Duyuru I S A G Iş Güvenliği Uzmanlarının Taban Ücretlerini Belirliyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Değerli Meslektaşlarım,

Yaşadığımız sıkıntılar henüz daha büyük problemlerin başlangıcıdır.Biraraya gelerek çözebileceğimiz sorunları başında gelen taban fiyat çalışmalarımız sonucunda tam zamanlı olarak yapılacak çalışmalarda arzı edilen seviye şu şekilde belirlenmeye başlamıştır.

C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı -3000 tl
    B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı - 5000 tl
    A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı -8000 tl

Yukarıda belirtilen ücretler taban fiyat olarak belirlenmiştir.tehlike sınıfları artmaya ve işletmenin büyüklüğüne ve faaliyetlerine göre yapılacak çalışmaların sonucunda alınan risklerle doğru orantılı olarak artırılacaktır.

Bu ücretlendirme daha çok OSGB lerde yada işletmelerde tam zamanlı olarak çalışmak isteyen meslektaşlarımız için piyasa şartları gözüne alarak belirlenmiştir.

Levent KAVLAK

İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı

www.isag.org.tr
    www.facebook.com/groups/leventkavlak
    www.facebook.com/leventkavlak1
    www.twitter.com/leventkavlak1
    www.linkedin.com
    leventkavlak@hotmail.com
    Gsm:532 232 91 05

Mehmet ORAL Güldali ve e-mine bu yazıya teşekkür etti.
  2. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Sinan bey öncelikle sizi tebrik ediyorum ama anlaştığınız rakamı az bulduğumu söylemeliyim :) 150 çalışan iyi bir rakam iş yükünüz fazla olmalı. Yazınızı okurken dikkatimi çeken bir durum söz konusu oldu. Yanlış mı anladım bilemiyorum ama her şubede çalışan sayımız 50 nin altında dediniz. Eğer söz konusu olan şube ise zaten toplam çalışan sayısı dikkate alınıyor ben öyle biliyorum. Ve zaten az tehlikeli sınıfmış :) Size başarılar diliyorum. Zaten siz bölge müdürü olarak işinizde çok güzel bir kariyer yapmışsınız iş güvenlik uzmanı olarak ta çok başarılı olacağınıza eminim. Prensipli davranışınız için ayrıca tebrikler.
    iyi çalışmalar dilerim.

3. Sinan Ergül

Sinan Ergül TÜİSAG Üyesi

Çok teşekkür ederim Didem Hanım.Bu arada her şubede çalışanlar , İSKİ Gen.Md tarafından , şube şube, ayrı sigorta girişleri ve personel kodlanmasına tabi tutulduğu için, firmamızdan İSG Uzm. talebini, genel md değil, o şube yapıyor.Dolayısıyla, o şubenin personeli, 50 nin altında ise, firmada haklı olarak , o şubeye isg uzm. ataması için 2016 ya kadar olan bekleme hakkını kullanıyor.

4. erkanbey

erkanbey TÜİSAG Üyesi

OSGB ler çok insafsız ve para hırsıyla saldırıyor, düşünün ki sigortalı çalışanı olmayan iş yerlerinin bile kapılarına dayanıyorlar uzmanı köle gibi çalıştırıyorlar. Ancak şu var genel olarak İSG uzmanları OSGB lere muhtaç, sebep İŞYERİ HEKİMİ, iş yeri hekimi hizmetini hastaneler yada sağlık ocakları da versin ya o zaman görürüm osgblerin havasını.

5. Hakan ÖZTÜRK

Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

Maalesef bende bir arkadaştan duydum. Onun bir arkadaşı A sınıfı uzman olmasına rağmen 2500 TL maaşla OSGB yle anlaşmış. Sonra tecrübe kazanınca ücreti artacakmış. Aklıma mantığıma sığmıyor. Nasıl bir cesaretle bu işe kalkışıyorlar.

6. que

que TÜİSAG Üyesi

her aynı işi yapan mühendis aynı maaşı almıyor ki, tüm uzmanlar aynı ücreti alsın. 8-10 yıl isg alanında çalışmış uzman ile hasbelkader c alıp prim günü sayesinde a alan uzman hiç eşit ücret hakeder mi? sorumluluk kısmına girmiyorum, o ayrı konu. evinde ocağının altını kapatıp a sınavına giren insanlar biliyorum ben. sanki belge almakla iş bitiyor. iş güvenliği ile uzaktan yakından alakası olmayıp bir şekilde uzman olan bu kişiler neye güveniyor çok merak ediyorum. işte OSGB ile düşük ücrete anlaşan uzmanlar(!) da bence bu kişilerden oluşuyor. dokümantasyon bilgileri yok, saha deneyimleri yok. OSGB ile biraz deneyim kazanır, çevre edinirim diye düşündüklerine adım kadar eminim. bu durum OSGB'nin de işine geliyor. onlar alacakları paraya kadar. sonuçta OSGB'nin bir kaza halinde doğrudan bir sorumluluğu yok.
    sonuçta amacına ulaşan mutkala olacaktır ama pes edip çekilen de çok olacaktır.
    bu iş çok kolaymış gibi sunuldu insanlara. salla başını al paranı gibi. kazın ayağı hiç de öyle değil. isg alanında en az üç yıl saha deneyimi olmayan insan, a sınıfı uzmanlığın hakkını veremez. bu iş o kadar basit değil.

kısaca özetlersem; işi bilen, belgenin hakkını veren ve deneyimli insanlar OSGB ile anlaşmaz. kaldı ki şirketler de ufak ufak OSGB'ler ile yürümediğinin farkına varmaya başladı. osgblerin sürekli değişen uzmanları, ciddiyetten uzaklıkları şirketleri rahatsız ediyor.

perdeler bu yazıya teşekkür etti.
  7. Bünyamin DOĞAN

Bünyamin DOĞAN TÜİSAG Üyesi

Sinan bey, sanırım bişiler anlatmaya çalışıyor ama farkında olmadan bir darbe indiriyor gibi bir hisse kapıldım, arkadaşlar.? sözlerin dikkatle kullanılması gerek, sonra iyiniyet açıklamasına gerek duyulmasın.

Biraz sabır gerek, arkadaşlar. bbuldukları ilk fırsata düşüncesizce atlayan arkadaşlar, bir süre sonra değerlerinin ne olduğunu anlayacaktır zaten hak ettiği yere kadar da gidecektir. biraz sabır ve dik duruşla herşeyin rayına oturmasını beklemeliyiz.

Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
  8. MNG

MNG Guest

Ana hatları ile doğru bir analiz.
    Hiçbir endüstriyel tecrübesi olmadan üst seviyede sertifikaya sahip olan uzmanlarla ilgili eleştiriler belli ölçüde haklı olmakla birlikte,burada eleştirilmesi gereken bu şekilde belge alan değil,işi çığırından çıkartan,belge ticaretine dönüştüren ve her şeyi paraya avantaya dönüştüren "ZİHNİYET" ve "MUKTEDİR İRADE" dir.

Gelişmiş demokratik toplum yönetimlerinde bireyin yaşam hakkı başta olmak üzere tüm hakları güvence altındadır.Güvenlik,sağlık,çalışma hakkı vazgeçilmez haklardan sayılır.Bu güvence hiç bir şekilde birilerine ihale edilemez.Hatta bizim anayasamızda da mevcuttur bu haklar.

Ama gelin görün ki,ülkemizde para tahvil edilmeyen hiç bir kaynak ve kavram kalmadığı gibi,her kutsal da artık amerikan doları ile alınıp satılabiliyor.(son yılların modası umre turlarını hatırlayın)

Özetle,işin ve çalışanın sağlığı ve güvenliği de bu talandan fazlası ile payını almış durumda.Bu temel çelişkiyi göremediğimiz sürece, bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonrada,şu veya bu uzmanın ücretleri Ne olacak!...gibi) son derece abes ve gereksiz bir tartışma ile zaman geçirir, olmayan enerjimizi tüketiriz.
    Aslında çözüm basittir;
    Önce insan,sonra uzman gibi davranmak

Uzman davranışı nasıl olmalıdır? Onu da başka bir yazıda özetleriz.

perdeler ve que bu yazıya teşekkür etti.
  9. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

herhalde şöyle isteniyor;
    tek ben olayım, tek ben kazanayım.
    işte deve işte hendek.
    iş bilenin.
    ona buna laf sokuşturarak bir sonuca ulaşamayız.
    şartlar bu. daha iyisini sen getir o olsun.
    devlete ve hükümete saldıranlara aklım ermiyor?
    ne yapsın bürokratlar daha?
    hem bu kadar kaza ve ölüm ortadayken.
    ne yapsın?
    bu kadrolar arttırılması gerekiyordu ve en akılcı yöntem buydu.
    daha iyi fikri olan söylesin. ciddiyim varsa söylesin.

10. MNG

MNG Guest

OSH,
    Söyleyeceğin bir şey varsa açık söyle,
    Önce okuduğunu anlamaya çalış,
    Süreç son derce kötü yönetilerek işin ayağa düşürüldüğünü söyledik.
    Bu yazılanlar seni niye seni gerdi anlamadık.

waztez bu yazıya teşekkür etti.
  11. Hakan ÖZTÜRK

Hakan ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

Şaşırdığım konu, Bu insan 3000 prim işgününü geçerek A sınıfı uzman oluyor. Bu tecrübeyle zaten daha fazlasını kazanır. Niye bunca risklere girerek diğer insanların ekmeğine saygısızlık yapar anlamak mümkün değil:(

Hakan ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
  12. Bülent TOROS

Bülent TOROS TÜİSAG Üyesi

uzmanda kendini köle gibi çalıştırmasın...
    tecrübe kazanınca A Plas'mı olacak..zaten A sınıfı olmuş...
    İlginç olan ne Hakan Bey...A sınıfı 2500 alacak...tecrübesi artınca maaşı artacak...yani işveren tecrübesinin bu dalda arttığına nasıl karar verecek...demek ki...iş güvenliği uzmanlığından anlamayan biri..anlasa zaten 2500 demez....

13. Sinan Ergül

Sinan Ergül TÜİSAG Üyesi

Bünyamin bey, açıklamalarımdan nasıl bir darbe indirildiği hissine kapıldığınızı anlayamadım.Açıklarsanız sevinirim.Bu arada bu platformda, niyeti kötü olup da , kendi meslekdaşları hakkında, mesleki itibarın yerlebir edilmesi adına, hiçbir uzmanın tek bir kelime yazacağını düşünemiyorum bile.

İSG_Mühendisi ve Ersgur bu yazıya teşekkür etti.
  14. baran aydemir

baran aydemir TÜİSAG Üyesi

tecrübe işverenlerin fiyat kırmak için söyledikleri kelime...tecrübeli olunca da yaşın büyük muhabbeti çıkıyor :) onların tek derdi para...

Last edited by a moderator: 30 Ocak 2014
    Serdar Sezer bu yazıya teşekkür etti.
  15. ilker1

ilker1 TÜİSAG Üyesi

hakim karşısında tecrübeli tecrübesiz uzman ayrımı yok. her riskin bir bedeli olmalıdır. bence bu bedel 10 bin lira eder başkasına göre 2 bin lira. herkesin kararı kendisini bağlar arkadaşlar, fazla takılmanıza gerek yok...

16. erkanbey

erkanbey TÜİSAG Üyesi

Sanırım prim günüyle B oldun. " ezdirmesin" lafının içi boş, gerçekçi uygulanabilir bir çözüm önerisi var mı onu söyle.

17. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

ben ortaya açıkça söylemiştim zaten söyleyeceklerimi.
    üzerine kim alırsa alsın.
    elhamdülillah okuduklarımı anlayabiliyorum.
    gerilecek hiçbirşeyim yok çok şükür.
    bu sunulan imkan bir nimet, fakat farkında olmayanlara şaşıyorum.
    burası ortak bir alan.
    öteleyerek, höt-zöt diyerek hitap edilmemeli.
    ben sevmesem de saygı duyarım buradaki her fikire.
    aldığım edep bu kadar ile kesmemi söylüyor.
    Allah cc selamet versin. başka söz söylemem.

18. kemalx

kemalx TÜİSAG Üyesi

O arkadaşa mesleğinin ne olduğunu sormak gerekiyor.A Sınıfı olmuş o kadar tecrübesizmiş de OSGB'de çalışınca mı tecrübe kazanacakmış?O işe girdiği OSGB bu konuda demek ki çok tecrübeliymiş!Bu kişi A Sınıfı olmuş ama daha henüz tecrübeli olamamış.Kendisi açısından çok acı bir durum.Kaldı ki özel sektör maaş konusunda ilk işe girerken bayağı palavra sıkılan bir sektördür.İşe aldıkları kişiye bu maaşla çalış sonra maaşı artırırız derler ama ne maaş artar ne de çalışan kişi işinden ayrılabilir.Başlangıçta ne maaş alırsan sonrasında da öyle devam eder.

19. İSG_Mühendisi

İSG_Mühendisi TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar,

Bende 750 çalışanı olan, kurumsal bir otomotiv firmasında tam zamanlı İş güvenliği uzmanıyım. TMMOB asgari ücret dediler mühendis maaşlarını uygulayan eden yok, İSG-Katip soruyor ankette doldurursanız eğer oradan havuz mu devlet mi işveren mi kısmını görebilirsiniz? Ayrıca öyle 2 günde A sınıfı uzman ister 10 bin alsın ister 20 bin hakim dinlemez içeri de alır soluğu, İşyeri hekimlerine de sorumluluk yükleyin herşeyi dökümante edin eğitimleri ona yönlendirin yoksa oturur 2 muayane yapar alır maaşı sende koşturursun gece gündüz. Bu işi yapsa yapsa devlet yapar kendisi verecek maaşı o zaman bak, iş nasıl ciddiye biniyor. Teknik bilgisi yok A sınıfı uzman zaten bir yerden verir fireyi hak yerini bulur çalışsın 2500 tl' ye arkadaş daha.

20. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

evet az tehlikeli sınıfın herhangi bir zorunluluğu yok şu anda. Ancak birşey merak ediyorum. Artık isg uzmanı çalıştırma zorunluğunda 50 kişi gibi bir rakam yok kaldırıldı. Sadece az tehlikeli-tehlikeli-çok tehlikeli olarak çalıştırma zorunluluğu var. Birde kendi nam hesabına çalışanlar başka hiç çalışanları yoksa uzman çalıştırma zorunluluğu yok. Sanıyorum doğru değil mi?

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica