İGU sözleşme detayları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında yucel guzel tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. yucel guzel

  yucel guzel TÜİSAG Üyesi  Değerli arkadaşlar,
  Yeni sözleşme yapacak uzmanlar için sözleşme detayları nelerdir?(Kısmi süreli serbest çalışacak uzmanlar için)
  1.sözleşme kaç nusha yapılır? Karbon kağıdı mı kullanılır ayrı ayrı mı yapılır?
  2.Sözleşmeyi bakanlığa uzman mı yoksa işyerimi gönderir?
  3.Hangi yolla gönderilir? Posta veya internet? Gönderirken extra belgeler gerekli midir?
  4.Sözleşme yapıldığı anda mı uzmanlık başlar yoksa bakanlıktan onay geldikten sonra mı?
  5.Sözleşmeye bakanlığın formatından başka maddeler de koyabilir miyiz? Koyarsak neler koymamızı önerirsiniz genel olarak?
  6.Ve sözleşme konusunda şu da olsa iyi olur dediğiniz başka detaylar var mıdır?
  Herkesin faydalanabilmesi için cevaplar için şimdiden teşekkürler..


   
 2. Ufuk SAĞLAM

  Ufuk SAĞLAM TÜİSAG Üyesi

  Bu 6 soru çok güzel olmuş yücelgüzel yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

   
 3. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  sözleşme 3 nüsha olacak....biri bizde,biri işverende,biri bakanlıkta kalıyor ve 5 işgünü içinde bakanlığa gönderilir...
  elektronik ortamda gönderilir..(belgenin onaylı fotokopisi ile gönderilmesi lazım diye biliyorum ama nasıl olacak)..
  bakanlıkça onaylandıktan sonra göreve başlar..
  ek maddeler konulabilir sanırım..(özel durumlar vs..gibi)..
  iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğinde sözleşme bölümüne bakınız...;)

  http://www.alomaliye.com/2010/is_sagligi_guvenligi.htm

     

   
 4. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  http://212.175.131.61/www.isggm.gov.tr/htdocs/article.php?article_id=21
  http://www.bilgit.com/belgeler.html

  Yukarıdaki linkteki açıklamaya bakın arkadaşlar. Ayrıca Mart ayında ben sözleşmemi gönderdim. 2. linkteki hazır formu olduğu gibi doldurup ALO 170 ten aldığım adrese kargo ile 3 nüsha olarak gönderdim. Adresi hatırlamadığım için buraya yazamıyorum fakat 170 i arayıp hemen öğrenebilirsiniz. Formu bilgisayarda doldurup, fotokopide çoğaltıp 3 nüshayı da onayladım ve şirkete de onaylattım. (Göndermeden önce onaylı nüshanın 4. bir kopyasını alıp sakladım, ne olur ne olmaz). Kargonun bakanlığa ulaştığı günden yaklaşık 3-4 hafta sonra bakanlıktan hem şirkete hem de ev adresime onay geldi. Gelen onay benim hazırladığım form değildi, bakanlık ayrıca bir formatta bilgilendirme amaçlı, 1 sayfalık onaylı bir yazı gönderiyor. Bu onaylı yazı ile birlikte uzmanlığınız başlıyor.

  Gönderme işlemini şirket de yapabilir siz de yapabilirsiniz. Ben emin olmak için kendim gönderdim. Sözleşmeye başka maddeler eklemek sorun çıkarmaz sanırım ama bakanlığın ilgilendiği konular bu matbu formdaki maddeler. Ücret vs bakanlığı şu an için ilgilendirmiyor. Şöyle bir ilginç nokta var, ben şirketteki personel sayısına göre saat hesabı yapıp 20 saat/ay olarak forma yazdım. Gelen cevapta ise 21 saat/ay şeklinde görevlendirilmiştir yazıyordu. Formu gönderdikten sonraki haftalarda işe giren birkaç eleman oldu, ayrılan bir iki arkadaş oldu falan. Buradan bakanlığın bütün şirketleri sicil no. dan takip ettiğini anlayabiliriz.

   
  sunwer, FERİDUN POLAT, Batu OSGB ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler Aytuğ Bey çok iyi açıklamışsınız. Bakanlığa firma ve iş güvenliği uzmanı arasında imzalanan (EK 4) sözleşmeyi tek nüsha olarak da hazırlayıp gönderilebilirsiniz. belirttiğiniz gibi bakanlık kendisi yeniden düzenleyip gönderiyor zaten. Ayrıca iş güvenliği uzmanı ile firma arasında bir hizmet sözleşmesi yapabilir ki bence yapması da gerekir. buna karşılıklı maddeler konarak (ücret, fesih halleri, ödeme zamanı v.s.) imzalanır ve bakanlığa gönderilmez.

     

   
  Batu OSGB, ilknur_gucluturk, Ersin ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. yucel guzel

  yucel guzel TÜİSAG Üyesi

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yönetmelikte
  (3) Sözleşme ve görevlendirme belgeleri üç nüsha olarak düzenlenir. Nüshalardan biri işverende, biri OSGB’de kalır, diğer nüsha bildirimle ilgili diğer kanunlardan doğan yükümlülükler saklı kalmak kaydıyla beş iş günü içinde işveren veya OSGB’lerce Bakanlığa gönderilir. Sözleşmeler, Ek-3, Ek-4 ve Ek-5’teki örneklerine uygun olarak düzenlenir. Gerekli şartları taşıması halinde elektronik ortamda gönderilen sözleşme veya görevlendirmeler üç işgünü içinde, diğerleri en geç on beş işgünü içinde Bakanlıkça onaylanır. Sözleşme veya görevlendirilmeleri onaylanmayan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yapamazlar
  diyor.Bu gerekli şartlar nedir bende onları öğrenmek istemiştim.
  Aytuğ bey siz yaptığınız sözleşmelerin üçünüde mi postayla gönderdiniz?

   
  Batu OSGB bu yazıya teşekkür etti.
 7. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  gerekli şartlar çalışılacak yerin tehlike sınıfının, sizin uzmanlık sınıfınıza uygun olup olmadığı ve aylık çalışma sürenize uygun olup olmadığı (başka yerlerle anlaşma yapıpta o firmaya yeterli zaman kalmaması) değil midir?
   
 8. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  bende öyle tahmin etmiştim evet...   
 9. yucel guzel

  yucel guzel TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sözleşme yapan arkadaşlardan edindiğim net bilgileri burada aktarıyorum
  Sözleşme kısmi zamanlı çalışan uzman için de OSGB de çalışan uzman içinde 3 adet yapılıyor.Öncelikle bakanlığın belirtmiş olduğu sözleşme metninin altına istenirse 'Diger Maddeler' adı altında bir bölüm daha ilave ediliyor, bakanlığın buna itirazı olmamış. Uzman eklemek istediği şartları( Ayın hangi günleri geceğini, kısmi süreli sigorta piriminin kaç gün yatacağını, aldığı ücreti ve diğer sosyal olanakları-Yol masrafı,konaklama masrafı, araba tahsisi gibi- belirtiyor ve karşılıklı olrak imzalıyorlar. Bilgisayardan doldurup 3 nusha da yapılabiliyor, elle de ayrı ayrı 3 nüshada yazılabiliyor ama kesinlikle kopya kağıdı kullanılmıyor. Herbirine uzman ve işveren ıslak imza atıyor ve ya uzman ya da işveren bir nushayı PTT ile iadeli taahhütlü olarak İSGGM ye gönderiyor. Deneyimli arkadaşlardan edindiğim bilgi elektronik göndermenin tercih edilmediği yönünde. Ve iade taahhüt makbuzu sizde kalıyor bir kopyasınıda işverene veriyorsunuz ki sözleşme onaylanana kadar bir müfettiş gelirse sözleşme yaptığınızı ve müdürlüğe gönderdiğinizi belgelemek için.
  Ayrıca sözleşmeyle beraber hiçbir evrak-onaylı belge sureti,kimlik fotokopisi- vs gönderilmiyor.Ama bakanlık onayladığı takdirda hem size hemde işverene ptt veya elettronik ortamda yeniden yaptığı bir sözleşme metnini gönderiyor. Dikkat edilmesi gerekn bir başka husus işe giriş bildirgesinde sigortanızın İSG uzmanı adı altında yatacak olmasına özellikle dikkat etmeniz gerktiği yoksa bir başka unvan altında yatırabiliyorlar ve bu ilerde Bye geçişlerde sorun oluyor.
  Sözleşmeye arkadaşların bazıları tepegöz ,Laptop ,fax gibi maddelerinde baştan konulmasını öneriyorlar yoksa bazı işverenler zaten 3-4 gün geliyorsun bir de onlara masraf etmeyelim diyebiliyorlarmış , o yüzden lüzum gördüğünüz tüm şartları karşılıklı imza altına almakta fayda var
  Daha başka detayları öğrendiğimde sizlerle paylaşacağımdan emin olabilirsiniz....

     

   
  ilknur_gucluturk ve sr.erhan bu yazıya teşekkür etti.
 10. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  İyi günler,
  Sigorta priminin hangi ünvan ile yatırılması gerektiğini ben de çok araştırdım. İşletmeye Gıda mühnedisi olarak başladım, İş sözleşmem ve sigorta primim de Gıda Mühendisi yazıyor. Uzmanlığı sonradan aldım ve İş Güvenliği Uzmanlığı sözleşmesini denildiği gibi doldurup bakanlığa gönderdim, onay yazısını aldım ve tam zamanlı olarak uzmanlığa da başladım. Sigorta primim gıda mühendisi olarak yatıyor, bakanlıkta tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak geçiyorum. Eğitim aldığım kursa sordum bakanlığın sigorta ya da alınan ücrete bakmadığını söyledi. Ama bakanlık ya da bölge çalışmaya bir türlü ulaşamadım, telefonları ya cvp vermiyor ya meşgul :( Umarım B ye geçişte sıkıntı olmaz ?   
  Abdullah BAŞKIR bu yazıya teşekkür etti.
 11. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  sözleşme ile birlikte diploma..vs belge istenmiyor değil mi?   
 12. mervea.

  mervea. TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık sözleşme ile birlikte uzmanlık belgenizi istiyor Sn. krisografi

   
 13. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  İlknur Hanım.
  bakanlık sadece iş güvenliği sözleşmesine bakar (kendisinin onayladığı). siz fatura kesmişsiniz, sigortanız başka bir yerde varmış ve ya aynı yerde farklı ünvanla yatıyormuş buna bakmaz (şimdilik; yarın ne getirir bilemeyiz).
   
  ilknur_gucluturk ve Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 14. Aslı Can

  Aslı Can TÜİSAG Üyesi

  arkadaslar cok gusel anlatmıssınz herseı ama benım bı sorum olcak,oncelıkle ben calıstıgım sırkette kalıte kontrol sorumlusuydum ve aldıgım belge ıle uzman olarak atanacam,sırketın 5 farklı ılde 13 subesı var,sureyı nasıl hesaplıcam bu 13 subenın,sozlesmeı ayrı ayrı mı yapacam yoksa tek mı,bır de SGK ya bıldırım nasıl yapılacak,bazıları e devlet sıfresnden bahsedıyor,nasıl olacak?smdıden cok teskrler

   
 15. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  aynı işveren namına ise tek sözleşme.   
 16. Aslı Can

  Aslı Can TÜİSAG Üyesi

  PEKI SGK KISMI NASIL OLUYOR?BIDE SAATI 13 SUBE UZERINDEN MI HSAPLICAM

   
 17. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Şimdi bu konuda da müfettişler içerisinde de ayrılıklar mevcut. Bizim için önemli olan tek işverene bağlı olup olmamasıdır der aynı il sınırları içerisinde.

  Nace kodu her değişik ilde ayrı ise ayrı ayrı sözleşme yapmanızda ilerisi açısından faydalar olur denmektedir.

  Siz nace ve SGK koduna bakın tek mi diye değilse her il için ayrı sözleşme yapın. Saatinizi il başına belirleyip kaç saate denk geliyorsa o kadar saat SGK yatırmalarını talep edin.

   
 18. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  sözleşme yeni.jpg

   
  sunwer, Samet KILIÇ, arzu_91 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  Sözleşme örnekleri taslağı yeni hali ile aşağıda belirtilmiştir.Burda sözleşme yapacak olan uzman kendi isteklerinide ekleyebilir ancak yukarıdaki metin en güncel sözleşme örneği

   
  arzu_91 ve şokla bu yazıya teşekkür etti.
 20. Batu OSGB

  Batu OSGB TÜİSAG Üyesi

  Sözleşme yapacak arkadaşlar sözleşmelerini otokopi olarak yapmasınlar. Asıl kağıda ve ıslak imzalı olmasına özen göstersinler.Üç nüsha olarak hazırlanması gerekiyor. 1.nüsha Bakanlık yetkili kurumlarına,1.nüsha işverene,1 nüshada sizde olacak ve hepsinin ıslak imzalı olmasına dikkat edin ve kesinlikle fotokopili sözleşme yapmayınız.İşverenin kaşesi ve sosyal güvenlik numaraları eksiksiz olarak yazılmalıdır.

   
  seldakaraer, Ali KÖKSAL ve inceduygu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica