anda resmi gazete ve bakanlık açıklamalarına baktım şu anda açıklanan herhangi bir genelge görmedim.Bu nedenle Ek-4 kullanmanız veya yeni sözleşme olacağı belirtilen sözleşmeyide kullanmanız herhangi bir problem teşkil etmez.Önemli olan sizin isteklerinizin kabul edilmesini sağlayacak bir sözleşme yapmanızdır.Ancak risk değerlerini ve analizlerini yapın ondan sonra işverenin karşısına çıkın.Yok zaten başka çarem yok o iş bana çok lazım diyorsanız oluşabilecek riskleride göze alarak ister Ek-4 ister yani sözleşme yada sizin kendi aranızda işverenle maddeler arasında anlaşabileceğiniz bir sözleşme ile imza altına alabilirsiniz.
  Hayırlı olmasını dilerim.

  Ayhan AKMAN
  ÇSGB Müfettişi

   
 5. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Bilgilendirmeniz için tşk ederim.İş verenin SGK numarası demişsiniz ama formatta böyle bir numara kısmı yok.İş yeri SGK iş yeri numarası sözleşmeye yazılıyor mu?Malüm yeni yönetmelikle nace 2 kodu ve uzmanın eski iş yeri faaliyet numarası karşılaştırma olayını nasıl yapacaklar.

     

   
 6. waztez

  waztez TÜİSAG Üyesi

  Daha önce bakanlığa sözleşmemi göndermiştim ancak onaylanmamıştı. Yönetmelik değişikliği kapsamında tekrar sözleşme göndereceğim, yeni sözleşmenin başlangıç tarihi ne olmalı?

   
 7. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği Uzmanları hangi ilde bulunuyorsa sadece o il içinde görevini yapabilir yada komşu sınır illerinde yapabilir bunun dışında görev yapamaz
   
 8. erdemacar

  erdemacar TÜİSAG Üyesi

  İGU icin kismi surelide il siniriyla ilgili sart nerede yaziyor?   
  ÖZGÜR BARIŞ ve İ.Z.Düşüm bu yazıya teşekkür etti.
 9. Elif BEĞEN

  Elif BEĞEN TÜİSAG Üyesi

  Ayhan Bey öncelikle çok teşekkür ederim. Evet aynen ben de öyle yapacağım, önce risk değerlendirmesini yapıp-ardından sözleşmeyi imzalayabileceğimi bugün işverene açık açık söyledim.
  Ancak risk değerlendirmem epey uzun süreceğe benziyor(işçi sayım fazla ve kullanılan araç-ekipman çeşitliliği de fazla), bu süreyi azaltmak için genel bir risk analizi yapıp( en azından çok tehlikeliyi ve tehlikeliyi tespit edip, ihtimali azaltıcı önlemlere giderek), sözleşmeyi imzaladıktan sonra detaylara inmeyi planlıyorum.Aksi halde işverenle uzmanlık sözleşmesi konusunda ters düşebilirim.Tekrar teşekkür ederim.

     

   
  Batu OSGB bu yazıya teşekkür etti.
 10. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  MADDE 1 – 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı ve 04/02/2013 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinin 10 uncu maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  “(4) Sağlık Bakanlığından ruhsatlı sağlık hizmeti sunucusu olan işyerlerinde kurulacak İSGB’lerde ilk yardım ve acil müdahale odası şartı ve EK-1’de belirtilen araç ve gereçler ile ulaşım amaçlı araç bulundurulması zorunluluğu aranmaz.”
  MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin beşinci fıkrasının birinci ve ikinci cümleleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve dokuzuncu fıkrasının birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.
  OSGB’ler kuruldukları il ve sınır komşusu illerde hizmet sunmaya yetkilidir. Sınır illerin dışında hizmet verilebilmesi için, bu Yönetmelikte belirtilen şartları sağlayarak o illerde şube açılması zorunludur.”
  “Ancak, tapu kütüğüne mesken olarak kayıtlı binalarda yer alan bölümlerin tamamının yetkili idarelerce işyeri olarak ruhsatlandırılmış olması şartıyla bu bölümlerde OSGB kurulabilir.”
  Ek.1 Aynı yönetmeliğin 11 ve 13 uncu maddesinin yedinci fıkrasına ilave edilmiş olunan İş Güvenliği Uzmanı bağlı bulunmuş olduğu işletmenin farklı şehirlerde üretim tesisleri bulunması durumunda sınır illeri dışında hizmet veremez.Ancak işletme OSGB lerden hizmet alımı yapması durumunda işletmenin ve işverenin sorumluluğu kalkmaz.
  MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 17 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  “(7) Bakanlıkça yetkilendirilen toplum sağlığı merkezleri işyeri hekimliği ve diğer sağlık personeli hizmetlerini 12 nci maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen şartları iş güvenliği uzmanı odası hariç yerine getirmeleri durumunda sunabilirler. İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini vermek istedikleri takdirde 12 nci ve 16 ncımaddelerde belirtilen şartları yerine getirirler. Toplum sağlığı merkezlerinin yetkilendirilme ve denetimine ilişkin usul ve esaslar Sağlık Bakanlığı ve Bakanlığın birlikte hazırlayacakları genelge ile belirlenir.”
  MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin geçici 1 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.   
 11. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  Kanun maddelerini yorumlarken içinde gizlenmiş olan yani araya sıkıştırılmış olan ek'leride okumak gerekiyor.Bunun gibi kanun içinde bir çok ekler ve biz bunlara dikkat etmiyoruz,aynı hatayı bende yapıyorum ancak doğru olan bu işi profesyonel olarak yapacaksanız hergün resmi gazeteyi takip etmenizi öneririm.Bugün bir çok kanun arasında küçük ilavelere bakıldığında Bakanlık yine her zaman olduğu gibi çalışanı zor durumda bırakabilecek yada OSGB'ler mahkum edebilecek adımlar atmaya başladı.Bunları zaman içinde sizde göreceksiniz.   
  arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
 12. arzu_91

  arzu_91 TÜİSAG Üyesi

  ayhan bey size sorum olacak

   
 13. odarkness

  odarkness TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği sözleşmesi yaparken maaş kısmına sadece iş güvenliği uzmanlığı hizmetinden alacağımız ücretimi yazacağız yoksa mevcut görevden aldığımız ücretle birlikte toplamını mı yazacağız.Konuya vakıf arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.
   
  Batu OSGB bu yazıya teşekkür etti.
 14. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  Yasa kapsamında iş güvenliği uzmanlığı hizmetini yapanlar almış oldukları ücretin tutarını SGK 'hizmet kodunda İş güvenliği Uzmanı olarak belirtmek zorundadır.Sözleşme yaparken işverenle anlaşırsanız diğer görevlerinizden almış olduğunuz ücretlerin toplam olarak sözleşmede İGU ücreti olarak gösterebilirsiniz. İşveren kabul etmesse sadece İGU'lığı ücretini yazmanız gerekmektedir.Kazanılmış haklarınızıda kaybetmeyin ,yasada böyle bir boşluk var ,aslında amaç İGU yan gelir kaynağı olarak değil ana meslek olarak yapılmasını sağlamak .( Sözleşmeye İGU ücretini yazacaksınız.)

   
  Fatih ÖZKAN ve odarkness bu yazıya teşekkür etti.
 15. odarkness

  odarkness TÜİSAG Üyesi

  Çok teşekkür ederim Ayhan Bey Bu sözlerinizden sonra tereddüt oluştu kafamda.Şimdi diğer ücreti yazmaya yanaşmazsa işveren sadece İGU ücreti yazacak olursakta fırtınalı bir anda işveren sadece igu ücretini yatırır ve diğer ücreti reddetti mi hiç bir hak iddia edemeyiz sanırım.Bu nokta önemli.Ayrıca mevcut mühendislik işimizden igu sözleşmesi yaparak kıdem hakkını kaybetme riski de varmıdır?   
 16. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  Elif hanım kusura bakmayın ismi yanlış yazmışım.

   
 17. odarkness

  odarkness TÜİSAG Üyesi

  Çok teşekkür ederim Ayhan Bey Bu sözlerinizden sonra tereddüt oluştu kafamda.Şimdi diğer ücreti yazmaya yanaşmazsa işveren sadece İGU ücreti yazacak olursakta fırtınalı bir anda işveren sadece igu ücretini yatırır ve diğer ücreti reddetti mi hiç bir hak iddia edemeyiz sanırım.Bu nokta önemli.Ayrıca mevcut mühendislik işimizden igu sözleşmesi yaparak kıdem hakkını kaybetme riski de varmıdır?

   
 18. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  Genelde benim söylemiş olduğum maaş konusu işveren ve personel arasındaki güvene bağlı bir sistem bir çok işveren zaten çalışanı ile bu tür problemler yasamıyor eğer kurumsal bir firma ise, ama ne yazıkki iş biraz problemli hale geldiği zaman elindeki verilere bakar ve burda sizin yapmış olduğunuz örneğin İGU dışında 2000 Tl geliriniz olsun +İGU olarakta 2000 diyelim= 4000 TL işveren sadece İGU bedelini sigortaya bildirirse almış olduğunuz ücret 2000 Tl olarak görünecek bunuda bankaya yatırma zorunluluğu var bundan kaçış yok,gelelim açıkta kalan diğer hizmet bedeli bunu nasıl gösterecek normali tümünü birleştirip İGU adı altında yatırması gerekiyor,yada elden ödeme yapacak size buda sizin hem ihbar hemde kıdem tazminatınızın boyutunuda etkiliyor ,dedeğiniz gibi yasal olarak bilinmeyen bir ücretten kıdem tazminatı alamassınız sadece sigortada sizin adınıza yatırılan tutardan mesuldür işveren.Dava açarsınız ancak çok uzun sürer ayrıca yasa gereği ne isim altında çalışırsanız çalışın almış olduğunuz maaşı zaten SGK bildirmeniz gerekiyor ,şu anda bunları sizin adınıza işveren yapıyor ancak çalışan hekesin bunu belirtmesi gerekiyor.Mühendislik hizmetleriniz 54/7 ve 61/A-C bendlerine göre herhangi bir kaybınız olmuyor aynı işveren adına çalışırsanız.Eğer firmanın birden çok şirketi varsa ve sizi diğer şirketlerden birine yönlendirirse tabiki önceki çalışma süreniz sıfırlanacaktır.Sizin bilginiz olmadanda bu gerçekleşebilir bu nedenle SGK sitesinden bulunduğunuz şirkete ait SGK kodu öğrenin ve bunu her ay kontrol edin bu kodlarda(son dört rakımı)bir değişiklik olursa mudahale edin.Onun dışında aynı işveren ve şirket kodu ile yatırıldığı sürece geçmiş hizmetlerinizin kıdem ve diğer yasal haklarınız koruma altında olduğundan yani aynı işyerinde süreklilik söz konusu olduğundan herhangi bir kaybınız olmaz.
  Bunu işverenizlede görüşün yasal olaral size zaten çalışma kodları değişimlerini vermek zorunda eğer şu anda mühendislik hizmetinden sizi alıp İGU olarak SGK 'unda gösterecekse ,bunu size bildirmesi lazım.
  İşverene her ne kadar güvenirseniz güvenin sözlü olarak kesinlikle sözler almayın bunların hepsini yazıya ve belgeye dökün.Şu anda size ihtiyacı vardır onun için siz önemlisinizdir ancak işler ters gitmeye başladığında çizgi değiştiğinde işveren elindeki verilere göre hareket edecektir ,ağızdan çıkan sözlerin o zaman bir anlamı ve değeri olmayacaktır.

   
  Selcen ve odarkness bu yazıya teşekkür etti.
 19. glay

  glay TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  Şuan kalite sistem mühendisliği yaptığım firmada İGU olarak da görev alacağım fakat işveren maaşıma ek olarak ödenecek ücreti daha kesinleştirmediğinden sözleşmeye imza atmak istemiyorum. Ama risk analizi vb. içinde süre önemli olduğundan imza atmam gerekli. Bakanlığın onay tarihinden önce dokümanlarda imzam olsa denetimlerde vs. sorun çıkar mı?

  Bir sorum da ben firma ile sözleşme imzalamak istemiyorum. Sadece bakanlığa gönderilecek olan Ek-4 belgesine imza atsam işeverenle ilişkilerim açısından ileride sorun yaşar mıyım? Sözleşme imzalamak istemememin sebebi de işveren İGU eğitimini aldırdıktan sonra bazı tavırlarında değişiklikler oldu. Beni zor durumda bırakabilirler diye düşünüyorum. Bu durum olursa sözleşme imzalamayarak rahatlıkla işi bırakabileyim istiyorum.

   
 20. atalay.ayaz

  atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

  sözleşmenizi belirsiz süreli olarak imzalarsanız istediğiniz tarihte bakanlığa bildirmek suretiyle ayrıla bilirsiniz işten.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica