Duyuru I S A G Iş Güvenliği Uzmanlarının Taban Ücretlerini Belirliyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. çağan genç

çağan genç TÜİSAG Üyesi

öncelikle bu konunun acil olmasını ve herkesin özen göstermesini bekliyorum osgb de kurucu uzmanım gelen uzman cv leri maillerini göruyorum durumumuz cok vahim hemde cok lütfen beni işe alın,benim işe ihtiyacım var gibi konu ekleyerek mailler geliyo tmm herkesin işe ihtiyacı olabailir buna bir cevabım yok fakat osgb leri bunları o kadar kötüye kullanabiliyorki ve osgb ler birbirlerinden hbr alıyolar ben şu kadara uzman aldım yolunu vermiyom yemeğini ödemeyiom kendi arabasını kullanıyor ve dönen paralar 1300-1500 ya uzman arkadaşım hiç mi aklın yok zaten size bişey daha söleyeim bu fiyatlara okey diyen uzman arkadaşlarımızının bu tarz forumlardan haberleri.............

2. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

değerli arkadaşlar geçen aylarda eğitim aldığım kurumun müdürü ile konuştuğumda;
    biz C sınıfı arkadaşlara sadece ofiste çalışsa dahi 2.500-3.000 rakamları veriyoruz dedi. bunlar C de olsa, çömezde olsa mühendis arkadaşlar ve daha azı yakışık almaz diye belirtti.
    böyle OSGB ler de var.

3. scor

scor TÜİSAG Üyesi

Memleketimizde meslek odalarının fahiş aidat toplamak dışında bir işe yaradığı görülmemiştir. Bir de başımıza oda çıkarmayın, serbest piyasada iş yapacaksınız. Şu anki yaptığınız işte nasıl bir pazarlık gücüne sahipseniz onu kullanırsınız. Başkalarının aldığı ücreti referans göstererek ücret alan gördünüz mü hiç.

4. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

A ve B Belgesinin değeri düşecekse bunun sorumlusunun ağırlıklı mühendisler olacağını düşünmüyorum. Belgelerin değerini, C belgelerindeki örneklerden yola çıkarak söylüyorum, piyasada zaten kendi mesleğinde iş bulabilen mühendisler değil, kendi mezun oldukları okulların diplomalarıyla piyasada iş bulma şansı fazla olmayan bölümlerden mezun arkadaşlar düşüreceklerdir.

5. Ali Rıza Çelik

Ali Rıza Çelik TÜİSAG Üyesi

Slm Arkadaşlar,
    İş güvenliği sertifika fiyatları çok yüksek (412 TL). bu konuda da bir tavan fiyat belirleyemez miyiz?

6. Remzi ELİKILIÇ

Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi

7. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Öncelikle merhaba ; LPG istasyonu sorumlu müdür arayan bir OSGB firması geçen gün beni aradı . 10 tane istasyonun isg sinden sorumluyuz sorumlu müdürlük için ne kadar istiyorsunuz diye sordu diğer teklifleri söyledi çok şaşırdım alınan sorumluluk çok fazla ve meslektaşlarım rakamı ayda 350 tl ye kadar düşürmüş maalesef!!! Arkasından isg uzmanı olduğumu söyledim ne kadar alıyorsunuz dedi aldığım rakama çok fazla dedi !!! Bana sormadı bile iş kolunuz nedir kaç işçi çalışıyor vs... Böyle OSGB olur mu arkadaşlar insanlar sadece rakam konuşuyor. Alınan risk kişi sayısı hesaba katılmıyor alınacak ücreti bunlar belirlemiyor mu???

8. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Dileğim bu olmasa da önümüzdeki günlerde hapse girecek yada maddi tazminatı üzerine yıkılacak isg uzmanı haberleri çıkacaktır. Bakalım o zaman 3 kuruşa verilen bu hizmet bu rakamlarda mı kalacak!!!

9. cetinzeytin07

cetinzeytin07 TÜİSAG Üyesi

Serbest piyasa koşullarının olduğu çbil ülkede siz neyin sabit fiyatından ve odasından bahsediyorsunuz. Israrla söylüyorum değiştiremezsiniz. Bu noktada işini bilen uzmanlar biraz kazanabilir . Gerisi asgari ücretlere yakın rakamlara talim eder.

didem27 bu yazıya teşekkür etti.
  10. Remzi ELİKILIÇ

Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi

ilk önce saygı çerçevesinde konuşalım. Bu noktada anlaşalım, yoksa cevap vermek gereksiz olacak size.

11. cagatay060606

cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

21 Aralıkta sınava giren uzman sayısı 104 bin 612 bunlardan 16 bin 403 A ve B sınıfı için, 79 bin 565 C sınıfı uzman adayları en az başvuru ise 8 bin 644 ile iş yeri hekimleri gerçekleştirmişlerdir. Bakanlık Şubat ayında bir sınav daha yapıcaktır. (Kaynak Akşam Gazetesi 21 Aralık 2013)

Şu anda ise C Sınıfı uzman sayısı 33 bin 400 C sınıfı, 950 si A, 650 ise B sınıfına aittir . (Kaynak Zaman Gazetesi 20 Aralık 2013)

Şu ana kadar yapılan en basit İSG sınavına giren 104 bin 612 adaydan en az 90 bin sınavı geçer diyelim.

Belge fiyatları 472 TL * 90 bin = 42 Milyon 480 Bin ( Eski parayla yaklaşık 43 Trilyon )
    Sene sonuna kadar 3 sınav daha olsa ve her sınava giriş rekor derecede artmakta sadece bu sınav belgelerinden alınan para 150 Milyon TL geçecektir.

Bu kanun sizce kimin işine yaradı para babası sermayenin sorumluluğu üzerine attığı İSG'ciyemi, Sene de 3 sınav yapıp 150 Milyon belge parası toplayanlara mı yoksa tüm ümidini buna bağlayan uzman arkadaşlara mı.

Olaylara daha reel bakmakta fayda var belgeniz olsun ama bu belgeye de fazla ümit bağlamayın iki seneye kalmaz başka bir kanun çıkar belge çıkar biz onların peşinden koşarız onlar trilyonları belge paraları ile götürürler...

ksm, food_eng ve ekuran bu yazıya teşekkür etti.
  12. Shun

Shun TÜİSAG Üyesi

didem hanım şimdi OSGB ler kişi sayısına bakmıyor böyle yerlerde sürümden kazanıp uzmanı sömüreyim mantığı şeklinde oluyor bu işler... orda iyimiş buralarda petroller 250 TL ye kadar düştü uzman doktor hemşire :).
    mantık şöyle OSGB sahibi diyorki uzman çalışşsın madem 217 saati var ben bundan sürümden kazanayım 10 işçinin oldugu bir yer 2 saat tutuyor 100 tane yer tutsam 250 den 25 bin eder 6 sı doktora 4- 5 i uzmana 2 si hemşireye geriye kalan da çukkaya ..

13. scor

scor TÜİSAG Üyesi

Daha düşünce aşamasında bile bir karşı fikre yaklaşımınız çok antipatik. Talebinizi desteklemek zorunda değilim.
    Hangi odanın kime ne faydası var? Anlatın da aydınlanalım. Oturduğun yerden fiyat belirleyerek işler yürümüyor dünyanın hiç bir yerinde.

14. GOKBİLGE ATA

GOKBİLGE ATA TÜİSAG Üyesi

Yani 21 aralık sınavından sonra 120 bin uzmandan söz ediyoruz.Şimdi C ve B lerin bile A lar gibi 1000 çalışana bakabildiğini düşünerek (ki onların 1500 ve 2000 çalışandır) bu sayıda uzman 120 milyon çalışana hizmet verebilir.Bu sayı ülkemeizdeki sayının on katıdır.Özetle Bizdeki şu andaki uzman sayısı bile bırakın bizi AB ülkelerine bile yeter.Bunun anlamı şudur. İGU'luk bir meslek olmaktan çıkarılmış işe girmek için yabancı dil vb bir ek sertifika haline gelmiştir.Yakında işe girecek mühendis adaylarından sertifika istenecek olanlar işe alınacaktır.Sistemin amacı İSG değil İşverenin maddi ve cezai sorumluluklarını yine bu ülke çalışanının sırtına yüklemek rücu ettirmektir.

15. Orhan AKSOY

Orhan AKSOY TÜİSAG Üyesi

burda yapılması gereken 4-5 isg uzmanı birleşip kendileri OSGB açmak. bu şekilde kimse kimsenin sırtından para kazanamaz. osgbler 1250 lira gibi paralar teklif ediyormuş bu ne rezilliktir. çalışmam arkadaş ben. ama çalışacak adam illaki çıkacak. ortalık işsiz biyolog kimyager dolu bunlar çalışacak. o yüzden herkesin akıllı olması lazım.

16. Orhan AKSOY

Orhan AKSOY TÜİSAG Üyesi

çok yanlış biliyorsun arkadaşım. şuan da isg uzmanı sayısı 35 bin. 21 aralık ile birlikte en fazla 50 bin olacak daha fazla olması imkansız. sınava 105 bin kişi başvurdu ama sınava girenler 85 bin falan. bunlarında en fazla üçte biri geçer.

ben kimya mühendisiyim şimdiki maaşım inşaat sektöründe 1320 lira. osgbler 1200 1300 lira maaş verecekse çalışmam daha iyi hem bu şekilde keyfim yerinde. lpg sorumlu müdür sertifikam var ordan 400 geliyor arada bir risk analizi yaparım bir iki yere de bağımsız isg hizmeti sundum mu tamamdır.

Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
  17. memduh yavuz

memduh yavuz TÜİSAG Üyesi

Bence mesele işini doğru yapmaktan geçiyor.

Meslek etiği ön planda olmalıdır.

18. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar örnek bir hesap makinesi ekliyorum.
    Konu başlığına göre çalışalım lütfen...

Bursada OSGB ler hekimlere 45 - 60 TL fiyat veriyor...

Ekli Dosyalar:

19. Musa Durmuş

Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

hekimden aşağı rakam olmaması gerekiyor. hekimler saat başına ortalama 120 TL alıyor. a sınıfı için en az 125 TL saat ücreti olmalı

fikrime göre piyasayı işyeri hekimi belirlemez. iş güvenliği uzmanı piyasayı belirlemeli. zira 6331 de tüm sorumluluk igu na ait hekim sadece prosedür gereği çalışıyor. hiç bir sorumluluğu yok

20. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

Orası neresi. Ankarada tehlikeli için hekim fiyatı 90 tl/saat. Biz öyle ödüyoruz. Tanıdık firma üstelik.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica