Duyuru I S A G Iş Güvenliği Uzmanlarının Taban Ücretlerini Belirliyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Orhan AKSOY

Orhan AKSOY TÜİSAG Üyesi

bu sınavdan sonra sınav zorlaştırılmalı yoksa isg uzmanlığı da ayaklar altına düşecek. tıpkı lpg sorumlu müdürlük gibi.

2. memduh yavuz

memduh yavuz TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar dik durmak lazım, işini iyi yapan ücret sorunu olmaz.

Kamuda çalışan arkadaşlar için hiç bir gelişme yok mu? İlla 2016 yı mı beklenmelidir?

Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
  3. entoler

entoler TÜİSAG Üyesi

Aklıma gelen bir kaç konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. İşverenler maalesef kayıtlı işçi çalıştırmak bile istememekte. Sebep maliyetin fazla olması. Denetimlerle kayıt dışının önüne büyük ölçüde geçilse bile tam olarak düzelmesi biraz daha zaman alacak gibi duruyor. Bu firmalar Türkiye'de daha çok bulunmaktadır.

2. Kurumsal firmalarda kayıt dışı çalışan çalıştırılmadığını düşünmüyorum. Kurumsal firmalar çalışanlarına daha önem veriyor. Çalışanlarını seçerken daha özen gösteriyor ve kurumsal olmayan firmalardan çoğu kez daha çok maaş veriyor. Bu firmalar Türkiye'de daha az bulunmaktadır.

Herkesin bildiği yukarıda kısa bir girişten sonra maalesef Türkiye'deki esnaf için her ne olursa olsun ucuz çalışan çalıştırma isteği bulunmaktadır. Aslında bu çok doğal bizde hizmet almak istediğimizde hem kaliteli olsun hem de ucuz olsun istiyoruz.

Gelelim asıl meseleye, bildiğiniz üzere en düşük maaş asgari ücrettir ve maaşlar bankaya yatmaktadır. Yani bir kontrol mekanizması sağlanmıştır. Aynı bu şekilde bakanlık her meslek grubu için taban fiyatını belirlemeli bankaya yatan paralar ile çapraz kontrolü sağlamalıdır. Ancak bu şekilde iyi bir sistem oturabilir. Bu sistemin oluşturulmasında odalardan, akademisyenlerden, vb bilgi almakta fayda olacaktır.

Fiyatlandırma ile ilgili önerim ise:

1. Çok tehlikeli sınıfa A ve B bakabiliyor. Alabilecekleri maaş x
    2. Tehlikeli sınıfa A, B ve C bakabiliyor. Alabilecekleri maaş y
    3.Az tehlikeli sınıfa A, B ve C bakabiliyor. Alabilecekleri maaş z

Yukarıdan çıkan sonuç tehlike sınıfına göre maaş alma sistemi daha mantıklı olacaktır ki hekimlerde tehlike sınıfına göre fiyatlandırma yapmıştır.

x, y ve z ne olmalı? Güzel bir soru? En kısa zamanda konuyla ilgili bir yorum yapacağım.

Kazasız, belasız, sağlıklı günler dilerim.

4. omer_bacak

omer_bacak TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar OSGB hekime 60 TL verirse saat ücretini 90 TL ye satamaz. Böyle yapanlar batar. Firmaya keseceği fatura vergi+ssk+yemek+kıdem tazminatı+yıllık izin ücretleri+ulaşım masrafları+ofis personel giderleri(satış,satınalma,insan kaynakları, şöförler vb.) OSGB yapacak arkadaşların dikkat etmesi gereken husulardır. sırf iş almak için piyasaya ucuz teklif verirlerse batarlar. Hekim arkadaşlar tabiki parasını alacak ama OSGB de piyasaya ona göre teklif vermeli değilmi.

5. Lazrail

Lazrail TÜİSAG Üyesi

İGU’ larının piyasadaki maaşlarına baktığımızda özellikle OSGB ler tarafından düşük maaşla çok iş verilerek, kullanıldıkları izlenimine sahip olmaktayım ben yeni bir B sınıfı İGU olarak maalesef şunu söyleyebilirim piyasada İGU azlığı yok bunları ucuz fiyata kullanıp sırtlarından para kazanmak isteyen OSGB sahipleri var İşyeri hekimlerine göre daha fazla risk almaktayız ancak her nedense İşyeri hekimleri bizden çok daha fazla ücret almaktadırlar bu konudaki mevcut dengenin bozulması ve İGU uzmanlarının bilinçlendirilmesi için daha fazla çalışma yapmamız gerekmekte aynı zamanda tabipler odası gibi İGU odası kurmamamız gerektiğini düşünmekteyim bunun için gerekli resmi kurumlar ile görüşerek gerekli adımların atılması taraftarıyım veya en azından çalışma bakanlığına taban fiyat belirlemesi için görüşmeler yapmamız gerektiğini düşünmekteyim. Aksi halde yeni mühendis olmuş arkadaşlar sırf belge saatlerini işletmek amacı ile hem kendilerini kullandırtmaktadırlar( her zaman yeni birilerinin olacağını unutarak bunu yapıyorlar) hemde piyasayı kırmaktadırlar.

Serdar Sezer bu yazıya teşekkür etti.
  6. osha

osha TÜİSAG Üyesi

Bu konuda başka bir başlıkta yazmıştım, burada da yazıyorum, bence Bakanlık OSGB lerin kalitesini ölçmeye ve sistemi geliştirmeye yönelik olarak istatistiki bilgilerini aylık olarak yayınlamalıdır. Hangi OSGB ölümlü kazalarda birinci sırada ve oranı nedir, hangi OSGB uzuv kayıplı kazalarda birinci sırada oranı nedir gibi, böylece osgbler sadece ticari mantık ile ucuz ve daha önce hiç bu işi yapmamış uzman çalıştırmalarının karşılığını piyasada görebilirler.

7. Ali Karakoç

Ali Karakoç TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar İşyeri Güvenliği Uzmanın maaşını hesaplarken sadece işyerinde çalışan personel sayısı ve tehlike sınıfına göre belirlemek yetersiz olur diye düşünüyorum.

Şöyleki: 35 çalışanı olan ve tehlikeli sınıfta yer alan iki farklı şehirdeki iki işyeri için farklı ücretler talep edilebilir.

Ücret talebi yapılırken o iş yerinin Risk Analiz tespitlerine bakalım diyorum.
    Bir işyerinde risk fazla ise bizim orada karşılacağımız problem fazla olup sorumluluğumuz artacak ve her an hapse girme yahut tazminat ödeme ile karşı karşıya kalabiliriz.

Bunu düşünerek benzer işyerlerine bir başka uzman arakdaşın yahut OGSB lerinin verdiği fiyat bizi bağlamamalı.

8. FIRAT NURDOĞAN

FIRAT NURDOĞAN TÜİSAG Üyesi

Genel olarak kişi bazında fiyatlandırmalar alınmış ama bu yetersiz kalır.Nitekim iş sahalarına ve kollarına göre bir ayırım yapılması gerekir. tehlikeli sınıftaki her iş kolu aynı derecede tehlike barındırmaz. Bir berber le bir tehlikeli sınıftaki bir atölyenin aynı derecede risk taşıdığını kim söyleyebilir. Her firmanın fiziki şartları göz önünde bulundurarak bir fiyatlandırma yapılmalı. Çoğu firmanın birden fazla şubesi olması durumunda adama sadece kişi sayısı üzerinden fiyat veremezsiniz. Netice itibari ile bu dediklerim ve sizlerin de ekleyeceği diğer faktörlerde göz önünde tutulmalı ve ona göre bir cetvel hazırlanmalı.

9. jeolog005

jeolog005 TÜİSAG Üyesi

Neden böyle bir ücret belirlemesi yoluna gidiliyor anlamadım. Kişi başı üzerinden anlaşma yapmıyoruz ki biz. Saat Üzerinden yapıyoruz.
    Örneğin çok tehlikeli sınıfta 50 kişiye 10 saat, 74 kişiye 15 saat hizmet verilmesi gerekiyor. Yani yüzde elli fazla fakat ücret aynı. Bence bu hesaplama şekli pratik olarak uygulamaya uyumlu değil.

10. Cevahirim

Cevahirim TÜİSAG Üyesi

Siz bu sınava girdiniz sanırım :)

11. Nurettin Işık

Nurettin Işık TÜİSAG Üyesi

Bence uygulabilir bir skala değil...

12. ORHAN hc

ORHAN hc TÜİSAG Üyesi

Pek değerli isg dostlarım. devlette 16 yıllık elektronik öğretmeniyim.18 mayısta C, 21 aralıkta A sınıfı uzman oldum. Büyük bir OSGB firması istifa edip bünyelerinde çalışmaya 130-150 saat arasında inşaat sektöründe çalılacağımızı başlangıçta 1 yıllık sözleşme yapacağını ve 10 bin tl+sigorta(4300tl üzerinden)+ulaşım masrafı(uzak mesafede şahsımıza araç vereceğini),sonraki yıl en az %10 zam yapıp. teknik öğretmen olduğum için verilecek extra eğitimleride ayrıyeten hesaplanacağını söyledi (eğitim saat ücreti 100tl gibi) . çarşamba perşembe netleşecek. düşüncelerinizi almak istedim.

13. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

hocam iyi şartlar.
    ben olsam kabul ederdim.

14. cem terziyan

cem terziyan TÜİSAG Üyesi

Güzel Kardeşim ne olduğu ve ne olacağı belli olmayan bir sektör ve iş için memuriyetini bırakmanı tavsiye etmem zira binlerce insan işini gücünü bıraktı bir sürü para harcadı kursa gitti sertifika aldı hop 1 günde torba yasayla kanun ertelendi yine aynısının olmayacağının garantisini kimse veremez.

15. drprens

drprens TÜİSAG Üyesi

Hekimlerin zaten bir işleri var ve asıl işlerinden 7000-10.000 tl para kazanıyor. İş yeri hekimliğinide ek kazanç olarak görüyor. Fiyatı hekim sayısı belirlemez bu paraya muhtaç hekim sayısı belirler ki o kadarda muhtaç değiller. Ben kamu hekimi olarak 30 saatlik hakkımı az tehlikeli sınıfta 3000 tl, tehlikeli sınıfta 4500 tl , çok tehlikeli sınıfta 6000 tl den aşağı kullanmam. Olası bir iş kazası davasında hüküm giyip Dimyada pirince giderken elimdeki 7-8000 tl den olamam. Bu nedenle hekim fiyatını düşüremezsiniz, çünkü işsiz hekim yok. Ama iş güvenliği uzmanlığı atanamayan pekçok branş için bir geçim kapısı. Kısacası biz hekimler bu parayla hayat konforumuzu arttırmayı planlıyoruz, bir bakıma lüx harcamalarımız için planlıyoruz. Bizim için geçim kapısı değil. Hekimle karşılaştırıp yanılmayın.

16. Musa Durmuş

Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

Bende 23 yıllık Maden Yük. Mühendisiyim. Kamu da çalışıyorum. söylediğiniz fiyat taban fiyattır kurumsal firmalar bunun üzerinde fiyat veriyor. bence OSGB ile çalışmaktan ziyade şirketlerde çalışmak daha avantajlı olacaktır. Bende iş başvurularında bulundum. olumlu yanıt gelirse istifa edeceğim. Meslek gereği İş Sağlığı ve Güvenliği konusuna yabancı değilim zira madencilik de 6331 den önce bu sistem zaten vardı. Bir de şöyle düşünmek lazım "ŞİMDİ DEĞİLDE NE ZAMAN"? "

17. Musa Durmuş

Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

Selami Bey biliyorsunuz torba yasa ile kamu da çalışan iş yeri hekimlerine 30 saat dışarıda çalışma izni çıktı. Ayrıca aynı yasa ile artık az tehlikeli işlerde işyeri hekimliği belgesi istenmiyecek. bunun yanında artık aile hekimleri de tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde işyeri hekimliği yapabilecekler. bu da demek oluyor ki ücretler iş güvenliği uzmanları tarafından belirlenecek.

18. Nurettin Işık

Nurettin Işık TÜİSAG Üyesi

Bence bu platform iş tekliflerinin tartışılacağı bir yer olmamalı...

19. Ali Karakoç

Ali Karakoç TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar daha öncede belirttim.
    Çalışma ücretimizi çalışan sayısına göre belirlemenin yetersiz olacağı gibi iş yer hekiminin aldığı ücrete göre de belirlemiz uygun olmaz. İş yeri Hekiminin sorumluluk alanı İş yeri Güvenlik Uzmanlarının sorumluluk alanı farklı. En yüksek derecede İşyeri Uzmanıyım(A Sınıfı) diye illada İş yeri Hekiminin ücreti kadar istiyorum düşüncesi işimizin sadece alınan alınan maaşa endekslenmesi anlamına geleceği gibi etik de değildir.
    Olabilir ki şartlara göre bir İşyeri Güvenliği Uzmanı İşyeri Hekiminden fazla ücret talep edebilir.
    Talep edeceğimiz ücreti kesinlikle; alacağımız sorumluğa, karşılacağımız risk faktörlerine göre belirleyelim arkadaşlar

20. bimo

bimo TÜİSAG Üyesi

ben de kamudayım, bir şirketten (OSGB değil) tam zamanlı için size önerilen rakamın bir miktar üzerinde teklif aldım. hiçbir OSGB'yle görüşmedim. ama şu aşamada istifa etmeyi ve uzmanlık yapmayı düşünmüyorum, bu nedenle cesaretinizden dolayı tebrik etmek istiyorum. risk konusunda ilk deneyiminiz bu olacak :)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica