Duyuru I S A G Iş Güvenliği Uzmanlarının Taban Ücretlerini Belirliyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. es55061

es55061 TÜİSAG Üyesi

50 nin altındakiler için belirtilmemiş

50 nin altındakiler içinde tablo olması güzel olur çünkü çoğu işyerleri 50 nin altında tabi tehlikeli ve çok tehliklei için

Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
    didem27 bu yazıya teşekkür etti.
  2. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

3. Oğuzhan YAVUZ

Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

Eğer aklımızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracak bir sistemle saat karşılığı alınacak ücretleri, oluşturulacak bir komisyon ile belirleyebiliriz.

İşyeri hekimleri ile kıyaslanamayacak kadar ağır yükler var omuzlarımızda.... Bunun karşılığını almak bizlerin hakkıdır... Bu düzenlemeyi yaparken hiçbir meslek grubunu örnek göstermemek işimize olan sahipliliğimizi ve ne derecede riskli olduğunu ortaya koyacaktır...

Tecrübeli tecrübesiz diye adlandırılan uzmanlar aynı risklere maruz kalmaktadır..... Aç parantez ( Bu konunun önemini bütün OSGB lere DERNEK aracılığı ile bildiren bir yazı göndermemiz lazım)

Son yapılan sınavlarla dağıtılan ucuz A ve B sınıfı belgeleri, iş sağlığı ve güvenliğini belli bir süre sekteye uğratacaktır.... Önerim şu ki ; Bu arkadaşlara İSG Yönetim şekli ve modelleri hakkında eğitimler verilmesidir...

Öte yandan amacı sadece İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜ oluşturmak olan bütün uzman arkadaşlarım sizler belge sınıfınız ne olursa olsun KAZANAN olacaksınız, KAZANDIRAN olacaksınız...

Ücret politikaları belirlenirken OSGB sahibi, ortağı gibi kişilerden bilgi alışverişi yapılmadan sadece ve sadece risk katsayısı göz önünde bulundurulmalı, DERNEK yada ODA bunu bağımsız olarak yapmalıdır...

Güvenli & Sağlıklı Yarınlara...

4. konkast

konkast TÜİSAG Üyesi

maden mühendisleri odasının bir ücret tarifesi ama ama sadece yazıda kalmış.uygulamada kesinlikle bu rakamların yanına yaklaşılmıyor.laf olsun diye yazmışlar.önemli olan uygulanabiliyor mu???

akın kurt bu yazıya teşekkür etti.
  5. Murat Karlık

Murat Karlık TÜİSAG Üyesi

Oda mutlaka kurulmalı ve oda faaliyetleri ve başkan seçimi (Devlet Desteği olursa) İSG-Katip üzerinden gerçekleşebilir. Uzmanlar şifreleri ile buradan başkanlarının seçebilirler. Hizmet verdikleri saat ve tehlike grubuna göre hakedişleri hesaplanabilir. İSG-Katip üzerinden odanın tavsiye ettiği ücret hesaplanarak işveren sayfasında görünebilir.
    Levent Kavlak beyi bu konularda gösterdiği özverili çalışmalarını destekliyor ve teşekkür ediyorum.

6. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

koyu renkle belirttiğim ifade hoş olmamış.
    ortada bir ucuzluk varsa sertifikada değil bunu kullanandadır.
    ben de son sınavda nasip olursa A olacağım. kısmetinde olan da olacak.
    bu ifadeler kavrama gölge düşürüyor.
    devletimiz sistemi günümüz koşullarına entegre etmek için bir yol açtı. A ve B olacaklar dünkü çocuk değil. ben 1993 mezunu bir mühendisim ve 20 yıldır iş hayatındayım. bu belge benim için hiç ucuz olmadı.

setinkaya2, dilekaltinok, halil uzun ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. Remzi ELİKILIÇ

Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi

Uygulamak ilk önce kişiye, sonra da odaya bağlı.
    Eğer oda çalışanın hakkını aramıyorsa, çalışanda sırf işi alabilmek için ucuza çalışmayı kabul ediyorsa, bu işverenin işine yarar.
    Çok affedersiniz ama ortalıkta değnekçi gibi dolaşan uzmanlar 50 TL ye risk analizi yapıyor, kendilerini akıllı sanıyor. Onun yaptığı analizi denetleyen kimse olmadığı için rahat rahat atıp tutuyorlar.

Uzman akıllı olacak. Hatta insan akıllı olacak. Kendini o fiyatın adamı kabul ediyorsa dikkate almaya değmez. Bugün yaptığı uzmanlığın, iş yeri hekiminin yaptığı işten daha değersiz olduğunu düşünen varsa hiç durmasın hemen çıksın sokağa kapı kapı gezsin, dilenci gibi üç kuruşa tamah etsin.

Beraber çalıştığımız iş yeri hekimi, 2014 İş yeri Hekimi Çalışma ücretleri yayınlandığı için bağlı olduğu firmalarla ocak ayı itibariyle sözleşmesini yeniliyor. Bu fiyatları kabul etmeyen ile sözleşme yenilemiyor. Çok Net.

Bunları burada okuyup ta, daha okurken 'ben fiyat kırar firmayı bağlarım' diye düşünen bir çok uzman var biliyorum. Herkes kendi değerini kendi belirler. Bu süreç çok çetrefilli geçecek ama dik duranlar kazanacak. Ben o ucuza çalışanları, başlarına büyük bir kaza gelip te tazminat vs ödemek zorunda kaldıklarında dinlemek istiyorum.

8. cem terziyan

cem terziyan TÜİSAG Üyesi

Çok faydalı bir çalışma teşekkürler.50 nin altı için neden yok ama onu anlayamadım ?

9. Oğuzhan YAVUZ

Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi

UCUZ Ave B sınıfı belgelerden kasıt nedir ?

Şöyle ki ; 21 Aralık 2013 te yapılan sınavda C, B ve A sınıfı sınav soruları arasında bir fark yoktur... 15 günlük çalışma ile geçilebilecek nitelikte sorulardır... Mevzuatta yazanları okuyup 2 - 3 bin tane soru çözerek geçilebilecek cinsten... Madem C ve A sınıfı ayrımı yapılıyorda neden sorular aynı seviyede soruluyor ?????????? C ve A nın farkı nerde ?

20 yıldır çalıştığınız mühendislik dalında aldığınız alacağınız sınıfı belgeyi rahalıkla kullanabilirsiniz... bundada hemfikiriz....

Ama.... ! diğer bütün alanlarda kullanılacak olan A ve B sınıfı belgeler kabul edilemez..... Bunlar kısmet değil...Bakanlığın yoldan geçene verdiği niteliksiz belgelerdir... Bu benim bakış açım ve UCUZ olarak adlandırdığım olayın ta kendisidir...

Kaldı ki destekler bir biçimde yapmış olduğum yorumda 'Bu alanda çalışmamış olan arkadaşlara eğitim verilmesinden bahsetmeme' rağmen bu gibi geri dönüşleride bekliyordum....

ÇÜNKÜ BAKIŞ AÇIMIZ FARKLI......

Zafer Koçaş bu yazıya teşekkür etti.
  10. mfk321

mfk321 TÜİSAG Üyesi

yahu 1 tane hekim arkadaşta demedi ki biz şunu istiyoruz bunu veriyorlar vs.
    neden?
    çünkü hekim demek ülkemizdeki sınav sisteminde ilk 5.000 filan demek. hem çalışacaksın hem zeki olacaksın hem hem .....diye devam ediyor.
    yani o grup kendi niteliğinin farkında. diğer insanlarda farkında.
    isg uzm ları ise yukarıdaki gibi değeri nasıl gölgeleriz diye çaba gösteriyor?
    gerek yok arkadaşım gerek yok?
    at binenin kılıç kuşananın.
    düne kadar yüceltilen A sınıfı onun bunun demesiyle değer kaybetmez.
    bu değeri oluşturacak yine bizleriz. ona buna sisteme çamur atmadan işinin hakkını verenler muhakkak başarıya ulaşacaktır.
    bu sözler sadece bir kişiye söylenmiş sözler de değildir.
    günlerdir forumu okuyup hissettiğim duygular bunlar.
    biz işimizi iyi yapalım gerisi kolay.
    fırsatçılık yapanlar yada arada şans yüzüne gülenler mutlaka olmuştur olacaktır.
    sistem sınavla bakii değil ki?
    bu sadece bir başlangıç.
    iyi değerlendiren önümüzdeki 5 yıl içerisinde bilinen, tanınan, güvenilen isg uzm olarak yoluna devam edecektir.
    karanlığa küfretmeden çevreyi aydınlatmaya bakalım.

ahmet çmn, kemalx, Ercan Karadeniz ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. tugra55

tugra55 TÜİSAG Üyesi

bu fiyatları ancak rüyada görürüz . OSGB ile 1500-2000- tl uzmanlar çalışmayı kabul ederse OSGB de tam zamanlı bırak 15000 ni 3000 45000 6000 anlaşır ve c ye 1500 b ye 2000 a yada 2500 verir OSGB hapse gitmez kendini ucuza satan uzmanlar bu hale düşer

12. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

tugra katılıyorum .o fiyatlar artık bitmiştir.OSGB ler uzmanlığa baltayı vurmuştur.kimse OSGB de çalışmasın

13. eniskaratepe

eniskaratepe TÜİSAG Üyesi

öncelikle bu konunun acil olmasını ve herkesin özen göstermesini bekliyorum OSGB de kurucu uzmanım gelen uzman cv leri maillerini göruyorum durumumuz cok vahim hemde cok lütfen beni işe alın,benim işe ihtiyacım var gibi konu ekleyerek mailler geliyo tmm herkesin işe ihtiyacı olabailir buna bir cevabım yok fakat OSGB leri bunları o kadar kötüye kullanabiliyorki ve OSGB ler birbirlerinden hbr alıyolar ben şu kadara uzman aldım yolunu vermiyom yemeğini ödemeyiom kendi arabasını kullanıyor ve dönen paralar 1300-1500 ya uzman arkadaşım hiç mi aklın yok zaten size bişey daha söleyeim bu fiyatlara okey diyen uzman arkadaşlarımızının bu tarz forumlardan haberleri bile yok tecrübesi yok ve bilgisayar bilgisi dahi olmayanlar geliyor 1300 yeter bana diyor ve tabiri caizse vur eşşeğin sırtına semeri OSGB nin işine geliyor ama acı gerçekler...

Ercan Karadeniz ve Ersgur bu yazıya teşekkür etti.
  14. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Ayrıca mevcut A ve B sınıfı uzmanların çok iyi risk analizi yaptığını ve bizlerden çok iyi olduklarını mı zannediyorsunuz? Unutmayın mevzuat yeni ve hepberaber daha yeni öğreniyoruz.

Eskilerde kendi mesleklerinde uzmanlar örneğin Maden Mühendisleri bu görevi A Sınıfı uzman olarak madenlerde yapıyordu oysa şimdi çok tehlikeli sınıf olan heryerde çalışıyorlar. A Sınıfı uzmanlardan Emekli Baş Müfettişlerin de bugüne kadar reaktif çalıştıklarını unutmayalım. Bizler gibi üretimin içinden gelerek problemlerle karşılaşan ve çözüm üreten çalışmalar içinde bulunmadılar...

hasan.akgül bu yazıya teşekkür etti.
  15. fimrek

fimrek TÜİSAG Üyesi

yaş grubu nedir bu gelen cv'lerin. genç nesilde bilgisayar bilmeyen olduğunu sanmıyorum. bilgisayar bilmeyecek 40 yaş üstü (okulda öğrenmedikleri ve başka işler yaptıkları için bilmiyor olabilirler diye düşündüm, yoksa tabi ki 60 yaşında bile pc canavarı insanlar var) insanlar mı bunlar. onlar da bu yaşa kadar belli bir iş tecrübesi edinmişlerdir, mühendislik veya değil. 1300 tl maaş nedir ya? bir de yalvarıyorlar diyorsunuz, çok ilginç.

16. ATURAN

ATURAN TÜİSAG Üyesi

Günümüz şartları her mesleğin kendi A, B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanının olmasına müsait olmadığı için ( Zaman ve yeterli sayıda belge sahibi olmaması ) mevcut tecrübelerden faydalanılarak kişileri uzmanlık alanına çekmeye çalışmaktadır. Ancak ideali gerçekten herkesin kendi alanında çalışmasıdır ve bu zaman alacaktır. Bu durumda sistemi çalıştırabilmek için tecrübeyi sahaya çekmek ve sahada kendi alanlarında çalışmalarını sağlamak önemli olan da budur...

17. hasan Akyıldız

hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

Ücretten önce kalite hedeflenmeli.
    Kalite ücreti yukarı doğru zorlayacaktır.
    Yapılması gereken işlem çok basit.
    Çalışma bakanlığı firmaları değil, OSGB'ler ile İG Profesyonellerini denetlesin.
    Kalitesiz hizmet verenleri, şişirme iş yapanları uyarsın, kısmen veya tamamen sistem dışına atsın.

Bence İGU ler ve İşyeri hekimnleri için denetleme, kontrol ve idari yaptırım uygulamalarını belirleyen bir yönetmelik çıkartılmalı. Bu ilk etapta kaliteyi ve dolayısıyla ücretleri yukarı doğru itecektir.

Diyelimki adam yeni mezun tecrübesiz İGUzmanı. OSGB kellesindeki giyotin yüzünden onu 15-20 firmaya veya 1500-2000 kişiye uzman yapamayacak. Ona işin nasıl yapılması gerektiğini öğretecek, denetleyecek. genç uzman tecrübesiz ise düşük ücret alması adil olacak çünkü işi öğrenmekte aynı zamanda. işi öğrendiğinde zaten ücreti artacak.

Bence bu tip bir yaklaşım daha gerçekçi olabilir. Birkaç sorunu aynı anda çözebilir.

isg uzmanı.. ve Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
  18. uzmann

uzmann TÜİSAG Üyesi

Benim fikrim Ankarada uzmanlar hekimler ve isg adaylarının katılacagı bir miting olur ve haklı taleplerimizi çogunlugumu orada gösterebilirsek zaten bazı şeyler kendiliğinden gelir

Shun arkadaşım çok teşekkür ederim yazın için ki son cümlen çok önemli "Benim fikrim Ankarada uzmanlar hekimler ve isg adaylarının katılacagı bir miting olur ve haklı taleplerimizi çogunlugumu orada gösterebilirsek zaten bazı şeyler kendiliğinden gelir"
    tepkisel yaklaşım çok önemlidir sadece kendi içimizde tartışmalarımız ne sonuç getirir tartışılır yasal olarak izinler alınıp uygun ortam ve atmosferde yapılacak bir miting bakanlığında dikkatini çekecektir. En azından algıda seçicilik olur İGU ve İSG alanında..
    Sömürülmeyen İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI'nın saygın şekilde ve şartlarda çalışması ve çalıştırılması dileğiyle
    SAYGILARIMLA

19. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

işte durum bundan ibaret, bu kişiler yüzünden yüksek ücretler artık hayal olacak

20. Shun

Shun TÜİSAG Üyesi

geçen 10 kişi çalışan çok tehlikeli bir yere 650 fiyat verdim daha sonra 500 e düşmek zorunda kaldık en son bugun aradılar başka bir OSGB 350 demiş.. ne yapacaksın abicim OSGB ler kendi arasındaki rekabet yüzünden fiyatı düşürüyor. bunu doktorun maaşını değil uzmanın maaşını düşürerek yapıyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica