Duyuru I S A G Iş Güvenliği Uzmanlarının Taban Ücretlerini Belirliyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Baran bey merhaba ; size akıl danışmak istiyorum. B sınıfı uzman adayıyım. Çok tehlikeli olan inşaat sektöründe dış cephede (tehlikelinin en tehlikelisi ) yaklaşık 60 kişi ve bina içi 80 kişinin çalıştığı bir firmadayım . Aynı firmada 5 yıldır da çalışıyorum. C sınıfı olarak aylık 3500 tl alarak A sınıfı uzmanın yanında olarak görev alıyorum. Ki A sınıfı hiç bir şey yapmıyor :) B olunca ne kadar fiyat istemeliyim sizce ? Tabi bu sadece tek bir şantiye için . Başka 2 şantiyemiz daha var. B sınıfı olunca isg katip üzerinden sözleşmem de olacak? İşvereniminde iş güvenlik konusunda tutumu çok iyi dikkatli ve sorumluluk sahibi. Hesabınızı saatlik olarak vermişsiniz kişi sayısıyla vermek daha mantıklı diye düşünüyorum. Fikrinizi merak ediyorum. teşekküler
    iyi çalışmalar dilerim.

2. baran aydemir

baran aydemir TÜİSAG Üyesi

siz b olunca a sınıfı uzmana gerek kalmıyor zaten.ben bişeyi anlamadım.a sınıfı uzmanın yanında neden siz de çalışıyorsunuz?zaten toplam 140 kişiymişsiniz...bi uzmana daha neden gerek var ki?

3. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

asıl işveren-alt işveren şeklinde çalışan taşeron firmayız biz. Asıl işverenin A sınıfı uzmanı var biz da 80 tane taşeron firmayız. Bu arada işverenim bugün isg katipten sözleşme yapacağı A sınıfı uzman buldu İSYANLARDAYIM. Adam 1000 tl (bintürklirası) fiyat vermiş! İyice emekli işi oldu bu iş. Bu rakama imza mı atılır???

4. Shun

Shun TÜİSAG Üyesi

ne söylesen boş didem yapacak bişey yok diploma kiralamalar başladı ****KESİLDİ***** işin çılkı çıktı zaten. bakalım inş sonu güzel olur.

Last edited by a moderator: 1 Şubat 2014
  5. imsiyat

imsiyat TÜİSAG Üyesi

çılkı çıkar tabi ben anlamadım ki . İşsiz gezen herkes kursa bile gitmeden belge aldı şimdi oturmuş 5000 - 10000 yeter mi diyorlardı :alkış:

bırakın gerçekten iş yapmak isteyenleri bir kenara %80 - 90 oranında sadece yeni rant kapısı olarak bakıyor ve işyerlerine gitmeden sadece ayda bir para için uğruyor .

6. baran aydemir

kişi başı 8 dak dan 80 kişi 640 dak/60=yaklaşık 11 saat yapıyor.saati 100tl den az almış bu kişi:)baya az almış

7. Ali Karakoç

Ali Karakoç TÜİSAG Üyesi

Gözle görünür bir riski olmayan "özel ders" veren öğretmenlerin saatlik ücretinin yaklaşık 100 TL olduğunu düşünürsek;

tehlike sınıfı "tehlikeli" bir işyerinin İş Güvenliği Uzmanın ücretini saatlik 100 TL olarak istemesi; uzmanlar! olarak karşılaşabileceğimiz tehlikeler açısından kendimize fazla güvendiğimizin bir göstergesi olsa gerektir. Garip....

8. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

bizim milleti bir lafı var, "aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz". bu iş buraya geldi.
    azar azar başlarım, zaten bu ülkede iş kazaları meslek hastalıkları beyan edilmez, yırtarım..
    ölüm olmadıktan sonra bencede sorun yok arkadaşlar..
    bu sene ne yazık ki 1200-1500 arası ölümlü iş kazası olacka yine.. igu varsa o kazaların yaşandığı kurumlarda, içeri girerler.. 89 binde bin kişi.. ne etti? 88 bin?
    her sene 1000 kişi içeri girse, 89 senemiz var.. e arkadan da yeni igu lar gelio..
    o zaman durmak yok yola devam.. pastadan payını alan aldı kalan sağlar fiyatlarını yüksek tutsun yeter..

9. İGUcumhur

İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

bence işini bilmeyen A sınıfı uzman okadar düşük ücretlere çalışmaz. kesin işini bilen A sınıfı uzmandır... işini bilir ..!

Last edited by a moderator: 2 Haziran 2014
  10. Musa Durmuş

Musa Durmuş TÜİSAG Üyesi

günde 6 kişinin öldüğünü hesaba katarsanız hesabınız daha doğru olur.

yani günde 6 igu

yada yılda 6*365= 2190 yuvarlak hesap 2200 olsun

8800 a uzman varsa eğer........ 2200/8800 x 100 = olasılık % 25 olur bu ne demek biliyormusunuz.?????

hakkınızda dava açılması olasılığı....... % 25 .....

11. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

olur mu dostum 89.000 igu var. c-b-a karışmış durumda.. herkes herkesin işini yapıyor nasılsa.. :evet:

herkes kendi işini yapmıyor diyecekken yanlış yazmışım, düzelteyim ;)

12. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

çok tehlikeli işlerde saat ücreti ne olmalı arkadaşlar

13. baran aydemir

İşini bilmesi sadece kendi hayrına değil işveren için de iyi bişey bu.sonuçta iş kazası olduğunda işveren iş güv uzmanıyla beraber sorumludur.Bundan dolayı işverenden işini bilmeyene göre daha fazla para talep etmesi gerekir işini bilen birisi...

14. İGUcumhur

İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

doğru söylüyorsunda.... işi bilip iş yapanlar var onlara sözüm yok , birde işi bilip işe gitmeyenler var sözüm onlar için. A sınıfı olup düşük ücret talep eden birisi bence işini bilip işe gitmeyen biri olmalı diye düşünüyorum... acemi bir A sınıfı uzman başına gelebilecek riskleri kestiremeyeceği için bunu yapamaz , yapsada geceleri uyuyamaz sıkıntı stres ilerde meslek hastalığına sebebiyet verebilir..
    bir şekilde yapabilir zaten çalıştığı bildiği şirkete uzmanlık yapabilir + maaşına eklenebilir...

15. baran aydemir

Her ne olursa olsun sonuç olarak bu işin piyasası düştü ve daha da düşecek.bu gayet normal.pastayı paylaşan çoğaldıkça dilimler küçülecektir...

16. İGUcumhur

İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

bencede piyasanın eskisi gibi olması beklenemez tabi.. ama tamamen öldürmek de iş güvenliği kültürünü prosedürden öteye geçirmez.. bir taban ücretin belirlenmesi ve bu taban ücretlere genel olarak çoğunluğun uyması + önlemleri almayan işyerlerine yaptırımlar uyulamak(bakanlık) iş güvenliği mesleğinin saygınlığını koruyacaktır diye düşünüyorum.. dernek başkanı levent KAVLAK ın belirlediği taban ücretler bence bu meslek için idealdir , uygulanabilir. aradan eşine dostuna akrabasına parasız bile bu hizmeti veren olacaktır. ama bu işin bir taban ücretinin belii olması ve böyle bilinmesi çok şey katacaktır...

mesela bugünden sonra dernek başkanın belirlediği taban fiyatlar artık herkez için geçerli olsun ve birdaha kim kaça çalışıyor diye konuşulmasın , bilinsinki fiyatlar 3-5-8bin den başlıyor... odan sonra kim kaça çalışıyorsa çalışsın....

17. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

umutlar hayal olacak bu gidişle:(

oda kurulmadan belirlenecek taban fiyatın bir geçerliliği olmayacaktır.
    bizim için tek kurtuluş örgütlenmek

18. Alphan

Alphan TÜİSAG Üyesi

Daha önce dile getirildi mi bilmiyorum ama hali hazırda uygulanan yapı denetim modeli uygulanabilir iş sağlığı ve güvenliği konusunda. Ödenecek ücret devlet garantisinde olur ve taban fiyat daha kolay takip edilir. En azından inşaat işlerinde bu uygulanabilir.

19. İGUcumhur

İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

Benim için var , senin icinde olursa problem kalmaz...

çigdemdemir bu yazıya teşekkür etti.
  20. rtay

rtay TÜİSAG Üyesi

Levent bey,

Taban ücretler konusunda gerçekçi çalışmanız için sizi tebrik ediyorum. Ancak bildiğiniz üzere C sınıfları Tehlikeli işlere B sınıfları da Çok Tehlikeli işlere bir süre daha bakabilecek. Dolayısıyla söz konusu taban fiyatların gerçekleşmesi durumunda işveren çok tehlikeli işlerde A sınıfı yerine daha az maliyetli olan B sınıf uzmanı tercih edecektir. Bunun yerine tehlike sınıfı bazında tam zamanlı çalışmalar için öneriniz doğrultusuna;

Az tehlikeli işler için -3000 TL
    Tehlikeli işler için - 5000 TL
    Çok tehlikeli işler için -8000 TL

Kısmi süreli ise, Saat ücretini;

Az tehlikeli işler için - 25 TL
    Tehlikeli işler için - 35 TL
    Çok tehlikeli işler için - 50 TL

olarak öneriyorum.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica