Duyuru I S A G Iş Sağlığı Ve Güvenliği Profesyonellerinin Sorunlarını Masaya Yatırıyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. farfara76

farfara76 TÜİSAG Üyesi

çalışma süreleri eski halinde olmalı ve 2 sene meslek yüksek okulu mezunlar bu haktan faydalanmamamlı 4 senelik mezunlar uzman olmalı ve c sınıfı olan uzmanlar sadece bir sınıf yükselme hakkı olmalı b sınıfı olanlarda 1800 gün primle a sınıfı olmalı ama dediğim gibi çalışma süreleri çok tehlikelide 20 dk olmalı

2. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Aramızda bu işin okulunu okuyan sadece o 2 sene meslek yüksek okulu mezunları. Yapmayın:)

takomania ve HÜSEYİN TUTAL bu yazıya teşekkür etti.
  3. silifke

silifke TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu istenilen pirimlerin hepsinin ödenmiş olması gerekmekteymiş. borçlanma kabul edilmiyor.Benim 900 sgk 900 de bağkur oclanması vardı. 900 gün ödeyeceğim öyle gireceğim sınava.

4. baykalcelik

baykalcelik TÜİSAG Üyesi

İş güvenliği denen olgu yabancı ülkelerde 100 yıllık sürede oturmuş birşeyken biz 5 sene içinde oturtmaya çalışıyoruz. Doğal olarak 1500 gün 3000 gün çalışanlara mecburen bu sertifikalar verilecek ve hiç olmayan bu sistemi bu insanlar oluşturup ayakta tutucak. bu memlekette daha iyisi yok. o yüzden 1500 - 3000 gün az diye düşünmenin anlamı yok. ayrıca bu ülkede iş güvenliğini asıl devletin denetleme organlarıyla kontrol altına alması lazım. bir iş güvenliği uzmanı maaşını aldığı patronuna ne diyebilecek.

isg uzmanı c bu yazıya teşekkür etti.
  5. Mehmet ÖZKAN

Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

ben c sınıfı bir uzmanım benim burda herhangi bir menfaatim falanda yok.söylemek istediğim şey ben bile konuya tam hakim olmadan görev yapmaya cesaretim olmadığı halde şimdi bakanlık diyorki gelsin çok tehlikeli birden fazla kişinin ölümüyle sonuçlanabilecek kaza geçirme riski bulunan yerlerde uzmanlık yapsınlar.tek şart prim gün sayısı 3000 olması yeter.

ygtr hoca bu yazıya teşekkür etti.
  6. metali

metali TÜİSAG Üyesi

Sınıflar arasında, çalışma gün sayısına bakılarak geçiş yapılması aslında bakanlığın nezdinde A,B yada C sınıfının uygulamada çok önemli olmadığı bunun bir prosedür olduğu izlenimi uyandırmaktadır. Madem öyle bu sınıflandırmayı kaldırsınlar.Hem A sınıfında oluşan rantı gidermiş olurlar. Hem de gereken ihtiyacı gidermiş olurlar. Tabi ki bu durumda yenileme eğitimleri sıklaştırılmalı ve böylece uzmanların niteliği artacaktır.

uzmannn ve snmcrk bu yazıya teşekkür etti.
  7. jackalorhan

jackalorhan TÜİSAG Üyesi

C,B,A ayrımını kaldırarak kökten B ve A sınıfı uzman ihtiyacını çözmüş olursunuz. Çok Tehlikeli ve Tehlikeli işletmelere uzman alımına işveren karar versin. Zaten kendine güvenmeyen uzman çok tehlikeli bir işi kabul etmez bunun sorumluluğunu bilir. Zaten iş kazaları işveren sorumluluğundadır. (iş güvenliği uzamnı çalıştırmakla işveren bütün sorumluluğu yerine getirmez diye bir madde vardı 6331 de)

Ayrıca ben 10 yıldır (120 ay)çalışıyorum ama prim günüm 1400 lerde çok ara erdim iş bulamadım , sigorta primlerim geç yatırıldıvs. vs 50 ay çalışan b olabiliyor. bu anayasaya uyuyormu nerde eşitlik.

Mehmet ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
  8. ygtr hoca

ygtr hoca TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Mühendis olarak 20 ye yakın (12 si ölümlü) kazadan yargılandım.
    Trilyonlarca rücü davası ile (halen de) karşı karşıyayım.
    Burnum sürtüle sürtüle 2003 ten önce de ,
    yani İSG kavramı ve 4857 çıkmadan İş Sağlığı ve Güvenliğini ve "EĞİTİMİN GEREKLİLİĞİNİ" öğrendim! (okudum araştırdım) savunmaya anlatmaya çalıştım.
    2006 dan beri İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı ,
    2009 dan beri Eğiticilik yapıyorum.
    (1000 lerce katılımcıya İSG Uzmanlığının insani (manevi) misyonunu ve kurtaracağımız çalışan sağlığının önemini vurgulamaya çalıştım.)
    İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanlığı insana gurur ve keyif veren bir hizmettir.
    Bunu yaşadım yıllarca ve meslektaş adaylarıma hissettirmeye çalıştım.

Ama son yönetmelikten ve duyurulardan beri KEYFİM ŞEVKİM kırıldı.
    Yıl 2003-yıl 2013 ; 10 yılda hala deneme-yanılma ile gidiyoruz.
    Ne zaman oturacak bu mevzuat?
    Ne zaman ?
    (Önümüzdeki 3 seçimden sonra mı? Türkiye'de seçim bitmez ki!)
    A sınıfı uzman çoğalsın evet; çünkü "saygıdeğer iş alemi" uzman yok deyip çamura yatmasın.
    Ama artık kim-siz - ben A sınıfı B sınıfı C sınıfı uzman arasında bir fark olduğuna kim inanır ?
    Aynı şekilde Çok tehlikeli,Az tehlikeli kavramlarının doğru olduğuna kim inanır.
    Zaten (hepimizin bildiği gibi) (kayıt dışılar da dikkate alındığında ) asıl kazaları 50 den az iş yerlerinde olduğunu (Bakanlık Kayıtlarından) bildiğimiz halde yükümlülükler 2016 ya kadar ertelendi.

Arkadaşların farkında olmadan ifade ettiği bir konu daha var;Eğitim kurumları İSG uzmanı yetiştirmiyor (sınava katılımcı yetiştiriyor).
    OSGB lerin hemen hepsi formaliteden prosedür uygulayan kurumlar oldu.
    Kopyala yapıştır.Dosyala süsle ;Al parasını!
    Dilimin ucuna şu da geliyor :
    "Uzman gibi (adam gibi) uzmanlar yetiştirip,yeterliğini gerçekten ölçünceye ve sadece yeterli kişilere sınıfına uygun belge verinceye kadar bütün uygulamayı durduralım diyeceğim;
    Ama gerçekten % 20 bir işveren ve uzman kesimi var ki İş sağlığı ve güvenliğinin bilincinde ve bu işveren ve uzmanlar işin mayası olacaktır.(Bütün saçmalamalara ve engellemelere rağmen.)
    Her işyerinin özelliği ve ihtiyacı farklı Uzmanın vereceği süre çok önemli.Şu anki anlayış uzmanı prosedür gören bir anlayıştır.Ve süreyi kısaltıyor.Eğer süre yetmez ise uzman görevini tamamlayamaz.(Tıpkı ödenecek çek gibi bir lira eksik ise çekinizi ödemiş olamazsınız!)

Sayın İş verenlere özel not:Tüm mevzuat "İş Sağlığı ve Güvenliğinden iş veren sorumludur diyor"; Risk değerlendirmesini muska gibi kapıya asarak,üç kuruşa uzman prosedürü imzalatarak bu sorumlukuktan kurtulamazsınız!
    Belki Uzman yapmadığı (yapamadığı ) bir görevi nedeni ile kaza ile illiyet bağı kurulur ama bu işvereni kusursuz-sorumsuz hale getirmeyecektir.
    Yani sayın işverenlere Uzmanlığı ve İSG Birimini ciddiye alıp çalıştırmalarını,görevlerini yapabilmeleri için teşvik etmelerini öneririm.

Evet inancım ve keyfim kaçtı arkadaşlar.
    Her yeni yönetmelik KANTİTATİF yani sayısal bir ruh içeriyor (sayılar birlerini kollamaya çalışıyor.)

Oysa "İş sağlığı ve güvenliği"ne başta Bakanlıklar,İş verenler ,Çalışanlar, Uzmanlar ilgili ilgisiz tüm insanlar İNANMALI GÜVENMELİ BENİMSEMELİ bir kültürün oluşmasına katkı sağlamalıydı.

(Forum daki bu konu için ;Hiç bir önerim yok yanlışları ile beraber hiç olmazsa 2 yıl mevzuat değişmesin otursun artık bir kavram!)

uzmancan, mt_nihat, snmcrk ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  9. İSHAK İREM

İSHAK İREM TÜİSAG Üyesi

B ve A sınavına girebilmek için gerekli prim gün sayısına yedek subaylıkda geçen süre dahil mi?

10. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK İSAG Derneği Başkanı TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım,
    Yedek Subaylıkta geçirdiğiniz süre emekli sandığından alınacak süre olarak sayıldığı için elbette sayılıyor.Bilgileri nereden alacağız diye sorarsanız emekli sandığından alabilirsiniz derim.Saygılar

11. gaktuylu

gaktuylu TÜİSAG Üyesi

Prim günleri konusunda bana göre isabetli bir karar alınmıştır geç bile kalındı fakat aynı şeyi çalışma süreleri için söyleyemeyeceğim.Sadece talebi karşılamak adına yapılan bu değişikliğin sonuçları birçok açıdan mağduriyet yaşanmasına aynı zamanda henüz yeni olan kalitesi ispatlanamamış bu sektörün ağır darbe almasına neden olacaktır.Çalışma süreleri ile ilgili bu durumun geçici olduğunu düşünerek kendi adıma birkaç önerim;
    1)Eğer böyle ağır şartlarda çalışma öngörülüyorsa hiçkimse eksik yapılmış olan bir uygulamadan veya iş kazasından uzmanı sorumlu tutamamalı ve hesap sormamalı,
    2)Bu işten en karlı çıkacak olan OSGB leri ve yöneticilerinide muhatap almalıdır açılan davalar.
    3)OSGB lerin uzman çokluğunu fırsat bilip ucuza çalıştırma mantığıyla ağız birliği yapıp piyasayı alt üst etmesine izin verilmemelidir.
    4)Uzmanlar ne olursa olsun yaptığı işin ciddiyetini anlayıp ucuz işi kabul etmemelidir.
    5)OSGB lere sıkı denetim getirilmeli ve sadece kurumsal kimlik kazanabilecek kadar ciddi olanlar ayakta kalmalıdır.Diğerlerinin yetkisi iptal edilmelidir.
    6)En kısa sürede çalışma süreleri tekrar gözden geçirilmeli ve artırılmalıdır.
    7)Uzmanların sahada yaptırım gücünün olmaması en başından beri büyük bir sıkıntıdır.Bu konuda adımlar atılmalıdır.
    8)Hepsinden kötüsü eğer işveren ve çalışanlar açısından bu işin ne kadar gereksiz ve ciddiyetten uzak olduğu algısını yaratırsak artık o algıyı yönetmek,iş kazlarını önleyici faaliyetlerde bulunmak,iş yaptırmak,kazaları önlemek eğitimle insanların bakış açısını değiştirmek imkansız olacaktır.
    Yazılacak sayfalarca problem var Levent bey umarım milyonlarca çalışan için hayırlı olur bu kararlar.Benim ayrıca sahada aktif çalışan uzmanlardan oluşan bir heyetin sayın Bakan başta olmak üzere tüm Genel Müdürlük yetkilileriyle biraraya gelmesi konusunda organizasyon yapılmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.Bu topluluğun kurulmasına öncülük ettiğiniz için ayrıca teşekkür etmek istiyorum.
    Herkese iyi çalışmalar.

Mehlika ÖĞÜT NAZLI bu yazıya teşekkür etti.
  12. Sezer Kurgun

Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

bende ağustos sınavında kazandım c yi ve aralıktaki sınavla b ye inşallahta kazınırsam mayısta olacak sınavlada a ya yükselmeyi düşünüyorum aralıktaki sınav için 1500 günden fazla prim günüm var mayısta olacak sınav içinde 1800 prim günümü doldurmuş olacağım inşallahta sınavı kazanıp a ya yükseleceğim siz nerde okudunuz ki ağustosta c yi kazananlar böyle yapamaz diye çıkan yönetmelik belli şartları sağlıyorsanız 2 sınav sonucunda a ya yükselebilirsiniz

13. omerdasdan

omerdasdan TÜİSAG Üyesi

Yok benim prim günüm bu kadar, yok benim prim günüm şu kadar. Bunun adı saçmalıktır. Prim günü hesaplayıp üst sınıfa geçecekmişler. Peki sonra ne olacak. Çok merak ediyorum iş kazaları azalacak mı? Tabiki de hayır. İstihdammış, ihtiyaçmış, bakalım daha ne saçmalıklarla karşılaşacağız.

öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
  14. perfect

perfect TÜİSAG Üyesi

sonuçta b ve a sınıfları rahat iş bulacak c sınıfı olarak yenı mesleğe başladık iş bulamıyacagız mı şimdi adana ve mersınde iş ilanlarına bakıyorum iş bulamıyorum yeni başladık ama hevesım erken kırıldı sonumu kara kara düşünüyorum bu böyle ne kadar gıdecek allah yardımcımız olsun ne yapalım iş bulmak için

15. evrennis

evrennis TÜİSAG Üyesi

1) Bu ülkede 10 yılını doldurmuş tüm müfettişlere, alanına bakılmaksızın A sınıfı olma hakkı verildi mi? Bu adalet mi?
    2) 2000 yılından önce 10 binlerce ziraat mühendisi veterineri sınıf öğretmeni olarak atandı. Ve çoğunun emekliliği geldi. Bu yönetmelik bunlara da A sınıfı olma yolunu açtı mı? Bu adalet mi?
    3) Bu ülkede fizik, kimya, biyoloji mezunları yıllardır dersanelerde öğretmenlik yaptı.. bu yönetmelik tüm bunlarıda A sınıfı yapar mı?
    4) Binlerce teknik eğitim fak. Mezunu ve mühendislik mezunu arkadaşımız ülkenin şartları neticesinde alanıyla ilgili olmayan bir sürü iş yaptı. Bunlara da A sınıfı olma yolu açıldı mı?
    5) Peki hiç mi hak eden yok. Elbetteki bu uygulamayı hak eden binlerce de insan var, onlara hiçbir sözüm yok..

Peki olmasınlar mı?
    Olsunlar, hak eden olursa alsın hiçbir sözüm yok
    Ancak; sizden sadece empati yapmanızı rica ediyorum.. şöyle bir düşünün; bir uzman 3 veya 5 senedir bu işi hakkıyla yapıyor, insan hayatını korumak için yıllarca kafa yormuş, emek harcamış. bir yönetmelik çıkıyor ve bu işle alakası olmayan bir sürü insan bu kişilerin amiri konumuna yükseliyor. bu kimi olsa rahatsız eder. benim söylediğimde şuydu. madem sektörde bu kadar açık var ve bir şekilde kapatılması gerekiyor, bu sınava tüm c sınıfı uzmanlar girsin ve hak eden alsın.. bu bir temennidir.. hakkın bu şekilde yerine ulaşacağına inanıyorum.

uzmannn, snmcrk ve browland bu yazıya teşekkür etti.
  16. merthan

merthan TÜİSAG Üyesi

Bakanlık uzman açığını kapatmak için bu yola başvurmus olması dogru bir karar değil, İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmayan kişilere sırf SSK ya prim ödemiş olmasından dolayı B ve A sınıfı sertfika verilmesi yanlıştır. 5 yıldır bu işi yapan ve B sertifikasına sahip olan birine haksızlıktır. Bu durum yasal gereklilikleri giderse bile iş kazalarını önlemez . İş Güvenliğinde yeteri kadar çalışmamış kişilere yalnızca prim günü göz önüne alınarak bu hak verilmemelidir.
    Ayrıca geçici madde sonraki yıllarda yeni talepler oluşturmaya devam edecektir.
    En doğru sistem A,B,C uygulamasından vazgeçilmesi, İş güvenliği Uzmanı sertfikası verilsmesidir. Benim bildiğim hiç bir uzmanlık alanından benzeri bir uygulama yoktur. Kıdem ve liyakat işverenin sorumluluğudur.

uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  17. takomania

takomania TÜİSAG Üyesi

1200 civarı çalışan ve tehlikeli sınıfta yer alan 4 farklı yerde şubesi olan bir şirketin 2 şubesine bakan bir iş güvenliği uzmanıydım. Çabalarım neticesinde 2 şubenin uzaklığını da hesaba alarak 1 OSGB ve 1 adet igu ile anlaşma sağladım. 11 ekim cuma sabahı işe geldim rutin olarak resmi gazetelere bakarken gördüklerim beni şok etti!
    Ne yapmalıydım?
    Uzun uğraşlar ve araştırmalar sonucunda 2 şantiyenin sorunlarını gidermek üzere iken...
    Patrona söylemesem? öğrenince...
    Neticesinde söyledim...
    Kocaman bir gülümseme ile karşıladı... Henüz sözleşmelerin yapılmadığını da biliyordu toplamda 3000 TL para verecekti.
    Sonuç olarak O iş yükü benim sırtıma bindi! sorumluluklarım arttı! Peki maaş? Aynı...
    Sonuç olarak 2 farklı yerde istihdam kaybı oldu.
    Sonuç olarak iş yüküm ve sorumluluklarım arttı...
    Sonuç olarak Patron kazandı işçi kaybetti...
    Benim düşüncem şu ki ; MOBBİNG`E MARUZ KALAN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLARAK ÇALIŞMA HAYATIMIZA DEVAM EDİYORUZ... Bu durumu patron sağlamasa bile devlet sağlıyor!
    BİZE DEVLET MOBBİNG YAPIYOR ARKADAŞ!

browland ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  18. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

bu yönetmelikle sonuç bu olacak bir sürü kişi işinden olacak ve çalışan uzmanların omuzlarına da iki kat iş yükü binecek insanda heves bırakmıyorlar gerçekten

19. yucel

yucel TÜİSAG Üyesi

Bir lokantada çalışmış,tezgahtarlık yapmış,pazarlama işinde çalışmış vs.. iş guvenliğine hakim olmayan yeni c sınıfı sınavına girmiş ve belgesini almış kişiye bakanlık bu uygulamayla A sınıfı sınav hakkı tanıyor ve sen artık inşaat sektörüne baka bilirsin diyor.Madem amaç yeterli deneyime sahip olmasada A ve B sınıfı uzman belgesi verilerek açığın ortadan kaldırılması ozman c sınıfı belgeye sahip herkese B sınıfı sınav hakkı tanınsın.peki sonrası bu durum sorunlara çözüm mü getirir yoksa iş güvenliği uzmanlarını ateşe mi atar ?

20. mt_nihat

mt_nihat TÜİSAG Üyesi

4 iş günü geçti her hangi bir dava yada girişim haberi gelmedi.
    Yönetmeliğin en azında çalışma sürelerini kısaltan maddelerini kaldırılması için imza kampanyası başlatmalıyız.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica