Duyuru I S A G Mesleki Sorumluluk Sigortasi Için Mücadele Veriyor

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi  Değerli Meslektaşlarım,

  İSAG -İş Sağlığı v Güvenliği Profesyonelleri Deneği olarak 4 yıldır verdiğimiz mücadelede sizlerin mesleki haklarının kazanımı çok büyük önem taşmaktadır.Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışmanın zorlukları ve riskleri ile ilgili yıllardır yaptığımız uyarıların ciddiyeti anlaşılmaya başlanmıştır.SGK verilerine göre Türkiye'de her yıl ortalama 70 bin iş kazası yaşanıyor ve bu kazalar sonucunda ortalama 1000-2000 arası çalışanımız yaşamını yitirmektedir.2000 den fazla çalışanımız yaralanarak iş göremez duruma gelmektedir.İş güvenliği uzmanı olarak iş sağlığı ve güvenliği kanunundaki yükümlülüklerimizden dolayı oluşacak bir iş kazası sonucu meydana gelecek olan ölüm,yaralanma yada maddi kayıpların işyerlerin de yapacağımız çalışmaların eksikliklerine dayalı gerçekleştiğine kanaat getirilmesi durumunda hapis cezası ve maddi tazminatların tarafımıza rücu edilmesi ile karşı karşıya bulunmaktayız.Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulması çok kısa zamanda gerçekleşmeyeceğinden dolayı iş kazalarının sayılarının düşmesi de çok hızlı olmayacağı düşüncesi içerisinde iş güvenliği uzmanlarının işverenlerle yaptıkları sözleşmelerde aslında büyük bir riske imza attıklarını bilmelerini istiyoruz.Mesleki uygulamalarda kendinizi güvende hissetmeniz için zorunlu mesleki sorumluluk sigortası klozu açılması yönünde başlattığımız çalışmaların sonuçlanması tarafımıza gönderilen dilekçede bahsedildiği üzere yetkililerin görmek istediği verilerle mümkün olacaktır.Başbakanlık hazine müsteşarlığı sigortacılık genel müdürlüğüne yaklaşık 6 ay önce yaptığımız başvuru ve tarafımıza cevabı ekte sunulmuştur.İSAG olarak önemli bir çalışmayı devlet nezdinde başlatmış bulunuyoruz.Zorunlu mesleki sorumluluk sigortası gerçekleşmesi durumunda ülkemizde bir çok sigorta firması sektöre girecek ve poliçe ücretleri çok daha makul düzeyde olacaktır.Mevcut olarak AK SİGORTA ,İSVİÇRE ZÜRİCH SİGORTA ve ANADOLU SİGORTA firmaları iş güvenliği uzmanları mesleki sorumluluk adına poliçe hazırlamıştır.Bu poliçelerin maddelerini incelediğimizde bir çok eksiklik olduğunu farketmemize rağmen ilerleyen zamanda geri dönüşlerle poliçelerin tarafımıza iyileştirileceğini düşünüyoruz.Sigorta firmalarının yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde poliçelerdeki maddelere ne gibi maddelerin eklenmesi gerektiği yada ne gibi maddelerin çıkartılması hakkında tarafımızdan görüş istediler.Bu görüşmeyi yapmadan önce sizler tarafından hazırlanacak poliçelere hangi maddelerin eklenmesi gerektiğine yönelik bir çalışma başlatmak istiyoruz.Örnek olarak Anadolu Sigorta poliçesini ekte sizlere sunarak eklenmesi yada çıkarılmasını istediğiniz maddeleri gerekçeleri ile birlikte İSAG facebook sayfamızda www.facebook.com/groups/leventkavlak paylaşırsanız poliçelerin geliştirilmesinde çok önemli bir yol alacağımızı düşünüyoruz.En derin saygılarımla

  Levent KAVLAK
  İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
  Yönetim Kurulu Başkanı
  www.isag.org.tr
  www.facebook.com/groups/leventkavlak
  www.facebook.com/leventkavlak1
  www.twitter.com/leventkavlak1
  http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193
  leventkavlak@hotmail.com
  Gsm: 532 232 91 05


   
  Last edited: 15 Temmuz 2014
  severnurhak, zeyno06, krisografi ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Yanlış anlamıyorsam bu poliçe sadece OSGB firmalarında çalışan uzmanlar için düzenlenmiş. Uzmanlığı, ticaret sistemi üzerinden düşünerek, uzmanlara nasıl yarar sağlamayı düşünüyorsunuz ?

   
 3. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  Dosyayı bu sayfada da paylaşır mısınız. Facebook hesabı kullanmıyorum.

     

   
  Ahmet Gökk ve degiray bu yazıya teşekkür etti.
 4. "Sigortalı" adı altında bireysel çalışanları da kapsıyor sanırım doğru mu !

   
 5. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Var olan birşey zaten bu ! Bunun zorunlu olması sigorta şirketlerine yarar. Uzman olarak çalışan insanlar kendileri adına düşünüp bu poliçeyi yaptırıp , yaptırmama kararlarını vermeliler. Bunu bakanlık eli ile zorunlu kılmak , doğru birşey değil. Ayrıca facebook kullanmadığım için bu ek i görüntüleyemedim.

     

   
  zeyno06 bu yazıya teşekkür etti.
 6. suatkayakus

  suatkayakus TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, poliçe örneğini ben de görüntüleyemiyorum . Acaba burada yayınlanamaz mı ?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

   
 7. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Değerli Meslektaşlarım İSAG olarak mesleki sorumluluk sigortası klozu açtırmak için yaptığımız çalışmalar ilerleyen zamanda ülkemizdeki tüm sigorta firmalarının poliçe hazırlamasına ve aralarında oluşacak rekabetle makul düzeylere inan primlere tüm meslektaşlarımızın saha uygulamalarında güven içerisinde olması için mücedele etmekteyiz.Başbakanlı Hazine müsteşarlığı sigortacılık genel müdürlüğüne verdiğimiz dilekçeler ve cevap yazıları ile dosyalar ektedir.Anadolu sigortanın teklif olarak sunduğu poliçenin birlikte geliştirilebilmesi için yapacağımız çalışmalarda sizlerin görüşleri büyük önem taşımaktadır.Ek'de sunduğumuz sigorta poliçei örneğine eklemek istediğiniz madde yada değiştirmek yada olmamasnı istediğiniz maddeleri paylaşırsanız mesleki geleceğimizdeki sigorta poliçelerin temelini atmış olacağız.En derin saygılarımla

  Levent KAVLAK
  İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
  Yönetim Kurulu Başkanı
  www.isag.org.tr
  www.facebook.com/groups/leventkavlak
  www.facebook.com/leventkavlak1
  www.twitter.com/leventkavlak1
  http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193
  leventkavlak@hotmail.com
  Gsm: 532 232 91 05
   
 8. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Levent Bey ekleri de görseydik iyiydi:)   
 9. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  Bilgisayarınızı F5 yaparsanız ekleri görürsünüz:)

     

   
 10. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Ama bu haksızlık Levent Bey, ilk mesajınıza eklemişsiniz:) Saygılar...   
 11. hasan Akyıldız

  hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  Sigorta poliçelerinde, kısmi zamanlı uzman olarak çalışanların da faydalanabileceği bir şekil tasarlanırsa iyi olur.
  Yani uzman işletmede, kendi işinin yanı sıra uzmanlık yapıyor, zamanının yarısını bu işe ayırıyor ise, tam zamanlı olarak çalışanlardan daha az risk yüklenmiş oluyor. Kısaca poliçeye yarı zamanlı opsiyonu da ilave edilirse faydalı olacaktır.
  Tam zamanlı hale geçtiğinde de zeyil ile düzeltme yapılabilecek bir yapı oluşturulabilir.
  Saygılar   
 12. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  öncelikle,
  evet var, ama bir istismalar koymuşlar ki akıllara zarar. resmen hiç bir işe yaramıyor ve rakamlar o kadar yüksek kizor yaptırılı.
  zorunlu olması ne getirir=
  1) sigorta firmaları bakanlığı nbelirlediği policeyi yapmak zorunda. kafasına göre istisna koyamaz
  2) sigorta şirketlerinin hepsi yapmak zorunda kalır
  3)bakanlığı belirlediği fiyattan yukarı çıkamaz, ama çok kişi yaptırdığı için de onun için de karlı olur.

  yani doktorlar gibi 200-300 liraya istisnası olmayan güzel bir poliçemiz olur

   
  Dilercan bu yazıya teşekkür etti.
 13. EEK

  EEK TÜİSAG Üyesi

  iş kazalarından doğan tazminat hakları iş veren tarafından iş güvenliği uzmanına rücu ettirilebilir mi ? Biz uzmanlar kaza olduktan sonraki süreçte tazminat kısmından hastane masraflarından veya çalışanların istediği maddi süreçten ne kadar sorumluyuz ?
   
 14. kubilaygoc

  kubilaygoc TÜİSAG Üyesi

  Levent Bey bir de üyeliklerle ilgilenseniz hesaba yatırdık paraları 3 aydır size ulaşamadık.yerinize 4 kez gittim kapalı.

   
 15. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

  Mesleki sorumluluk sigortası konusu üzerine düşmek gerek. İşverenlerin mesleki sorumluluk sigortalarının her hangi bir kaza sonucu 3. kişilere ödediği tazminatları birilerinden almak isteyeceğini unutmayalım. RÜCU davası açarak biz uzmanlara namluyu doğrultulacaktır .
  bu asansör ölümlü kazasında bu olayı yaşayacağız . Torunlar İnşaat sahibi diyor ki mesleki sorumluluk sigortamız var ve ölenlerin ailesine bu paralar ödenecektir. ödeme yapan firma bu parayı geri alabilmek için dava sonunda OSGB 'yi rücu olarak dava edecek mi etmeyecek mi ?   
 16. veysel yıldırım

  veysel yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Sayın başkan öncelikle çalışmalarınızdan ötürü sizleri tebrik ediyorum konunun çok ciddi olmasına karşılık maalesef kendilerinin birinci önceliği olması gereken İş güvenliği uzmanı arkadaşların ve hatta iş yeri hekimlerimizin konuya uzak durmasına anlam veremediğimi ifade etmek istiyorum aslında konunun yasal zemine oturtulması da gerekiyor hazırlanan poliçelerde değişik rakamlarda değişik fiyatlar söz konusu olduğu gibi içerik olarakta birbirlerinden farklılıklar arz ediyor bu konunun esasen muhatabı nacizane fikrim bireysel olarak uzman ve hekimlerin yanı sıra OSGB ler düzeyinde mali mesuliyet sigorta poliçelerinin zorunlu hale getirilerek çalıştırdığı personel kadarda poliçede mesleki sorumluluk sigorta poliçesinin olması gerekliliğidir. burada mali mesuliyet poliçesinin kapsamını çalışmış olduğunuz arkadaşlara içerik olarak düzgün bir şekilde ve OSGB lerin bakmakla yükümlü olduğu tüm sektördeki firmaları kapsayacak ölçekte olmasıda işin başka sıkıntılı bir boyutu konunun uzmanı olmadığım için içeriğinin nasıl olacağı noktasında fikir beyan edemem lakin konunun uzmanlarının bu kapsamda çalışıp bir poliçe hazırlamaları zor değil hali hazırda böyle bir poliçe zaten var kapsamının genişltilmesi gerek birde işin içerisine bakanlığıda dahil edebilirseniz ( bakanlığın burada yapması gereken bir tebliğle hazırlanan poliçenin OSGB ler tarafından imzalanılması zorunluluğunun getirilmesi ki bu da OSGB lerdeki kaliteyi artırma bakımından da çok önemli ) bu iş OSGB ler üzerinden daha pratik bir şekilde çözüme kavuşacağına inanıyorum iyi çalışmalar diliyorum.

   
 17. rüstemkuruca

  rüstemkuruca TÜİSAG Üyesi

  Sayın Başkan ve değerli üyeler,

  İş Güvenliği Uzmanları için Mesleki Sorumluluk Sigortalarını şuan için ülkemizde 3 sigorta şirketi yapmakta, bunlar Anadolu, Ak ve Zürich Sigorta 3 şirketinde poliçeleri birbirinden farklılık göstermektedir. Kapsam olarak baktığımızda Anadolu ve Ak sigorta sadece uzmanlara hizmet verdikleri(tam zamanlı veya kısmi zamanlı farketmiyor) işletmelerde meydana gelebilecek işkazaları (ölümlü veya uzul kayıplı) sonucu kendilerine rücu edilebilecek veya yine hizmet verdikleri işletmelerde Bakanlık Denetlemeleri sonucu kesilen cezalarda işletme sahibinin rücu edebileceği idari para cezalarında devreye girmektedir. 2 poliçe arasındaki fark ise Anadolu Sigorta 6331 Sayılı kanundaki size atfedilen sorumluluklarınızı kapsam içine alırken Ak sigorta 4857 sayılı kanunudaki sorumluluklarınızı kapsam içine almaktadır.
  Zurich Sigorta açısından baktığımızda Zurich Sigorta poliçesini sadece OSGB ve o OSGB'de çalışan tüm uzmanları kapsayacak şekilde yapmaktadır ve bu poliçede 6331 sayılı kanun kapsamında size atfedilen sorumlulukları kapsam içine almaktadır.
  Maliyetler açısından baktığınızda ise Anadolu ve Ak sigorta bireysel yaptığı için daha yüksek primlidir, Zurich sigorta ise paket halinde yaptığı için daha düşük maliyetlidir.

   
 18. Hasan_k

  Hasan_k TÜİSAG Üyesi

  Mesleki sorumluluk sigortalarının alt limiti varmı bir de mahkeme masraflarını karşılarmı?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica