Duyuru I S A G Iş Güvenliği Uzmanlarının Taban Ücretlerini Belirliyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. katran75

katran75 TÜİSAG Üyesi

levent bey işverenlerde sizin gibi düşünse keşke, size çalıştığım firma ile ilgili şu durumu aktarayım, firmam 52 çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alıyor, burada 7 yıldır çalışıyorum (hem laboratuvar sorumlusuyum hemde ıso 9001 sistem sorumlusu) ve 21 aralık sınıfıyla b sınıfına yükseldim.

Bu arada OSGB ile anlaşmamız var bir A sınıfı uzmanımız var şimdi patronum diyorki OSGB den hekim ve sağlık personeli hizmetini alalım sende laboratuvar+ ıso+iş güvenliğindede tutulan şu defteri tutuverirsin... ve işin kötü tarafı ilk C sınıfı için beni kursa patronum göndermişti (B sınıfı için kursa gitmedim kendi imkanlarımla kitap aldım, belge ücretimi kendim yatırdım, sınava gidiş geliş masrafları nı kendim karşıladım )

şimdi olmaz desem eee kurs paranı ben verdim diycek olur desem bunu hiçbir olur yanı yok..napıcağımı bilemiyorum sizin anlayacağınız durum içler acısı....

2. MNG

MNG Guest

İş Güvenliği uzmanlığı Görevini üstlendiğin takdirde,ek görev verilemez.Yasal değildir.Siz de bunu hatırlatırsınız kendisine:)

3. Dog.klyc

Dog.klyc TÜİSAG Üyesi

Syn MNG ,
    çevre görevlisi ile alakalı yeni yönetmelik o yönde fakat İSG ler için Öyle Yasal bir mevzuat yok diye biliyorum,
    Syn Katran, Benzer durumdayız ,
    Yabancı firmada görev yapmaktayım.Firmamızda ek iş ek sorumluluk ek maaş prensibi mevcuttur. Bizde Nasıl olacak ondan bahsedeyim firmanıza uyarlayabilirsiniz Tabiki Fiyat Farkı serbeste bahsedilen 7000- 8000 Tl gibi rakkamlar çerçevesinde olmayacak ,
    Teklifler alıncak İSG Uzmanı Hizmet alım teklif değerlendirmesi göz önünde bulundurulacak . personel değerlendirilmesi yapılarak uygun bir fiyat maaşa yansıyacak.

4. MNG

MNG Guest

Sevgili dostum, İSG mevzuatında da sözünü ettiğimiz yasak mevcut.

"İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez."

(İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği, Madde-14.7)

Belki size yardımcı olabilir.Size kolaylıklar ve başarılar temenni ederim.

5. katran75

katran75 TÜİSAG Üyesi

iş güvenliği işini yaptığım gün başka işe bakmam evet ama diğer günler mecburum kendi işimi yapmaya..
    birde şunu söylemek istiyorum yapılan işin yanlızca defter tutmaktan ibaret olduğunu düşünen patronumun bir defter tutmaya verilecek ek ücreti olduğunu düşünmüyorum :(

ayrıca şunuda söylemek istiyorum, patronum bana ek ücret verecekse kendi mantığına göre bunu ha OSGB den almış ha benden , bu yüzden onun için önemli olan maliyeti azaltmak, defteri kimin tuttuğu değil

Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
  6. MNG

MNG Guest

Tutulacak defterin "bakkal defteri" olmadığını hatırlatın.
    Tabi ki karar sizin:)

7. erkan güzel

erkan güzel TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, 21 Aralık Sınavında A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı oldum, İnşaat Mühendisiyim ve şantiyeciyim aynı zamanda. Büyük bir kurumsal inşaat firması ve 3 OSGB ile tam zamanlı çalışmak için iş görüşmesi yaptım. Üzülerek görüyorum ki, bazı arkadaşlar A sınıfı olarak 5000 TL'ye çalışmaya razı olmuşlar. İnanmadım , inanmak da istemiyorum. Eğer durum böyle olacaksa belgeyi duvara asacağım. 2 yükseltme sınavı olacağını da düşünürsek, gerçekten bu sektör konusunda karamsar olmaya başladım. Şantiyeciliğe devam ...

8. baran aydemir

baran aydemir TÜİSAG Üyesi

ücretler çok düşük bence...

9. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım aşagıda bulunan yazımı beğenmemişsin bu ücretler az mı? Senin düşüncen ne ?

KISMİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ YAPACAK İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI İÇİNDİR
    ( NET ÜCRET + YOL + SSK )
    ÜCRETLENDİRME HESAP MAKİNESİ ( NET ÜCRET )
    Çalışan Sayısı 2000 Dakika Saat TL
    Çalışma Süresi C Sınıfı ( 25 TL / Saat ) 12000 200 5000

Çalışan Sayısı 1500 Dakika Saat TL
    Çalışma Süresi B Sınıfı ( 50 TL / Saat ) 12000 200 10000

Çalışan Sayısı 1000 Dakika Saat TL
    Çalışma Süresi A Sınıfı ( 75 TL / Saat ) 12000 200 15000

10. baran aydemir

Az tehlikeli iş yerlerinde saati 50tl
    Tehlikelilerde saati 100tl
    Çok tehlikelilerde saati 150tl diye düşünüyorum ben.Hatta düşünmekle kalmıyor uyguluyorum da...

11. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

OSGB olarak ise doğrudur...

12. kemalx

kemalx TÜİSAG Üyesi

Ben bu kadar maaşa çalışan kişinin akli dengesinden şüphem var.Esasen A sınıfı olmak için en az 3000 gün prim şartı aranıyor.Bu kadar primi dolduran kişinin belli bir işi olma ihtimali fazladır ve en azından 2000-3000 TL geliri de olması muhtemeldir.Bu kişiler 1000-2000 TL fazla maaşa tenezzül edip böyle sorumluluk gerektiren bir işe giriyorlarsa akıllarına şaşmak gerekiyor.Belki de OSGB firmaları piyasayı düşürmek için yalan söylüyor da olabilirler.Çünkü insanlar para için yalan da söylüyor yemin de ediyor.Kısacası paranın dürüstlüğü olmuyor.Bana pek inandırıcı gelmedi.

13. oezguel

oezguel TÜİSAG Üyesi

kanun sayesinbde OSGB'lerin elinde oyuncak oluyor igular
    OSGB ler işyerlerine bu şekilde fiyat verse bile, müşteriyi igu getirmiş olsa bile en parlak yüzde 25 alabiliyor. ama hapse girileceği zaman OSGB leri de alıyorlar mı?
    mühendis asgari ücreti 2800 küsür değil mi?
    güya sgk müh olarak kaydedilip bu ücret üzerinden sgk primi ödemeyen işyerlerine ceza kesecek
    hepsi hava cıva

Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
  14. baran aydemir

yok bireysel olarak istiyorum bu ücretleri

15. Bünyamin DOĞAN

Bünyamin DOĞAN TÜİSAG Üyesi

patronun tüm sorumluluklarına ortak olan bir isg uzmanı, bir işçisinin ücretinden çok daha fazlasını hak ediyor olmalı.. sizin başınıza bişi gelse, işçiye sağlanan haklardan hangisine sahipsiniz? patronun gözünde ne isiniz? işinizi sağlama almamanız ve bu işin uzmanlık olduğunu düşünmüyor iseniz, belgenizi belli bir ücret karşılığı kullandırıyor iseniz, bilin ki hak edenlerin hakkına müdahale ediyorsunuz demektir. 3-5 bin liralara ben bu işi yapmam, yapanların da uzmanlığından şüphe duyarım. üstelik bu tür davranışlar kişisel çıkar sağlarken toplumsal çöküşe sebep olur. isg uzmanlarının tümüne ihanettir. BU İŞ YA ADAM GİBİ YAPILIR YA DA YAPILMAZ. GERİSİ KİŞİLERİN TERCİHİDİR.

16. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

1000tl 1500tl ye çalışanlara yazık ,arkadaşım fakülte mezunusunuz 4-5 yıl üniversitede dirsek çürüttünüz,hiç mi asıl mesleğinizden 1000-1500 tl kazanamadınız da bu tehlikeli iş sahasında bu komik rakamlara çalışıyorsunuz .arkadaş uzmanlığını yapacağın fabrikanın kapı güvenliğinde çalışan kişi 1500 tlden aşağı çalışmıyor.sen nasıl olurda 1000 tl ye çalışırsın yazık yazık çok yazık

17. Mimar Yılmaz

Mimar Yılmaz TÜİSAG Üyesi

Musa Bey Merhaba,
    21 aralıkta A sınıfı uzman oldum.Bir hastaneler gurubu ile anlaşmak üzereyim. tecrübelerinizi bizimle paylaşırmısınız?çok tehlikeli bir gurupla anlaşmadan, nelere dikkat etmeliyim?cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

18. Sinan Ergül

Sinan Ergül TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, ben 21 Aralık sınavında B sınıfı olan bi meslekdaşınızım.Lütfen bu yazacaklarımı çok dikkatli okuyun ve ona göre yorum yapın.
    Kamu ihalesi ile İstanbulda İSKİ adına sayaç okuma, açma-kapama ve kaçak kontrol işi yapan bi firmada, o firmanın anadolu yakasında kaçak-usulsüz bölge md. görevi yapmaktayım ve aynı zamanda tuzla İSKİ şb. md de de firmanın kontrol mh. olarak çalışmaktayım.Firma adına anadolu yakasındaki bütün şubelerin ve aynı zamanda firmamızın ihale sonucu aldığı İGDAŞ sayaç okuma işinin de risk analizlerini ben yaptım.Her ay düzenli olarak şubelerde yapılan İSG kurul toplantılarına ben katılıp, raporlama ve talimatlar ile ben muhattap oluyorum.Fakat bunları yaparken, firmanın isg uzmanı olarak değil, danışman olarak yapıyorum tüm bunları.Çünkü her şubedeki personel sayımız 50 nin altında ve faaliyet kodumuz da az tehlikeli olarak kayıtlı.
    Şindi gelelim asıl konuya...
    Firmam, İGDAŞ genel md. nün de talimatıyla, sayaç okuma işini yaptığı için , bir İSG uzmanı ile anlaşmak zorunda.Bu gerekçeyle de benimle prosedürle ilgili ve anlaşmak istediklerine dair taleplerini ilettiler.Bende yaklaşık 150 personeli olan bu iş kolu için firmayla İSG KTP den 18 saatlik bi anlaşma yaptım.Saat ücreti 90 tl den aylık 1620 tl ücret talep ettim ve inanın bir kuruş indirim düşünmüyorum.Bu arada dün bir OSGB den de tam zamanlı olmak üzere aylık 4500 tl ücretli iş teklifi aldı ve kabul etmedim.
    Sıonuç olarak, işimiz lafta değil, cidden çok riskli ve defalarca da bu riskleri gözlemlemiş biri olarak söyleyeceğim tek söz; DİK DURUN ve biraz sabredin.Örgütlü ve sendikal bi yapıyla güçlenmemiz ve şu taban fiyat belirleme konusunda daha ciddi yaptırımlarla bakanlığa baskı yapmamız şart.Avrupa daki bütün isg uzmanlarının ücretleri, ilgili bakanlık tarafından , uzmanların hesabına yatıyor bunu da bilelim...

mekabe, e-mine, MEZUN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. misg

misg TÜİSAG Üyesi

O teklif edilen 4500 tlyi kabu etseydiniz OSGB bir ay sonra 3500 tlye birini bulup sizi işten çıkaracaktı zaten. Sonra da onu. Bu iş yükseltme sınavlarından sonra sadece kendi mesleğini yapamayanların tutunduğu bir meslek olmaya mahkum edildi.

ksm ve perdeler bu yazıya teşekkür etti.
  20. Yahya

Yahya TÜİSAG Üyesi

Kişi ve tehlike sınıfına göre belirlenen sürede başka işte çalışamaz ,diğer zamanda çalışabilir.örneğin tam zamanlı bir yerde mühendis olarak çalışıyor ve oranında isg uzmanı ise ve hesaplanan süre 15 saat ise o süre zarfında başka işte çalışamaz.15 saatin haricinde normal işini yapabilir.yönetmeliktede isg ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde diyor.

didem27 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica