Haber I L O Yine Rakam Veriyor - Sami Özçelik

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  ILO Yine Rakam Veriyor !

  1.jpg

  Uluslararası Çalışma Örgütü, ILO dünyada 21 milyon insanın zorla çalıştırıldığını ve bu yolla 150 milyar dolar kâr elde edildiğini bildirdi. Biliyorsunuz Soma Faciası sonrası ILO Kim ki Lo!” bağlığıyla bir makale yazmıştım. Bu da tartışma konusu olmuştu. Dünya Çalışma Örgütü ILO zaman zaman bazı rakamlar yayınlar. Yayınladığı son rakamlara göre;

  150 milyar dolar kâr; Uluslararası Çalışma Örgütü, dünyada 21 milyon insanın zorla çalıştırıldığını ve bu yolla 150 milyar dolar kâr elde edildiğini bildirdi. Örgütün raporuna göre, zorla çalıştırmayla elde edilen kârın üçte ikilik kısmı, yani yaklaşık 100 milyar doları “ticari cinsel istismar” yoluyla ortaya çıkıyor. Zorla çalıştırma yoluyla elde edilen kârın 50 milyar doları ise ev içi işçilik, tarım gibi faaliyetlerden elde ediliyor.

  Yoksulluk ve göç: Rapora göre, inşaat, sanayi ürünü imalatı, madencilik gibi sektörlerdeki zorla çalıştırma sayesinde elde edilen kâr 34 milyar doları bulurken, ormancılık ve balıkçılığı da içeren tarım ve üretim sektöründe çalışanlardan elde edilen kâr ise yaklaşık 9 milyar dolar oldu. Rapora göre, bireylerin yaşadığı gelir şokları, yoksulluk ve göç gibi nedenler bireylerin zorla çalıştırılmayı kabul etmesine yol açıyor.

  Bugün Türkiye’de özellikle maden gibi ağır ve sağlığı tehdit eden işler nedeniyle her yıl yüzlerce işçi hayatını kaybediyor. Bu, günde bir iki kişi olunca habere bile konu olmadığı için yılda binin üzerinde insan ölüyor.

  Dünyada yaklaşık 3 milyar işgücü var. İş kazaları ve meslek hastalıklarının yüzde yüzü önlenebilirken, her gün bir milyon iş kazasının meydana geldiği, her yıl 2,3 milyon insanın iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı hayatını kaybettiği, daha doğrusu her bir dakikada 4 çalışanın hayatın kaybettiği bir dünya ile karşı karşıyayız. Bu tablo korkunç bir tablodur. Yılda bir Kuveyt, bir Moğolistan büyüklüğünde bir nüfus yok oluyor, iş ve meslek hastalıklarından dolayı. Olaya mali boyutuyla bakacak olursak 170 ülkenin gayri safi milli hâsılasından daha fazla bir maddi kayıpla da dünya sanayisinin karşı karşıya olduğunu görüyoruz.''

  Türkiye'de her gün ortalama, 172 iş kazası meydana geliyor, 4 ölüm ve 6 sürekli iş göremezlik durumu ile karşı karşıyayız. Genelde rakamlara baktığımız zaman 2002-2012 yılları arısında işyeri sayısında yüzde 105 artış söz konusu. Aynı dönemde işçi sayısında da yüzde 124 artış söz konusu. Ölümlü iş kazalarına baktığımız zaman bu dönemde yüzde 2,5 artış söz konusu. İş kazaları sonucu 2002'de Türkiye'de 872 kişi yılda hayatını kaybederken, 2010 yılında bin 444 kişi hayatını kaybetti. 2012 yılının ilk 11 ayında ise 895 emekçimiz hayatını kaybetmiş. Türkiye'de iş kazalarının hangi sektörlerde daha yoğun gerçekleştiğine baktığımızda yüzde 18,3'ünün metalden eşya üretiminde, yüzde 14,4'ünün madende, yüzde 10,2'sinin ise inşaat sektöründe meydana geldiğini görüyoruz.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın geçen yıl 2013’te incelediği 4 bin 222 iş kazasının verilerine göre, iş kazalarında en çok ölüm ve yaralanma inşaat, en çok uzuv kaybı ise metal işkolunda görüldü.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışma hayatı istatistiklerine göre, Bakanlık, geçen yıl, 28 işkolunda meydana gelen 4 bin 222 iş kazasını inceledi.

  4 bin 542 işçinin karıştığı söz konusunu iş kazalarında 874 işçi hayatını kaybederken, 2 bin 731 işçi yaralandı, 937 işçi uzvunu kaybetti. Buna göre, iş kazalarının yaralanmayla sonuçlanma oranı yüzde 60, ölümle sonuçlanma oranı yüzde 19 ve uzuv kaybıyla sonuçlanma oranı ise yüzde 21 oldu.

  İncelenen iş kazalarının cinsiyete göre dağılımına bakıldığında, iş kazalarından etkilenenlerin yüzde 94'ü erkek, yüzde 6'sı ise kadın. Öte yandan iş kazası geçirenlerin 105'i 18 yaş altında.


  EN ÇOK ÖLÜM İNŞAATÇILIKTA EN AZ ÖLÜM İSE GAZETECİLİKTE

  Bakanlık verilerine göre, en çok inşaat işkolunda meydana gelen iş kazaları incelenirken, en az incelenen iş kazası ise gazetecilik işkolunda oldu. Geçen yıl, inşaat işkolundaki bin 149, metal işkolundaki 698, ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar işkolundaki 321, madencilik işkolundaki 258 ve kara taşımacılığı işkolundaki 227 iş kazası Bakanlık tarafından incelendi. Gazetecilik işkolunda 1, milli savunma işkolunda 3 ve banka ve sigorta ile hava taşımacılığı işkollarında ise 7'şer iş kazası değerlendirildi.


  İNŞAATLARDA EN ÇOK İŞ KAZASI DÜŞMELERDEN KAYNAKLANIYOR

  Bakanlık istatistiklerine göre, en fazla iş kazasının incelendiği inşaat işkolunda, 512 iş kazası kişilerin düşmesi, 135 iş kazası makineler, 119 iş kazası sıkışma, ezilme veya cisim batması ve 103 iş kazası de yüksekten düşen cisimler nedeniyle meydana geldi.

  698 iş kazasının incelendiği metal işkolunda, 287 iş kazası makilerden kaynaklanırken, 139 iş kazası ise sıkışma, ezilme veya cisim batması nedeniyle oluştu.

  Ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar işkolunda Bakanlıkça incelenen kazalardan 78'i makineler, 68'i taşıt kazaları ve 53'ü kişilerin düşmesi nedeniyle oldu.

  EN ÇOK İNCİNMENİN OLDUĞU SEKTÖRLER

  İş kazaların oluş nedenlerine göre, en çok iş kazasına neden olan makineler, gazetecilik, haberleşme ve milli savunma işkollarında hiç kaza nedeni olarak gösterilmezken, hava taşımacılığı ve banka ve sigorta işkollarında 1'er iş kazası makineler sebebiyle meydana geldi.

  İş kazalarının oluş nedenlerine göre, en az iş kazasına neden olan ''herhangi bir şekilde vücudun zorlanmasından ileri gelen incinme'', en çok ''konaklama ve eğlence yerleri'', ''kara taşımacılığı'', ''madencilik'', ''şeker'', ''dokuma'' ve ''gemi'' işkollarında görülüyor.


  BU İKİ İLDE HİÇ İŞ KAZASI İNCELENMEDİ

  Bakanlıkça incelenen 4 bin 222'i iş kazasının 874'ü ölümle, 2 bin 731'i yaralanmayla ve 937'si uzuv kaybıyla sonuçlandı.

  İş kazalarının illere göre dağılımına bakıldığında, geçen yıl en çok iş kazası İstanbul'da meydana geldi. İstanbul'daki 783 iş kazasının 140'ı ölümle 494'ü yaralanmayla ve 149'u uzuv kaybıyla sonuçlandı. Ankara'da meydana gelen 424 iş kazasında 87 kişi hayatını kaybetti, 366 kişi yaralandı ve 22 kişi uzvunu kaybetti. Bursa'da ise 251 iş kazasında 34 ölüm, 210 yaralanma ve 68 uzuv kaybı kayıtlara geçti.

  Adıyaman ve Tunceli'de hiçbir iş kazası incelenmezken, Bayburt'ta 1 iş kazasında 2 kişi yaralandı.

  EN ÇOK ÖLÜM İNŞAATLARDA

  Bakanlığın incelediği iş kazalarının verilerine göre, geçen yıl en çok ölüm 272 ile inşaat, 96 ile metal, 80 ile kara taşımacılığı, 62 ile ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar ve 58 ile madencilik işkollarında oldu. İş kazalarında en çok uzuv kaybı, 215 ile metal ve 158 ile inşaat işkollarında yaşandı. En çok yaralanmada yine inşaat ve metal işkollarında görüldü. Yaşamak için çalışmak gerekiyor. Maalesef ölüm insanları çalışırken yakalıyor. Ne yazık ki bunlar basit önlemlerle engellenebilecek ölümlerdir. Ancak işçinin değeri bir makine kadar, bir baret kadar, bir gaz maskesi kadar değildir! Bu sistem böyle diyor!

  ESEN KALIN

  Kaynak: http://www.08haber.com/makaleGoster.php?yazid=46&id=3871


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica