Duyuru I S A G Iş Güvenliği Uzmanlarının Taban Ücretlerini Belirliyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. mahmut uzunağaç

mahmut uzunağaç TÜİSAG Üyesi

mr arkadaşlar biz bireysel çalışan iş yeri hekimi ve isg uzmanıyız,10 işçisi olan çok tehlikeli iş yeri inşaat için urfada OSGB 400 lira istemiş aylık.bu çok az değilmi acaba?

2. faruk alkan

faruk alkan TÜİSAG Üyesi

Merhaba
    Piyasa bunun dahi altında
    Şu anda anlamsız bir rekabet var
    Dik duran firma sayısı az

3. Guzin

Guzin TÜİSAG Üyesi

Her bir anlaştığınız firmada sigortanız yapılmalı. anlaşmış olduğunuz ücret üzerinden tutar belli olur.sigorta saatlik değil günlük hesaplanıyor yani siz ayda 1 saat bile gideceğiniz işyerinizden 1 günlük sigorta oluyorsunuz.
    işyerinin muhasebesine kısmı süreli örneğin ayda 3 gün ve bunun karşılığında 500tl.(örnek) aldığınızı belirten bir sözleşme verirseniz iyi olur.
    çok az, inşaatta yapıların durumu çok önemli fiyat verirken bunada dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. örneğin 2 katlı 5 villanın fiyatıyla, 11 katlı binanın fiyatı farklı olmalı...(nacizane fikrim)

Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
    faruk alkan bu yazıya teşekkür etti.
  4. izmir35

izmir35 TÜİSAG Üyesi

Oda kurulması için sayısının kaç olması lazım:? ne yapmalıyız arkadaşlar?

5. Atilla Ceylan

Atilla Ceylan TÜİSAG Üyesi

Bencede İş güvenliği uzmanlarının gerek ücret gerek diğer uygulamalarda bir standartı olmalı.

6. o.esme

o.esme TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar OSGB kızıyoruz ama bunuda yapan bizler gibi arkadaşlar eger emeğimizin kıymetini bilip kendimizi ona göre pazarlarsak hiç bir OSGB bizim hakkımızı yiyemez sanki aç kalmışız gibi işe saldırıp bir parçada ben koparayım dersek sonumuz vahim olur

7. ksm

ksm TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar kısır döngü oluşmuş durumda.Siz gidip firmaya 800 Tl fiyat veriyorsunuz şehir dışından başka OSGB gelip 300 e bağlayıp gidiyor.Yanında 1 işçi çalışan çok tehlikeli bir iş yerinden istedikleri ücret 50 TL.Bulunduğum bölgede işkolları 1-9 arası işçi çalıştırıyor .Devletin vermeyi düşündüğü komik katkı 16 kusur nerdeyse bu hizmet için işyerlerine yetecek ceplerinden para çıkmayacak.Zaten genel müdürde bir toplantısında bu hizmeti çok küçük miktarla alabileceklerini işverenlere anlatmışlardı.Şimdi mantar gibi OSGB bitince kıyasıya rekabet başladı uzmanlarını çevre illere de göndererek sözde iş bağlamış oluyorlar komik fiyata.Sonra diğer OSGB onun altında fiyat veriyor öteki başka yere dahada az derken OSGB uzmanına bak fiyatları sende görüyorsun deyip saat ücretini 30 veriyor çok tehlikeliye..Adamlar dışarıdan gelip risk değerlendirmesi yapıyor iş yerine bile gitmiyor bilgileri alıp eğitim belgelerini de düzenleyip geliyor eğitim vermeden.Şimdi bende şikayete hazırlanıyorum o OSGB yi verdiği bu mükemmel hizmetten dolayı.Oysa 70 -80 işyeri dolaşıp alacağı parayı daha az yorularak daha çok hizmet vererek zaman ayırarak 20-30 işyerinden alabilecekken düşülen durum maalesef bu.Bu durumda bölgemde mesleği hakkıyla yapmak mümkün değil.Herhalde elveda diyeceğiz.Ya da bu diyardan gideceğiz.

8. Hakan ERDOĞAN

Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Üyesi

çözüm önerileri.

1. oda kurulması şart.bu kapsamda dergi çıkarılması,sempozyumlar yapılması,gündem oluşturulması gerekir.

2.ulusal iş sağlığı ve güvenliği konseyi,Tozla Mücadele Komisyonu,asgari ücret komisyonu vb komisyonlarda odanın temsilcisi olmalı.

3.ücretlere yasal alt sınır belirlenmeli.osgblerde dahil olmak üzere.

4.özellikle osgbler çok iyi dentlenmeli.

5.işverenlerin,osgblerin denetimleri ehil kişilerce icra edilmeli cezai müeyyedeler derhal en ağır şekilde uygulanmaya başlanmalı.

6.forumda her yerde belirttiğim gibi ihtisaslaşma ile ilgili yasal düzenleme derhal yapılmalı. örneğin:bir biyolog A sınıfı gidipte madene bakamamalı.

eğer bunlar yapılmazsa igu ek iş konumuna gelir.zira bir kaç sene içerisinde kamuda çalışan igu arkdaşlarımıza da 80 saatlik özelde çalışma imkanı verilirse (ki verilecek görülen o) o zaman bu fiyatları dahi rüyada görürsünüz..bu bağlamda yukarıdaki önlemlerin zaman kaybetmeden alınması gerekir.

9. Hakan ERDOĞAN

arkadaşlar istatistiklere göre iş kazalarında AB 1.si dünya 3.süyüz..tüm kazalar resmiyet kazansa dünyada da birinci oluruz.acı ama malesef ülkemizde ölümcül iş kazası sayısı ( çoğu kayıt dışı) inanılmaz sayılarda.bu iş öyle sanıldığı gibi sadece diploma işi değil..insan hayatı önemli.işim maddi boyutunun yanında manevi boyutuda yüksek.lütfen herkes düşük ücretle ve bilmediği sektörlerde (özellikle çok tehlikeli sektörlerde) iş yapmasın.sonra vicdan azabı ,mahkemelerde sürünürsünüz..OSGB ler bunun farkında değil (çoğu).olay dükkan işletilmesi gibi görülmemeli..

Mehmet Deniz bu yazıya teşekkür etti.
  10. izmitli

izmitli TÜİSAG Üyesi

bende destekler teşekkür ederim

11. AKIN ÇOBN

AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

para para para...

12. huner46

huner46 TÜİSAG Üyesi

Ne olursa olsun bizim bu konuda yol almamiz cok zor.bi standart getirilmesi sart fakat kanunlara tam uyacak isveren ve calisan lazim

13. Sinan Ergül

Sinan Ergül TÜİSAG Üyesi

En temel konulardan biri olan, hizmetin ücretlendirilmesi konusunda bile , bu kadar yoruma ve desteğe rağmen , bir arpa boyu ilerleme görülmemesi de , sitenin bu konudaki yaptırım gücünün ne kadar ez ya da hiç olduğunun göstergesidir kanımca ve tüm bu yorumlar, kahve sohbetleri statüsünden daha ileri bir anlam da taşımaz...!

uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  14. Hakan ERDOĞAN

siz derneğe üyemisiniz.60 bine yakın üye var bu sitede ama çoğunluk derneğe üye değil.siyasiler sizin üye sayısına potansiyelinize bakar.eleştirmek kolaydır.levent beyin nekadar özveri ile çalıştığına ben geçen hafta şahit oldum..ama kendisine ilk sorulan sorulardan birisi yahu üye sayınız bir elin parmakları kadar.öyle olunca sizi kim kale alır.burayı sadece doküman aramak için kullanırsak olacağı dediğiniz gibi zaten.

15. smkilicer

smkilicer TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar biz mühendislerde ne yazık ki akıl tutulması var. Hesap kitap yapmayı bilmiyoruz. Ben yapı Denetim sektöründe çalışıyorum. Yapı denetim kanunu ilk çıktığında inşaat maliyetinin 8%'iydi. Aç gözlü meslektaşlarımız bu asgari ücretten iskontolar yaptılar ve sonuçta devlet asgari oranı önce 3%'e sonrada 1,5%'a çekti. Mühendisler üstlendikleri sorumluluğun farkında değiller. çok iş yaptıklarında çok para kazanacaklarını düşünüyorlar, aslında hiç indirim yapmayım az işle ve daha az sorumluluk alıp aynı para kazanılabilir. Öyle görülüyor ki OSGB leri de aynı akıbet bekliyor. Aynı Yapı denetim sektöründe olduğu gibi bir sürü merdiven altı OSGB ler açılacak ve çok tehlikeli sınıfta kişi başı 10 TL ye iş yapılacaktır. Şu anda ankara da 20-25 TL den OSGB ler anlaşma yapıyor. Devletin en kısa zamanda bu işe el atması gerekir yoksa 6331 sayılı kanun sadece yazılı bir belge olarak tarihteki yerini alır

uzmannn, deryayran ve Sinan Ergül bu yazıya teşekkür etti.
  16. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

taban ücretleri belirlemek bu vakitten sonra hikaye 0lur

Sinan Ergül bu yazıya teşekkür etti.
  17. hulya.cimen

hulya.cimen TÜİSAG Üyesi

bu fiyatlar nerede yarısından bile az ücretler var. bir yaptırım olmalı

18. emre kabasakal

emre kabasakal TÜİSAG Üyesi

tüm belgeleri yakın şampiyonluk yakın :) arkadaşlar 6331 sayılı kanun bu şartlar altında tarih olur

19. emre kabasakal

emre kabasakal TÜİSAG Üyesi

kimse kusura bakmasın ama piyasadaki bu ücretler ve ülkemizdeki iş kazaları sıklıgını bakıldıgında yakında çalıştıracak uzman bulamazlar, dikkat edin sadece uzman dedim çünkü hekimler rahatlar sanki bu yasa sadece hekimler ekstra para kazansın diye çıkarılmış bir yasa gibi oldu durum bu kadar net

kemalx ve serkanbey bu yazıya teşekkür etti.
  20. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

aynen öyle ,
    bu yasa sadece ve sadece eğitim kurumları ve hekimlere yaradı

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica