Duyuru I S A G Iş Güvenliği Uzmanlarının Taban Ücretlerini Belirliyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cem terziyan

  cem terziyan TÜİSAG Üyesi  Daha Mantıklı kurumsal düzgün bir şirkette tam zamanlı olarak çalışmak belki düşünülebilir ama 16 yıllık memuriyet bitirilip bugün var yarın yok bir yapı olan OSGB 'de çalışmak hiç akıl karı değil.


   
 2. Cihat YILMAZ

  Cihat YILMAZ TÜİSAG Üyesi  21 aralık sınavı ile A sınıfı uzman oldum. Özel sektörde çalışıyorum ve şuan kazandığım paranın 2 katı için bile işimi bırakma kararı verebileceğimi sanmıyorum. Geleceği belirsiz olan bu iş için devleti bırakmayı göze alanları tebrik ediyorum. Büyük risk gerçekten.


   
 3. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  yaptığım işlerde daima hekimden fazla almalıyım ki dengesi olsun.riski alan benim çünkü

   
 4. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Orhan bey mesleğiniz elektronik öğetmenliği ve çalışacağınız alan inşaat...
  1 yıllık sözleşme yapacaksınız peki bu sözleşmede iki gün sonra beğenmedim veya daha ucuza yapanı buldum diyerek sizi işten çıkartmasını engelleyecek bir madde var mı? Diyelimki bu süre içinde işiniz garanti 1 yıl sonra yine garanti olacak mı?
  Yakmayın derim ben devlet memurluğu işinizi sonrasında çok pişman olmakta var. Ancak eğer mümkünse size teklif edilen eğitim işini kendi işiniz dışında ekstra yapın derim. İnşaat işi en kötü olanı ve hapis cezası ile tazminatları var diğer tarafta ise huzur karar size kalmış...

     

   
 5. Dog.klyc

  Dog.klyc TÜİSAG Üyesi

  Orhan Bey Hocam ,17 Yıllık özel sektörde çalışmakta ve A sınıfıyım . Çalışma hayatımda 17 Yılımı doldurduğu için kendi isteğimlede ayrılsam tazminatımı haketmiş bulunmaktayım .
  buna rağmen altını çizerek söylüyorum buna rağmen Bölgemizdeki iki farklı OSGB den farklı fiyatlar aldım ve ısrarcılar .2Yıl önerdikleri sözleşme sonunda İş veren tarafından sözleşme feshinde 17 Yıllık Tazminatımın bedelinin 1 ay içinde ödenmesi ni şart koştum düşünüyorlar..:) Bu sektörde Ortalık toz duman bence biraz oturuşsun derim .Teklifler Cazip OSGB lerdeki muhataplar doktorlar yaş yere yatmazlar Malum Doktorların araçları hep tek kullanımlık olmuştur kullan at olmasın . 1 Yılda gelir Hocam Yıllık gelir ve gelecek garantisi ile kararın en doğrusunu siz verirsiniz .   
 6. doğa34

  doğa34 TÜİSAG Üyesi

  Neden işyeri hekimlerinin uzmanlar kadar sorumluluğu olmadığı düşünülüyor,yönetmeliklerine bakıldığında doktorlarda uzmanlar kadar sorumludur iş sağlığı ve güvenliğinden..Uzmanların adı çıktı en ufak şeyde bize fatura kesiliyor,artık işyeri hekimi tanımı da değişti bence onlarda sorumluluk hissetmeliler,en azından aldıkları ücretin karşılığını vermeliler diye düşünüyorum.

   
 7. yavuz mavruk

  yavuz mavruk TÜİSAG Üyesi

  evet yazılanların hepsi mantıklı.ama belgeler ucuza dağıtılmıyor aksine pahalı veriliyor.belgesini alanların ya da alacak olanların çoğu (c sınıfı hariç) uzmanlık yapmıyor zaten.çsgb belge başına 413 tl gibi astronomik bir rakam alıyor.İnsanlar,sınava gidiş geliş masrafları dahil yaklaşık 3000-3500 tl masraf yaparak bu belgeleri alabiliyor.eğitim kurumları ve çsgb durmadan para kazanıyor.şimdi sıra osgblerde.maalesef uzmana sıra gelmeyecek gibi görünüyor."ucuz etin yahnisi olmaz" a ve b leri ucuza çalıştıramazlar.çalışacak olanda da sorun olmalı.işini düzgün yapmayan OSGB işini düzgün yapmayan uzmanı ucuza bulur.sonrası???? a ve b sınıfı uzman arkadaşlar ve özellikle tecrübesiz olanlar: sizler meslağinizde ve iş yaşamında kazandığınız tecrübe ile mevzuatı uygulayıp bu işi yürütecek kapasitedesiniz. ***KESİLDİ*** .direnin sabredin...
   
 8. Musa Durmuş

  Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

  iş kazası olduğunda hiç bir iş müfettişi iş yeri hekimini (doktoru) çağırmaz ama iş güvenliği uzmanını çağırır ve mahkemede iş güvenliği uzmanına açılır. Doktorların maalesef hiç sorumluluğu yok. iş yeri hekimlerinin görev sorumluluk ve eğitimleri ile ilgili yönetmeliği okursanız iş yeri hekimi sadece risk değerlendirmesinde var. diğer konularda ise danışmanlık yapıyor, tahlil yaptırtıyor, sevk işlemleri yapıyor ( periyodik muayene için) vb.

  hiç bir iş müfettişi bu adam neden yüksekte düştü diye iş yeri hekimine sormaz. iş güvenliği uzmanına sorar ve mahkeme açılır. hakimin karşısına uzman çıkar. ki ben bunu bizzat yaşadım doktora hiç soru soran bile olmadı ama ben hakimin ölüme sebebiyet vermekten sanık olarak çıktım. doktor ise hiç birşey olmamış gibi işine gidip geldi.   
  Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
  cİSG bu yazıya teşekkür etti.
 9. ORHAN hc

  ORHAN hc TÜİSAG Üyesi

  Pek değerli isg dostlarım. devlette 16 yıllık elektronik öğretmeniyim.18 mayısta C, 21 aralıkta A sınıfı uzman oldum. Büyük bir osgb firması istifa edip bünyelerinde çalışmaya 130-150 saat arasında inşaat sektöründe çalılacağımızı başlangıçta 1 yıllık sözleşme yapacağını ve 10 bin tl+sigorta(4300tl üzerinden)+ulaşım masrafı(uzak mesafede şahsımıza araç vereceğini),sonraki yıl en az %10 zam yapıp. teknik öğretmen olduğum için verilecek extra eğitimleride ayrıyeten hesaplanacağını söyledi (eğitim saat ücreti 100tl gibi) . çarşamba perşembe netleşecek. düşüncelerinizi almak istedim.
  musa bey bizim geçmişte tecrübemiz olmadı burasıda kurumsal bir OSGB ve prestijli projelerin işlerini almışlar. biz işi tam öğrenene kadar sorumluluk altına sokmayacaklar. Bize o güvence oldu. siz ne gibi rakamlar aldınız.
  mailim:******KESİLDİ******

  teşekkürler bimo kardeş.

     

   
  Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
 10. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  isg kültürü olan kurumsal firma bile olsa iş güvenliği uzmanlığı yapmak cesaret istiyor.
  doğrusu bana o bile mantıklı gelmiyor şu anda. azıcık aşım kaygısız başım modundayım.   
 11. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  10bin+sigorta+yol

  1. 10bin net mi, brüt mü?
  2. Sigorta SGK'mı (üstelik 4300 tavandan değil) yoksa Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortası mı?
  3. Araç kullanmayacağınız yerlere ulaşım ne ile?

  Bunlar önemli. İnşaat sektöründe çalışacak İSG profesyonellerine tavsiyem; SGK sigortalılığı haricinde hem"Zorunlu Mesleki Sorumluluk Sigortası "nı hemde "Özel Sağlık ve Ferdi Kaza Sigortası"nı yaptırmanız.
  Ayrıca çalışacağınız OSGB'nin hukuksal anlamda arkanızda duracağını da garanti altına alın.   
 12. Murat Karlık

  Murat Karlık TÜİSAG Üyesi

  Orhan hocam aynı kursdaydık hayırlısı olsun İnşallah.

   
 13. ORHAN hc

  ORHAN hc TÜİSAG Üyesi

  OOO MURAT KARLIK sen ne yaptın
   
 14. kemalx

  kemalx TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hekimlerinin işi İş Güvenliği Uzmanlarının işine göre daha kolay.Ülkemizde meslek hastalıklarının teşhisi ile ilgili çok eksiklikler bulunmaktadır.Meslek hastalıklarını sektörel olarak düşünerek durumu kurtarabilirsiniz.Ancak iş kazalarını sıfırlama durumunuz kesinlikle mümkün değildir.İş kazasından işyeri hekimi birinci derecede sorumlu değildir.Ama İş Güvenliği Uzmanı olma durumunu birçok bölüm mezununa verirseniz haliyle alınacak ücretlerin düşmesi son derece normaldir.İşyeri hekimliğinin ücretini düşürmek istiyorsanız diğer sağlık personeli de bu işi yapabilir derseniz bu işi sulandırmış ve İş Güvenliği Uzmanlığı gibi bir hale getirmiş olursunuz.Kişi teknik eleman değil ancak İş Güvenliği Uzmanı olabiliyor.Hatta bir işletme bile görmemesine rağmen,daha da ileri giderek neden A Sınıfı Uzman olamıyorum diye hayıflanıyor.Tabii bir kesime taviz verince vatandaş fazlasını da isteme durumunu kendinde hissediyor.Ülkemizde hastalıklar hasta yükünün fazlalığından dolayı meslek hastalığı olarak düşünülmüyor.Bu yüzden İşyeri hekimleri bize nazaran çok şanslı konumda bulunuyor.

   
 15. Lazrail

  Lazrail TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı 12000₺ B sınıfı 9000₺ C sınıfı 2500-3000₺   
 16. vahit kurtulus

  vahit kurtulus TÜİSAG Üyesi

  konunun başlığıyla alakası olmaan mesaklarla dolu olan bir başlık .. hadi belirleyeceklerse belirlesinler artık bu ne ya..

   
  ayhan çiçek bu yazıya teşekkür etti.
 17. Lazrail

  Lazrail TÜİSAG Üyesi

  Değerli meslektaşlarım;
  Ankarada bulunan bi OSGB de iş güvenliği uzmanığı yapıyorum ve aynı zamanda personel alım işlerine bakıyorum özellikle yeni A ve B sınıfı İGU olan arkadaşlardan yoğun şekilde Cv maili alıyorum OSGB'nin sahib bu mailler üzerine aynen şu yorumu yaptı '' Biraz dha beklersek yok fiyatına bunları işe alırız, her taraf uzman doldu'' Değerli meslektaşların sizden rıcam böyle bağını kopartmışlar gibi herşeye saldırıp piyasayı düşürmemenizdir. Benim 2 arkadaşım şu anda 1 ile 7 yıl arasında hapisle yargılanıyor başınıza gelebilecekleride düşünün lütfen 9000₺ den aşağı maaş talep etmeyin buda çok tehlikeli sınıfta ulaım ve yemek osgbye ait olmak üere kişi başı 10₺ ye denk düşer. lütfen görüşmelerde bu konuya dikkat edelim rıca ediyorum

   
 18. yavuz mavruk

  yavuz mavruk TÜİSAG Üyesi

  teklif iyi ama sözleşmenin süresi ve firmanın kalıcı olup olmayacağı önemli üç yılı garanti ediyorsalar hiç düşünmeyin ama tüm sigortalarınızı yapmaları kaydıyla süphesiz.inşaat sektörü en sorunlu sektör.bu açıdan baktığınızda ücret az da olabilir aslında.ben de 19 yıllık elektrik öğretmeniyim A yım.Fakat iyi bir teklif almadım henüz.Düşünmek lazım. taşlar oturmuyor çünkü OSGB sahipleri ve firmalar uzmanın sırtından kazanmanın hesaplarını yapıp duruyorlar.sanırım bir süre daha direnilirse ve B ler sadece kendi sınıfına baksa ücretler netleşecek...

   
  Last edited by a moderator: 23 Ocak 2014
 19. yavuz mavruk

  yavuz mavruk TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle doğru.direnin arkadaşlar.kurda kuşa yem olmayın.imzalarımız sorumluluk almaktır.tecrübesiziz evet ama bir yere kadar.hepimiz bu işi düzgün yaptıkça çok kısa zamanda deneyim kazanır ve bu işin altından kalkarız.İlkeli ve etik bir duruş sergilersek emeğimizin karşılığını alabiliriz.zaten 10 bin gibi bir rakama tecrübeli çalışmaz.rakamları düşürmeden sabredelim.en azından bu süreçte 8-12 bin arasında direnelim.

   
  &Topçu& ve uzman bu yazıya teşekkür etti.
 20. yavuz mavruk

  yavuz mavruk TÜİSAG Üyesi

  osgbler salyası akan kurtlar gibi uzman ısırmayı,parçalamayı bekliyor.görüştüğüm OSGB sahipleri inanılmaz yüzsüz ve sömürücü.A sınıfı bir uzmana utanmadan 3500-5500 gibi rakamlar teklif ediyorlar.hesapları, bir yılda dört-beş yılın kazancını elde edip garantiye almak.kimin sırtından? UZMANIN.OSGB sahiplerinin çoğu doktor kökenli.yıllarca halkı sömüren bu adamlar şimdide patron olmuş, hasta edemedikleri,diş geçiremedikleri mühendis,mimar,teknik öğretmen,kimyager.... yani uzmanları sömürerek daha da zengin olmak.OYUNA GELMEYELİM DÜŞÜK ÜCRETLERİ KABUL ETMEYELİM.İyi niyetli doktorlara sözüm yok ve sözüm sadece doktorlara da değil tüm OSGB sahipleri ve işverenleredir.

   
  uzman ve mfk321 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica