Bilgilendirme I S A G Iş Güvenliği Uzmanlarını Korumak Için Yeni Bir Yönetmelik Istiyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

siz çalışmazsanız o ücretlerde o kadar düşemez.Gidip OSGB'nin anlaştığı bir fabrikaya düşük fiyat verip siz anlaşın fabrikayla bak bakalım o zaman düşük maaş verebiliyor mu.yeni mezun arkadaşlar çok zayıflar zaten piyasayı da düşüren onlar bi de utanmadan 3000 gün primi yatmış tecrübeli uzmanlara a grubu olmayı haketmiyorlar diye laf ediyorlar .osgblerde düşük ücretlerle çalışan yeni mezun arkadaşlara tavsiyem kanun 1 0cak ta devreye girdikten sonra osgblerden çıkın 10 15 milyar sermayesi ile kendini patron zanneden bu şirketlerde çalışmayın kendinizi kullandırtmayın.çok ihtiyacın vardır bir iki ay çalışırsın ama sonra halen daha o ücrete çalışırsan hata sende kardeşim sorumlu arama .

2. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

riski olmayan işe kimse para vermez meslek ele ayağa düşer her yer asgari ücretli uzman dolar.bu kadar saçma bir şey olamaz .biz o riskten para kazanıyoruz.ihmali olan işveren veyahut uzman cezasını çekecek o kadar.

3. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

riski olmayan işe kimse para vermez meslek ele ayağa düşer her yer asgari ücretli uzman dolar.bu kadar saçma bir şey olamaz .biz o riskten para kazanıyoruz.ihmali olan işveren veyahut uzman cezasını çekecek o kadar.

4. merthan

merthan TÜİSAG Üyesi

Bakanlık uzman açığını kapatmak için bu yola başvurmus olması dogru bir karar değil, İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmayan kişilere sırf SSK ya prim ödemiş olmasından dolayı B ve A sınıfı sertfika verilmesi yanlıştır. 5 yıldır bu işi yapan ve B sertifikasına sahip olan birine haksızlıktır. Bu durum yasal gereklilikleri giderse bile iş kazalarını önlemez . İş Güvenliğinde yeteri kadar çalışmamış kişilere yalnızca prim günü göz önüne alınarak bu hak verilmemelidir.
    Ayrıca geçici madde sonraki yıllarda yeni talepler oluşturmaya devam edecektir.
    En doğru sistem A,B,C uygulamasından vazgeçilmesi, İş güvenliği Uzmanı sertfikası verilsmesidir. Benim bildiğim hiç bir uzmanlık alanından benzeri bir uygulama yoktur. Kıdem ve liyakat işverenin sorumluluğudur.

5. meralonkbr

meralonkbr TÜİSAG Üyesi

Aldığımız sorumluluklara karşı hiç bir güvencemizin olmaması çok kötü. Mesleğimi seviyorum ama bizden beklentiler çok fazla ve bu beklentilere karşı görevimizi iyi yapabilmek için bir düzeltmenin olması çok güzel olur. Böyle bir duruma vesile olduğunuz için teşekkür ederim Levent Bey. Kesinlikle destekliyorum, umarım olumlu sonuçlar çıkar.
    Saygılarımla.

6. Ahmet Baybars YILMAZ

Ahmet Baybars YILMAZ TÜİSAG Üyesi

Değerli arkadaşlarım,
    Maden mühendisi meslektaşlarımında bileceği üzere; bir maden ruhsatında teknik nezaret hizmeti veren maden mühendisleri de kazancını ruhsat sahibinden (işveren) sağlamakla birlikte, ruhsat sahasındaki faaliyetlere ilişkin teknik ve hukuki inceleme ve denetimler gerçekleştirir.
    Söz konusu inceleme ve denetimler neticesinde, ruhsat sahasında ki faaliyetlerin işletme projesine aykırı olması durumunda faaliyetleri durdurma yetkisine sahiptir. Fakat bu yolla faaliyetleri durdurulmuş bir işletme bulunmamaktadır.
    Aynı yolla hizmet veren İSG uzmanlarıda "ücretini denetimini yaptığı kurumdan alan" maden hühendislerinin sahip olduğu ama hiç kullanmadığı yetkiye sahip değildir.
    Maden kanununa bu hükümler eklendiğinden bu yana bizim sektörümüzde hiçbirşey değişmedi. Sayın başkanında bileceği üzere, meslek birliğimizin talepleri kulak arkası edilmiştir.

Söz konusu yasal düzenlemelerin sorunlarımıza çözüm üretmesi için önerilerim;

1- Teknik hizmet veren uzmanların, atamalarını yapan kurumca (ÇSGB) bir havuz oluşturulmalı. Bu yolla atamayı yaptıran ve hizmet alan kuruluş (işveren), ödemeyi yetkili kamu kuruluşuna yapmalı (ÇSGB). Hizmet veren uzmanın alacağı ücret, atamayı yapan kurumca (ÇSGB) İSG uzmanının hesabına aktarmalı. Örnek: Muayene ücretlerini eczanelerin tahsil etmesi:). Noterlerin devir ücretlerini tahsil etmesi. v.s. "Ayrıca bakanlık bu yetkiyi birimlerine devredebilir."
    2- İSG uzmanlarıda şartları yönetmelikle tanımlanmak üzere faaliyet durdurma, idari para cezasına aracılık etme, uzmanlarca hazırlanacak raporların hukuk/ceza/idari davalarda bilirkişi raporu yerine sayılması gibi.
    3- Meslek kodlarının, mezun olunan okulların vereceği diploma/sertifikalarla eşleştirilmesi. Meslek eğitimlerinin okullarda alınmasını sağlayacaktır. Örnek: kaynak işçisine elektrodu nasıl tutacağını öğretmeye gerek kalmaz. Bu durum çalışan ve işveren içinde yararlı olacaktır.

Saygılarımla...

Zafer Koçaş ve Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
  7. agora61

agora61 TÜİSAG Üyesi

sizin başınıza bir şey gelmemiş,daha hukuk adı verilen ama adalet olmayan çarkların arasında kalmamışsınız

Zafer Koçaş bu yazıya teşekkür etti.
  8. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

tazminat davaları ile karşı karşıya kalabilirim ama maaşımda bunları ödeyebilecek düzeyde herkezin bu tip maaşlar alması lazım.ha siz 1500 ytlye OSGB de çalışıp 217 saatinizi doldurursanız elbette altından kalkamazsınız bir isg uzmanın maaşı en az 10 milyar olmalı çünkü osgbler zaten sizin sırtınızdan o kadar kazanıyor.Niçin alınan riske göre.tekrar benden söylemesi ne kadar fazla risk o kadar fazla para.

9. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

Bu işi yapmak öyle her baba yiğidin harcı değil.uzman sayısının artmasından endişelenen arkadaşlar bir süre sonra endişelerinin yersiz olduğunu anlayacaklar. çünkü herkes her sorumluluğu almayacak.Biz hem alaylıyız hem mektepli mühendislik yapmasını da biliriz içerde aslanlar gibi yatmasınıda .

10. DİLEK YETİM

DİLEK YETİM TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle doğru ve gerekli bir fikir olduğunu düşünüyorum. Gerekli çalışmalar için elimizden geleni yapmaya hazırım. Teşekkürler Levent Bey.

11. ilke gulec

ilke gulec TÜİSAG Üyesi

Çok önemli bir konu. Kesinlikle destekliyorum ve çalışma motivasyonumuzu arttıracağını düşünüyorum.

Çalışmalarınız için teşekkürler.

12. Sıraç Acar

Sıraç Acar TÜİSAG Üyesi

Bir tek sorunumuz bu değil ki. Bir konuya daha dikkat çemke istiyorum. Nasıl İsg-katip üzerinden anlaşma yapıyorsak, Uzmanlığını yaptığımız firmalarda devlet üzerinden ücret ödemesi yapsın istiyoruz. Yani Firmalar ödemeyi devlete yapsın, bizlerde devletten alalım. Diğer türlü ücretini alma sıkıntısı çeken yığınla İş güvenliği uzmanı tanıyorum. Ayrıca belli bir Taban Fiyat sınırı koyulması için çok ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu konuda A sınıfı Uzmanlarımızın önderliğinde yapılması gereken her işe atılım konusunda Garanti veriyorum. Bu ülkede yeterince değerli bölümlerden mezun kişiler değersizleştirilmiş durumda. Yeterki Uzmanlığıda değersiz bir alana dönüştürmesinler..

mehmet bahadır dedeoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  13. serdal vural

serdal vural TÜİSAG Üyesi

Teşekkürler leventbey girişimlerinin için.sonuna kadar destekliyorum.

14. nilgün özbey

nilgün özbey TÜİSAG Üyesi

kesinlikle destekliyorum.Bizler için yapılacak önemli bir girişim.Teşekkürler....

15. rmbbektaşoğlu

rmbbektaşoğlu TÜİSAG Üyesi

Merhaba Levent Bey;
    Bu konudaki düşüncelerineze aynen katılıyorum .
    1 - Piyasa fiyatları şu anda çok düşük bunun sabitlenmesi.
    2 - Geleceğimizi garanti altına alacak olan devlet destekli bir sigortanın olması.
    3 - Maaşlarımızın devlet tarafından ödenmesi.
    v.b konular ortanm olgunlaşır ise benim gibi belgesini kullanmayan arkadaşlar piyasaya girecek ve tecrübelerini yeni nesile aktaracaktır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica