Duyuru I S A G Iş Sağlığı Ve Güvenliği Profesyonellerinin Sorunlarını Masaya Yatırıyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. turgut berber

turgut berber TÜİSAG Üyesi

AKDENİZ BÖLGESİNDE niye sınav YAPILMIYOR..BENCE HER BÖLGEDE YAPILMALI..BİR DE ARTIK HATASIZ sınav SORULARI HAZIRLANSIN..22 soru yanlış olurmu bir sınavda..*

2. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Bu dediğinizi bir iki yerde daha yazdılar. Ancak bu olay eski yönetmelikte de aynı idi. Kaldırılma olayı olduysa da eski yönetmelik öncesidir herhalde. 29.12.2013' te yayınlanan yönetmelik maddesini ekliyorum.
    "
    İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    MADDE 5 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak iş
    sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike
    sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir.
    b) Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve
    güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde, çalışan sayısı ve tehlike sınıfını
    dikkate alarak kendi işyerinde, iş güvenliği uzmanlığı görevini üstlenebilir."

3. trapezuslu

29.12.2012 yazacaktım, 29.12.2013 yazdım :)

4. myilmaz27

myilmaz27 TÜİSAG Üyesi

Amaç uzman sayısını mı arttırmak nitelikli uzman mı yetiştirmek ben ikincisinden yanayım bence bakanlık biraz mesai harcayarak kimin ne kadar ve hangi iş kolunda çalıştığını belirlesin ve ona göre bir üst sınıfa yükselecek nitelikli insan sayısı kendiliğinden ortaya çıkar

ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  5. trapezuslu

Adana' da sınav yapılacak

6. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK İSAG Derneği Başkanı TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım,
    sınav ile ilgili şikayetlerimizi çok kez dile getirdik.Yönetmelikte sınav yerlerinin 5 ilde olacağına yönelik çalışmalar gayet memnuiyet verici ama yeterli olduğu görüşünde değiliz.Unutulan yerler var.Doğu Anadolu bölgesinde Van yada Erzurum gibi bir şehirde ,Trabzon yada Samsun da yapılabilirdi.Bu sınav yerlerininde dikkate alınmasını istiyoruz.Buna göre bir çalışma yapmayı düşünüyoruz.Bu konuda talepleri olanlar görüş bildirebilirler.Saygılar
    Levent KAVLAK
    İSAG-İş sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
    BAŞKAN
    leventkavlak@hotmail.com
    Gsm:532 232 91 05
    www.isag.org.tr

7. silifke

silifke TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar c sınıfı belgemi 18 mayısda aldım halen çalışıyorum
    eskiye dönük 900 sgk pirimi
    800 günde bağkur pirimim var fakat bağkur pirimlerinin yarısı borçlu olarak halen ödüyorum. ama sgk kayıtlatında dökümde 800 pirim sayısı olarak gösteriyor. 21 aralık sınavında giriş yaparsam bu primi borcunu ödemediğim için sorun olumu acaba ? halen yapılandırdığım için ödüyorum şuanda.

8. öfs54

öfs54 TÜİSAG Üyesi

6331 sayılı kanunun çıktığı tarihten önce belge sahibi olmuş ve aktif olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yapmış olan Uzmanların sınava sokulmaması abesle iştigal etmektedir.Bu durumun gözardı ediliyor olması çok üzücü İş hayatına geç atılmanın acısını çektirmekten başka bir şey değil bu tutum ve davranış.Ne iş yaparsan yap en az 1500 prim günün olsun demek saçmalıktan başka bir şey değildir.

öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
  9. perfect

perfect TÜİSAG Üyesi

sanki prim günü tutanlar isg konusunda deneyımli mi ki

10. snmcrk

snmcrk TÜİSAG Üyesi

merhaba arkadaşlar
    çeşitli yerlerde 18 ağustos sınavında C sınıfı uzmanlık kazananların bu yükselme sınavlarından yararlanamayacağının yazdığını okudum. doğru mu değil mi??
    birde doğum borçlanması ile ilgili bilgisi olan var mı? 2 çocuk için borçlanılabiliyor mu ve bu sürelerin ücretini tam olarak mı yatırmak gerekmektedir? teşekkürler

11. Mehmet ÖZKAN

Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

bayramın hemen sonrasında acilen bir dava açıp bu konuyu mahkemeye taşımamız gerekmektedir.arkadaşımızın da dediği gibi tezgahtarlık yapmış birisi sırf prim gün sayısıyetiyor diye a sınıfı uzman olabilmekte ve nükleer enerji santralinde bile çalışabilme hakkını elde edebilmekte. böyle saçmalık olmaz bu işin de bir şerefi var.böyle kolay olmamalı A sınıfı uzman olmak.Şantiyenin tozunu baya bir yutması gerekmekte işin stresini baya bi yaşaması gerekmektedir bence.

talk, ISGurusu ve öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
  12. Atika

Atika TÜİSAG Üyesi

A ve B sınıf uzman sayısını arttırmak bazı sakıncalarına rağmen yapılması gereken bir işti. Bunun tersi yani uzman eksikliğinin tamamlanmaması, iş kazaları açısından daha olumlu bir tablo ortaya çıkarmayacaktır.

Yeterli tecrübeye sahip olmayan A ve B sınıfı uzmanlar piyasada ne yapacaktır derseniz; Bence onlarda 3-5 kuruş için riske girmeyecekler, kendilerine güvendikleri sektörlerde iş yapacaklar diğer sektörleri başkalarına bırakacaklardır.

Hizmet sürelerinin kısaltılması hükümetin yine bu alandaki uzman ihtiyacını karşılamaya yönelik endişeleri nedeniyle aldığı bir karar. Bu karar aynı zamanda (sınava girecek uzman X istatistiki olarak sınavı kazanacak uzman sayısı) çarpımının kısa dönemde ihtiyacı karşılamayacağının bir göstergesi. Hizmet süreleri kısaltılarak ve yolda geçen süreler çalışma saatlerinden sayılmayarak arzı arttırmak istemişler.

Kısaca uzman arkadaşlar İSG hizmetini bilimsel manada hakkını vererek ve tabi kendilerinide ateşe atmadan yaparlarsa yeni yönetmeliğin zarardan çok fayda getireceğine inanıyorum.

13. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

İçimden bir ses avukatların şu sınav meselesinden çok iyi nemalanacağını söylüyor. Kime niyet kime kısmet dedikleri bu olsa gerek. Yalnız, dava açacak arkadaşlar bunu neye istinat ettirecekler hala anlayamadım. Herkes bir mağduriyetten bahsediyor. Böyle bir şey söylemek için hukuki durumunuzun geriye götürülmesi ( bazen bu bile bir şey ifade etmez. Örnek: Emeklilik sistemi. Önceden adam 25 senesini doldurunca kaç yaşında olursa olsun emekli oluyordu. Şimdi ise; 1 ekim 2008 den sonra sisteme girmişse 65 yaşında emekli olabilecek. Mağduriyet edebiyatı, eşitsizlik edebiyatı yapılacaksa buna bakın. Yada Bedelli askerlik kanunu; 30.000 Tl yi ödeyen askerlik şubesinin kapısına bile uğramadan tezkereyi aldı. 30000 tl si olmayan aynı durumdaki paralı şahsa karşın gitti paşa paşa 15 ay askerlik yaptı. Fırsat eşitliği mi demiştiniz ? !! ) gereklidir. Böyle bir şey yoksa mağduriyetten de sözedilemez. Daha önceki yönetmeliğin uygulamasının durdurulması; sözkonusu yönetmelik hükümlerinin kanunda belirtilen durumla uyuşmamasından kaynaklanıyordu. Son yayınlanan yönetmelik hükümleri torba yasadaki durumu düzenleyen ilgili kanun maddesine uygundur. Parası ve vakti bol olan dava yine de açabilir. Bu kişisel bir tercihtir.

Sonuçta gördüğüm herkes kendi menfaatinin savunmasını yapmaya çalışıyor. Herkesin derdi; samimi olarak iş güvenliği konusunda oluşabilecek zafiyet olsaydı, topluca sınavı protesto etmeyi önerirdi. Taa ki yüksek puanla öğrenci alan üniversitelerde İş Güvenliği Mühendisliği bölümü açılana kadar. Böylece YÖK belki tarihindeki tek hayırlı işi yapmış olurdu. Reytingi yüksek ( üniversiteye girişte ilk % 10'nun içinde olan öğrencilerin tercih ettiği okullar ) üniversitelerde 4 yıllık bu işin mühendislik bölümleri açılmadan , İG konusuna kalite gelmez. Kaliteli ürün, kaliteli malzemeyle olur.

ISGurusu ve HÜSEYİN TUTAL bu yazıya teşekkür etti.
  14. süleymankara

süleymankara TÜİSAG Üyesi

sorumu yineliyorum,bilgisi olan varmı?

arkadaşlar mevcut durumda c ler 3 yıl boyunca b yerine ,b ler 4yıl boyunca a yerine geçer ,düzenlemesi halihazırda geçerlimidir? yoksa bu uygulama kaldırıldımı?
    .....

15. medihagul

medihagul TÜİSAG Üyesi

bencede 750 gün olmalıydı

16. Arif Alataş

Arif Alataş TÜİSAG Üyesi

Prim gün sayısı bence normal ve azalmaması kanaatindeyim. Herkes belge almak peşinde yorum yapıyor. İş sağlığını düşünmemizde gerekli diye düşünüyorum. ayrıca sürelerde kısaltılmamalıydı. Yalnız sınavlarda biraz daha ezber değil, nitelik isteyen sorular olsa daha iyi olur düşüncesindeyim. Bir başka eksikte bence herkes kendi branşında çalışmalı... Eğer bu ibare olsa prim günü düşmesinde sıkıntı olmazdı. Mesela ben kimyagerim , OSGB'lerle görüşüyorum her sektöre gönderme derdindeler... Niteliğimizi yükseltmemiz lazım diye düşünüyorum....

ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
  17. kral0609

kral0609 TÜİSAG Üyesi

Bugün Mayıs ayında C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesi almış biriyle konuştum. Kendisi 2003 yılında okuldan mühendislik bölümünden mezun olmuş ama ne kadar aradıysada bı turlu iş bulamadım diyor.önce 3 sene market işlettim diyor sonrada 3 sene emlakcılık yapmıs ama o da zarar etmeye baslayınca kapattım diyor.sonrada bi firmada satınalma sorumlusu olarak firmada çalışmaktayım dıyor.neyseki arkadasının bırının al işine yarar demesıyle belgeyı aldım dıyor mayıs ayında fazlada çalışmadım umidim yoktu aslında dıyo.neyse sonrasında şimdide A sınıfı uzmanlık sınavına girecem diye nerdeyse havalara ucacak.bakanlık iptal etmez dimi diye gelmiş bana soruyor.bende bılemem ki bakanlıgın ısı bellı olmaz dedım. şimdilik hakkın var dedım. neyse konuyu uzatmayayım.KİMİ İŞ GÜVENLİĞİNDE ÇALIŞIR YILLARCA YETERLİ PRİMİ OLMADIĞI İÇİN MAĞDUR OLUR, KİMİ DE YILLARDIR ALAKASIZ İŞLERDE ÇALIŞIR ŞANSLI OLUR..BAKANLIĞIN UZMAN AÇIGINI KAPATMAK İÇİN YAPACAĞI BU KADAR OLUR...YAKINDA SEKTÖRDE BIRCOK A SINIFI ARKADASIMIZI GÖRMEYE HAZIR OLSUN HERKES..

talk, ISGurusu ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  18. perfect

perfect TÜİSAG Üyesi

sonun kadar katılıyorum

19. kayhankubat

kayhankubat TÜİSAG Üyesi

bu uygulama 6331 sayılı kanunla geldiği için yönetmelikle iptal edilemez diyebilirim

20. HÜSEYİN TUTAL

HÜSEYİN TUTAL TÜİSAG Üyesi

O konuda herhangi bir değişiklik yoktur ve aynen geçerlidir.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica