Duyuru I S G Kanunu Değişikliği T B M M'ye Sunuldu

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi  İSG KANUNU DEĞİŞİKLİĞİ TBMM'ye SUNULDU.

  Değerli Meslektaşlarım,
  Ülkemiz iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının başarıya ulaşması İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ güçlü tutulmasından geçmektedir diyerek yaklaşık 4 yıl önce çıktığımız yolda, İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak ülkemiz çalışanlarını yaşamda tutmak için mücadele veren iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin saha uygulamalarında başarıya ulaşmaları için meslek hakları ve mesleki gelişimlerin önemini ortaya koyan çalışmalar gerçekleştirdik.Katıldığımız ulusal tarafların biraraya getirilerek görüşlerinin alındığı toplantılarda iş güvenliği uzmanlarının en zayıf halka olarak görüldüğünü ve yargının içtihadlarının bu yönde olduğunu belirttik.Çalışma sürelerinin az olduğunu,taban ücretlerin belirtilmesi gerektiğini,işverenlerin İSG konusundaki yaklaşımlarının artırılması için bilgilendirilmesinin yanında ceza yaptırımlarının artırılması ve denetimlerin yaygın ve etkin bir hale getirilmesi gerektiğini zorunlu mesleki sorumluluk sigortası'nın tıpkı hekimler,avukatlar,mali müşavirlerde olduğu gibi İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI içinde şart olduğunu ve devletin buna destek vermesi gerektiği,İSG konusunun sadece ÇSGB ile değil devletin diğer kurumlarının da bu işin içinde olması gerektiğini,KAMU'da çalışan iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip meslektaşlarımızın ücret almadan yani gönüllü olarak görevlendirilme yapılmaya çalışıldığını ve bunun asla kabul edilebilecek bir şey olmadığını söylerek aslında KAMU İŞYERLERİNİN örnek olması gerektiğini ve 1 temmuz 2016 tarihini beklemeden çalışmalara dört elle sarılarak başlanılması gerektiğini.ülkemizde İSG enstitüsünün mutlaka oluşturulması ve bu enstitünün sahaya bilgi ,döküman ile birlikte standartların oluşumu konusunda görev üstlenmesi gerektiğini,İSG profesyonellerinin mesleki tecrübelerinin artırılması için saha uygulamasına yönelik eğitim ve pratik uygulamaların gerçekleştirilmesi için devletin enstitü olarak destek vermesini,İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ meslek odasının kurulmasının zaruriyetini hem ulusal toplantılarda hemde TV,Gazete ve sosyal medyada dile getirdik.OSGB lerin iş güvenliği uzmanlarının emeklerini üzerinden ticari bir yapıya dönüştüğünü mutlaka bu durumun düzeltilmesi gerektiğini İSG nin üniversitelerde zorunlu ders olarak verilmesini sağlamamız gerektiğini ülkemiz insanına İSG kültürünü yerleştirme konusunda en önemli kişinin İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI olduğunu ifade ettik.09/12/2014 Tarihinde meclise sunulan İSG Kanun değişikliği ile tasarıda önemli olduğunu dile getirdiğimiz bazı maddeler gündeme alınmıştır.Örneğin:İş Güvenliği uzmanlarının teknik rehber olduğu artık yönetmelik ile değil kanunla garanti altına alınması,İSG konusunun üniversitelerde zorunlu ders olarak kabul edilmesi,işverenlere yaptırımların artırılması,İSG enstitüsünün kurulması gibi bir çok maddelerin konmasında çalışmalarımızın ve taleplerimizin etkisi vardır.Tüm bu mücadelemize hedeflediğimiz noktalara ulşana kadar devam edeceğiz.En derin saygılarımla

  Levent KAVLAK
  İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
  Yönetim Kurulu Başkanı
  www.isag.org.tr
  www.facebook.com/groups/leventkavlak
  www.facebook.com/leventkavlak1
  www.twitter.com/leventkavlak1
  http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193
  leventkavlak@hotmail.com
  Gsm: 532 232 91 05


   

  Ekli Dosyalar:

  Erol Bayrak, Kadir İnan, uzmancan ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Engin Ocakçı

  Engin Ocakçı TÜİSAG Üyesi

  Bu tasarı İSG uzmanına gerçekte ne kadar iş güvencesi sağlayacak ? Maaşını patrondan alacak ve onun işyeri aleyhine şikayette bulunacak, tasarıya göre işveren İSG uzmanını işten atmayacak, atsa da yıllık tazminatını verecek. Bu İSG uzmanı o iş yerinde huzurla çalışabilir mi ya da atılırsa tekrar iş bulabilir mi? Benim önerim İSG uzmanı devlet memuru gibi maaşını çalışma bölge müdürlüğünden almalı, bu maaşı da işveren ödemeli.

   
  Hakan ÖZTÜRK, Sümeyye.. ve Serdar ozel 09 bu yazıya teşekkür etti.
 3. huseyın beyoglu

  huseyın beyoglu TÜİSAG Üyesi

  Taban ücretlerle alakalı bir çalışma yapılmamış anladığım kadarıyla

     

   
 4. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  iyide bizimle ilgili ne vaaaaaaaaaaaaaaarrrr:)

   
 5. s0LaR pLe.X.uS

  s0LaR pLe.X.uS TÜİSAG Üyesi

  sanayileşmenin azaldığı bir dönemde iş güvenliği ile alakalı yaptırımların sonuç bulacağını sanmıyorum.. kapatma ve hapis cezaları falan gerçekçi değil. fabrika kapatıp 500 kişiyi işsiz bırakamazlar... malum oy telaşı... bu yüzden işveren rahat.. hazır paramızı verip bize de sahip olmuşken..

     

   
 6. Murat Karlık

  Murat Karlık TÜİSAG Üyesi

  taslakta bulunan çalışma sürelerini çıkartmışlar

   
 7. ercan kocaada

  ercan kocaada TÜİSAG Üyesi

  süreler ile ilgili bir çalışma olduğu bilgisini bakanlık yetkililerinden almıştık neden bu kanun taslağında yer vermemişler acaba ?
   
 8. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Daha önce çalışma süreleri 6331' de mi yazıyordu?   
  Murat Karlık bu yazıya teşekkür etti.
 9. bbulut78

  bbulut78 TÜİSAG Üyesi

  Yeni İş Güvenliği Kanunu ile ilgili aşağıdaki sorulara mantıklı cevap bulabilirseniz memnun olurum.
  1- Firmanız güvenli görüyorsunuz, gerekli önlemleri alıyor, tüm eğitim vb. kanuni gerekleri yerine getiriyorsunuz ancak öngörmediğiniz bir şeyden ölüm oldu. Bakanlığa şikayet etmediniz Kanuna göre suçlumuyuz? Bilirkişi herşeyi yapmışsın ancak şikayet etmemişsin raporu verdi (örnekler var)Hangi hakim yaptıklarınızı dikkate alacak.
  2- Firmanızı gerekli önlemleri almıyor ölüm tehlikesi var diye şikayet ettiniz, iş veren işten attı 12 ay tazminat aldınız, 13. ay ne olacak? İş başvurunuzda eski firmanızdan referans aldıklarında ne demesi beklenecek?
  3- Süre arttırımları ve kanuna eklenen yukarıdaki vb. benzeri maddelerle tüm suç İSG uzmanlarına yüklenmek istenmekte değil mi? (Süren arttı, şikayet yetkin var, tazminat hakkın var) Doktorun kanuni sorumlulukları bu kapsamda atlanmıyor mu?
  4- Devlet ve İşveren bu kanunun neresinde?
  Sonuçta bu kanun tüm sorumluluğun İSGU üzerine yıkmakta, Devleti ve işvereni dışarıda bırakmakta herhangi bir durumda Hakimlere de direk hedef olarak bırakmaktadır.
  Saha değerlendirmesi yapılmadan acilen hazırlanan bir kanun.....
  Burak BULUT
  İş Güvenliği Uzmanı
  ***KESİLDİ***

     

   
  Last edited by a moderator: 11 Aralık 2014
  Sevgi.isg ve FEİ bu yazıya teşekkür etti.
 10. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Mevzuatta İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı eşdeğer geçiyor. Ancak ne hitmetse bizim hakimlerimiz basına yansıdığı kadarıyla genelde iş güvenliği uzmanını suçluyor. Örneğin bu taslaktada "....üzere görevlendirilen İşyeri hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı.....bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca Bakanlığın ilgili birimine bildirilir" diyor.
  Ben artık hakim ve savcıların da bu kanunları çok iyi bilmediği kanısına varmaya başladım. Yoksa 40 civarı yerde "...işveren sorumludur" demesine rağmen sadece rehberlik etti/etmedi, gözetim yaptı/yapmadı veya işverenini bakanlığa şikayet etmedi diye işveren dururken, işveren vekili dururken iş güvenliği uzmanını içeri atması saçma ötesi.   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 11. mestantas37

  mestantas37 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sektörel bazda iş güvenliği uzmanı sizce iş güvenliği uzmanlarını nasıl etkiler.Şu anda sözleşme yapılan yerler yönetmelik çıktığında iptal edilir mi?   
 12. ramazan özkılsız

  ramazan özkılsız TÜİSAG Üyesi

  Devlet erkanları, iş güvenliği uzmanlarının maaşlarını kendileri vermedikleri müddetce, uzmanların işverenlerini şikayet etmeyeceklerini bilmiyorlar mı? bal gibide biliyorlar. Bir işyerine girin herhangi bir işçiye sorun, uzmanların bakanlığa bildirimde bulunamayacağını onlarda söyleceklerir. Devet burada uzmanları günah keçisi yapmaya çalıştığı aşikar. Bu taktirde kendileri çalar kendileri oynar. Yani hergün 6331 e bir yama yaparlar, bir adım ileri gidemezler. Basından iş kazalarını izlemeye devam ederiz :(

   
  Murat Gençtürk_19 bu yazıya teşekkür etti.
 13. MNalbant

  MNalbant TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle hakim ve savcılar kanundan habersiz, iş güvenliği uzmanını işletmede yetkili kişi olarak görüyorlar.
   
 14. serdar ulu

  serdar ulu TÜİSAG Üyesi

  kanun bir komedi….sahada çalışanları ilgilendiren hiç bir şey yok…sahada çalışanlardan bilgi alınmamış…başbakanın açıklamalarıyla yanındaki bilgi verenlerin yetersiz ve bilgisiz olduğunu göstermişti…inşaat ve kömür madenleri işin sadece ufak bir bölümü …bu konudaki öneriler de bir komedi ama bu iki sektörün içinde o kadar farklı işyerleri var ki bundan bile bihaberler.. ne diyelim standart türkiye..

   
 15. kemalx

  kemalx TÜİSAG Üyesi

  Ülkemizde her tür iş işverenlerin çıkarlarına uygun şekilde yapılır.Zonguldak'ta kaçak işletilen bir maden ocağında göçük meydana geldi 1 kişi öldü. Bu kanunu çıkartmak isteyenler kanundan önce ülkedeki kaçak çalışmayı ve kayıt dışılığını önlesinler ki ben baştakilerin İş Güvenliği konusunda ciddi olduklarını anlayabileyim.2,5 milyon işyerine Çalışma Bakanlığında 600 kişinin ilgilenmesi bu işin ciddiye alınmadığının bir göstergesidir.Ülkemiz daha sigortasız çalışanlara,vergi kaçırmalara ve kaçak işletmelere çözüm bulamamışken İş Güvenliği konusunda aşırı beklentilere girmek saf bir şekilde iyi niyetli düşünmekten başka birşey değildir.Ülkemiz işverenlerden vergi toplamayı becerememekte adeta ödemeyenlere fırsat üstüne fırsat vermekte ancak bu durumda bir sonuç alamamaktadır.Bu çarpıklıkların önlenmesi sert ve ciddi önlemler almakla düzeltilebilir.Öbür türlü ne kadar yazı yazarsak yazalım iş kazalarını önleme konusunda bir arpa boyu yol alamayacağımız açıkça görülmektedir.Bizde kanun,yönetmelik vb. her şey var ama hepsi uygulama ve denetleme olmadığı için sözde kalıyor.Başta bulunan kişiler hep işverenleri düşünmesi kazaların azalmayacağının açık bir delilidir.   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 16. Hasan Yaya

  Hasan Yaya TÜİSAG Üyesi

 17. Murat Karlık

  Murat Karlık TÜİSAG Üyesi

 18. K.Onur

  K.Onur TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  TBMM'ne sunulan Kanun Değişikliği resmi gazete de yayınlanıp yürürlüğe girdimi acaba?Bilgisini olan var mı?
  Saygılarımla,

   
 19. Hasan Yaya

  Hasan Yaya TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica