Bilgilendirme I S A G Iş Güvenliği Uzmanlarını Korumak Için Yeni Bir Yönetmelik Istiyor

Konu, 'İSAG Derneği Hakkında Bilgiler' kısmında Levent KAVLAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. levent özel

levent özel TÜİSAG Üyesi

Levent bey merhaba
    Sigorta konusunda göstermiş olduğunuz gayret için çok teşekkür ediyorum.Bu konuda her türlü gayreti göstermeliyiz .Bize düşen, her türlü gayret ve desteği size vermektir.
    Tekrar teşekkür eder,saygılarımı sunarım.

Levent ÖZEL
    Elektronik müh.
    İş güv.uzm.
    ANTALYA

Last edited by a moderator: 20 Ekim 2013
  2. isg uzmanı c

isg uzmanı c TÜİSAG Üyesi

mesleki risk sigortası çok önemli kesin fakat yetmez. dernekler dernek üyelerin maddi çıkarlarını korumak için çalışma yapabiliyor mu? en önemli sorunumuz ücretimizi işverenden almak. üstüne üslük işverenin yapmadığı önlemlerle ilgi şikayette bulunacağız. bu ülkede duyduğum en komik uygulama .diyelim ki şikayet koşulları oldu isg uzmanı olarak şikayet edemedin ve eeeeeeeeeee iş kazası oldu ölen oldu ne olacak şikayet etmediğin için kodes yolunu hızlıca kat etmiş olacak(deftere yazmak yetmez çünki şiayet etmedin)
    . kimse kusura bakmasın ama bu isg yasası ile ılonun, avrupanın istedği yasayı çıkarılmış olabilirin fakat iş kazalarında arzulanan azalmayı gerçekleştirilebilinir mi? genç isg uzmanları hapse tıkmak dan başka neye yarar. insanların iş kazasından ihmalden ölmelerini önleme noktasında reel uygulamada ancak hayaldir

Sıraç Acar ve Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  3. c İsg uzmanı

c İsg uzmanı TÜİSAG Üyesi

Levent bey yapılan her çalışma yada yapılmaya çalışılan her emek bu yolda çok önemli ve gereklidir.Bizleri bir arada tutmak adına çok önemli bir adımdır.Bu yüzden sizi kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum.
    Ben Ağustos ayında sınava girmiş ve sertifikayı almış iş güvenliği uzmanıyım ve şu an işsizim.Daha önce kendi mesleğimle ilgili (Maden Müh.) 1 yıla kadar iş tecrübem var.Yeni bir umut kapısı olarak bu sertifikayı almasına aldık da ACABA OSGB'DE NİYE BU KADAR ACIMASIZ ÜCRET POLİTİKASI UYGULUYOR.Bu konuda çalışmalar yapılıyor mu saygılar sunarım.

tinkir ve Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  4. isg uzmanı c

isg nin beşiği olan ülkelerde işverenlerin parasını yatırdığı bir kurum var bu kurum isg uzmanlarını görevlendirme yapıyor. isteyen bu kurumda çalışabiliyor isteyen isg uzmanları bağımsız çalışıyor. ülkemizde isg uzmanı çooooooooook öneli. devletin müfettişi ile önleyemediği, devlet eli ile çözemediği konuyu . ücretini işverenden alarak genç isg uzmanları çözecek çözemezse neolcak mahkemede uğracak. İŞ KZALARININ ARANA GÜNAH KEÇİSİ BULUNDU MÜJDE İSG UZMANI

Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  5. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Ben de tamamen katılıyorum. Ama sigorta kapsam alanı hukuki durumlar düşünülerek hazırlanıp geniş tutulmalı. Şahsım adına da teşekkür ediyorum çaba için.

isg uzmanı c bu yazıya teşekkür etti.
  6. isg uzmanı c

duyduğuma göre A sınıfı igu hapisde olanalr varmış . mış diyorum duydum bu konuda kesin bilgisi olan paylaşsın lütfen . gerçeklerle yüzleşme açısından çok önemli

7. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK İSAG Derneği Başkanı TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Meslektaşlarım,Sigorta kapsamını daha geniş manada düşündük.Allah göstermesin şayet bir olumsuzluk olurda belgemize el konulursa yada Hapis cezasına çarptırılsak ,Gelir kaybımızın oluşmaması için ve Ailelerimizinde perişan olmaması için,Oluşmasını asla istemedğimiz bu zor günlerdede maddi desteğe ihtiyacımız olduğunu varsayarak sigorta kapsamının bu zor günleride içerisine almasını talep edeceğiz.Saygılar

Levent ACAR, tinkir ve Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  8. cemkaratas

cemkaratas TÜİSAG Üyesi

Sigorta sürecine kesinlikle katılıyorum ve sonuna kadar destekliyorum

9. darkvezir

darkvezir TÜİSAG Üyesi

Merhabalar,

Levent Bey'in ortaya koyduğu konu ile ilgili aksi görüş sunmak mümkün değil tabi ki. Fakat bu konuda yapılacak talepler öncesi görüşülmesi gereken hatta yasal düzenleme yapılması gereken hususlar bulunduğu görüşündeyim. Özetlemek gerekirse;

Yaşanacak iş kazaları sonrası görevli bulunan iş güvenliği uzmanının yargılanması engellenmelidir. Bakanlığa yapılacak talebin önceliği bu olmalıdır. Kanun çerçevesinde ihmali bulunan uzman için Bakanlık tarafından verilebilecek cezalar belirtilmiştir. Bir uzman bu konudaki tüm sorumluluğunu kabul ederek mesleği ifa etmektedir. Diğer taraftan işverenin kendisi, işveren vekili veya fenni mesul olmayan, iş güvenliği uzmanlarının yargı karşısına çıkartılarak sanık koltuğuna oturulması kabul edilemez.

Gündem konusu bu talep "yargıyı kabul" anlamına gelecektir ki yasal olarak bir uzmanın görev, yetki, sorumlulukları bilinmekte ve bunlar dahilinde çalışabilmektedir. İhmalinin tespiti durumunda uygulanabilecek cezalar ve uygulayıcı Kanun ile belirtilmiştir.

Düşünülen başvuru ile bu maddi cezaları kabul ettiğimiz ama bizlere sigorta yapılsın talebimiz anlaşılacaktır. Bu yargı sürecinde karşılaşılan hapis cezalarını unutmayalım. Bir çok meslektaşımızın yargı süreçleri devam etmektedir.

Kanımca öncelik, yargı sürecinin netleştirilmesi için talepte bulunmak şeklinde yapılmalıdır. Sonuç kaçınılmaz ise sigorta önem kazanacaktır.

Zafer Koçaş, Abdulkadir SARIALTIN ve isg uzmanı c bu yazıya teşekkür etti.
  10. MELTEM DÖNMEZ

MELTEM DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

Levent bey bende çalışmalarınızı destekliyorum. Bu işi kendimizi her an maddi ve manevi risk altında hissederek yapamayız, her türlü konuda kendimizi garanti altına almamız gerekiyor. Kendi işverenimi bir iş güvencem olmadan gidip Bakanlığa şikayet etmem nasıl mümkün değilse, 300 kişinin çalıştığı bir firmada tüm riskleri %100 önlemem de bir o kadar mümkün değildir. Böyle bir durumda da en güvenli şartlarda nasıl çalışırım diye araştırıp, bu ortamı yaratmamız gerekiyor, bu mesleği yapmak istiyorsak. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

11. madenci63

madenci63 TÜİSAG Üyesi

olumlu sonuçlar getirmesini umarak destekliyoruz

12. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Levent Bey Merhabalar,
    Bir İSG uzmanı olarak bu konuyla ilgili tek olumsuz düşünen sanırım benim. Çünkü bana kalsa konuyu gene dönüp dolaştırıp devlet bize yardım etsine getirdiniz. Hiç birimizi zorla İSG uzmanı yapmadılar. Piyasada iş bulamayan ne kadar mühendis, teknik öğretmen, kimyager biyolog vb. uzman yeterliliğine sahip olan kişi varsa bu sektöre hiç bişey bilmeden ve düşünmeden balıklama atladı daha çok para kazanmak için.(Ben de dahil) Sonra işin riskli olduğu ortaya çıkınca da vay devlet beni korusun sigorta yapsın, sigorta herşeyi kapsasın. Bana kalsa en kötü olanı da kendimizi her durumda DOKTORLARLA kıyaslamamız.!!! Doktorun önüne ameliyat masasında acil durumlarda genelde ölümcül vakalar gelir ve doktorun ben bu vakaya dokunmayacağım deme gibi bir lüksü yoktur elinden geleni yapmak zorundadır ama hastayı kaybederse yakınları tazminat sebebiyle dava açar ve sigortalar bunu karşılar. Halbuki bizde tam tersi riskli gördüğün yerde çalışmayabilirsin. İstediğin işi reddetme istediğin işi yapma şansın var. Ayırca trafik sigortası kasko karşılaştırması yapmanız da bence gene ters bir cümle olacak "tamamen duygu sömürüsü" trafik sigortası senin hatan sebebiyle başkasına zarar verirsen diye zorunludur. Yani kısaca sen düzgün araba kullanıp hata yapmayıp bakımlarını düzgün yaparsan ve kaza yapmazsan başka birisi gelir sana çarpıp seni zarara uğratmasın, uğratırsa da sigorta senin zararını karşılasın diye vardır. Kasko ise ben hata yaparsam diye kendini korumak için vardır ve o yüzden pahalıdır ve zorunlu değildir. İSG uzmanları için de hata yapmazsa işini düzgün yaparsa kimse bişey talep edip alamaz, ama hata yapar işini savsaklar gerekeni yapmazsa o dediğiniz cezaları alır(çok extreme durum olmazsa) Kısaca kendi hatası yüzünden ceza alır, bu sebeple sigortası da kasko gibi pahalıdır.
    Son olarak her ne kadar karşıymış gibi görünsem de umarım bu dediğiniz sigortayı yaptırabilirsiniz hatta yaptırabilirseniz ben de kendime bu sigortadan yaptırırım ama tıpkı zorunlu deprem sigortasında verdiğim 50 TL'nin depremde nasıl evimi bana geri ödeyemeyeceğini düşünüyorsam ucuza bu sigortayı yapan sigorta şirketinin de olumsuz bir durumda beni korumayacağını düşünüyorum.

Zafer Koçaş, uzmancan ve isg uzmanı c bu yazıya teşekkür etti.
  13. javay

javay TÜİSAG Üyesi

bende destekliyorum, yalnız bence buda çözüm değil çözüm İSG UZMANININ sorumlu olmaması, özlük dosyası tam olarak hazırlanmış olan kişinin eğitimleri verildiği halde (örn. baret takması yada emniyetkemeri kullanması ile ilgili eğitim verildiği, sözlü uyarı yapıldığı halde arkanızı dönünce kemeri çıkaran adamın sorumluluğunu neden alsın ) kazaya uğramasından yada haftada 3 gün, 5 gün gittiği yerdeki kazadan nasıl sorumlu olabilir, özelilikle şantiyelerde okuması yazması bile yeterli olmayan aldığı yevmiyeye bakan tek sorunları WC neden temiz değil diyen (yaptıktan sonra su dökmeye üşenen) insanların olduğu bir yerde neden sorumluluk alsın tüm sorumluluk (kamp alanına bir kere bile bakma zahmetine katlanmayan, işin bitmesi betonun bir an önce dökülmesi olan ) işveren ve şantiye şeflerinindir. onun için tüm şantiye şeflerinin İSG UZMANILığı belgesi almalı onuda geçici madde ile 2020'ye uzattılar ya çokk yazacağım ama vaktim yok

Zafer Koçaş ve Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
  14. ENGİN KOCAMAN

ENGİN KOCAMAN TÜİSAG Üyesi

Bu tür çalışmalarınızı sonuna kadar destekliyorum.

15. emel bulça

emel bulça TÜİSAG Üyesi

16. emel bulça

emel bulça TÜİSAG Üyesi

bende bu konuya destek verenlerdenim.elinize sağlık.yapabileceğim ne varsa hazırm

17. isg uzmanı c

kesinlikle ve kesinlikle size katılıyorum. işveren isg uzmanımız var yazdı yapmadım mı diyecek yazarsan ve yapmadığında isggm şikayet etmen gerekecek edersen işten atılacaksın etmezsen bir kişi ölür yada uzuv kaybı ,tam işgörmezlik durumlarında bir bakmışınki yargı ile başbaşasın 6331 ile yapılmak istenen ne gerçekten iş kazalarını önlemek mi yoksa Avrupa ve ılo ya aaaaaaaa bizin yasamız var demek mi. şu durumda herhangi istenmeyen bir durumda en iyi rücu ile baş etmek zorundasın . en kötüsü adam öldürmekten yargılanıp ceza evinde gün saymak seç beyen al İSG UZMANLARI OLARAK YAPILANLAR KARŞISINDA ÇOK CİDDİ KENDİMİZİ ANLATMAMIZ GEREKİR şahsım adına a sınıfı uzmanlık sınavına çalışıcam fakat özel sektörde yapmayı düşünmüyorum. sigorta ne kazandırır? para kaybını azaltır. ceza evine girmeyi engellemez. işveren üzerinden atacak topu , top isg uzmanın elinde patlar. arkadaşlar derdimizi iyi anlatmalıyız bu çalışma süresi bu ücretlere bu yasa ile bu iş yapılmaz. aç gez daha iyi

18. isg uzmanı c

19. isg uzmanı c

size kesinlikle katılıyorum isg uzmanı bu yükün altıda kalır.

20. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

Bence bizim fiyatlarımızı düşürür bu sigorta. O zaman herkes her yerin sorumluluğunu alır hiç iş yerine uğramaz neden kaza olsa da kimseye bir şey olmayacak ki.birilerinin canı yanacak ki patron olsun iş güvenliği uzmanı olsun işin bilincinde karşılaşabileceği maddi külfetin farkında olacak ve ona göre çalışacak..kimse işine özen göstermez hiç iş yerine uğramadan göstermelik çalışan uzmanlar çıkar .işte bizim meslek o zaman formalite ye dönüşür.şimdi bir uzman fabrika başına 1000 ytl alıyorsa o zaman her hangi bir riski olmadığı için 200 tl alır.bizim ücretimiz riskimiz fazla olduğu için iyi.bence bu konuyu bir daha düşünelim .ben işimin riskli olmasından memnunum.İş güvenliği uzmanı başına iş gelmesini istemiyorsa dört dörtlük çalışacak.O kadar.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica