İgu Kısa Çalışma Ödeneği

Merve turkoglu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İş güvenliği uzmanı kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir mi ?

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
neden yararlanamasın? Sigortalı çalışanlar için

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
yararlanabiliyor. ilk dönemde nisan-mayıs arasında ben de yararlandım.

Merve turkoglu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İşveren 30 gün gösterebilir mi yoksa belli gün sayısı altına düşemez mi

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar evet sigortalı çalışanız tamam ama ben şu açıdan bakıyorum olaya. Atama süremizin 11700dksı yapıldı diyelim hizmet verdiğimiz firmalar kısa çalışma yapmıyor aktif olarak çalışıyorsa bizim kısmi zamanlı çalışmamız saçma geliyor biz kısa çalışma yaptık örneğin aylık ayda 80 saat çalıştık ama isg katip atamamız tam zamanlı. bu durumda hem süreleri işlemesi konusunda hem osgb de çalışıyorsak osgb nin atama süresinden daha az sigorta primi yatırmasından kaynaklı ceza almasına sebep verecektir. tabi ki pandemi sebebi ile devlet belki bu cezayı kesmez ama mantıken bakınca atama süresi ve sgk prim günü süresi konusunda sıkıntılı olacaktır.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İsgkatipte sözleşmenizin aktif olması burada önemli olan. Onun da 1 gün ya da 30 gün olması fark etmiyor. Yükselme sınavınızda hesaplanacak gün sayısını etkilemez

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İsgkatipte sözleşmenizin aktif olması burada önemli olan. Onun da 1 gün ya da 30 gün olması fark etmiyor. Yükselme sınavınızda hesaplanacak gün sayısını etkilemez
ardon o konuda haklısınız 1 gün bile atama olsa yeterliydi. ama diğer konuda hala şüphem var firmaya tam zamanlı atama yapılıyor ama kısmi zamanlı çalışma yapmış oluyoruz o konuda belki bize bir yaptırım olmaz ama işverene bence ilerde dönüşü olabilir. Ama her sigortalı çalışan gibi bizimde bu haktan faydalanmamız gerekli olduğunu düşünüyorum

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
sgk da gününüz eksik yatıyor sadece. isg katip de bir değişiklik olmuyor. 15 gün kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyorsanız sigortanız 15 gün olarak yatıyor.

Merve turkoglu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
sgk da gününüz eksik yatıyor sadece. isg katip de bir değişiklik olmuyor. 15 gün kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyorsanız sigortanız 15 gün olarak yatıyor.
30 gün göstermeyip 20 25 gün gibi gösterilse sorun yaşamam değil mi ?

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
30 gün göstermeyip 20 25 gün gibi gösterilse sorun yaşamam değil mi ?
osgb nin eksik gösterdiği gün kadar SGK gün ve primini İŞKUR karşılıyor, ayda 30 gün sigortan yine yatmış oluyor, Sadece toplam maaşında bir miktar eksilme olabilir.

Merve turkoglu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Osgb de değil şirkete bağlı çalışanım . Benim takıldığım nokta en fazla kaç gün göateriliyorsa şirket o kadar gün gösterecek çalışmadığım süreyi. 30 gün bile olursa öyle gösterecek diyebilirim

iguhlm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
osgb nin eksik gösterdiği gün kadar SGK gün ve primini İŞKUR karşılıyor, ayda 30 gün sigortan yine yatmış oluyor, Sadece toplam maaşında bir miktar eksilme olabilir.
kısa çalışmada sigorta primi yatmaz, bunu 4a hizmet dökümüne bakarak görebilirsiniz, eğer bir çalışan 30 gün kçö lü gösterildiyse, 0 gün sigorta primi yatar. Aslına bu iş tam bir ranta dönüştürülmüş durumda, çoğu işveren bu konuyla ilgili çalışanı tam süreli çalışsada onu kçö lü gösterip, sigortasını yatırmıyor, ayrıca maaşının (aldığı maaş göre asgari ücret varsayalım) yarısını devlete ödettirip sigorta primindende elde ettiği (yatırmadığı için) gelir ile çalışanın maaşının tümünü devlete ödettirmiş oluyor. Bu konuyla ilgili çoğu kişi işin farkında sanırım (devleti dolandırma, çalışanın işsizlik sigortası primine göz dikme) ama herkes sağır, dilsizi oynuyor :(

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Yazın çalışma bakanlığından bir denetim geçirdik. gelen müfettiş de bu konuyu söyledi. çok fazla şikayet varmış kısa çalışma ödeneği ile ilgili. o dosyalarla ilgilenmeye başlıyoruz demişti

iguhlm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yazın çalışma bakanlığından bir denetim geçirdik. gelen müfettiş de bu konuyu söyledi. çok fazla şikayet varmış kısa çalışma ödeneği ile ilgili. o dosyalarla ilgilenmeye başlıyoruz demişti
Dosyalarla ilgilenmelerine gerek yok aslında bizim meslek için, igu hekim yada dsp ler atamaları isgkatip üzerinden yatırılıyor. Bu uzman hekim ve dsp ler hizmetlerini T.C. den izin alınan firmalarda sürdürüyorlar, çoğu osgb ye bağlı olarak osgb ler tarafından bu firmalara (hizmet alan yada diğer anlamıyla isg profesyönellerinin hizmet sunduğu firmalar) isgprofesyönelleri tarafından hizmet sunuluyor, bu hizmetin karşılığında fatura kesiliyor. fatura karşılığında firma banka hesaplarına ödeme yapıyor. Sonra diyorlar ki bilmiyoruz, kim bu durumu kullanıyor. Şuan genç kardeşler için önemli görünmeyebilir ama sigorta primlerinizden yatması gerekli olduğu halde yatmaması sebebiyle emeklilik yaklaştığında belki bir günü arayacağız. Çalışanların işsizlik sigorta primlerinde biriken paralar 10 ayda boşaltıldı daha önce devlet isp göz dikti diye kıyamet koparılmıştı, haklılar, ama aynı isp ye mart ayından bu yana işverenler gözünü dikti ve kimse sesini çıkarmadı, bu yönüyle baktığımızda millet olarak iki yüzlülük yapmış olmuyor muyuz?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.